1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak wpustu z przerzutami do kręgosłupa
Autor Wiadomość
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #16  Wysłany: 2013-05-01, 16:35  


absenteeism rozumiem i bardzo przepraszam....emocje górą, niestety. Mam nadzieję, że wybaczysz :flower:

Poprzedni PET był robiony jeszcze przed operacją 29.09. 2011r. i rzeczywiście nic tam nie ma. Nawet nie wykryto zmian w żołądku.....dopiero po pobraniu wycinków w gastroskopii okazało się, że jest.
Dlatego może jestem taka wyczulona :-(

W TKz 06 listopada 2012 to "coś" miało rozmiar 10x10mm, w TK z lutego 2013 już 34x22 a w PET ostatnim :
" - na wysokości Th1 i Th2, po stronie lewej widoczna aktywna metabolicznie zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, o wym 47x21x22mm, zmiana
od strony lewej przylega do trzonów kręgów Th1i Th2 i zajmuje przykręgosłupowy odcinek
pierwszego żebra (SUV max 6,3)."

Więc to rosnące "coś"....co to może być?
Mam przykre doświadczenia i może dlatego dmucham na zimne?

[ Dodano: 2013-05-02, 09:57 ]
Co radzicie aby zdiagnozować to coś co tak szybko rośnie?

:???:

[ Dodano: 2013-05-02, 17:21 ]
Znalazłam takie wyjaśnienie, że zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, to zmiany przerzutowe.


" Przerzuty osteolityczne, osteosklerotyczne i mieszane do kości

Przerzuty występują w układzie kostnym częściej niż nowotwory pierwotne. Przede wszystkim zdarzają się w rakach: żołądka, nerek, prostaty, tarczycy, sutka i macicy (mnemotechniczny skrót: żona prota suma). U około 15% chorych z przerzutami nie udaje się ustalić z jakiego narządu pochodzą; szerzą się drogą krwionośną układem tętniczym lub żylnym, ale również drogami limfatycznymi. Przerzuty do kości u chorych powyżej 50 rż, ale zdarzają się również u dzieci. Przerzut umiejscawia się zwykle w kości zawierającej czynny szpik czerwony (kręgi, miednica, żebra, przynasady kości długich). Pierwszym objawem klinicznym jest ból, a badanie RTG w tym okresie może dać wynik negatywny. Jeśli choremu rozpoznano pierwotny nowotwór jakiegoś narządu, to w przypadku wystąpienia bólów kostnych należy wykonać scyntygrafię kośćca. Duże możliwości wykrycia przerzutów ma również badanie MR. Zwiększone stężenie fosfatazy zasadowej, pojawia się w przerzutach raka stercza, zwiększone OB, zmiany w elektroforezie i immunoelektroforezie białek surowicy potwierdzają szpiczaka.

Radiologicznie rozróżnia się ogniska przerzutowe osteolityczne, osteosklerotyczne i mieszane. Różne typy przerzutów mogą występować u tego samego pacjenta. Łatwiejsze do wczesnego wykrycia są przerzuty kościotwórcze.

Ogniska osteolityczne występują częściej i przejawiają się pojedynczymi lub mnogimi przejaśnieniami w śródkościu jamy szpikowej. Kora kości ulega zniszczeniu, nieraz aż do całkowitego zatarcia obrazu kości. Nie stwierdza się odczynów ze strony śródkościa lub kory albo są one bardzo nikłe. Przerzuty osteolityczne powstają w rakach: sutka ( w ok. 10% przypadków mogą być mieszane), nerki, tarczycy, płuca.

Dla raka stercza typowe są przerzuty kościotwórcze. Tworzą się pojedyncze lub mnogie ogniska sklerotyzacji w typowych dla przerzutu miejscach, również kościach płaskich. Przerzut raka stercza w kręgosłupie może spowodować powstanie obrazu intensywnego cienia – tzw. kręgu z kości słoniowej.

Przerzuty osteolityczne do kręgosłupa mogą pozostać nie rozpoznane, jeśli w trzonach kręgowych nie osiągną średnicy 1cm lub większej. W przypadku podejrzenia przerzutów należy korzystać ze zdjęć warstwowych, CT lub MR. Przy umiejscowieniach przerzutu osteolitycznego w łuku kręgu znika z jednej lub obu stron owalny obraz nasady łuku, rzutujący się na trzon na zdjęciu AP. Najczęściej przerzuty w kręgosłupie umiejscawiają się w odcinku lędźwiowym, najrzadziej – w odcinku szyjnym. W przypadku mnogich ognisk kostnych o charakterze przerzutów trzeba uwzględnić możliwość istnienia szpiczaka."

