1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki chromofobowy
Autor Wiadomość
karino3 


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 22
Skąd: Białystok

 #1  Wysłany: 2010-11-17, 22:03  Rak nerki chromofobowy


Witam państwa jest to mój pierwszy post proszę o pomoc.

Moja ukochana osoba miała 3 miesiące temu operacie,
dziś odebrałem wynik badań Tomografii Komputerowej proszę o przetłumaczenie mi ich tak żebym zrozumiał i czego mam sie obawiać i czy te badania są w porządku

Stan po resekcji tu nerki lewej, obecnie w części dolnej nerki lewej
w części tylnej widoczna korowa hipodensja z obecnością przynerkowych łączących się z powłokami smużastych zagęszczeń
z odcinkowo akcentowaną w części dolnej powięzi przynerkowej - najpewniej zmiany bliznowate - wskazanie badanie kontrolne.

Nerka prawa o prawidłowym wzmocnieniu kontrastowym.
Po podaniu środka kontrastowego mocz cieniujący widoczny w UKM-ach obustronnie.
Nadnercza niepowiększone.
W wątrobie torbiele wielkości największa w seg VIII do 32x33 mm.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Pęcherzyk żółciowy nie powiększony, bez złogów uchwytnych TK.
Trzustka o strukturze zrazikowej homogennie wzmacnia się po podaniu środka kontrastowego.
Śledziona niepowiększona, jednorodna.
Powiększonych węzłów chłonnych w przestrzeni z otrzewnowej w obrębie jamy brzusznej i miednicy nie wykazano.
Struktury kostne w zakresie objętym badaniem bez uchwytnych TK zmian typu meta.
Pęcherz moczowy niedopełniony.
ognisko hypodensji w okolicy szyjki macicy sr. 15mm, bez cech wzmocnienia kontrastowego - torbiel ? - jak poprzednio ;
Jajnik lewy wielkości ok. 35 x 20 mm, prawy ok. 21 x 16 mm.
 
Moniunia 


Dołączyła: 05 Lis 2010
Posty: 74
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 3 razy

 #2  Wysłany: 2010-11-17, 23:45  


Witam cię.
Jeśli będziesz mógł,to napisz coś więcej na temat swojej ukochanej tzn.dlaczego była operacja,jaki wynik histopatologiczny po operacji nerki,(bo to jest najważniejsze ),czy guza zależy co jej wycieli i dlaczego był teraz TK.Z tego co widzę to nic groźnego się nie dzieje w tym opisie,ale najlepiej jeśli udacie się do urologa np.,ale wydaje mi się spoko,ale nie znam szczegółów i oczywiście nie jestem lekarzem.Jeśli chcesz to poczytaj mój temat rak nerki prawej-Moniunia i pisz do mnie,bo jedziemy podobnym wózkiem z twoją połówką.
Pozdrawiam was,powodzenia i odzywajcie się,będziemy sobie pomagać.
Monika.
_________________
Monika
 
karino3 


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 22
Skąd: Białystok

 #3  Wysłany: 2010-11-18, 15:09  


Witam Cie Moniko zacznę od początku 2 lata temu zachorował jej brat miał raka nerki jasno komórkowego usunęli mu nerkę , ale po półkroku były przerzuty na puca i węzły chłonne .
W rezultacie nastąpiła śmierć , luba postanowiła zrobić usg wykazało raka .

To jest pierwsze badanie operacja była 3 miesiące temu .

Rozpoznanie patomorfologiczne

Materiał o wym. 7,5x6,5cm. stanowi rozcięty otorebkowany guz wraz z przyległą tkanką tłuszczową .Guz na 6cm.na przekrojach barwy szaro-białej z polami martwicy w centrum oraz usuniętym miąższu nerki na obwodzie.

CP 0733-0736 - Carcinoma chromophobum
jest to badanie mojej kochanej żony
ten nowotwór został jak zrozumiałem wyłuskany nerka nie została całkowicie usunięta

Drugie badanie

Tarczyca niesymetryczna-lewy płat większy ,obustronnie z hypodensyjnymi owalnymi niejednorodnymi zmianami guzkowymi.
Drobne niepowiększone węzły chłonne śródpiersia ok 5mm oraz dość liczne niewielkie do 5mm węzły chłonne obu wnęk.
Pojedyncze linijne i pasmowate zagęszczenia w partiach przednich obu płuc -zmiany bliznowate opłucnowo -osierdziowe.
Poza tym pola płucne jednolicie upowietrznione, bez uchwytnych w TK zmian ogniskowych.
Nadnercza bez zmian ogniskowych


I ten pierwszy post to było badanie trzecie
 
goja 



Dołączyła: 28 Wrz 2010
Posty: 64
Skąd: Kraków
Pomogła: 16 razy

 #4  Wysłany: 2010-11-18, 20:08  


Witam

Czy zostały wykonane jakieś badania w celu zdiagnozowania guzków w tarczycy?

