1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak tarczycy brodawkowaty wariant pęcherzykowy
Autor Wiadomość
ronnie 



Dołączył: 01 Mar 2014
Posty: 113
Skąd: Poznań
Pomógł: 8 razy

 #31  Wysłany: 2014-06-13, 23:41  


karolinax, karolinax, również dziękuję za tabelę, super sprawa ;) .
ZULA12, nie martw się, damy sobie rade i z tym :)
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #32  Wysłany: 2014-07-02, 22:37  


szkiełka wypożyczyłam i przewiozłam do COI
Niech badają.
Mam nadzieję, ze wyniki badań histopat. nie będą się różniły.
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #33  Wysłany: 2014-07-15, 21:09  


dziś odebrałam wyniki

TSH 0,015 zakres-(0,270-4,20)
FT3 3,93 zakres-(2,0 - 4,40)
FT 4 1,71 zakres(0,93 - 1,70)
Wapń całkowity 2.23 zakres(2,09 - 2,54)

Czy te wyniki sa ok?

Do dziś brałam Euthyrox N150, przez ok 2 miesiące.

Ostatnio często mam spuchnięte stopy , kostki też opuchnięte. Od czego to zależy?
Nigdy wcześniej tj. przed operacją nie miałam takich objawów.

Bardzo proszę o interpretację.
 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #34  Wysłany: 2014-07-15, 21:51  


Bierzesz za dużą dawkę Euthyroxu, masz nadczynność.
Tak w ogóle jaki jest dla Ciebie idealny poziom TSH ? Musisz być w pełnej supresji ?
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #35  Wysłany: 2014-07-16, 17:52  


chyba nie musze byc na razie w pełnej supresji, ponieważ od dzis nie biorę tyroksyny.
myślałam , ze jak jest górna granica ft4 (1,71) to jeszcze nie nadczynność. :shock:
 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #36  Wysłany: 2014-07-16, 21:27  


Pisząc post do Ciebie kierowałam się tylko wynikiem TSH.
Robiłaś TSH przed odstawieniem leku. To jest wskazówka dla lekarza onkologa jaki miałaś poziom hormonu przed odstawieniem. Tylko tyle.
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #37  Wysłany: 2014-07-16, 22:36  


Karolinko dziękuje za zainteresowanie,

Nie mam pojęcia czy ten mój wynik TSH to jest odpowiedni czy tez nie. Dlatego zamieściłam tu wyniki.

Zatem jaki poziom TSH jest odpowiedni? :|
 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #38  Wysłany: 2014-07-16, 22:59  


Dla Ciebie to pełna supresja czyli TSH 0,1 - 0,3 uIU/ml.
Wszystkiego się dowiesz jak będziesz po jodowaniu diagnostycznym.
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #39  Wysłany: 2014-07-17, 19:11  


ok
dzięki Karolinko :-D
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #40  Wysłany: 2014-07-31, 18:48  


już dwa tygodnie jak nie biorę tyroksyny.

Chyba mam pierwsze objawy niedoczynności czyli słabe samopoczucie, brak snu w nocy, nogi spuchnięte, zaczynam sie szybko meczyć przy wysiłku fizycznym. Miewam takie stany melancholii.

Ale na początku jak ostawiłam lek to chudłam, nawet domownicy to zauważyli. Było całkiem dobrze. :lol:

Dziś mam bardzo opuchnięte stopy.

Jak ja wytrzymam jeszcze dwa tygodnie- te gorsze dwa tygodnie. :cry: :uuu:
 
karolinax 



Dołączyła: 22 Sty 2013
Posty: 580
Skąd: Warszawa
Pomogła: 47 razy

 #41  Wysłany: 2014-07-31, 19:09  


ZULA12, wytrzymasz. Tylko to złe samopoczucie nie będzie trwało 2 tygodnie. Będzie trwało o wiele dłużej.

[ Dodano: 2014-07-31, 19:23 ]
Podczas pierwszego odstawiania leku do jodu diagnostycznego i leczniczego byłam półprzytomna, bardzo spuchłam. Dopiero moje samopoczucie zaczęło się poprawiać po 2 miesiącach. Podczas ustawiania hormonu byłam rozchwiana emocjonalnie. Wszystko przeszło jak miałam ustawiony hormon.
Drugie odstawianie mój organizm przyjął lepiej, ale niestety nie obyło się bez rozchwiania emocjonalnego.
_________________
Czy to nie smutne, że większość ludzi musi zachorować, by zdać sobie sprawę z cudowności życia?
Jostein Gaarder
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #42  Wysłany: 2014-07-31, 20:28  


oj Karolinko to ja Ci bardzo współczuje jak również wszystkim innym, to samo przechodzącym.

Ja boję się najbardziej właśnie tych emocji. :uuu: :uuu:
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #43  Wysłany: 2014-08-03, 21:11  


kupiłam sobie żel na blizny Contractubex, bardzo dobry, dający spodziewane rezultaty. Sprawdzony.
Niestety mnie uczula.
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #44  Wysłany: 2014-08-10, 18:39  


ostatnio coraz częściej boli mnie głowa, najpierw zaczęło sie od takiego lekkiego bólu jakby ćmiło, a potem coraz silniej i... :--:
Wczoraj miałam ogromny napad bólu głowy. Pomogły silne leki.

Czy ten ból możne być skutkiem niebrania tyroksyny i pewnie wysokiej niedoczynności? :?ale?:
 
ZULA12 


Dołączyła: 28 Lut 2014
Posty: 105
Pomogła: 10 razy

 #45  Wysłany: 2014-08-12, 16:53  


jestem po pierwszym dniu badań,tzw. trzydniówka... dziś były badania z krwi, USG szyi, i do połknięcia dawka jodu.
po ok 3-ech godzinach bolała mnie głowa, byłam bardzo słaba. W ustach miałam taki troche metaliczny, dziwny smak, wyostrzony zmysł powonienia,
Teraz odzyskuje siły, jest już trochę lepiej.

