1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 14
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-12-20, 07:02   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszko, przyjmij wyrazy serdecznego współczucia.

W tej kronice widać Twoją wielką miłość do babci i wspaniałą opiekę nad nią.

Requiem aeternam ... ::rose:: ::rose:: ::rose::
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-09-06, 15:34   Temat: Rak piersi zrazikowy
1. Nie uzyskasz też wiążącej odpowiedzi ode mnie; mogę natomiast jedynie doradzić zasięgnięcie opinii innego lekarza.

2. Być może właśnie priorytet terapii przeciwnowotworowej jest powodem podania tego leku,
w takim razie jednak leczenie zapobiegające pogłębianiu się procesu destrukcji kości wydaje się być bardzo pożądane.
Leki takie powinien zaordynować lekarz onkolog prowadzący leczenie i mający największą wiedzę na temat Waszego przypadku.

3. Oczywiście oprócz leczenia przeciwbólowego (farmakologicznie lub radioterapii) wskazane jest także zastosowanie usztywnienia,
w przypadku kręgów może to być sztywny kołnierz ortopedyczny lub opatrunek usztywniający niższe partie kręgosłupa,
w zależności od umiejscowienia uszkodzonych kręgów.

4. Tyle co potrafię pomóc, to odesłać do ulotki informacyjnej tego leku
(co każdy potrafi nie gorzej ode mnie ;P ).

5. Na pytanie odnośnie paracetamolu nie odpowiem: uważam, że przy leczeniu onkologicznym to są kompetencje lekarza.
Co do potencjalnych skutków ubocznych - jak wyżej (Transtec) (wiem, nie jestem wielce oryginalny).
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-08-30, 20:56   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Nie rozumiem dlaczego zalecono już opiekę hospicjum domowego, co stanowi o tym, że jest tak tragicznie?

Agnieszka00 napisał/a:
W wywiadzie astma oskrzelowa, przebyta gruźlica płuc, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze.

Są to choroby przebyte/istniejące mające - poprzez osłabienie organizmu - ograniczający wpływ na możliwe do zastosowania leczenie onkologiczne.
A wobec licznych i poważnych zmian wykazanych w TK jest to zapewne w ocenie lekarza wskazanie do zapewnienia opieki paliatywnej, do czego hospicja (domowe lub stacjonarne) powinny być najbardziej odpowiednimi ośrodkami:
Agnieszka00 napisał/a:
Zagęszczenia miąższowe płatów górnych obu płuc sugerują zmiany włóknisto-niedodmowe (większego stopnia po stronie lewej) z pojedynczymi mikrozwapnieniami i towarzyszącymi niewielkimi rozstrzeniami oskrzeli. W miąższu płata dolnego lewego pojedyncze, drobne, zwapniałe guzki śr. 2-3 mm.
W płacie dolnym prawym drobnoplamiste obszary zagęszczeń śródzrazikowych typu matowej szyby, największe wielkości 15 mm. W segmencie IX tego płata miękkotkankowy guzek śr. 11 mm. Płyn w obu jamach opłucnowych, w większej ilości po stronie lewej, grubości warstwy do 40 mm. Płyn w worku osierdziowym, przy koniuszku serca, grubości warstwy 16 mm. Duże naczynia śródpiersia, sylwetka serca szerokości w normie. W zakresie śródpiersia uwidoczniono powiększone węzły chłonne, najliczniejsze z grupy podostrogowych, największy wielkości 24x18 mm. Złamania kompresyjne trzonów Th5, Th8, Th9, załamania blaszki granicznej górnej trzonu Th11. [...] Zmiana Tu nadnercza lewego wielkości 27x22 mm.

Są to liczne zmiany o genezie nowotworowej, niektóre z nich mogą być poważne, jak np. możliwość uszkodzenia rdzenia kręgowego przy złamaniach kręgów albo zagrożenie tamponadą serca wskutek obecności wysięku w osierdziu.
Wymaga to konsultacji lekarskiej i oceny jak bardzo te zmiany są niepokojące/niebezpieczne.

Agnieszka00 napisał/a:
Dzisiaj prosto po uzyskaniu wypisu pognałyśmy do onkologa. Powiedział, że to jest do pilnego naświetlenia.

Wskutek liczności złamań kręgów radioterapia zapewne została uznana przez lekarza jako pilnie potrzebna by przeciwdziałać bolesności a także zapobiec dalszej destrukcji kości. W tym celu (przeciwdestrukcyjnie) stosuje się także leczenie farmakologiczne - bifosfoniany.

Agnieszka00 napisał/a:
Co robić, skąd mam wiedzieć co mam robić...

