1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc
Autor Wiadomość
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #1  Wysłany: 2013-05-21, 15:44  rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc


Witam pięknie, bardzo proszę o interpretację wyniku z pobranych wycinków guza płuca -

Histpat:
Carcinoma non-microcellulare male differentiatum probabiliter planoepitheliale.
Immunotyp komórek raka:
Ckhigh (+), CK7 (+) w części komórek, CK20 (-), TTF-1 (-), p63 - odczyn niejednoznaczny

Guz jest usunięty i czekamy na wynik hist-pat, lekarz prowadzący powiedział że ten rak nie daje przerzutów,bardzo się martwię :-( proszę o interpretację poszczególnych symboli i rozpoznanie po polsku. Dziękuję
 
Maciek76 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 434
Skąd: S-c
Pomógł: 69 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-21, 16:16  


Rak nierdrobnokomórkowy,prawdopodobnie płaskonabłonkowy.
Co do cyferek to się nie znam,zapewne odpowie Ci ktoś mądrzejszy.

pola66 napisał/a:
lekarz prowadzący powiedział że ten rak nie daje przerzutów,bardzo się martwię

Jest to nowotwór złośliwy mogący dawac przerzuty.

Pozdrawiam
_________________
Carcinoma planoepitheiliale akeratodes g2
 
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #3  Wysłany: 2013-05-21, 17:08  


dziękuję bardzo, doszukałam sie wiadomości która mnie troszkę pocieszyła, niedrobnokomórkowy jest lepszy od drobnokomórkowego, a skoro lekarze zdecydowali o wycięciu całego płata płuca wraz z przylegającymi węzłami (podobno profilaktycznie) - to już jest dobrze bo to wskazuje na początkowe stadium choroby i szansa wycięcia guza w całości :) , ale z drugiej strony CK7 i CK20 są to chyba wskaźniki tego czy guz ma charakter pierwotny czy to przerzut... obawiam sie że te markery właśnie wskazują na przerzutowy charakter, a ponieważ PSA mamy jednocześnie wysokie może to wskazywać na przerzut z prostaty :cry: mam nadzieję że się mylę, proszę poprawcie mnie że sie mylę...
 
Maciek76 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 19 Lip 2012
Posty: 434
Skąd: S-c
Pomógł: 69 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-21, 18:06  


Jeżeli chcesz uzyskac jakąkolwiek odpowiedz to wklej lub przepisz wykonane dotychczas badania tzn tk klatki,usg jamy brzusznej.

Pozdrawiam
_________________
Carcinoma planoepitheiliale akeratodes g2
 
 
Enemy death 


Dołączył: 14 Kwi 2013
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2013-05-21, 21:23  


Profil CK7(+) i CK20(-) wskazuje na raka płuc. Rak prostaty ma profil CK7(-) i CK20(-), wiec to raczej nie przerzut. Ujemne TTF-1 może potwierdzać istnienie raka płaskonabłonkowego.
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-21, 21:32  


Witam serdecznie. Sytuacja wygląda tak że przy rutynowych badaniach PSA czyli marker nowotworowy prostaty był wysoki ponad 10, wykonano serię badań dodatkowych także rtg płuc i doszukano się "czegoś podejrzanego", z biopsji prostaty za trzecim razem wyszła adenocarcinoma!! ale lekarze prowadzący doszli do wniosku że należy najpierw zająć się tym czymś jak określili w płucach, takim to sposobem po prawie roku diagnostyki i chyba po 4-tej bronchoskopii pobrano wreszcie właściwy wycinek który dał taki oto wynik jak wyżej. Po tym wyniku wujek trafił na stół op. i wycięto mu paskudztwo w całości. Dopiero teraz moja rodzina mi o tym powiedziała otwarcie, wiem że pozostałe narządy są czyste, ciekawi mnie tylko interpretacja tych symboli i czy może się tak zdarzyć żeby w jednym organizmie rozwijały się dwa niezależne od siebie nowotwory z których każdy jest złośliwy? jak wygląda wtedy leczenie?

[ Dodano: 2013-05-21, 21:47 ]
Enemy- bardzo bardzo bardzo Ci dziękuję za odpowiedź, dziękuję bardzo :-D
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2013-05-21, 21:54  


pola66 napisał/a:
czy może się tak zdarzyć żeby w jednym organizmie rozwijały się dwa niezależne od siebie nowotwory z których każdy jest złośliwy?

