1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 15451

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2016-05-31, 15:05   Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
W zależności od stanu ogólnego chorej oraz istnienia ewentualnych chorób współistniejących standardem leczenia wielu mięsaków jest doksorubicyna w monoterapii lub gemcytabina + docetaksel (leiomyosarcoma). Wyniki leczenia zazwyczaj są zadowalające w obydwu opcjach więc nie ma powodu do obaw - lekarz zapewne dobierze sposób leczenia optymalnie.

Sporo na temat leczenia leiomyosarcoma jest » w wątku Fredki « .
pozdrawiam ciepło.
  Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 15451

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2016-05-30, 14:36   Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
Stwierdzenie zmian nowotworowych w innym organie to naciekanie przez ciągłość lub rozsiew.
Tu mamy i jelito i sieć - zatem niemal na pewno rozsiew.
To i tak jednak nie ma znaczenia - po leczeniu chirurgicznym pozostał w ciele chorej nowotwór, czyli radykalne leczenie chirurgiczne (usuwające wszystkie zmiany) nie było możliwe. I to jest sprawa kluczowa.

Dlatego też konieczne jest leczenie chemioterapią.
  Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 15451

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2016-05-30, 13:50   Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
Dobra napisał/a:
co oznaczają te skróty: SMA (+), desmina (-), CK (-), CD 117 (-), CD 34 (-) S 100 p (-)

To wynik badania immunohistochemicznego, na podstawie którego postawiono rozpoznanie: leiomyosarcoma.
Więcej na ten temat tutaj: jak rozumieć wynik badania histopatologicznego?

Dobra napisał/a:
Skąd wiadomo, że mięsak został usunięty w całości ?

To jest sytuacja bardziej złożona.

Prosta odpowiedź, odnośnie guza pierwotnego, który być może rozwinął się w jajniku brzmi - tak, guz został usunięty. Świadczy o tym zapis: Utkanie nowotworu obecne jest w materiale nadesłanym jako guz jajnika prawego. Prawdopodobnie usunięto jajnik, przekształcony nowotworowo w guz (opis badania mikroskopowego jest, delikatnie mówiąc, skromny - nie rzutuje to jednak na dalsze postępowanie terapeutyczne, a to jest najważniejsze).

Niestety wygrana z nowotworem złośliwym to nie tylko usunięcie guza pierwotnego, ale wszystkich komórek nowotworowych z organizmu chorego.
W tym przypadku guzowi jajnika (o ile był on guzem pierwotnym) towarzyszą już zmiany przerzutowe. Czyli nastąpił rozsiew nowotworu. W tym kontekście rzeczywiście nie ma już znaczenia czy guz pierwotny został usunięty w całości, nie ma również sensu dociekanie czy to guz jajnika był zmianą pierwotną.
O rozsiewie choroby świadczą zmiany w jelicie oraz sieci.
W tej sytuacji rozpoczęcie chemioterapii (będącej leczeniem systemowym) jest jak najbardziej zasadne.

Zwięzła i podstawowa lektura na temat leczenia onkologicznego (kiedy radykalne a kiedy paliatywne, kiedy miejscowe, kiedy systemowe) na witrynie naszej fundacji, bardzo polecam, pomoże zrozumieć temat:
Leczenie onkologiczne - Fundacja Onkologiczna DSS

Jeśli są dalsze wątpliwości to proszę o kolejne pytania.
pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 15451

PostDział: Mięsaki, nowotwory układu kostnego   Wysłany: 2016-05-30, 10:13   Temat: Leiomyosarcoma G2 - guz janika u mojej mamy
Witaj Dobra. Podane przez Ciebie informacje są wystarczające by odpowiedzieć na konkretne pytania.
Sformułuj je proszę (np. w punktach), odpowiem.
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group