Wobec sugestii lekarza o skorzystaniu z pomocy i opieki hospicjum uważam to za bardzo dobre wskazanie,
lekarze i pielęgniarki tam pracujące powinni być najlepiej przygotowani do pomocy w przypadkach takich objawów, niestety typowych dla zaawansowanej choroby nowotworowej.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-19, 13:26   Temat: Rak piersi zrazikowy
Zapisy wyniku wskazują na charakter zwyrodnieniowy tych zmian oraz na osteoporozę,
zatem nie są to zmiany wprost podejrzane onkologicznie.

Zmiany przerzutowe charakteryzują się bólem ciągłym, niezależnym od okoliczności i aktywności,
a podane przez Ciebie informacje są dość niejednoznaczne:
Agnieszka00 napisał/a:
boli ją całą dobę równo, choć jak się w nocy dobrze ułoży do snu, to boli o wiele mniej.

Wydaje mi się, że lepiej będzie skorzystać z porady u lekarza i wysłuchać jego zdania, czy widzi on wskazania do dalszej diagnostyki.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-16, 20:58   Temat: Rak piersi zrazikowy
Być może doświadczony lekarz potrafi w obrazie RTG odróżnić z dostatecznym prawdopodobieństwem jedne zmiany od drugich,
ale ja nie mam wiedzy, ani tym bardziej doświadczenia, potrzebnych by się na ten temat rzetelnie wypowiedzieć.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-06-15, 13:33   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Dziś zrobiono RTG tego kręgosłupa. Co to badanie pokaże?

RTG dość dobrze wykazuje obecność destrukcyjnych zmian kostnych o charakterze przerzutowym (osteolitycznym),
dlatego jako badanie tanie i łatwo dostępne jest dobrym narzędziem wstępnej diagnostyki w tym kierunku.

Jeśli opisywane przez Ciebie dolegliwości bólowe wynikają ze zmian przerzutowych,
powinny te zmiany zostać uwidocznione na zdjęciach RTG.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-01-12, 18:36   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Dwóch lekarzy (pulmonolog i rodzinny) widziało ten wynik i nie szepnęli słówka nt. nadnerczy, nic o tej zmianie do dziś nie wiedziałam!

Wydaje się to cokolwiek dziwne.
Wspomniana w opisie tego TK dedykowana dalsza diagnostyka wydaje mi się - w tamtym czasie - jak najbardziej uzasadniona.

Cytat:
Chłopski rozum mi podpowiada, że gdyby to było groźne, to po 2,5 roku... nie byłoby o czym mówić

To brzmi bardzo przekonująco, dlatego obecnie może aż tak wielkiego strachu już nie ma,
ale dla spokoju nie odpuszczałbym tego i przy najbliższej okazji poprosił lekarza "do tablicy" na ten temat.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-12-02, 21:16   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Wiem, że kontrole przez pierwsze 2 lata po leczeniu odbywają się co 3 miesiące. Od którego momentu należy te 3 miesiące liczyć? Bo jeśli od operacji to już coś powinno być. Chociaż USG piersi było podczas planowania RTH.

Spotkałem się z generalną uwagą, iż od czasu zakończenia leczenia - więc po zakończeniu CTH lub RTH.
Myślę, że w Waszym przypadku można przyjąć, iż te 3 miesiące należy policzyć od daty wystawienie tych zaleceń,
zatem od zakończenia RTH.

Agnieszka00 napisał/a:
Pytanie: co oznacza skrót "reg."?

Chodzi chyba (raczej na pewno) o regionalne węzły chłonne, napromienione wraz z okolicą usuniętej piersi.



Gratuluję pomyślnego zakończenia leczenia i czekam na dalsze równie pozytywne wieści.
Pozdrawiam. :)
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-11-22, 18:25   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Od poniedziałku ma jeszcze dobrać ostatnie 5 lamp. Dodał, że jest dzielną pacjentką bo Panie przychodzą na skargi po 5 razach, ale...

...nie rzuciło mi się nigdzie w oczy, żeby to była powszechna praktyka. Nic się nie stanie jeśli się teraz zrobi taką przerwę, leczenie będzie tak samo skuteczne?

Wydaje mi się, że taka niedługa kilkudniowa przerwa nie powinna mieć negatywnego wpływu.