Proszę o opinię.
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #17  Wysłany: 2013-05-03, 00:03  


Lidia Bieńkowska - opis PET/CT napisał/a:
Układ kostny: (...)
- na wysokości Th1 i Th2, po stronie lewej widoczna aktywna metabolicznie zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, o wym 47x21x22mm, zmiana od strony lewej przylega do trzonów kręgów Th1i Th2 i zajmuje przykręgosłupowy odcinek pierwszego żebra (SUV max 6,3). (...)

Mamy przerzut w kręgosłupie, naciekający przez ciągłość żebro.
Poza tym obraz PET nie sugeruje innych zmian wynikających z rozsiewu.

Jeśli mamy pojedynczy przerzut ZAWSZE należy rozważyć jego chirurgiczne usunięcie.
W tym wypadku może być to trudne. Konieczna jest konsultacja z:
- neurochirurgiem (kręgosłup)
- torakochirurgiem (klatka piersiowa, żebro).
- radioterapeutą (rozważenie napromieniania konwencjonalnego lub stereotaktycznego).

Ze względu na to, że jesteście z Warszawy i mamy pojedynczy przerzut - mogę w takiej konsultacji pomóc (szybki termin konsultacji wielospecjalistycznej). Przesyłam w tej sprawie prywatną wiadomość.
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #18  Wysłany: 2013-05-03, 08:10  


DumSpiro-Spero dziękuję pięknie za Twoje wielkie serce _littleflower_

W środę 8 maja mamy wizytę u prowadzącego onkologa, muszę poczekać na jego decyzję.
Skontaktuję się z Tobą :)
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #19  Wysłany: 2013-05-10, 08:34  


Byliśmy w środę u onkologa i się załamałam....lekarz na zadawane pytania odpowiedział, że nie ma czasu aby udzielać mi odpowiedzi.
Nic nie mówiąc wyznaczył termin następnej wizyty na sierpień.....i nie wytrzymałam...

Przypomniałam mu, że jego obowiązkiem jest udzielenie, wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.
Okazało się, że zgubił wszystkie poprzednie badania ale On dobrze wie, że jest przerzut!
Ale nie raczył nas o tym poinformować, dopiero jak nie popuściłam i zaczęłam zadawać merytoryczne pytania....zmienił termin wizyty na 15 maja i ma się zastanowić co dalej.

Czyżby pan doktór dopuścił się zaniedbania?
Nie zauważył szybko rosnącego guza?

To jest straszne jak tak może postępować onkolog w którego rękach jest życie człowieka?
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #20  Wysłany: 2013-05-10, 13:45  


Podejście niektórych lekarzy jest po prostu niewiarygodne! Również nam się zdarzały przypadki całkowitej zniewagi i znieczulicy :-( Mam nadzieję, że wszystko będzie u Was dobrze, życzę Wam tego z Całego serca.
_________________
beata764
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #21  Wysłany: 2013-05-12, 14:40  


Jutro wielki i ważny dzień...dzięki pomocy i wielkiemu sercu DumSpiro-Spero.

Jedziemy na konsultację do Profesora w sprawie Cyberknife.

Trzymajcie mocno kciuki proszę.....
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #22  Wysłany: 2013-05-14, 07:47  


Witam,

Wynik konsultacji:

57 letni pacjent z rozpoznaniem raka żołądka, po operacji w X. 2011, ( gastrektomia radykalna na Banacha), pT3NO, ( 23 w.chł. bez przerzutów raka) bez leczenia radiochemioterapią.
W aktualnym badaniu PET podejrzana zmiana w trzonach Th1 i Th2, z progresją od listopada do lutego 2013 obecnie 34x22.
Oprócz tej zmiany niecharakterystycznej chory ma opisane zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie szyjnym i lędźwiowym.
Pacjent odczuwa mierne bóle odczuwalne po lewej pod łopatką.

W chwili obecnej chory nie został zakwalifikowany do radiochirurgii z powodu niepewnego charakteru zmiany.
Zalecono wykonanie MR kanału kręgowego w odcinku szyjno-piersiowym za około 1 miesiąc, z wynikiem kontrola.

