1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 57
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-10-08, 22:09   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Droneczko,
Jako dopełnienie tego wątku przyjmij i tu ode mnie serdeczne wyrazy współczucia ::rose::
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-10-05, 20:04   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
To już pewnie niedługo. Myślę o Was ciepło.
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-10-05, 00:41   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Dronka82 napisał/a:
Dlaczego PEG jest związany z koniecznością wykonania tracheotomii?

Nie jest.
Przejście na leki podskórne to dobry pomysł. Opowiedz lekarzowi o tych tabletkach, które Tata gubi.
Dobrym pomysłem też są leki wyciszające. Niech śpi, niech nie cierpi. Cierpienie to nie tylko ból...
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-10-03, 02:21   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Dronka,
A jaką Tata ma saturację? Chodzi mi o to, czy duszność jest subiektywnym odczuciem (=saturacja jest prawidłowa, dałabym leki uspokajające z grupy benzodiazepin, np. Lorafen) czy obiektywnym (=saturacja obniżona i wtedy można spróbować inhalacje z lekó rozszerzających oskrzela, np. z Berodualu).
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-09-20, 12:10   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Może Tata dostaje inne leki na bóle przebijające? Są w postaci tabletek do ssania lub sprayu do nosa. Co prawda z innej grupy niż Lyrica, ale mogą okazać się skuteczne.
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-09-20, 08:58   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Dronka82 napisał/a:
Martwi mnie to nawadnianie - czy słusznie?

Tego Ci nie powiem - jeśli Tata jest w relatywnie dobrej formie, to trudno pozwolić mu umrzeć z odwodnienia...
Dronka82 napisał/a:
Co do zwalczania bólu mam obawy dlatego, ze od godziny 10 do 18 nie dostał nic

A boli? Bo w sumie nie chodzi o to, żeby dostawał, tylko żeby nie bolało. A poza tym "dostał" plaster - może wystarcza?
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-09-20, 07:50   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Droneczko,
Z tego co ja z kolei zrozumiałam, to HS jest na razie propozycją do rozważenia? Na Twoim miejscu zrobiłabym tak: Złożyłabym dokumenty do HS - nic na tym nie tracisz. Niech już leci kolejka (zwykle trwa to od 1 do 3 tyg.) a jak dojdzie Wasz termin i zadzwonią z informacją - zawsze możesz powiedzieć, że jeszcze sobie radzicie i niech biorą następnego z listy. Jak przyjdzie moment, że sobie przestaniecie radzić - telefon do hospicjum i macie miejsce natychmiast jak się zwolni. Przynajmniej u nas (Caritas) tak to działa, upewnij się, czy w Twoim hospicjum też.

Jeśli chodzi o dupnięcie pracą, to ja bym się zastanowiła nad tym od drugiej strony. Pomyśl, czy Ty chciałabyś/oczekiwałabyś od swoich dzieci rzucenia pracy i zajęcia się Tobą w takim stanie? Pytam zupełnie poważnie, różne rodziny różnie funkcjonują, w jednych jest nie do pomyślenia, żeby nie rzucić wszystkiego, w innych jest naturalne, że życie idzie swoim torem, a chorym zajmują się członkowie rodziny w miarę możliwości. Żaden sposób nie jest lepszy ani gorszy, wszystko zależy od stylu życia rodziny.

Patrząc zupełnie obiektywnie - do opieki nad chorym terminalnie optymalnie potrzeba 3 osób, które zmieniają się przy chorym i odciążają się wzajemnie w obowiązkach. Jeśli jesteście w stanie tak się zorganizować (Mama, Ty, siostra lub ktoś dochodzący na trochę) - dacie radę.
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-09-12, 19:48   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
BEATASO napisał/a:
I myślę Dronko , że najgorszy czas jeszcze przed nami.

Niekoniecznie. Wbrew pozorom łatwiej jest żyć w czasie żałoby, bo żal, cierpienie jest "czyste" - człowiek wie, że stało się nieodwracalne - i trzeba żyć, iść dalej. Natomiast teraz dochodzi lęk o scenariusz, jaki napisze życie, dochodzi totalna bezradność w obliczu choroby bliskiej osoby - to powoduje, że człowiek czuje się jak spętany.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2015-09-12, 20:09 ]
Tak właśnie jest.

  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-09-07, 22:45   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Dronka82 napisał/a:
Czy można tę wydzieline odsysać w warunkach domowych?

Tak, ale jest to nieprzyjemne i bolesne, jeśli chory nie ma tracheostomii. Jeśli ma tracheostomię - też można odsysać w warunkach domowych.
DumSpiro-Spero napisał/a:
Nie wiem jak jest w nowotworach

W chorobie nowotworowej pacjenci mają ssak w domu i odsysają sobie wydzielinę - sami, lub robi to rodzina. Dopóki nie zaniknie odruch kaszlowy jest to łatwiejsze - chory odkrztusza wydzielinę do granicy rurki tracheostomijnej i skóry i stamtąd zbiera ją ssakiem. Jeśli nie ma odruchu kaszlowego - końcówkę ssaka (cienką rurkę, np. cewnik) wkłada się do rurki tracheostomijnej na odp. głębokość i odsysa się wydzielinę.

