1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 33
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-07-19, 13:54   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Dokładnie tak ... :)

Jest takie wiele czynników, które wpływają na to, że jeden takiego samego raka zniesie lepiej, a drugi gorzej. Jeden będzie żył krócej,a drugi dłużej.

Dodam jeszcze, że wygląda na to, że następuje poprawa stanu układu pokarmowego, a zatem mamy nadzieję na kolejny w miarę dobry czas w naszym życiu.

Pozdrawiam i życzę wszystkim optymizmu - choć odrobiny optymizmu, takiego mimo wszystko ....
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-07-14, 11:42   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Bardzo dziękuję za odpowiedź :) . To zawsze jakieś ukierunkowanie w tym nielekkim temacie. A nuż widelec te naturalne metody jakoś moja mamę wspomogą :)
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-07-14, 09:11   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Od mojej ostatniej wizyty minęło już 1,5 roku .... .
W sumie to dobra wiadomość, bo przez te 1,5 roku moja mama dzielnie walczy z chorobą i na dzień dzisiejszy jest w sumie po 3 seriach chemioterapii, funkcjonuje samodzielnie jest sprawna.
I z tego bardzo się cieszę.

Ale po tych 3 seriach chemioterapii lekarz z Poradni Paliatywnej stwierdził, że uporczywe biegunki, trwające tak gdzieś od 2 miesięcy to najprawdopodobniej efekt uszkodzenia jelit po chemioterapii. Ostatnia chemia zakończyła się w marcu 2016.
Nie wiem, czy to dobre miejsce na Forum - może powinnam zadać je w innym miejscu - ale chciałabym zapytać, czy są jakieś sposoby na regenerację jelit/układu pokarmowego po chemioterapii? Jakieś metody naturalne albo leki?

Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-12-01, 09:03   Temat: Chemioterapia zakończona . I co teraz? Co dalej?
W listopadzie mama zakończyła chemioterapię. To były 4 serie Pemetreksed + Ciplastyna. Korzystała z programu lekowego NFZ. Zrobiono jej wyniki i poinformowano, że rak został uśpiony, że kontrola za 1,5 miesiąca w poradni onkologicznej, że ma brać kwas foliowy ...

I co teraz? Teraz mamy czekać na co? Aż ten rak się uaktywni, będzie dawał przerzuty, mama będzie się czuła gorzej? Przeraża mnie to, że wiedząc o tym raku, że on tam jest i się czai - ja mam siedzieć z założonymi rękami. Naprawdę nic więcej nie można zrobić? Mama czuje się nie najgorzej. Ma duszności, ma napady mocnego kaszlu, ale generalnie daje radę.
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-09, 12:06   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Joanna7, nie wiem, czy chcesz w ogóle o tym pisać, ale jeśli tak - czy Twoja mama miała takiego samego guza jak moja mama?
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-09, 11:37   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Dziękuję Madziu70, może chociaż mamie oszczędzony będzie ból :(
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-09, 07:45   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Poprosze jeszcze o odpowiedź na to pytanie
Jak długo moze byc w takiej dobrej kondycji? Czy można sie spodziewać, że choroba bedzie przebiegać bezbolesnie czy to raczej kwestia czasu? W badaniach nie stwierdzono żadnych innych przerzutów.

Czy ból na pewno się pojawi? Mój tata cierpiał bardzo z powodu bólu w zmianach przerzutowych do tkanki podskórnej. A mama przynajmniej na razie ma tylko zmiany na płucach. Więc może chociaż ona nie będzie cierpiała z powodu bólu? Czy w ogóle może tak być?

Pytam o takie rzeczy nie z czystej ciekawości. Pytam, bo jeżeli bóle pojawią się na pewno, to będę się starać zapisać mamę jak najszybciej do poradni paliatywnej, gdzie bedzie mogła otrzymać fachową pomoc-jeżeli będzie jej potrzebna.
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-09-08, 20:25   Temat: Nowotwór złośliwy płuca lewego - ile czasu nam zostało?
Mamy już chyba komplet badań, pełną diagnozę, sytuacja beznadziejna ... :(

Naciek niskozróznicowanego raka niedrokomórkowego - rak gruczołowy.
Nowotwór złosliwy płuca lewego IV (rozsiew do płuca prawego) C 34:9

U mamy rozpoczeła się chemioterapia paliatywna Pemetreksed+Cisplastyna.

I chciałam zapytać Was o jedna rzecz - ile czasu nam zostało? Czy moge liczyc na rok, dwa czy to raczej miesiace? Mama czuje sie dobrze, teraz po 1-szej chemii troszke słabiej, ale generalnie czasem przeskoczyłaby mnie ... Jak długo moze byc w takiej dobrej kondycji? Czy można sie spodziewać, że choroba bedzie przebiegać bezbolesnie czy to raczej kwestia czasu? W badaniach nie stwierdzono żadnych innych przerzutów.
Czy zastosowane leki mogą jakos znaczaco przedłuzyć czas życia mojej mamy?

