1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzonu macicy ze wznową miejscową
Autor Wiadomość
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2010-07-28, 19:22  Rak trzonu macicy ze wznową miejscową


Witam.
Dziś konsylium lekarzy postawiło na moją mamę krzyżyk :( Nie zamierzam tego przyjąć do wiadomości, więc proszę o wytłumaczenie mi o czym mówi wynik TK jamy brzusznej i miednicy.
Moja mama rok temu przeszła operację wycięcia macicy z przydatkami, po tym jak wykryto u niej raka trzonu macicy (G1). A oto wynik z TK:
Klinicznie: Ca corporis uterii. Stan po usunięciu macicy - recydywa miejscowa. Stan po usunięciu przydatków.

Guzowato zmieniona szyjka macicy o wielkości ok. 6cm x 6cm bezpośrednio przylega do pęcherza moczowego, dość dobrze odgraniczona od okolicznej tkanki tłuszczowej.
Poniżej podziału lewych naczyń biodrowych wspólnych widoczny jest pakiet węzłowy wielkości 5cm z naciekiem na otoczenie.
Nacieczone naczynia biodrowe wspólne, nacieczona prawa żyła biodrowa zewnętrzna bez cech zakrzepicy.

Przy naczyniach biodrowych wspólnych lewych widoczne są węzły wielkości do 12mm.
Pojedyncze węzły w przestrzeni okołoaortalnej, na lewo od aorty wielkości poniżej 1 cm.
Pakiet węzłowy wielkości 2,5cm przy prawych naczyniach biodrowych zewnętrznych.
Węzły wielkości do 3cm przy podziale prawych naczyń biodrowych wspólnych oraz przy prawych naczyniach biodrowych wspólnych.
Pojedyncze niecharakterystyczne węzły przy naczyniach udowych, wielkość węzłów do 1,5 cm.

Drobna torbiel miąższowa nerki prawej.
Przepuklina o szerokich wrotach w kresie białej podbrzuszna z pętlami jelita cienkiego i esicą w worku przepuklinowym bez cech niedrożności.
Poza tym narządy jamy brzusznej i miednicy prawidłowe

WNIOSKI - npl szyjki macicy z przyleganiem do pęcherza moczowego bez cech nacieku na pozostałe narządy miednicy.
Mnogie meta do węzłów ch okolicznych i regionalnych.
Podejrzenie zmian meta przestrzeni okołoaortalnej.
Wątroba bez jednoznacznych zmian meta.


Będę wdzięczna za pomoc w zrozumieniu tego wyniku.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2010-07-28, 19:32  


Cytat:
WNIOSKI - npl szyjki macicy z przyleganiem do pęcherza moczowego bez cech nacieku na pozostałe narządy miednicy.

Nowotwór szyjki macicy (guz wspomniany w TK), który przylega do pęcherza, czyli przez guz zajęty jest już także pęcherz moczowy. Pozostałe narządy w obszarze miednicy nie są zajęte przez nowotwór

Cytat:
Mnogie meta do węzłówch okolicznych i regionalnych.

Mnogie przerzuty do okolicznych i regionalnych węzłów chłonnych (wspomniane w TK węzły o wymiarach np. 5cm, 12cm., wielkością świadczące o zajęciu przez nowotwór).

Cytat:
Podejrzenie zmian meta przestrzeni okołoaortalnej.

Podejrzenie przerzutów w przestrzeni okołoaortalnej

Cytat:
Wątroba bez jednoznacznych zmian meta.

W wątrobie nie ma przerzutów (a przynajmniej nie wskazuje na to jednoznacznie obraz TK.

Niestety całość obrazu wskazuje na rozsiany proces nowotworowy, nieoperacyjny z racji ilości zmian przerzutowych w węzłach chłonnych. Prawdopodobnie zastosowane zostanie jedynie leczenie paliatywne.

Co zaproponowali lekarze w związku z takim wynikiem TK?
_________________
 
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2010-07-28, 19:40  


Zastosowanie leczenia paliatywnego....czy mogę prosić jakie stadium zaawansowania jest tych przerzutów....ile czasu zostało mojej mamie???? :(:(:(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2010-07-28, 20:22  


Jeśli pytasz o stadium zaawansowania, to można to określić w kontekście ogólnie choroby nowotworowej, nie przerzutów.
Na podstawie wyniku TK, który mówi o naciekaniu pęcherza moczowego, można stwierdzić stopień IV (najwyższy) zaawansowania choroby, dokładnie stopień IVa. O ile w ogóle można stosować klasyfikację tę w przypadku nawrotu choroby (nie jestem pewna).

IV Przejście raka poza teren miednicy mniejszej lub zajęcie śluzówki pęcherza moczowego bądź odbytnicy
IVa Naciekanie narządów sąsiednich
IVb Odległe przerzuty

źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno terapeutycznego w nowotworach złośliwych --> Ginekologia onkologiczna --> Rak szyjki macicy

Ponawiam pytanie - jakie dalsze postępowanie terapeutyczne zalecił lekarz po uzyskaniu takiego obrazu TK?
Na pytanie ile zostało czasu nikt nie będzie niestety potrafił odpowiedzieć.
Cytując powyższe źródło: "Postępowanie ratujące zależy od rodzaju leczenia pierwotnego. W przypadku zastosowania pierwotnie wyłącznego leczenia chirurgicznego należy rozważyć radioterapię, co pozwala na kontrolę nowotworu u około 40% chorych."
Rozumiem, że wcześniej miało miejsce tylko leczenie operacyjne, bez radio/chemioterapii?