Teraz walka o szybkie wykonanie MR i w ramach NFZ. Najpierw się ucieszyłam a później zmartwiłam....bo nadal zagrożenie jest!
Bo te coś rośnie :uuu:
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
beata764 


Dołączyła: 11 Wrz 2012
Posty: 93
Skąd: Polska
Pomogła: 7 razy

 #23  Wysłany: 2013-05-14, 08:16  


Czekać, aż miesiąc ! to niewiarygodne, w takich przypadkach badania powinny być robione od ręki :uuu: Przeraża mnie ta znieczulica, człowiek w chorobie onkologicznej jest pozostawiony bardzo często sam sobie, czy kiedyś się to zmieni :?ale?:
_________________
beata764
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #24  Wysłany: 2013-05-14, 09:08  


Brak slow na ten termin...
Lidio podzwon wszedzie gdzie sie da, moze gdzies uda sie szybciej wykonac to badanie. Trzeba wziac pod uwage jeszcze dodatkowy czas na opis badania... w tej chorbie nie ma czasu na zwlekanie z badaniami a juz na pewno nie ma czasu na to, zeby czekac az miesiac...
_________________
Tatko 01.12.1952r - 06.02.2013 r. (*)
Na zawsze w moim sercu...
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #25  Wysłany: 2013-05-14, 10:52  


Jutro idziemy z mężem do onkologa prowadzącego...mam nadzieję, że uda się wyprosić skierowanie na MR. Ponieważ lekarz z Banacha i aparatura w jednym miejscu to może wypisze.....
Każde badanie u niego musi być wyproszone albo wymuszone...można się załamać! :<:
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #26  Wysłany: 2013-05-18, 17:44  


Witam,

Z onkologiem prowadzącym problemu nie było, wydał skierowanie na MR.
Załamałam się później....gdy usiłowałam to badanie załatwić w ramach NFZ.

Nigdzie w całej Warszawie nie ma zapisów.....wylałam morze łez, wpadłam w doła...

Wniosek jeden, biedniejszy niech umiera bo bogatszy kupi badanie.
Czekam na emeryturę i zapłacę.....

Mam pytanie...

Skierowanie jest wystawione na MR bez kontrastu ....Czy w przypadku męża robić - bez?.
Kontrast to dodatkowy koszt....doradźcie mi proszę.
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #27  Wysłany: 2013-05-18, 20:23  


Witaj Lidio,
badanie z kontrasten jest napewno bardziej dokladne Ijakby to nazwac lepiej: widoczne. Wszystkie zmianuy ktore sa widoczne sa jakby podswietlone, przez co lepsze do zdiagnozowania. Tak mi to wyjasnial lekarz, gdy moj tatko mial badanie. Jesli niestety bedziesz za to placic I mozesz wybrac, to na twoim miejscu zrobilabym badanie z kontrastem.
_________________
Tatko 01.12.1952r - 06.02.2013 r. (*)
Na zawsze w moim sercu...
 
Enemy death 


Dołączył: 14 Kwi 2013
Posty: 4

 #28  Wysłany: 2013-05-19, 07:36  


Witaj Lidio!
Przechodziłem przez to piekło w czasie walki o życie mojej Mamy. Odpłatne badanie TK od ręki załatwiłem na ul. Bobrowieckiej 1 w Warszawie. Inna opcja to przyjęcie na oddział szpitalny i skierowanie na TK stamtąd. Niestety, za każdą z nich trzeba zapłacić. Wydaje się, że odpłatne badanie wychodzi taniej.
TK jednofazowe kosztuje 270 zł. TK dwufazowe 354 zł. Cena bez kontrastu.
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #29  Wysłany: 2013-05-19, 10:49  


Enemy death smutne to,że to piekło muszą przechodzić chorzy ludzie.
Obdzwoniłam chyba wszystkie miejsca i najtańsze na dziś TK znalazłam na Fort Wola dwufazowe bez kontrastu 750 zł.
Ponieważ muszę zrobić z kontrastem to pewnie będzie około 1000 zł, czyli cała moja emerytura. Ja zapłacę ale co ma zrobić ten, którego nikt nie wspomoże finansowo.

To jest smutna rzeczywistość chorowania w naszych czasach [zalamka]

[ Dodano: 2013-05-19, 11:59 ]
Mówię o cenie zrobienia TK szyjnego i piersiowego. Czyli za każdy liczą osobno :-(
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #30  Wysłany: 2013-05-19, 19:52  


Mój brat robił sobie tutaj: http://www.spzzlo.pl/3,3,...fia_komputerowa rezonans magnetyczny, cena była jedna z najtańszych w Warszawie. Tutaj masz dokładny wykaz cen: http://www.spzzlo.pl/userfiles/cennik_tk.pdf
Wydaje mi się, że powinno wyjść taniej. Widzę, że mają też jakąś promocję, ale nie wiem, czy to trzeba jeszcze odliczyć od tych cen, czy ceny w cenniku są wiążące. No i data oczekiwania to było ok. tygodnia - może tk da radę zrobić szybciej. Tylko jak piszesz, że tyle się czeka, to może być ciężko.. Trzymam kciuki, że tu się uda!!
Pozdrawiam
_________________
Practise random kindness and senseless acts of beauty.
Dobro jest w każdym z nas.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group