1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 11
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-09-29, 11:17   Temat: Proszę o poradę
Świadomość zależy od miejsca w mózgu dotkniętego udarem i od rozległości udaru. Z doświadczenia rodzin pacjentów wiem, że bliscy dość dobrze "wyczuwają" czy chory zachowuje świadomość. Zaufaj swoim odczuciom...
To oczywiście tylko gdybanie, ale myślę, że Mama nie była świadoma. Potwierdza mi to Twoja informacja, że Mama reagowała tylko na dźwięk. Wiadomo, że słuch "odłącza się" jako ostatni ze zmysłów odchodzącego człowieka. Dlatego Mama nie reagowała np. na dotyk, ból. I to jest nasze szczęście w nieszczęściu - łatwiej żyć ze świadomością, że bliski człowiek odszedł spokojnie, zgasł po prostu. I łatwiej było Mamie odchodzić, kiedy nie widziała, nie wiedziała, jak jej odchodzenie dramatycznie wyglądało w Twoich oczach. Nie widziała Twojego cierpienia, więc jej moralne cierpienie było przez to mniejsze - myślę, że tu masz drobny powód do radości :)
:heart:
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-09-29, 09:25   Temat: Proszę o poradę
kuli,
Sama rozumiesz, że w obecnej chwili nie można odpowiedzieć ze 100% pewnością, jak było. Być może pewną pociechą będzie dla Ciebie fakt, że przed odejściem Mamy też nikt by Ci nie odpowiedział na te pytania - po prostu w tak ciężkim stanie, w jakim była Twoja Mama nie diagnozuje się ludzi precyzyjnie, tylko po to, żeby zaspokoić ciekawość - ponieważ postępowanie medyczne, niezależnie od przyczyn stanu chorego i tak byłoby takie samo.
Mogę Ci tylko powiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem Mama miała kolejny udar. I jeśli dostawała kroplówki, to na pewno nie umarła z głodu. Powiem więcej - podawanie jedzenia sondą na pewno niepotrzebnie obciążyłoby Mamę. Po prostu organizm - z zaawansowaną chorobą nowotworową, obciążony udarami - skupił się na podtrzymywaniu swoich "najsilniejszych" funkcji życiowych (np. oddychania, wydalania) i każde zakłócenie (np. polecenie: "Proszę trawić, podajemy jedzenie przez sondę!") spowodowałoby "zabranie siły" z dziedzin najsilniejszych, na te funkcje, które odchodzący człowiek sam sobie odłącza, zamyka. A tym samym - skróciłoby życie Mamy.

Nie spisałaś Mamy na straty!!! Nie myśl tak. Zgodziłaś się na jej śmierć, owszem - to wymaga ogromnej ludzkiej dojrzałości. I nie ma nic wspólnego z poddaniem się, rezygnacją. Twoja postawa budzi we mnie szacunek, nie potępienie.
Pozdrawiam Cię serdecznie
:heart:
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-08-24, 19:27   Temat: Proszę o poradę
kuli,
Bardzo mi przykro. Walczyłaś dzielnie do końca. Wszyscy jesteśmy z Ciebie bardzo dumni. Mama na pewno też.

::rose::
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-08-23, 22:16   Temat: Proszę o poradę
kuli,
Moim zdaniem:
-przestać nawadniać Mamę zwiększoną dawką płynów
-na cito zrobić Mamie poziom albumin, bo z dużym prawdopodobieństwem jest mocno obniżony i stąd obrzęki (co i jak Mama je?)

A najlepiej wezwać lekarza z hospicjum lub zawieźć Mamę do szpitala, ponieważ sytuacja wygląda poważnie - może to być obrzęk płuc.
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-26, 15:39   Temat: Proszę o poradę
Brawo, kuli.
Właściwa decyzja.
Jesteśmy z Wami.
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-24, 21:14   Temat: Proszę o poradę
kuli,
Nie było mnie przez kilka dni. Jak obecnie stan Mamy?

Edit (25.04.12, godz.16.30):
kuli,
Bardzo się niepokoję, odezwij się, proszę...
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-18, 16:25   Temat: Proszę o poradę
Moim zdaniem antybiotyk do zmiany. Nie bardzo działa. Niech lekarz z rejonu obejrzy te wyniki jak najszybciej.
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-11, 22:59   Temat: Proszę o poradę
kuli napisał/a:
Czy cewnik może być tego przyczyną?

Najprawdopodobniej.

Myślę, że do hospicjum warto Mamę zapisać. Znajdziecie ntam pomoc, nawet doraźną, np. w takich sytuacjach jak ta. A Mama wcale nie musi wiedzieć, że to hospicjum - ot, wezwałaś lekarza i tyle.
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-11, 19:46   Temat: Proszę o poradę
kuli,
Mamy zakażenie układu moczowego, wygląda na to, że nie ograniczyło się do pęcherza, tylko "poszło wyżej" czyli zaczynają być zajęte nerki.
Wniosek pierwszy - lekarz, który badał Mamę prawidłowo rozpoznał zakażenie układu moczowego i słusznie włączył Furagin, jako lek pierwszego rzutu; wniosek drugi - Furagin nie działa lub działa za słabo i konieczny jest antybiotyk.
Moja rada - dziś podjechać z wynikami badania moczu Mamy (pamiętać o ubezpieczeniu!) do NPL (Nocna Pomoc Lekarska) lub jutro z samego rana lecieć do lekarza pierwszego kontaktu.
Czy Wy jesteście pod opieką hospicjum domowego?
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-07, 12:59   Temat: Proszę o poradę
No tak, ale skąpomocz to mniej niż 400 ml :)
Furagin jest niegłupim pomysłem u pacjenta cewnikowanego (jeśli go podawaliście, to on może być przyczyną ciemnejszego zabarwienia moczu), ale określenie "jakby nerka" jakoś mnie nie satysfakcjonuje. Czy lekarz, który przyjechał zmienić cewnik zbadał Mamę i stwierdził, że to nerka boli? Ból w tej okolicy ma najczęściej przyczynę związaną z kręgosłupem. Jeśli jednak już zostało wysunięte takie podejrzenie, to zrobiłabym Mamie badanie ogólne moczu w poniedziałek rano (nie bawcie się w skierowania, to koszt kilku/nastu zł), na tej podstawie oceni się zagęszczenie moczu i ewentualną infekcję.
Może Mama będzie miała ochotę na lekki kisiel? Taki prawie płynny. Zawsze to szklanka wody więcej. No, nie ma rady, ja wiem, że to jest bardzo trudne zmusić pacjenta do picia, ale trzeba...
  Temat: Proszę o poradę
Madzia70

Odpowiedzi: 49
Wyświetleń: 18355

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-07, 12:21   Temat: Proszę o poradę
kuli,
Moczu rzeczywiście niewiele i z opisu wygląda na zagęszczony. Ale w te upały 1,5 litra wody to stanowczo za mało! Około 2,5 - 3 litry - i wtedy ocenimy mocz. Na razie się nie denerwuj, tylko spokojnie się nawadniajcie i czekamy na rozwój sytuacji.

Jeśli zaś chodzi o niedokrwistość, o której wspomniałaś w poprzednim poście - to jest to niedokrwistość w przebiegu choroby nowotworowej, nie wygląda na niedokrwistość z niedoboru żelaza (chyba, że laboratorium, w którym były robione badania ma inne normy niż przeciętnie spotykane), w związku z tym podawanie żelaza nie ma większego sensu. Trzeba monitorować poziom hemoglobiny i przy wartościach ok. 7-8 g/dl zastanowić się nad toczeniem krwi (vide: post Justyny powyżej).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group