Oczywiście.

pola66 napisał/a:
jak wygląda wtedy leczenie?

Zależnie od stanu pacjenta, rodzaju nowotworów etc.
_________________
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #8  Wysłany: 2013-05-22, 02:17  Re: rozpoznanie patomorfologiczne-rak płuc


Przepraszam, ale pozwolę sobie tylko na kilka słów nt "symbolu bez cyferek"
pola66 napisał/a:

Ckhigh (+), CK7 (+) w części komórek, CK20 (-), TTF-1 (-), p63 - odczyn niejednoznaczny
czyli HMWCK (bo tak chyba należy rozumieć CKhigh). HMWCK jest w przeważającej większości ujemne w przypadku raka prostaty (czego chyba nie można z całą stanowczoscią powiedzieć w przypadku częściowej (zmiennej) reaktywności z CK7/20 - tabela 1 tutaj). CK7/20 nie jest chyba zwyczajowo używane do rozróżnienia typów raka niedrobnokomórkowego, natomiast istotnie TTF-1 jest niezłym markerem raka gruczołowego (wrażliwość około 70% co jednak jest wyraźnie gorzej od np napsin-a - tabela 4 tutaj). W tym samym źródle wrażliwość HMWCK w różnicowaniu raka płaskonabłonkowego oceniona jest na 90% (tabela 5).
Pozdrawiam!
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #9  Wysłany: 2013-05-22, 10:26  


majkelek dzięki ale to za bardzo zawikłana informacja i niewiele z niej zrozumiałam :-)
mam pytanie kolejne dotyczące wycięcia węzłów śródpiersia, czy tak jak jest w przypadku usuwania węzłów w innych okolicach tutaj też występują jakieś obrzęki? dotyczy obrzęków limfatycznych.
Czy w związku z tym jest potrzeba jakiegoś drenażu, odpowiedniej pozycji, itp? przy wypisie rodzina nie uzyskała żadnych wskazówek, kolejna wizyta dopiero w czerwcu, szwy usunę za tydzień sama :-) zastanawia mnie tylko ten obrzęk -właściwie jego ewentualność :-) w sumie nie znalazłam nigdzie na ten temat wzmianki ale może coś mi powiecie w tym temacie, pozdrawiam serdecznie.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #10  Wysłany: 2013-05-22, 16:19  


pola66 napisał/a:
majkelek dzięki ale to za bardzo zawikłana informacja i niewiele z niej zrozumiałam
To tylko jedna z wielu moich licznych wad.
Chodzi mi o to, że nie wyjaśniliście wcześniej symbolu "CKhigh", a wydało mi sie to istotne biorąc pod uwagę fakt, że pozytywny wynik daje bardzo małe prawdopodobieństwo raka prostaty. Co więcej, chciałem zauważyć, że między innymi na podstawie właśnie HMWCK ("CKhigh") można także przypuszczać, że jest to nowotwór płaskonabłonkowy (szczególnie przy jednoczesnym braku reaktywności z TTF-1). Samo TTF-1 nie daje całkowitej pewności, gdyż ma 70% wrażliwości.
Mam nadzieję, że teraz jest trochę jasniej.
Pozdrawiam serdecznie!
P.S. Problem polega na tym, że badanie immunohistochemiczne, mimo, że bardzo pomocne, to w wielu przypadkach nie daje jednoznacznej odpowiedzi nt rodzaju nowotworu. Jest to spowodowane tym, że nie możemy "kazać" wszystkim komórkom reagować z danym przeciwciałem (szczególnie, że w próbkach nie ma tylko komórek jednego rodzaju). Z tego właśnie względu ważne jest by dobrać odpowiedni "koktajl" do badania. Stąd moja chęć do wyjaśnienia jednego z "symboli".
 
pola66 


Dołączyła: 06 Maj 2013
Posty: 172
Skąd: podkarpacie
Pomogła: 8 razy

 #11  Wysłany: 2013-05-22, 17:05  


o widzisz :-) od razu jaśniej.. jedno jest pewne że nie ma dalej jasności sytuacji :-) może wynik hist-pat wyciętego guza powie więcej, pozostaje nadal czekać , dziękuję za chęci, pozdrawiam serdecznie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group