1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: powinnam się przygotować?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 26965

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-03-04, 12:01   Temat: powinnam się przygotować?
Chciałam skomentować, ale się powstrzymam.

Powtórzę tylko za Asią: nie dajcie się. I dodam: nie musicie walczyć o należne Wam prawa sami. Jeśli nie czujecie się na siłach - mamy Fundację, która może tego typu sytuacje rozwiązać za Was. Dajcie sobie pomóc.

Nie ma nic gorszego niż cierpienie ludzkie będące udziałem ciężko chorego człowieka. Nie wolno pozostawiać go bez opieki. Przypomnimy o tym każdej instytucji (tu, o zgrozo, mowa była o hospicjum, które z definicji powinno stanowić wzór organizacji działającej na rzecz walki z bólem i cierpieniem), która do takiej opieki jest zobowiązana i z tej powinności się nie wywiązuje.

Niestety pomoc dla mamy Asi nie nadeszła w stosownym czasie.
Być może jednak dzięki temu wątkowi inny chory będzie mógł z takowej skorzystać.
  Temat: powinnam się przygotować?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 26965

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-02-28, 23:28   Temat: powinnam się przygotować?







To dla Twojej Mamusi, Asiu.
Bardzo, bardzo mi przykro..
  Temat: powinnam się przygotować?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 26965

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-02-23, 20:03   Temat: powinnam się przygotować?
I raz jeszcze w kwestii opieki hospicyjnej, podejmowanej niezależnie od trwającego, paliatywnego leczenia onkologicznego.
Zdecydowałam (i słusznie) o bezpośredniej konsultacji w biurze prawnym Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Ostatecznie, zachowując odpowiednie kroki proceduralne :) - otrzymamy najprawdopodobniej oficjalną odpowiedź (ze stosowną wykładnią) na zadane przez nas, jako organizację, pytanie i zgłoszony problem, jednak na tę chwilę wskazano mi już konkretnie źródło regulujące zasady funkcjonowania hospicjów. I, jako bonus, konkretny jego fragment.

Otóż wyżej mowa o §8 ust. 5 Zarządzenia Nr 63/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dn. 2 listopada 2009 r, którego brzmienie jest następujące:


-> TUTAJ: Pełna treść Zarządzenia <-

W zasadzie brzmienie §8 ust. 5 jest tak oczywiste, że trudno tu się jakoś specjalnie głowić nad jego interpretacją, jednak docelowo, dla wybitnie "trudno pojmujących" ;) [czyli tych, którzy pojąć po prostu nie chcą] , postaramy się o taką i zamieścimy oficjalnie na witrynie Fundacji.
Wasze wątpliwości mam nadzieję, że już udało się rozwiać :)

Proszę - nie szczypcie się i w razie czego powołujcie na wskazane przez NFZ Zarządzenie. Odmowa udzielenia świadczenia gwarantowanego przez hospicja z powodu trwającego jeszcze leczenia onkologicznego jest bezprawna.
pozdrawiam ciepło.

[ Dodano: 2011-02-23, 20:12 ]
Dodam jeszcze tylko, że chemioterapia jest "świadczeniem zawartym w katalogu świadczeń odrębnie kontraktowanych" lub "ambulatoryjnym świadczeniem specjalistycznym" - zależy w jakim trybie pacjent ją otrzymuje.
  Temat: powinnam się przygotować?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 26965

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-02-22, 11:27   Temat: powinnam się przygotować?
Afera jest niepotrzebna, bo niczemu by nie służyła :)
Do niejednego już hospicjum zadzwoniłam po odmowie przyjęcia danego pacjenta (brak owego nieszczęsnego zaświadczenia o 'zakończeniu leczenia onkologicznego') i pacjent ów był bez żadnych problemów "od ręki" przyjmowany. Dodam, że nie przeprowadziłam jeszcze żadnej rozmowy w atmosferze, ehm, nieprzyjaznej :)

Dane hospicjów, z którymi są problemy wędrują do mojego notatnika - tym sposobem możemy w przyszłości przewidzieć co kolejnych chorych w danym regionie może czekać.

Tymczasem jeszcze przypominam zapis z omawianego Rozporządzenia MZ, tym razem § 9:



Ciekawe, że hospicja zapisów § 9 nigdy nie przywołują.. :)

pozdrawiam cieplutko Ciebie i mamę.
  Temat: powinnam się przygotować?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 26965

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-02-22, 10:26   Temat: powinnam się przygotować?
jo_a,
bardzo Ci dziękuję za w/w informację.

W najbliższych dniach zwrócimy się, jako Fundacja, z oficjalną prośbą do Instytutu Praw Pacjenta o pomoc w uzyskaniu odpowiedniej interpretacji prawnej zapisu z cytowanego fragmentu rozporządzenia Ministra Zdrowia.

Fragment ten brzmi:
Cytat:
Świadczenia opieki paliatywnej i hospicyjnej to wszechstronna, całościowa opieka nad świadczeniobiorcami chorującymi na nieuleczalne, niepoddające się leczeniu przyczynowemu, postępujące choroby. Opieka ta ma na celu zapobieganie bólowi i innym objawom somatycznym oraz ich uśmierzanie, łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych i socjalnych.

Linijki niżej cytowane to subiektywna interpretacja hospicjum.

Od siebie dodam, że interpretacja ta przeczy idei onkologicznego leczenia paliatywnego, które na celu ma poprawienie jakości życia chorego poprzez złagodzenie objawów wynikających z progresji choroby. Nie ma ono na celu "leczenia" nowotworu (zresztą z założenia leczymy chorych, a nie choroby), ponieważ jest on już w fazie nieuleczalnej.
Leczenie paliatywne najczęściej również nie wydłuża okresu przeżycia, lub wydłuża go jedynie nieznacznie. Nie to jest zatem jego celem.

Ponadto w leczeniu paliatywnym stosuje się niejednokrotnie leki, które wg wyników badań klinicznych przeprowadzonych z udziałem dużych grup pacjentów mogą okazać się skuteczne jedynie u np. u 10-30 % chorych. Odpowiedź na leczenie ocenia się dopiero po tygodniach lub miesiącach.
Nielogiczne byłoby w tym okresie pozbawienie pacjentów prawa/możliwości skorzystania z pomocy ośrodków hospicyjnych.

Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie - prosiłabym Cię o przesłanie mi informacji, które konkretnie hospicjum udzieliło Ci takiej odpowiedzi. Oczywiście Wasze dane (Twoje czy Pacjentki - nie są potrzebne).
pozdrawiam ciepło i zabieram się do pracy :)
  Temat: powinnam się przygotować?
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 82
Wyświetleń: 26965

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2011-02-19, 05:04   Temat: powinnam się przygotować?
http://www.forum-onkologi...5.htm#hospicjum

Sprawa jest oczywista. Jestem po rozmowie na ten temat z prezesem Polskiego Towarzystwa Onkologicznego - prof. Jassemem. Żądanie przez hospicja jakichkolwiek zaświadczeń o zakończeniu leczenia onkologicznego jest niezgodne z prawem i oburzające.
Oburzające o tyle, że każde z hospicjów mające podpisany kontrakt z NFZ przyjęło do wiadomości i podpisało warunek o obowiązku objęcia opieką każdego chorego, którego stan tego wymaga - niezależnie od faktu, czy jest jeszcze leczony onkologicznie czy też nie.

Chemioterapia w zaawansowanym raku płuca to leczenie paliatywne.
Takie leczenie zazębia się dziś z opieką hospicyjną. Wszelkie 'granice' pomiędzy w/w formami opieki nad chorym prawnie zlikwidowano.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group