Czy rak nerki Pana Żony był taki sam jak jej brata? Może to świadczyć o czynnikach środowiskowych lub o genetycznych predyspozycjach...

Nie jestem lekarzem ale może warto by to było wyjaśnić.

Czy Żona jest leczona w jakiś sposób? Radioterapia, chemioterapia?

Życzę dużo siły w walce z chorobą

Goja
_________________
Diagnosta Laboratoryjny
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #5  Wysłany: 2010-11-18, 21:35  


Resekcja chirurgiczna jest metodą w większości wystarczającą w leczeniu ca chromophobum renis.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
goja 



Dołączyła: 28 Wrz 2010
Posty: 64
Skąd: Kraków
Pomogła: 16 razy

 #6  Wysłany: 2010-11-18, 23:29  


Masz rację vioom :) Guz był otorebkowany więc jak sądze został usunięty w całości? Bo tylko jedno mnie dziwi- że nie została usunięta nerka w całości a jedynie wyłuszczony guz...
_________________
Diagnosta Laboratoryjny
 
Moniunia 


Dołączyła: 05 Lis 2010
Posty: 74
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 3 razy

 #7  Wysłany: 2010-11-18, 23:48  


Witaj karino3.
Szczerze powiem,że mam wrażenie iż z nerką nie było źle z tego co już zdążyłam się oczytać na te tematy nerkowe i chemia nie jest w ogóle konieczna(też na początku się bałam,że mi jej nie dali-na szczęście),gdyż ja też jestem po tym.15/04/2010 miałam operację i wycięto mi pół prawej nerki z powodu jasnokomórkowego i lekarz mi zalecił co pół roku TK j.brzusznej i płuc,ale właśnie we wrześniu pokazał się guzek na płucu i obserwujemy,PET w listopadzie a w styczniu ma być znów TK i zobaczymy czy rośnie i się okaże wtedy co dalej.Tak,że byłabym za tym by twoja kochana żona robiła dla własnego bezpieczeństwa podobne badania oraz krew na nerkę jak również zajęła się tą tarczycą u endokrynologa chyba.Pilnujcie tego,bo warto,żeby nie przegapić,wymuszać badania i skierowania na lekarzach-bo to nasze jedyne życie.A jeszcze jedno.Moglibyście się wybrać do Warszawy do prof.Szczylika od nerek typowo to może wskazane byłyby bad.genetyczne.Właśnie do tego szpitala przyjeżdżają lekarze ze Szczecina i pobierają krew,bo jak jej brat miał "gada"to może...Być może to trochę na wyrost,ale lepiej to zrobić.Pomyślcie o tym w razie czego służę pomocą.Najlepiej to pisz może na moim,albo jak ci pasi.Noi ten torbiel na jajniku-dobry ginekolog niech to sprawdzi,bo szczerze powiem miałam kiedyś przypadek,że taki przeciętny lekarz(nie mój)robił mi USG brzucha i stwierdził torbiela i pojechałam do mojego,zrobił USG dopochwowe i okazało się,że to pęcherzyk owulacyjny.Pilnujcie wszystkiego spokojnie.Życzę powodzenia i zdrówka(będzie dobrze).Uściski dla was obojga.Pozdrawiam. :)
_________________
Monika
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #8  Wysłany: 2010-11-19, 10:29  


Cytat:
z tego co już zdążyłam się oczytać na te tematy nerkowe i chemia nie jest w ogóle konieczna(też na początku się bałam,że mi jej nie dali-na szczęście),gdyż ja też jestem po tym.15/04/2010 miałam operację i wycięto mi pół prawej nerki z powodu jasnokomórkowego i lekarz mi zalecił co pół roku TK j.brzusznej i płuc

Ca chromophobum renis i ca clarocellulare renis to dwa różne nowotwory! To jak niebo a ziemia. W przypadku jasnokomórkowego raka nerki chemioterapia przynosi korzyści (szczególnie inhibitory VEGFR), w przypadku raka chromofobowego nie - tutaj jest ta subtelna różnica.
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
Moniunia 


Dołączyła: 05 Lis 2010
Posty: 74
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 3 razy