Nie oczekuje precyzyjnej informacji, bo wiem, że nikt mi jej nie udzieli. Chciałabym tylko zrobić z mamą jeszcze troche rzeczy ... z tatą nie wszystko zdążyłam ... i chociaz teraz chciałabym dobrze wykorzystać czas, który nam pozostał ...
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-08-24, 10:17   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Bardzo prosze o odpowiedź na moje pytania. Moja mama jutro idzie na onkologię pierwszy raz i chciałabym miec jak najwięcej informacji.
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-08-21, 09:02   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Leczenie będzie jakieś, bo okaże się to dopiero w przyszłym tygodniu. Czy to będzie chemia czy radioterapia czy może jedno i drugie? A może jeszcze coś innego? :( Nie wiem ...

A czy to, że to jest rak niedrobnokomórkowy rokuje lepiej, niż gdyby był to rak drobnokomórkowy? Podczas moich smutnych doświadczeń z tatą, który walczył i niestety przegrał z rakiem w kwietniu tego roku, trochę czytałam i z tego co wyczytałam wydawało mi się, że drobnokomórkowy to ten bardziej agresywny i szybszy w działaniu ... . Ale to tylko taka moja ... chyba nadzieja? - że może rak nie zabierze mi mamy tak szybko jak zabrał mi tatę ... :(

[ Dodano: 2014-08-21, 20:51 ]
Zauważyłam jeszcze przed chwilą pewna rzecz.
Do tej pory lekarze wpisywali kod rozpoznania D38.1, a onkolog, która skierowała mamę na leczenie onkologiczne, wpisała na skierowaniu D 34.9. Co oznacza ten zapis?

Widzę też, że na wyniku hist-pat. pod rozpoznaniem wpisano
Badania dodatkowe:
8973 - CK7 Zlecone
8973 - Białko P63 Zlecone

Czy to oznacza, że może być jeszcze jakiś dodatkowy opis do badania hist-pat? Po co wykonuje się takie badania dodatkowe?

[ Dodano: 2014-08-21, 20:54 ]
Wpis pani onkolog do C34.9 , nie D34.9. przepraszam za pomyłkę
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-08-21, 07:34   Temat: Jest już wynik badania hist-pat
Moja mama miała ponowną bronchoskopię i tym razem udało się pobrać jakiś wycinek do badania.

I wynik brzmi : Naciek niskozróżnicowanego raka niedrobnokomórkowego.
A w wymazie szczoteczkowym pojawiły się komórki atypowe - wcześniej ich nie było.

Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. Mama w poniedziałek idzie pierwszy raz na oddział onkologiczny, zacznie się jakieś leczenie - ale chciałabym wiedzieć, czy to leczenie daje mamie jakiekolwiek szanse na wyleczenie - przy takim rozpoznaniu hist-pat?
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-07-21, 09:36   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
A czy mogłabym się dowiedzieć, co oznaczają wartości SUV w badaniu PET CT? Czy im większa jest jego wartość tym gorzej?
No i czy zawsze zmiany aktywnie metabolicznie to zmiany nowotworowe? Nie ma szansy na to, że to będzie coś innego?

Przepraszam jeżeli moje pytania są chaotyczne, może mało profesjonalne , ale ... ja szukam jakiejkolwiek deski ratunku i chociaż odrobiny nadziei, że może to nie jest znowu rak :(
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-07-18, 14:04   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Ani w popłuczynach oskrzelowych ani w wymazie szczoteczkowym nie stwierdzono żadnych komórek atypowych.

Teraz ma zostać pobrany wycinek do badania hist-pat. za pomocą biopsji cienkoigłowej.
  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-07-18, 11:52   Temat: Wynik badania PET-CT - prosba o opinie
Odebraliśmy wczoraj wynik PET-CT mojej mamy. Wiem od lekarza, że to zmiany onkologiczne. Cztery guzy - dwa w płucach i dwa węzły chłonne są aktywne metabolicznie - czyli to zmiany nowotworowe. Czy z tego badania można wnioskować, że zmiany w węzłach chłonnych to przerzuty z płuc?

I pytanie dla mnie najważniejsze - czy jest jakakolwiek szansa na wyleczenie raka płuc z przerzutami? Czy jest jakakolwiek szansa na to, żeby po chemii/radioterapii zmiany się zatrzymały/wycofały i dały szansę na leczenie operacyjne - jedyne skuteczne?

Doświadczenia, które zebrałam przy walce z rakiem płuc mojego taty pokazały, że ta walka jest przegrana ... :-( . Ale może przerzut do węzłów chłonnych jest możliwy do wycofania? Bardzo proszę o Wasze opinie, doświadczenia ....
Przecież ja się jeszcze nie pozbierałam po odejściu taty ... a teraz mama ... :(

  Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Agnieszka2013

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 15832

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-06-03, 18:25   Temat: Czy sam wymaz szczoteczkowy wykaże rodzaj zmian w płucach?
Mama nie była leczona przez pulmunologa i nie robiła prześwietleń rtg. Dopiero teraz w związku z zapaleniem oskrzeli i długo utrzymującym sie kaszlem pierwszy kontakt skierował ją na rtg. No i tam własnie wyszły jakieś zmiany, potem TK i wynik taki jaki przesłałam.
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group