1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak szyjki macicy
Autor Wiadomość
MarcinTod 


Dołączył: 31 Sty 2013
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2013-01-31, 21:02  Rak szyjki macicy


Witam wszystkich.

U mojej mamy (59l.) rozpoznano raka szyjki macicy G3. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników..

Nie mam się kogo poradzić, gdy chciałem się dowiedzieć cokolwiek od lekarza zostałem bardzo niemiło potraktowany. Swoją drogą powiedzcie mi jak osoba, która jest LEKARZEM, która odpowiada za coś najcenniejszego, czyli za życie człowieka może być tak nieczuła? Przeprosiłem, grzecznie, bez wymądrzania, zapytałem tylko o stan zdrowia mamy.. a Pan lekarz leżąc, oglądając tv po prostu potraktował mnie jak najgorszego intruza, którego należy wyrzucić. Więc wyszedłem bez żadnej informacji. Mam ogromny szacunek do lekarzy ale czy ktoś kto tak traktuje ludzi może się nazywać lekarzem? Czy on chciałby być w sytuacji kiedy jego najbliższa osoba jest ciężko chora i nic nie może się dowiedzieć.. Mam ogromny szacunek do lekarzy, móc uratować chociaż jedno życie to jest coś niesamowitego i zawsze myślałem że lekarzami zostają osoby z powołaniem do tego, które ponad wszystko cenią życie, dażą szacunkiem ludzi, chcą pomagać..

Moja mama jest w szoku w związku z tą choroby, ogólnie ma niedobry charakter, ponieważ nigdy nie chorowała, nie chodziła do lekarzy, a tu nagle taka diagnoza.
Ona sama przez to się zablokowała, boi się pytać o cokolwiek, więc tylko wykonuje zalecenia lekarzy.
Dla mnie to też bardzo ciężka sytuacja, kto był w podobnej to na pewno mnie rozumie :-(

Chciałbym przybliżyć historię choroby mamy. Pierwszy wynik to badanie histopatologiczne:

"Dgn. Rak gruczołowy najprawdopodobniej endometrialny G3. Fragmenty normotypowego endocervix"

Po tym badaniu została skierowana do szpitala na dłużej. Tam przeszła operację.
Teraz z wypisem są trzy badania:

1. Badanie patomorfologiczne: "W drobnych fragmentach tkanki włóknisto-mięśniowej stwierdza się naciek nisko zróżnicowanego raka pradopodobnie płaskonabłonkowego" Rozpoznanie: Ca endometrii.

2. Datowane dzień później. Badanie patomorfologiczne: "Makroskopowo: wyc. z tarczy, Mikroskopowo Carcinoma planoepitheliale infiltrans colli uteri. Rozpoznanie: Ca planoepitheliale colli uter"

3. Kolposkopia rozszerzona
Tarcza pokryta atroficznym nabłonkiem ww płaskim
ujście zewnętrzne szparowate
granica międzynabłonkowa niewidoczna w całości
po kwasie wtórne zbielenie wyniosłe, nieprzezierne zbielenie na godz 6, pozostały obszar zbielenie przezierne
po płynie Lugola cała tarcza jodojasna

Zmiany kolposkopowe w obrębie strefy przekształceń.
Kolposkopia niesatysfakcjonująca.

Wynik badania cytologicznego Ca plano

Kolposkopowe podejrzenia raka inwazyjnego TAK
ECC NIE
Cała strefa transformacji widoczna: NIE

W wypisie jest:

Rozpoznanie: Nowotwór złośliwy szyjki macicy

RTG
Klatki piersiowej - bez zmian

Zastosowane leczenie:
Kolposcopia. Excisio ex. colli uteri
Laparotomia long. med. inf. Oper. m/o Wertheim

Czemu różne wyniki badań pato, różne rozpoznanie? Czy na podstawie tych wyników można wysnuć jakieś rokowania?

Bardzo dziękuję za poświęcony czas i pomoc, to dla mnie bardzo ważne :-(

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-02-01, 08:02 ]
Pisz całość posta jednym kolorem (domyślnym), tak jest bardziej czytelnie (poprawiłem).
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-01, 09:31  


Witam serdecznie,

Operacja metodą Wertheima to bardzo rozległy zabieg ginekologiczny. Wykonuje się go w bardzo wyselekcjonowanych przypadkach raka szyjki macicy. Usuwa się macicę, jajowody, więzadła macicy, górną część pochwy wraz z węzłami chłonnymi.

Cytat:
Czemu różne wyniki badań pato, różne rozpoznanie

Jest to kwestia oceny preparatów histopatologicznych pod mikroskopem być może pierwotnie do oceny był pobrany fragment który zawierał tylko elementy tkanki włóknisto-mięśniowej.

Cytat:
Czy na podstawie tych wyników można wysnuć jakieś rokowania?

To zależy od dalszego postępowania i zakresu badań kontrolnych oraz częstotliwości ich wykonywania. Ważny będzie wybór dalszego leczenia i odpowiedź (rekakcja ) organizmu Mamy na tę czy inną formę leczenia uzupełniającego operację. Najlepiej o rokowania zapytać lekarza prowadzącego.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Aniaha 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Mar 2010
Posty: 655
Skąd: trzeci swiat
Pomogła: 136 razy

 #3  Wysłany: 2013-02-01, 18:07  


MarcinTod,

Najwięcej informacji wniesie teraz wynik badania histopalogicznego materiału wyoperowanego, czego nie zamieściłeś. Być może się mylę, ale wydaje mi się, że
MarcinTod napisał/a:
1. Badanie patomorfologiczne: "W drobnych fragmentach tkanki włóknisto-mięśniowej stwierdza się naciek nisko zróżnicowanego raka pradopodobnie płaskonabłonkowego" Rozpoznanie: Ca endometrii.

to wynik wyskrobin z jamy macicy
MarcinTod napisał/a:
2. Datowane dzień później. Badanie patomorfologiczne: "Makroskopowo: wyc. z tarczy, Mikroskopowo Carcinoma planoepitheliale infiltrans colli uteri. Rozpoznanie: Ca planoepitheliale colli uter"

wycinek tarczy szyjki macicy
MarcinTod napisał/a:
3. Kolposkopia rozszerzona

badanie w powiększeniu powierzchni szyjki macicy

czyli - wysztko to są wyniki badań sprzed operacji.

Aby określić dalsze rokowania, niezbędny jest opis histopatologiczny po operacji (skoro lekarz potraktował Cię niegrzecznie, zwróć się to sekretarki i poproś o kopie wszystkich wyników badań)
_________________
jest dobrze
http://raknieborak-aniaha.blogspot.com/
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group