1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Autor Wiadomość
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #1  Wysłany: 2013-04-20, 15:43  Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=.


Witam,
Zdecydowałam się napisać bo chyba mam znowu problem. W październiku 2011 usunięto u męża cały żołądek z powodu raka wpustu.
Rozpoznanie histopatologiczne: Adenocarcinoma G2 pT3 N0 R0.

Nie zlecono mężowi radioterapii ani chemioterapii. Teraz chyba są przerzuty do kręgosłupa.

W badaniu scyntygraficznym stwierdzono:
W badaniu uwidoczniły się ogniska zwiększonego gromadzenia znacznika: w rzucie bocznych części kręgów Th1 i Th2 (Th3) po stronie lewej - odpowiadające opisywanym w CT ; w głowie kości ramiennej prawej- do weryfikacji RTG.

Wynik badania CT
W porównaniu z badaniem poprzednim zmiana kostna przy trzonach kręgów Th1 i Th2 powiększyły się poprzednio była ona stosunkowo niewielka, jej wymiary wyn. 10x10 mm, obecnie zmiana ta ma wym. 34x22 mm i obejmuje nie tylko przestrzeń od przodu kręgu ale również okolicę stawu kręgowo-żebrowego lewego. Zwraca uwagę szerokość warstwy tkanek miękkich w lewo od trzonu L1 która wzrosła z 13 do 20 mm.

Czekamy na wizytę u onkologa... i czuję, że nie jest dobrze. Co o tym myśleć?
 
beti* 



Dołączyła: 10 Sie 2012
Posty: 229
Skąd: woj. łódzkie
Pomogła: 16 razy

 #2  Wysłany: 2013-04-20, 16:46  


Witam. Nic mądrego na tym etapie chyba Pani nikt nie powie. Trzeba czekać na wizytę u onkologa i nie zamartwiać się do tego czasu. Niekiedy sprawy, które wydają się poważne okazują się nie takie straszne jak je malowano. Teraz naprawdę nie ma się co zamartwiać. Jak będziecie po wizycie u specjalisty, proszę napisać co powiedział, jakie są dalsze zalecenia. Jak tylko będziecie mieli Państwo jakiekolwiek wyniki umieśćcie je na forum, z pewnością otrzymacie wsparcie i pomoc merytoryczną. Tymczasem pozdrawiam.
_________________
Beata
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #3  Wysłany: 2013-04-20, 17:02  


Dziękuję Pani Beato :)
Rozmawiałam dziś telefonicznie z onkologiem prowadzącym i zalecił przyjść w poniedziałek na PET. Co dalej będę wiedziała po otrzymaniu wyników. Ale denerwuję się bardzo :-(
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #4  Wysłany: 2013-04-20, 17:18  


Lidia Bieńkowska
Lidio na forum nie jesteśmy na per "pani" , po prostu jesteśmy razem ;)
Nie denerwuj się ,poczekaj do poniedziałku i wówczas będzie coś więcej wiadomo.
Ściskam i dużo siły życzę.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #5  Wysłany: 2013-04-20, 17:41  


No cóż nie mam innego wyjścia jak czekać....w poniedziałek PET i pewnie z tydzień czekania na wynik :uuu:
Dziękuję cleo33 :)
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2013-04-20, 21:19  


Lidia Bieńkowska napisał/a:
Co o tym myśleć?

A co dokładnie chciałabyś, by wytłumaczyć, wyjaśnić?
_________________
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #7  Wysłany: 2013-04-21, 06:57  


Bardzo chciałabym wiedzieć czy raka kręgosłupa się operuje?
Czy pozostanie w razie przerzutu tylko leczenie paliatywne?
Jakie są rokowania?
To co rośnie u męża na kręgosłupie rozrasta się szybko w badaniu TK z listopada te zmiany były wielkości 10x10 a już z lutego 34x22 dlaczego lekarz nie zwrócił na to uwagi. Wymusiłam na nim badanie scyntygraficzne czy już pozostawił sprawę swojemu biegowi?

Mam przykre doświadczenia z teściową zmarła na raka tarczycy bo niestety został zdiagnozowany bardzo późno i był nieoperacyjny.
Mąż ma dopiero 57 lat i dlatego tak bardzo się martwię!

Proszę odpowiedz na moje pytania.
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2013-04-21, 10:11  


A mogłabyś wkleić/przepisać wynik poprzedniego TK z listopada?

