1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Lęk i niepkoj
Richelieu

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 15892

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-11-17, 07:01   Temat: Lęk i niepkoj
JaInka napisał/a:

[...] Od wielu już lat nie myślałam w kategoriach: niebo - piekło. O ile wiem, nawet Kościół odszedł od takiego myślenia.

Wprawdzie to jest forum onkologiczne, a nie teologiczne czy religijne ... wiem, że może powinienem "trzymać język za zębami", ale świerzbi mnie, by wtrącić się do tematu :-))
Zatem o ile mi wiadomo, to poszczególni (ba - oby nie większość !) wierni nie wyłączając hierarchii Kościoła potrafią - szczególnie w ostatnim okresie - wypowiadać się w duchu dalekim od tradycyjnej katolickiej ortodoksji. Nie ma to jednak wiele wspólnego z nauczaniem katolickiego Magisterium. Interesuję się tymi zagadnieniami, dlatego pozwoliłem sobie na małe uściślenie.

JaInka napisał/a:

[...] Praktykujący katolicy tyle mówią o miłości Boga, o miłości ludzi - a to oni najbardziej się boją. [...]

Śmiem twierdzić, że tak się dzieje właśnie dlatego, że najbardziej zdają sobie sprawę (z piszącym te słowa włącznie) z tego, jak wiele będzie od nich wymagane, skoro tak wiele im dano.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich o tym pięknym jesiennym poranku :-))
  Temat: Lęk i niepkoj
Richelieu

Odpowiedzi: 28
Wyświetleń: 15892

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2009-11-10, 19:57   Temat: Lęk i niepkoj
Słowa Agnieszki nie do mnie wprawdzie są skierowane, ale pozwolę sobie zabrać głos ...

Tak "na 100 %" nikt chyba nie może udzielić odpowiedzi na takie pytanie.
Inaczej nie byłaby to już kwestia wiary w tę (jest Bóg) czy inną (nie ma Go) opcję, lecz byłby to przedmiot wiedzy, jednoznacznej, nie dopuszczającej dowolności, niesprawdzalności, lecz wyraźnie orzekającej o faktycznym stanie i dającej jedyną i prawdziwą odpowiedź na postawione wyżej fundamentalne pytanie.

Sprawa fizyki (szeroko rozumianej) naszej cielesności, materialna strona naszego funkcjonowania we wszechświecie, stoi niejako obok kwestii wiary: niezależnie od niej obieg materii i energii w globalnym układzie "my - nasze otoczenie - wszechświat" jest zgodny z prawami fizyki, zarówno tymi już przez nas poznanymi, jak i innymi, jeszcze nie znanymi.

Istnieją pokusy człowieka, chyba zawsze istniały, jako istoty rozumnej, by swoim umysłem próbować opisać i zrozumieć każdą rzeczywistość go otaczającą - również tę transcendentną, religijną.
Jednak na przeszkodzie ku pełni tego zrozumienia leży granica oddzielająca - mówiąc językiem wiary - świat przyrodzony od nadprzyrodzonego. Świat materialny od duchowego. Dlatego "ścisły" dowód w tych rzeczach moim zdaniem nie jest możliwy.

Jeśli zbyt długi wywód, a tym bardziej, że może w nie nazbyt odpowiednim dziale - przepraszam ...
Pozdrawiam.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group