1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak żołądka
Autor Wiadomość
BożenaN 


Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2015-03-31, 11:28  Rak żołądka


Witam,
mój mąż ma zdiagnozowany nowotwór żołądka. W tej chwili jest 6 tygodni po operacji usunięcia żołądka i pierwszym cyklu chemii.
Dostawał pięć zastrzyków od poniedziałku do piątku. Przez pierwszych kilka dni miał mdłości i wymioty, teraz od soboty potworne bóle brzucha i biegunka.
Do tej pory schudł 23 kg (dzisiaj przy 194 cm wzrostu waży 83.3 kg). Stara się jeść, ale widzę że każdy posiłek to walka.
Mam wiele pytań odnośnie diagnozy, rokowań, ale o tym później.
Teraz najważniejsze: jak zaradzić bólom brzucha i biegunce? Jak zatrzymać spadek wagi?
20 kwietnia ma się zacząć kolejny cykl chemii połączony z radioterapią. Już się tego boję.
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-31, 11:43  


Bożenko nie pomogę w kwestii merytorycznej, natomiast mogę nieco podpowiedzieć co po resekcji.
Ja również cierpiałam na potworne biegunki, zwłaszcza po nabiale. Bóle brzucha po każdym posiłku towarzyszą mi niestety do dziś :-( . Waga po całkowitej resekcji żołądka spadnie i tak, nie wiadomo co byś nie robiła. Zmienia się cały cykl trawienia i wchłaniania pokarmu.
Na początku proponuję zakupić wysokokaloryczne odżywki w aptece np.CALOGEN i podawać mężowi. Można również wspomagać się nutridrinkami. Pierwsze miesiące po resekcji są trudne dla pacjenta, każdy posiłek to walka. Na początku proponuję gotowane mięsko i zupę miksować na półpłynną masę i taki posiłek podawać mężowi. Nie podawać na raz zbyt dużych ilości pokarmu, bo narazi się mąż na ból. Po pewnym czasie wprowadzajcie stałe posiłki w niedużych ilościach. Ale na początek , żeby zapobiec choć w niewielkim stopniu utracie wagi zaopatrz się w ten Calogen i nutridrinki. Powinny trochę wagę utrzymać w ryzach.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości Gabi
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #3  Wysłany: 2015-03-31, 11:50  


Witaj,
BożenaN napisał/a:
jak zaradzić bólom brzucha i biegunce?

Onkolog prowadzący powinien przepisać leki p/biegunkowe. Jeśli do tej pory nie przepisał to należy się zgłosić do niego, powiedzieć o tych dolegliwościach i niech przepisze odpowiednie leki.
Leki p/wymiotne też powinny być przepisane.
Podczas chemioterapii te leki należy mieć w domu, aby zapobiegać skutkom ubocznym.
Pozdrawiam
 
 
BożenaN 


Dołączyła: 31 Mar 2015
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2015-03-31, 12:13  


Gabi,
dziękuję za odpowiedź.
Po operacji, kilka dni przed chemią było całkiem dobrze. Waga stanęła w miejscu, a i z brzuchem nie było większych kłopotów. Wydawało się że wszystko idzie w dobrym kierunku. Problemy zaczęły się po chemii. Niestety Nutridrinki są nie do przyjęcia. Kilka prób, różne smaki za każdym razem wymioty. Lekarz zaproponował Peptamen ale i tego mąż nie chce jeść.
 
gabi30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 16 Kwi 2010
Posty: 562
Pomogła: 206 razy

 #5  Wysłany: 2015-03-31, 20:59  


Bożenko, są również preparaty w proszku. Są praktycznie neutralne w smaku i mąż by ich nie wyczuł dodanych do jakiegoś pokarmu. Poczytaj mój wątek, opisywałam jakie preparaty ja stosowałam, bo niestety nutridrinki nie chciały mi przejść przez gardło. Ale ostatnio zakupiłam preparat Forticare o smaku pomarańczowym i jest do przyjęcia, można spokojnie wypić, tym bardziej, że buteleczka jest tak samo mała jak nutridrink. Preparat ten jest wysokokaloryczny i wysokobiałkowy, co ma zapobiec utracie lub jak w moim przypadku odbudowie masy mięśniowej. Ja żyję już 3 lata po resekcji żołądka, więc sprawy "techniczne" mam opanowane. Jakbyś miała jakieś pytania serdecznie zapraszam, chętnie pomogę.
Pozdrawiam Gabi
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group