W przypadku, jeśli zastosowano już wcześniej radioterapię, rokowania są gorsze - na chemioterapię odpowiada tylko 20-30% chorych i jest to zwykle odpowiedź częściowa
(również na podstawie ww. źródła)
 
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2010-07-28, 20:34  


Dziękuję za odpowiedź.
Po operacji rok temu, mama nie miała radioterapii. Teraz też nie będzie miała ani radio ani chemioterapii. Zalecono tylko dalsze leczenie w poradnii paliatywnej.
 
asia10000
[konto usunięte]



Posty: 0

 #6  Wysłany: 2010-07-29, 18:46  


Możesz napisać jaki stopień zaawansowania miała twoja mama rok temu kiedy wykryto raka trzonu macicy, rozumiem że jakiś początkowy(I) i dlatego nie zastosowano radioterapii??
Pytam ponieważ sama w rodzinie mam osobę dotkniętą rakiem trzonu macicy.
 
Nadzieja1 


Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 9

 #7  Wysłany: 2010-07-29, 20:08  


a dlaczego Mamie pozostawiono szyjkę macicy? Tak nagle okazało się, że Twoja mama ma przerzuty przy takim dobrym rokowaniu? Aż trudno uwierzyć, strasznie mi przykro...
Asia 10000 u mojej mamy też nie zastosowano radioterapii,a miała stopień zaawansowania IB i stopień złośliwości G1, teraz sie zastanawiam, czy nie powinno być leczenia uzupełniającego:(
 
asia10000
[konto usunięte]



Posty: 0

 #8  Wysłany: 2010-07-29, 20:30  


Nadzieja1 moja teściowa też ma Ib ale G3 i do tego rak niezróżnicowany, także nie miała radioterapii ale ze względu, że praktycznie nie działa ona na tą odmiane raka. Także żyjemy w strachu co dalej będzie :uuu:
 
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2010-07-29, 21:47  


Tak, to było początkowe stadium raka przy złośliwośći G1. Szyjka została, bo chirurdzy nie potrafili sobie z nią poradzić, ponieważ była to trochę bardziej skąplikowana operacja niż zwyczajna, dlatego że moja mama ma duża przepuklinę i otyłość brzuszną. Z tego też powodu nie zakwalifikowała się do naświetlań po operacji...cały czas chodziłyśmy do kontroli i było ok. Miesiąc temu mama dostała krwotok i zlecono jej wszystkie badania, między innymi TK, którego wynik już znacie....
 
Nadzieja1 


Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 9

 #10  Wysłany: 2010-07-29, 22:07  


Rozumiem,dziękuję za odpowiedź, choć bardzo mnie ona zmartwiła, boję się strasznie o swoją mamę:( Być może u Twojej mamy, rak był już w szyjce w momencie operacji i dlatego tak się rozprzestrzenił.
Mojej mamie powiedzieli, że nie trzeba u niej naświetlań,nie wiem już sama jak to z tym jest...
Trzymaj się dzidziu:(
 
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2010-07-29, 22:22  


Według wyniku szyjka byla bez naciekow nowotworowych w momencie operacji.
 
Nadzieja1 


Dołączyła: 27 Lip 2010
Posty: 9

 #12  Wysłany: 2010-07-30, 02:16  


Dzidziu,a na czym polegały te kontrole?Jak często i jakie badania?Być może będzie to przestroga dla innych, żeby się dokładniej badać...
A co to za wynik z szyjki?Wyskrobiny czy oceniono makroskopowo? Strasznie mi przykro, że Twoja mama ma taki wynik,ale przecież nic nie jest przesądzone,a w medycynie zdarzają się najróżniejsze rzeczy...
 
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #13  Wysłany: 2010-07-30, 17:01  


Wynik z wycinku i później z operacji. Nim mama miała badanie TK to jakiś miesiąc wcześniej miała robiony znowu wycinek i też nie wyszły żadne zmiany w szyjce macicy. Mama chodziła do wizyty kontrolne to ginekologa onkologa mniej wiecej co 3-4 miesiace i miała robione badania krwi, markery, usg brzucha oraz prześwietlenie płuc, ponieważ lekarka mówiła, że najczęściej są przerzuty na płuca. i wszystkie wyniki były ok....

[ Dodano: 2010-07-30, 23:14 ]
Cytat:
Podejrzenie zmian meta przestrzeni okołoaortalnej.

Podejrzenie przerzutów w przestrzeni okołoaortalnej


Mam jeszcze pytanie: co to jest i gdzie się znajduje ta przestrzeń okołoaortalna?
 
dzidzia 


Dołączyła: 28 Lip 2010
Posty: 7

 #14  Wysłany: 2010-08-10, 22:26  


ponawiam pytanie...
co to jest i gdzie się znajduje ta przestrzeń okołoaortalna?
 
Aniaha 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Mar 2010
Posty: 655
Skąd: trzeci swiat
Pomogła: 136 razy

 #15  Wysłany: 2010-08-10, 23:15  


Dzidziu, Nadziejo1, Asiu
Ja jestem pol roku po zakonczeniu leczenia RSM Ib. Moj lekarz poprowadzil leczenie - rediochemioterapia + operacja. To bardzo agresywne leczenie, tak powiedzial mi inny lekarz, sugerujac, ze doszlo do nadleczenia i ze skutkami ubocznymi radiochemio bede sie zmagac do konca zycia... Pogubilam sie troche. Nie chce myslec, ze mozna bylo oszczedzic mi cierpien. Nie pokazuje mojego przypadku, zeby wzbudzic zal z powodu wybrania takiej a nie innej sciezki leczenia.
Pisze to bo uwazam, ze celowe moze byc zasiegniecie opinii jeszcze jednego lekarza.
Pozdrawiam cieplo i trzymam kciuki
_________________
jest dobrze
http://raknieborak-aniaha.blogspot.com/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group