Mój mąż bardzo interesuje sie zagadnieniami radioaktywności, jak również całą historia Czarnobyla. Na okoliczność mojego badania oraz brania jodu radioaktywnego przygotował krótką informację o jodzie, którą poniżej, zamieszczam --

>Jod – (fioletowy) pierwiastek chemiczny z grupy fluorowców, o liczbie porządkowej 53, symbol chemiczny „ I ”. W temperaturze pokojowej występuje w postaci stałej ale po podgrzaniu wydziela charakterystyczne fioletowe opary.
Posiada 37 znanych izotopów o liczbach masowych od 108 do 144. Naturalnie występuje w postaci stabilnego izotopu 127 I głównie w wodzie morskiej i solankach.

Izotop 131 I z 78 neutronami w jądrze, o czasie połowicznego rozpadu 8,02 dnia jest typowym emiterem promieniowania beta ( strumienia elektronów )
W wyniku tego rozpadu powstaje z niego ksenon o liczbie porządkowej 54.
Czas półtrwania w organizmie jodu 131 wynosi około 6 dni.
Oznacza to że z np. podanego preparatu o aktywności 64 mCi w organizmie pozostanie
po 6 dniach – 32 mCi
po 12 dniach – 16 mCi
....
po 36 dniach - 1 mCi
.....
po 60 dniach , czyli 10 okresach półrozpadu - można uznać że organizm pozbył się go w całości.

Ze względu na krótki czas rozpadu jod 131 posiada wysoką aktywność - 1 gram Jodu-131 ma aktywność 4.60 e+15 Bq = okło 125 000 Ci (ponad 57 mld × większą od występującego naturalnie Uranu-235)

Jednostki aktywności promieniotwórczej :
Bekerel „ Bq” – oznacza że w próbce następuje rozpad jednego jądra na sekundę.
Kiur „ Ci ” to odpowiednik aktywności jednego grama Radu 226 i odpowiada 37 miliardom Bq.
Podawany preparat jodu 131 mający aktywność np. 20 mCi ( 0.02 Ci) zawiera więc w sobie
0,00000016 grama radioaktywnego Jodu.

Ciało dorosłego człowieka zawiera 30–50 mg jodu, dobowe zapotrzebowanie wynosi średnio 200 μg. Gromadzony jest głównie w tarczycy, dla której jest niezbędny do wytwarzania tyroksyny i trójjodotyroniny - niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wprowadzony do organizmu jod 131 emituje promieniowanie beta które w tkance ma zdolność przenikania do kilku milimetrów.
Promieniowanie beta w powietrzu może mieć zasięg do 60 metrów ale też przyjmuje się że do całkowitego jego zatrzymania wystarcza cienka warstwa metalu.

Ponieważ jądra po rozpadzie beta pozostają w stanie wzbudzonym ( posiadają nadmiar energii) dla przejścia w stan podstawowy emitują energię w postaci promieniowania gamma.
Promieniowane gamma posiada najwyższą przenikliwość – do jego zatrzymania konieczna jest gruba warstwa metalu, ołowiu, betonu..... Bez problemu przenika przez tkankę.

Organizm ludzki po podaniu jodu staje się źródłem promieniowania jonizującego.
Dla oceny narażenia otoczenia na skutki tego promieniowania należy oznaczyć wielkość dawki ekspozycyjnej którego jednostką jest Sivert - Sv ( lub dawniej Rentgen – R )
Siver to bardzo duża jednostka . Powszechnie używa się jej podwielokrotności miliSv ( jedna tysięczna Sv ) oraz microSv ( jedna milionowa Sv)

Już przy dawce pochłoniętej 1 Gy ( ekspozycji na dawkę 1Sv ) występują skutki ostrej choroby popromiennej.
Ekspozycja na dawkę 500 mSv uznawana jest jako dawka podwajająca mutację genów – podwajająca ryzyko wystąpienia nowotworu w wyniku napromieniowania.

Ale naturalnie ciało ludzkie też jest źródłem promieniowania jonizującego.
To głównie za sprawą wbudowanych w tkanki - radioaktywnego Potasu 40K, Węgla 14C oraz śladowych ilości innych radionuklidów.
Przeciętna aktywność ciała o masie 70 kg to 7 kBq – siedem tysięcy rozpadów promieniotwórczych na sekundę. Jest to pomijalnie mała wartość ale istniejąca.

Naturalne tło promieniowania w Polsce ( promieniowanie ze źródeł naturalnych plus promieniowanie pochodzenia kosmicznego plus promieniowanie z zanieczyszczeń środowiska głównie po masowo prowadzonych na świecie w latach 50 i 60 XX wieku próbach jądrowych) waha się w granicach 0,10 - 0.20 micro Sv/ godzinę.
Jest ono wyższe wewnątrz budynków niż na otwartej przestrzeni ( kumulacja radonu wydostającego się z gleby, udział minerałów promieniotwórczych w materiałach budowlanych)

Jako normę całkowitej dawki przyjetego promieniowania uznaje się 2,4 mSv rocznie.

Jako ciekawostka można podąć że całkowita ilość jodu 131 jaka została wyemitowana do atmosfery w 1986 roku w wyniku awarii reaktora Nr 4 w ЧАЕС - Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu - wynosiła około 382 gramy.
Po 2,5 miesiącach od awarii pozostało z niej jedynie 1 gram a po niespełna dwóch latach cała ilość wyemitowanego jodu uległa rozpadowi.<
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group