 #9  Wysłany: 2010-11-19, 23:22  


Witam was vioom i karino.
Oczywiście przyznaję się bez bicia,że nie jestem absolutnie lekarzem i nie znam się na tych odmianach tych naszych "nieproszonych gości",ale wiem,że każdy z nich jest inny,ale ponoć jeśli są wcześnie wykryte to jest mały plusik i dlatego pisałam,że nie było źle.Przepraszam jeśli źle mi to wyszło-chodzi mi trochę o to byśmy podtrzymywali się na duchu no i jeśli ktoś jest bardziej doświadczony to sobie radzili i wymieniali się doświadczeniami.Jeśli mogę spytać przy okazji vioom to co to są te inhibitory VEGFR?,bo ja miałam tego jasnokomórkowca I Furman i nie miałam chemii?
Pozdrawiam wszystkich.
_________________
Monika
 
karino3 


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 22
Skąd: Białystok

 #10  Wysłany: 2010-12-03, 10:19  


Witam wczoraj byłem u onkologa w Warszawie na Szaserów lekarz powiedział że na dzień dzisiejszy ona jest zdrowa że Tomografia Komputerowa ostatnia jest w porządku.Aż mi ulżyło i jej samej też ma zrobić po 3 miechach Tomograf Komputerowy i z wynikami się zgłosić powiedział że jest okej życzę wszystkim chorym powrotu do zdrowia i pozdrawiam
 
Moniunia 


Dołączyła: 05 Lis 2010
Posty: 74
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 3 razy

 #11  Wysłany: 2010-12-04, 00:49  


Witam.Nawet nie wiesz jak się cieszę,że wsio o.k. u twojej żonci.Oby tak dalej!Pamiętajcie o kontrolnych TK-mimo iż by się nic nie działo.Dużo zdrówka i powodzonka. :lol:

[ Dodano: 2010-12-04, 00:50 ]
P.s.Ja byłam u prof.Szczylika na Szaserów-mam do niego zaufanie jakoś.
_________________
Monika
 
karino3 


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 22
Skąd: Białystok

 #12  Wysłany: 2010-12-04, 07:48  


Dzięki Moniunia następne badanie TK mam w marcu tobie też życzę :mrgreen: zdrowia i powrotu do zdrowia :lol:
 
Moniunia 


Dołączyła: 05 Lis 2010
Posty: 74
Skąd: świętokrzyskie
Pomogła: 3 razy

 #13  Wysłany: 2010-12-08, 01:01  


Ja też dzięki.Ja TK mam ok.połowy stycznia oile z tarczycą coś się poprawi,bo się przyczepiła świerzo i ponoć od tego puchły mi nogi.TSH miałam 0,0006,a FT4 3,75 doktor mi mówiła,że kiepsko,ale dam radę.Jakaś choroba podobno Gravesa Basedowa-okaże się na początku stycznia po bad.krwi.
Pozdrawiam was
_________________
Monika
 
karino3 


Dołączył: 17 Lis 2010
Posty: 22
Skąd: Białystok

 #14  Wysłany: 2011-03-28, 10:21  


Witam ma kobieta miała badanie w styczniu oto jej wynik napiszcie coś na temat tego wyniku tak ze bym zrozumiał

Stan po resekcji nerki lewej. Badanie kontrolne. W dolnym biegu nerki lewej oraz okołonerwowej
pasmowate hipodensyjne zagęszczenia , mniejsze nisz w badaniu poprzednim z dn .2010.11.09.
odpowiadające najpewniej zmianom bliznowatym pooperacyjnym .Nerka prawa prawidłowym
wzmocnieniu kontrastowym .Mocz cieniujący widoczny w UKM- ach po 5 min. od podania kontrastu.
Nadnercza nie powiększone .Wątrobie torbiele ,ilość i wielkość porównywalna z poprzednim badaniem ,największa w segm .VIII 34x35 mm .Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone .
Pęcherzyk żółciowy niepowiększony ,cienkościenny, bez złogów uwapnionych .Trzustka o strukturze
zrazikowej, homogennie wzmacnia się po podaniu środka kontrastowego. Śledziona niepowiększona,
jednorodna .Powiększonych węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano. Struktury
kostne w zakresie objętym badaniem bez uchwytnych TK zmian typu meta.
Pojedyncze zagęszczenie plamisto— guzkowe Sr ,ok. 5 mm w polu dolnym puca prawego w części
przedniej {jak w badaniu poprzednim}.
Pęcherz moczowy niedopełniony . Macica przodopochylona .Jajniki niepowiększone .Węzły chłonne
miednicy małej niepowiększone

Dzięki i pozdrawiam
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #15  Wysłany: 2011-03-28, 11:22  


karino3 napisał/a:
Powiększonych węzłów chłonnych przestrzeni zaotrzewnowej nie wykazano.
Struktury kostne w zakresie objętym badaniem bez uchwytnych TK zmian typu meta.

Oznacza to, że nie ma symptomów przerzutów do węzłów chłonnych / do kości.

Torbiele w wątrobie są zmianami nie mającymi cech złośliwych.

Mały guzek w płucach najprawdopodobniej nie ma cech nowotworowych (przerzutowych),
może być np. zmianą pozapalną.

Pozostałe zapisy oznaczają stan nie budzący podejrzeń onkologicznych.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group