1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzustki - czy poddać się operacji?
Autor Wiadomość
maryla30 


Dołączyła: 18 Kwi 2011
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2011-04-18, 15:02  Rak trzustki - czy poddać się operacji?


Mam zdiagnozowany (TK) nowotwór - rak trzustki. Diagnozę postawiono na podstawie badania USG. Tomografia nie potwierdziła jednoznacznie tego wyniku. Lekarz chirurg twierdzi że żeby mieć pewność musi operować i sam zobaczyć. Wyznaczono mi termin operacji, o której wiem, że jest bardzo poważna i rozległa. Boję się zarówno samego zabiegu, jak i tego co będzie po operacji. Jak długo i czy w ogóle dochodzi się do normalnego funkcjonowania? Czy nie ma innej możliwości potwierdzenia diagnozy niż od razu operacją? Bardzo proszę o kontakt osoby, które przebyły operację trzustki. Lub osoby które miały podobną sytuację i mają wiedzę o jakiś innych możliwych badaniach, które warto zrobić przed operacją? Będę wdzięczna za każdą informację. Również na prywatny adres: an.stefan@wp.pl
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #2  Wysłany: 2011-04-18, 15:56  


Witaj,

Oto, co znalazłam w necie:

http://www.echirurgia.pl/...ka_trzustki.htm

mam nadzieję, że pierwotna diagnoza się nie potwierdzi...

Trzymam kciuki!
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
maryla30 


Dołączyła: 18 Kwi 2011
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2011-04-18, 16:11  


Problem w tym, że lekarz chirurg nie widzi potrzeby robienia innych badań bo ma podejście że wszystko sobie obejrzy podczas operacji. A ja nie wiem do jakiego lekarza powinnam iść, kto mógłby mnie skierować na takie badania jak np PET, które jest bardzo kosztowne. Czy powinnam szukać jakiegoś innego lekarza prowadzącego - onkologa, czy wystarczy zdanie chirurga. Jak było w waszych przypadkach?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-04-18, 16:40  


Wykonane USG było zwykłym badaniem USG czy tzw. ultrasonografią endoskopową (EUS)?

Wg piśmiennictwa tzw. "złotym standardem" w diagnostyce raka trzustki jest wykonanie dwufazowej (żylnej i tętniczej) spiralnej TK z kontrastem. PET w ocenie węzłów chłonnych nie jest lepszy od TK, natomiast może zobrazować nawet niewielkie guzy, których nie widać w TK.

Biopsja guza (rozumiem, że takiej nie było?) jest obecnie postępowaniem raczej nie stosowanym w przypadku potencjalnie resekcyjnych guzów trzustki, być może dlatego lekarz woli "otworzyć" pacjenta.
A dlaczego wynik TK jest niejednoznaczny?
_________________
 
maryla30 


Dołączyła: 18 Kwi 2011
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2011-04-18, 19:06  rak trzustki ?


Wykonano zwykłe USG, a następnie TK - wielorzędowe badanie jamy brzusznej z kontrastem- 3 fazy. Wynik:głowa trzustki i tętnica kreskowa górna objęta nieregularnym naciekiem około
50*40*25 mm. Pozostałe naczynia w tej okolicy modelowane przez zmianę, bez infiltracji.
W trzonie trzustki widoczne dość liczne, drobne zwapnienia, przewód trzustkowy poszerzony na całej długości do 4 mm. Wątroba nie powiększona, jednorodna, bez zmian ogniskowych.
Drogi żółciowe wewnątrz wątrobowe pżw nie poszerzone. Śledziona, nerki, nadnercza nie powiększone bez zmian ogniskowych.
Nie ma nic na temat węzłów chłonnych. Chirurg niewidzi potrzeby dalszych badań i kieruje na
podstawie tego wyniku stanowczo na operację. Czy jest to rak ma się okazać po analizie wyciętych organów. W organiźmie nie ma stanu zapalnego OB 9mm po 1 h.
Czy PET da więcej informacji ? Czy są inne badania? Czy można próbować innych form leczenia? Czy w oparciu o ten wynik TK trzeba się zdecydować na operację?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-04-18, 19:49  


Można by spróbować wykonać rezonans magnetyczny i cholangiopankreatografię rezonansu magnetycznego (MRCP), który to jest alternatywą dla endoskopowej cholangiopankreatografii wstecznej (ECPW).
Oczywiście PET również dałby pewne informacje, ale w diagnostyce nowotworu trzustki są jeszcze inne metody diagnostyczne do wykorzystania.

Czy lekarz, który chce wykonać operację, jest chirurgiem - onkologiem?
Czy w razie stwierdzenie raka planują zabieg metodą Whipple'a?
_________________
 
maryla30 


Dołączyła: 18 Kwi 2011
Posty: 4

 #7  Wysłany: 2011-04-18, 21:28  


Na operację kieruje chirurg ze szpitala Barlickiego z Oddziału chirurgii i transplantologii.
Tak, w trakcie operacji ma zostać usunięta "głowa" trzustki, dwunastnica oraz część żołądka.
Jakie są inne metody diagnostyczne? Bardzo chciałabym się dowiedzieć od osoby po takim zabiegu, jakie występują powikłania i czy normalnie można żyć i funkcjonować.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2011-04-18, 22:00  


O innych metodach diagnostycznych pisałam wyżej, możesz o nie zapytać lekarza.
I doradzałabym konsultację z chirurgiem onkologiem bądź z onkologiem - dla własnego spokoju.

Co do komplikacji po takiej operacji, mogę jedynie polecić artykuł:
"Powikłania po resekcji trzustki"
J. Kulig, W. Nowak, M. Sierżęga
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group