Kiedy były ostatnie TK klatki piersiowej i jamy brzusznej, i z jakim wynikiem?
_________________
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #9  Wysłany: 2013-04-21, 10:47  


TK z dnia 06.11.2012r.
Widoczne w badaniu węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych nie są powiększone
Jamy opłucnowe bez płynu.
Przykręgosłupowo po stronie lewej w sąsiedztwie zniekształconego, początkowego odcinka I żebra oraz wzdłuż lewej powierzchni Th1 i Th2 widoczne zmiany tkankowe o max grubości do 13 mm. Opisane zmiany otaczają środkowy odcinek lewej t. podobojczykowej, nieznacznie powiększyły się w porównaniu do badania poprzedniego.
W seg. 4/5 płuca prawego widoczny gładkościenny guzek o wym. 15x12 mm, w jego obrębie punktowate zwapnienie. Podpłucnowy guzek 5mm w seg. 6/10 po stronie prawej. Kilka niewielkich zwapnień w miąższu płuca prawego. Obraz TK zmian guzkowych podobny jak poprzednio. Miąższ płucny z cechami rozedmy śródzrazikowej.
Stan po usunięciu żołądka z powodu ca.
Opisana poprzednio zmiana ogniskowa w górnym biegunie nerki prawej podobna jak w badaniu poprzednim z 2011 r - najpewniej torbiel. Nerki bez zmian ogniskowych.
Rozlane pogrubienie nadnercza lewego, bez wyrażnie wyodrębniającej się zmiany ogniskowej.
Wątroba bez zmian ogniskowych, Trzustka, śledziona bez zmian. Zmiany miażdźycowe w aorcie brzusznej i tętnicach biodrowych. Bez wolnego płynu w jamie otrzewnej.

[ Dodano: 2013-04-21, 12:02 ]
TK z dnia 08.02.2013
Rozedma mieszana pęcherzowo-śródzrazikowa w płatach górnych i w seg. 6 po obu stronach jak poprzednio. W porównaniu z badaniem poprzednim zmiana kostna przy trzonach kręgów Th1 i Th2 powiększyły się poprzednio była ona stosunkowo niewielka, jej wymiary wynosiły 10x10, obecnie zmiana ta ma wym. 34x22 mm i obejmuje nie tylko przestrzeń od przodu kręgu ale również okolicę stawu kręgowo-żebrowego lewego pierwszego i lewego drugiego.
Zwraca uwagę szerokość warstwy tkanek miękkich, w lewo od trzonu L1 która wzrosła z 13 do 20 mm. Obraz ten odpowiada bardziej zmianom wytwórczym kostnym z odczynem tkankowym na tle krwiaka w tej okolicy czy też innej zmiany miejscowej?
Guzek znajdujący się na pograniczu seg. 4/5 ze zwapnieniem w środku nie zmienił swojej morfologii i jak poprzednio ma wym 15x13 mm na przekroju. Poza tym guzek podpłucnowy w seg 10 - 4 mm jak poprzednio i zwapniały guzek też podpłucnowy w seg 3 - 2 mm jak poprzednio. Nie stwierdzam obecności zmian w zrębie płuc.

[ Dodano: 2013-04-21, 20:31 ]
Jeszcze muszę dokończyć ...

Scyntygrafia z dnia 21.03.2013 ciąg dalszy
Ponadto stwierdza się zwiększone gromadzenie znacznika:
- w rzucie stawów kolanowych, skokowych - obustronne, bardziej nasilone po stronie lewej-
najprawdopodobniej zmiany na tle zwyrodnieniowym.
Zwraca uwagę niskie położenie nerki prawej - ektopia?
Widoczne jest także ognisko zwiększonego gromadzenia znacznika w miednicy mniejszej po stronie prawej - prawdopodobnie w rzucie moczowodu nerki prawej - do weryfikacji w badaniu USG.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2013-04-21, 21:48  


Tak na przyszłość - najlepiej od razu podać wyniki badań w całości, od początku do końca.

Odnosząc się do Twoich pytań:
Lidia Bieńkowska napisał/a:
Bardzo chciałabym wiedzieć czy raka kręgosłupa się operuje?

Nie mamy tu do czynienia z rakiem kręgosłupa, a z prawdopodobnym przerzutem raka żołądka do kręgosłupa - choć te nie pojawiają się często.

Lidia Bieńkowska napisał/a:
Czy pozostanie w razie przerzutu tylko leczenie paliatywne?

Kwestia konsultacji z onkologiem i ewent. radioterapeutą pod kątem - być może - naświetlań, chemioterapii.
_________________
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #11  Wysłany: 2013-04-22, 06:43  


Dziękuję bardzo absenteeism :)

Dziś idziemy na PET wynik pewnie za siedem dni i zobaczymy. Wszystko na tym lekarzu muszę wymuszać. Gdyby zareagował na pierwszy wynik TK z listopada byłyby większe szanse na przeżycie...... :uuu:
Historia widać lubi się powtarzać....to samo było z teściową.

[ Dodano: 2013-04-22, 07:46 ]
beti*, ja już za wiele w życiu widziałam i nie mam nadziei .....ale męża wspieram i będę wspierała. Dziękuję :)

[ Dodano: 2013-04-22, 15:37 ]
Byliśmy na badaniu ...PET zrobiony i wynik będzie 30 kwietnia. Zapisaliśmy się też do onkologa prowadzącego na 08 maja. Przyjmuje tylko raz w tygodniu i to był najszybszy możliwy termin. Czekamy!