P.S. Zupełnie nie wiem, o kogo Ci chodzi w tym postscriptum ... i raczej nie będę w to wnikał ... :mhehm: :oops:

_itsme_ _littleflower_
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-09-12, 06:45   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Richelieu chyba też jest filologiem

"nooo" (chociaż w szkole nie miałem najmniejszych problemów z tymi przedmiotami,
no może z wyjątkiem konieczności odrabiania prac domowych, z czym już bardzo różnie bywało ... ;) )

Cieszę się bardzo z Waszych dobrych wyników i podziwiam Cię za pracowitość w ustawianiu Babci do odpowiedniego podejścia do choroby. :uhm!:
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-09-02, 13:00   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszko, uzupełnię odpowiedzi na część Twoich pytań z poprzedniego posta, na ile potrafię:

Agnieszka00 napisał/a:
Jeśli chodzi o margines dolny - 0,5 cm. To nie za mało? Jeśli nie znaleziono w nim ognisk to nie trzeba nic z tym robić?

Trochę mało, ale raczej trudno liczyć, że lekarz chciałby proponować pogłębienie (docięcie),
tym bardziej, że nie zawsze jest to możliwe.
W takich przypadkach pomóc ma uzupełniająca RTH i/lub CTH, oczywiście o ile nie ma dla nich przeciwwskazań.

Cytat:
Co to jest "ductectasiae cystes"? Nawet nie wiem czy to jeden termin.

'Torbiele (cysty) poszerzonego przewodu [mlekowego]' albo 'torbielowe poszerzenie przewodu'.
To akurat nie jest zmiana złośliwa.

Cytat:
Co to znaczy, że do 2 figur podziału na 10 HPV? HPV to ja kojarzę tylko wirus...

Najprawdopodobniej chodzi jednak nie o wirus, lecz 2 na 10 figur podziału w polu widzenia [mikroskopu] o wysokiej rozdzielczości (high power view).
Częściej spotyka się raczej określenia HPF (high power field), stąd pewnie zamieszanie z interpretacją tego zapisu.
Określa szybkość namnażania komórek nowotworowych, co koreluje ze stopniem złośliwości nowotworu.

Cytat:
Co oznaczają pojedyncze ogniska martwicy w guzie?

Guz jako wzrastający nowy element (stąd: 'nowotwór') wymaga odżywiania, w tym celu tworzy sieć naczyń krwionośnych.
W przypadku szybko rosnących guzów szybkość wytwarzania naczyń (angiogenezy) bywa niedostateczna i m.in. w takich przypadkach część tkanek guza obumiera.

Cytat:
Czy (+) oznacza, że jest "trochę wrażliwy", "bardzo wrażliwy" czy jak?

Dokładnie tak - zapis w () oznacza 1+ czyli niską hormonozależność (w przypadku obu receptorów, jak podajesz).
Ale to wystarcza do zastosowania hormonoterapii, która powinna być efektywna ze względu na korzystną konfigurację dodatnich ER i PgR przy ujemnym HER2, ten ostatni w tym przypadku przekłada się na mniejszą agresywność nowotworu (źródło).



W pozostałych kwestiach, np. oceny zasadności zastosowania / odstąpienia od CTH, mimo najlepszych chęci nie potrafię pomóc.
Pozdrawiam.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-07-14, 23:35   Temat: Rak piersi zrazikowy
Ad a): to zależy, jak oceniacie dra U. Jeżeli w Waszym przekonaniu jest lekarzem dobrym i kompetentnym, to raczej zaczekałbym na jego powrót za niewiele ponad dwa tygodnie.
Natomiast jeśli jego zastępca jest co najmniej tak samo dobrym lekarzem, wtedy może warto skorzystać z jego opinii - przynajmniej jako tzw. drugiej, uzupełniającej.
Zgadzam się z Tobą, że jest dobrze, aby jeden lekarz prowadził chorego przez całe leczenie, ale też ważne jest aby był to dobry lekarz. Musicie same ocenić, który z onkologów najbardziej wzbudza Wasze zaufanie i któremu powierzycie Wasze leczenie.

Ad b): w zasadzie jak wyżej: jeśli wydatek na prywatną wizytę (zapewne rzędu 150 zł) jest dla Was do zaakceptowania, to możecie zdecydować się na taką konsultację, jeśli chcecie zweryfikować porady udzielone Wam prze dra U.
Uważam, że zasadność takiej wizyty należy rozważać jedynie wtedy, gdy macie wątpliwości co do terapii / kompetencji dra U.
Jeżeli mu ufacie, sens dodatkowej płatnej wizyty wydaje mi się problematyczny.

Ad c): dwa tygodnie to nie jest drastycznie odległy termin. Wydaje mi się jeszcze do zaakceptowania.

Agnieszka00 napisał/a:
mama Gosiaczka miała pobierany również aspirat z węzła. Czy dlatego, że w USG wyszły zmiany w węzłach?

