1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 137347

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-11-03, 13:28   Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
zoi napisał/a:
Zrobiłam morfologię i wyszło, że mam 147 [x10^3/ul] płytek krwi. Niby nie jest tragicznie, lekko poniżej normy i nie było przeciwwskazań, gdyby nie to, że w czerwcu miałam ich 238. Sama przytargałam lekarzowi wyniki dla porównania, bo mnie to zaniepokoiło. Skąd nagle taki gwałtowny spadek???

Jeden wynik o niczym nie świadczy. Po jakimś czasie warto powtórzyć morfologię z rozmazem.
Takie wahania zdarzają się również u osób zdrowych (bez leczenia onkologicznego w wywiadzie). :)
I z całą pewnością nie jest to parametr, który można by uznać za wskazówkę w prognozowaniu ewentualnej wznowy nowotworu litego głowy i szyi.
  Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 137347

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-10-09, 17:00   Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
zoi napisał/a:
Zoja, wrażenia z gliwickiej onkologii mam jak najbardziej pozytywne. Zawdzięczam to temu, że po pierwsze byłam umówiona z samym profesorem Krzysztofem Składowskim, który zajął się mną osobiście

Jesteś w najlepszych rękach.
_littleflower_
  Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 137347

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-09-07, 14:16   Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
zoi napisał/a:
Dlatego dociekam co to znaczy "motylkowaty" i czy to to samo co "brodawkowaty" lub "rogowaciejący".

'Motylkowaty' to nie jest określenie raka na poziomie komórkowym. Tak można nazwać np. styl naciekania, jednak histologicznie nie ma to żadnego znaczenia.
Tu istotne byłyby dwie kwestie: czy to rak rogowaciejący czy nierogowaciejący - to raz.
Dwa - czy na tle infekcji HPV czy nie.

Jednak kluczowe jest zróżnicowanie (złośliwość histologiczna) no i, a może przede wszystkim określenie stopnia zaawansowania (wyjściowo). Plus, jak sądzę, obecnie miałyby znaczenie informacje odnośnie precyzyjnego określenia jaki konkretnie obszar był napromieniany - tu już myślę pod kątem chociażby problemów stomatologicznych i planów leczenia w tym zakresie.

zoi napisał/a:
Doktor zapytał mnie nawet czy przywiozłam spreparowane wycinki :shock:

Nie dziwię się! Tak by było najlepiej, zdecydowanie.

zoi napisał/a:
Niestety, nie i nie sądzę, żeby ktokolwiek zechciał mi je dać.

Gdybyś się tam pojawiła i zażądała ich wydania (wypożyczenia) - otrzymałabyś je. Pewnie z obowiązkiem zwrotu.

zoi napisał/a:
Ostatnie badanie diagnostyczne potwierdziło, że nie ma zmian nowotworowych w obrębie głowy.
TK czy MRI?

zoi napisał/a:
Nie mylisz się jednak co do tego, że wolę poprzestać na optymistycznym podejściu do sprawy greckiego lekarza. Tak jest mi łatwiej.

Musiałam zapytać jak jest, bo zadałaś pytanie o rokowanie. Teraz mamy sprawę wyjaśnioną i wszystko jest ok :tull:
  Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 137347

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-09-05, 02:34   Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
Chodzi o raka kolczystokomórkowego języka.
Brakuje w dokumentacji stopnia złośliwości histologicznej nowotworu (cechy "G") oraz dokładnej klasyfikacji zaawansowania choroby (TNM).
Słowo "motylkowaty" nie wymaga tu rozkładania na czynniki pierwsze, jeśli mamy pewność, że chodzi o squamous cell carcinoma.
zoi napisał/a:
Jak to rokuje?
lekarz mówi, że w ciągu dwóch lat może dać wznowę. Grecki radiolog mówi, że na 99 procent zniszczyli go na amen metodą amerykańska. I ja się tego trzymam!!!

zoi, rokowanie jest zależne od wielu czynników:
- od stopnia zaawansowania choroby
- od rodzaju histologicznego nowotworu i jego stopnia złośliwości
- od stanu ogólnego chorego
- od jakości przeprowadzonego leczenia.

Rozumiem, że grecki lekarz nie powiedział Ci jakie jest rokowanie - rokowanie bowiem opierane jest na wynikach leczenia chorych na daną chorobę, w danym st. zaawansowania i zazwyczaj określane jako % pięcioletnich przeżyć.
Jednocześnie mam wrażenie, że wolisz poprzestać na tym, co usłyszałaś od greckiego lekarza; jeśli się mylę to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 137347

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2011-04-10, 22:45   Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
Droga zoi,
mogę polecić Ci następujące piśmiennictwo:
  1. Łukasz Guzik, Elżbieta Kamysz
    Kserostomia – więcej niż suchość w jamie ustnej
    Farm Pol, 2009, 65(6): 411-414
  2. Łukasz Guzik
    Kserostomia — obraz kliniczny i terapia
    Forum Medycyny Rodzinnej 2009, tom 3, nr 4, 292–296
  3. Urszula Kaczmarek
    Leczenie suchości jamy ustnej – przegląd piśmiennictwa
    Czas. Stomatol., 2007, LX, 2, 88-95
  4. Joanna K. Herman, Tadeusz M.Cieślik
    Radioterapia nowotworów głowy i szyi
    WIADOMOŚCI LEKARSKIE 2008, LXI, 4–6

Obawiam się, że nie rozwiąże ono w sposób jednoznaczny Twoich dylematów [__]
być może jednak znajdziesz tu coś, co pomoże w ewentualnym poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań.
Gdyby trzeba było pomóc coś zinterpretować/zrozumieć - jestem do dyspozycji.
  Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 137347

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2009-10-03, 00:46   Temat: Rak gardła dolnego z przerzutem - brak smaku po radioterapii
Myślę zoi, że chodzi tu o współczynnik albuminowo-globulinowy, np. tu kilka słów o tym: --> Bialko calkowite - Lab Tests Online - Tests <--

Co do markerów, to nie ma jako takich, specyficznych markerów dla nowotworów głowy i szyi. Natomiast m.in. właśnie albuminy w różnych kombinacjach bywają markerem - spójrz proszę: -> Białka ostrej fazy u chorych na nowotwory głowy i szyi <- (z tym, że tej ostatniej lektury nie analizuj proszę pod swoim kątem :) , bo ani nie mamy odpowiednich wyników, ani danych porównawczych sprzed rozpoczęcia leczenia by próbować wyciągać jakiekolwiek wnioski).
Co do ogólnych informacj na temat samych albumin, to takie zwięzłe 'ABC' jest np. w niezastąpionej jak zwykle -> Wikipedii <-

Daj proszę znać jak wyniki badań obrazowych.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group