Wobec wszystkiego, co napisałaś powyżej, Droneczko, ja bym sobie ten PEG darowała...
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-09-06, 22:50   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Droneczko,
Jeśli lekarz odradził założenie PEGa to prawdopodobnie stan Taty jest bardzo ciężki. Natomiast nie jest prawdą, że warunkiem założenia PEG jest tracheostomia. Rzeczywiście, najczęściej jest tak, że pacjenci z PEG mają też rurki tracheostomijne, ze względu na naciek nowotworu, który uniemożliwia i oddychanie i odżywianie. Natomiast jeśli u Twojego Taty nie ma zaburzeń oddychania, a tylko zaburzenia połykania - decyzja o założeniu PEG jest decyzją pacjenta - chyba, że podczas kwalifikacji do zabiegu chirurg zdyskwalifikuje chorego z jakiegoś powodu. Z reguły też jest tak, że pacjenci z PEG żyją kilka/naście tygodni od zabiegu i umierają w wyniku rozwoju choroby nowotworowej, nie w wyniku powikłań pozabiegowych. Sam zabieg jest krótki i nieobciążający - mam na myśli gastrostomię zakładaną przezskórnie - wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Dlatego uważam, że wytyczne zalinkowane przez DumSpiro-Spero powyżej są napisane (przetłumaczone?) nieprecyzyjnie i wewnętrznie sprzeczne. Przykład:
"Gdy uwzględni się wymienione cele, zakres wskazań do stosowania PEG jest szeroki. Obejmuje on:
1) choroby onkologiczne - laryngologiczne (nowotwory nosa, gardła i krtani) oraz górnego odcinka przewodu pokarmowego, które upośledzają pasaż pokarmów; PEG można stosować w przypadkach nieoperacyjnych(...)"
Gdzie z drugiej strony mamy napisane:
"Przezskórne wprowadzenie zgłębnika do ŻD nie powinno być stosowane u nieuleczalnie chorych."

Często jest tak, że zakładamy PEG właśnie u chorych, którzy mają nowotwór w stadium nieuleczalnym. Podłączenie żywienia dojelitowego pozwala im funkcjonować w miarę normalnie przez kilka/naście tygodni. Bez tego skazalibyśmy ich po prostu na śmierć głodową.

Natomiast może tak być, że w przypadku Twojego Taty cała "akcja PEG" (kwalifikacja, oczekiwanie na termin, hospitalizacja, zabieg, opieka pozabiegowa) nie ma sensu, ponieważ stan jest na tyle ciężki, że Tata po prostu tego nie przeżyje, albo (co też trzeba wziąć pod uwagę) systematyczne podawanie żywienia przedłuży niepotrzebnie umieranie.

Dronka82 napisał/a:
Dlaczego znów ma zapalenie oskrzeli

Prawdopodobnie guz uciska gdzieś i upośledza wentylację. Jak się oskrzele słabo "wietrzy" to namnażają się w nim bakterie. Lub może być tak, że mamy bakteryjny stan zapalny w samym guzie i stamtąd schodzi niżej.
Dronka82 napisał/a:
to dostanie kroplówki. A o nich czytałam tez sporo i wiem, że mogą utrudniać śmierć

Co innego kroplówki w stanie agonalnym (podaje się je tylko w mocno uzasadnionych sytuacjach) a co innego kroplówki, które mają znaczenie odżywcze u pacjenta w stanie owszem, terminalnym, ale nie w agonii.

Pogadaj z tym lekarzem z hospicjum. Dlaczego on się uparł przy tracheostomii łącznie z PEGiem? A poza tym ludzie z tracheostomią nie muszą odkrztuszać wydzieliny, bo ją sobie odsysają. Chyba coś źle Ci wytłumaczyli :uuu: Dopytaj.
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-08-29, 07:53   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Basia2000 ma rację. Prawda ogólna jest jednak taka, że nie ma możliwości sprawdzenia, czy przypadkiem nie przeprowadziłaś się czasowo do Taty na okres jego choroby ;) Chyba decyzja zależy od Twojego lekarza z hospicjum domowego.
Oczywiście każdy normalny lekarz w tej sytuacji wystawi Ci zwolnienie na Ciebie i będzie zgodny z prawem. Ja używam rozpoznania "depresja reaktywna" i nie muszę ściemniać, że zapalenie oskrzeli ;)
Pamiętaj też, że jest coś takiego jak urlop bezpłatny, który po prostu możesz wziąć - choć nie wiem, jak to wygląda u nauczycieli.
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-08-25, 22:49   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Stracił głos i piszczy? To ma grzybicę.
Choroba postępuje na pewno, ale nie dajmy się wpuścić w kanał "ma nowotwora, to wszystko wina nowotwora, nie będziemy nic leczyć, bo ma nowotwora".
Apeluję o trzeźwość umysłu, mimo wszystko :)
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-08-24, 07:20   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Jeśli zapalenie oskrzeli (skądkolwiek, ten guz przecież nie jest sterylny, siedzi w nim dziadostwa do licha i trochę) to przy Tatowej determinacji jest szansa na podniesienie :)
Myślę o Was ciepło :flower:
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-08-23, 10:57   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Dronka82 napisał/a:
Lekarstwa mama musi już tacie rozpuszczać, nie umie połykać tabletek.

Nie jest dobrze.
  Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Madzia70

Odpowiedzi: 411
Wyświetleń: 118888

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2015-08-23, 09:19   Temat: Rak śluzówki policzka z przerzutami, rekonstrukcja
Grzybica grzybicą, poleczyć pewnie trzeba, ale raczej nie stąd gorączka.

Kaszel w grzybicy jest dość charakterystyczny, może lekarz miał doświadczenie i rozpoznał.

Czy lekarz wyjaśnił, po co antybiotyk? Jeśli jest tylko gorączka, bez cech zakażenia, to może ona pochodzić z oun - zwłaszcza, jeśli się nie daje obniżyć. A antybiotyk nasili bardzo zmiany grzybicze.

Jeśli lek przeciwgrzybiczy przepisany przez lekarza to flukonazol lub jakiś jego preparat - zastanowiłabym się. Wchodzi w interakcję z mnóstwem leków, niechętnie stosuję go u naszych - bardzo obciążonych - pacjentów.

Daj znać, co "wybadała" lekarka z HD.
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group