Być może. Ale wiążąco nie wypowiem się na temat dlaczego (na jakiej podstawie) lekarz zaordynował takie czy inne postępowanie, to pytanie do niego.

Agnieszka00 napisał/a:
Babcia miała pobierany tylko materiał z guza, ale doinformowałam się, że brak zmian w USG i badaniu palpacyjnym jeszcze nie wyklucza ich zajęcia - zastanawiam się więc czy to wystarczy.

Do oceny przerzutowego zajęcia węzłów chłonnych konieczna jest co najmniej biopsja węzła wartowniczego (SNB).
Alternatywą jest usunięcie wszystkich okolicznych węzłów i ich histopatologiczne przebadanie, ale wobec pociągającego za sobą znacznego upośledzenia sprawności chorego (niebezpieczeństwo obrzęków limfatycznych) jest to rozwiązanie znacznie gorsze, obecnie stosowane już tylko w mniej zaawansowanych ośrodkach onkologicznych nie mających możliwości i doświadczenia w przeprowadzaniu SNB.
Odpowiadając więc na Twoje pytanie: wynik (negatywny) badania palpacyjnego oraz USG nie wyklucza ze 100 % pewnością możliwości istnienia przerzutów do węzłów chłonnych.

Cytat:
na mammografii była z babcią moja mama i ona jest podana jako osoba upoważniona do odbioru wyników. Tylko, że to było w innym ośrodku niż USG i biopsja. Czy powinnyśmy napisać coś takiego, żebym ja mogła być informowana?

Tak. Na pewno upoważnienie musi być wystawione przez babcię (osobę chorującą) na Ciebie (tę, która ma mieć prawo do otrzymywania informacji o stanie zdrowia babci).
Podejrzewam, że każdy ośrodek (szpital, przychodnia, etc.) działa niezależnie: może wymagać odrębnego upoważnienia wystawionego przez osobę chorującą na rzecz tego, kto ma mieć prawo otrzymywać informacje o stanie jej zdrowia.
W sytuacji przez Ciebie opisanej w ostatnich zdaniach Twojego posta wydaje mi się uzasadnione, abyś to Ty była taką upoważnioną osobą.
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-07-14, 07:13   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Szykuję dla chirurga tę listę chorób i zażywane leki. Myślę nad pytaniami do lekarza. Że babcia nie będzie w stanie rozmawiać to wiem, ale martwię się czy mnie potraktuje poważnie (wyglądam na 13 lat i niezbyt obrotna ze mnie dziewczyna).

Może małą podpowiedzią będzie ten post (akapit "Przygotowanie do rozmowy"). Powodzenia. :uhm!:
  Temat: Rak piersi zrazikowy
Richelieu

Odpowiedzi: 262
Wyświetleń: 91480

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-06-29, 15:05   Temat: Rak piersi zrazikowy
Agnieszka00 napisał/a:
Dostałyśmy termin biopsji (niestety nie wiem jakiej) i USG 7 lipca w Sosnowcu w poradni na Wawelu. Czy szukać bliższego? Czy w ogóle jest szansa dostać bliższy?

To już praktycznie za tydzień. Termin bardzo dobry, kilka dni wcześniej nie zrobi różnicy.

Agnieszka00 napisał/a:
Jaka jest szansa na zaordynowanie leczenia przy istniejących chorobach przewlekłych? Wydaje mi się, że na chemioterapię trzeba być "ogólnie zdrowym"...

Na pewno są duże szanse na dobranie odpowiedniej chemioterapii.
Podobnie jak na to, że stadium zaawansowania choroby może okazać się jeszcze nie aż tak bardzo późne,
ale to oczywiście zależy od wyników dalszej diagnostyki.

Agnieszka00 napisał/a:
O czym świadczy BI-RADS - tylko o charakterze zmiany (łagodna/złośliwa)? Czy o rozpowszechnieniu choroby - czy "5" oznacza, że choroba mogła wyjść poza pierś?

Świadczy tylko o prawdopodobieństwie złośliwości zmiany - ściślej: o tym, jak lekarz to prawdopodobieństwo klasyfikuje na podstawie wyniku badania mammograficznego.
Nie mówi o stadium zaawansowania, ani stopniu złośliwości. Więcej o tym tutaj.

Co do mutacji genów (BRCA-1/2) najpierw ewentualnie powinnaś wykonać badanie, czy taką mutację posiadasz, by myśleć o dalszej profilaktyce.
Ale badanie takie jest uzasadnione jeśli przypadków zachorowań w Twojej rodzinie byłoby więcej.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group