[ Dodano: 2013-04-22, 19:31 ]
Mam jeszcze jedno pytanie:

Szukałam w internecie i nic nie znalazłam...

Czy istnieją lub czy jest taka możliwość, że to jest jakiś guz nie złośliwy?
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #12  Wysłany: 2013-04-26, 10:55  


Witam,

Mam pytanie i proszę o odpowiedź.

Ktoś naopowiadał mojemu mężowi, że picie piwa w chorobie nowotworowej pomaga w wyjściu z niej. Nie będę ukrywała, że gdy był zdrowy nadużywał tych napojów.

Proszę mi powiedzieć co myślicie o tym bo moim zdaniem On po prostu tak tłumaczy tylko swoje uzależnienie :cry:
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #13  Wysłany: 2013-04-26, 15:15  


Absolutnie - nadmiar alkoholu szkodzi. Nie tylko zresztą w chorobie nowotworowej. Tym bardziej w przypadku nowotworów układu pokarmowego, krtani - nadużywanie alkoholu jest niewskazane. Po zakończonym leczeniu można sobie jedno, czy dwa piwka, że tak powiem "chlapnąć", ale mocniejsze alkohole nie są wskazane. Niektórym (w tym mnie) piwo pomogło przy kserostomii będącej wynikiem napromieniania, natomiast z całą pewnością nie jest środkiem mogącym wyleczyć z raka. Co więcej, przed prawdopodobnym leczeniem chemicznym należy całkowicie wyłączyć alkohol, oraz tłuste posiłki, w celu odciążenia wątroby.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-04-26, 18:34 ]
:uhm!: ;)
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #14  Wysłany: 2013-04-30, 12:02  


Witam,

Odebrałam dziś wynik PET i proszę o interpretację.

Rozpoznanie: Podejrzenie przerzutów do kości.
Podana aktywność: 18 FDG: 370 MBq

Głowa i szyja: Fizjologiczne gromadzenie znacznika w strukturach głowy i szyi.
klatka piersiowa: W seg 4 płuca prawego guzek 15x14mm ze zwapnieniem, bez wzmożonego metabolizmu FDG (SUV max 1.2) - obraz jak w badaniu poprzednim. Pojedyńcze zwapniałe guzki w płucu prawym, bez wzmożonego metabolizmu FDG.

Jama brzuszna: Stan po gastrektomii. Bez widocznych nieprawidłowego gromadzenia FDG w okolicy zespolenia. Fizjologiczny wychwyt znacznika w ścianie jelita.
Pogrubienie lewego nadnercza do 13mm jak poprzednio, bez wzmożonego metabolizmu FDG.

Miednica: Jak poprzednio- naciek zapalny w tkance podskórnej lewego pośladka ( SUV max 5).
Aktywny metabolicznie węzeł chłonny pachwinowy lewy 20x12mm (SUV max 5,5). Obraz węzła jak poprzednio.

Układ kostny: Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze na przednich krawędziach trzonów od poz C3 do Th1:
- na wysokości C4 zmiana aktywna metabolicznie (SUV max 3,2),
- C5 - nieaktywna metabolicznie,
- C6 i C7 - masywne zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze nieaktywne metabolicznie,
- na wysokości Th1 i Th2, po stronie lewej widoczna aktywna metabolicznie zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, o wym 47x21x22mm, zmiana od strony lewej przylega do trzonów kręgów Th1i Th2 i zajmuje przykręgosłupowy odcinek pierwszego żebra (SUV max 6,3). W trzonach kręgów TH1 i Th2 nie stwierdza się wzmożonej aktywności metabolicznej.

Wnioski:
W porównaniu do poprzedniego badania PET/TK obraz stabilny, brak nowych ognisk patologicznego gromadzenia FDG. Opisywane poprzednio aktywne zmiany w kręgosłupie, węzłach i tkance podskórnej pośladka obecnie o mniejszej aktywności niż poprzednio
(spadek wartości SUV max).
Bez cech wznowy miejscowej po gastrektomii.

[ Dodano: 2013-04-30, 17:11 ]
Czy mógłby mi ktoś pomóc? Bardzo proszę.

[ Dodano: 2013-05-01, 10:06 ]
Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu wyniku. Z tego co wyszukałam w internecie to nie jest dobrze [zalamka] [zalamka] [zalamka]
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #15  Wysłany: 2013-05-01, 15:50  


Lidio, rozumiem, że się niecierpliwisz, ale my też jesteśmy tylko ludźmi, których doba ma tak jak innych 24h, i którzy tak jak inni pracują, mają rodzinę i nie zawsze są w stanie odpisać tak szybko, jak wszyscy by chcieli. Pracujemy tu wolontaryjnie i niestety czasem na odpowiedź trzeba poczekać :)

Co do PET: jest w zasadzie całkowicie zinterpretowany we wnioskach :) obraz stabilny, brak cech wznowy miejscowej. Nie mamy poprzedniego wyniku PET, by móc jakoś oba porównać.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group