1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak szyjki macicy
Autor Wiadomość
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #1  Wysłany: 2012-06-27, 15:23  Rak szyjki macicy


Komentarze nie związane bezośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=

Witam.

Jestem osoba z rozpoznaniem Adenocarcinoma endometrioides colli uteri G1 (pTIb1, G1),
po radykalnym wycięciu macicy z przydatkami (09,12,2011r),
oraz uzupełniającej brachyterapii (30.01.2012 - 13.02.2012 r).

Mam pytanie odnoście bóli w pachwinach (prawa noga jest mniej władna - stwierdzono uszkodzenie nerwy, ale nic poza tym)
i powiększonych węzłach chłonnych w okolicach ucha.

Dziś podczas wizyty u lekarza rodzinnego otrzymałam odpowiedź że ból w pachwinach prawdopodobnie spowodowany jest naświetleniami,
w prawej nodze dodatkowo uszkodzenie nerwu,
natomiast powiększone węzły chłonne to prawdopodobnie owianie ucha.

Dostałam skierowanie na badanie krwi - CRP, OB, morfologia ogólna i dostałam kropelki do ucha.

Proszę o odpowiedź czy nie za dużo tego "prawdopodobnie".
Jestem trochę przewrażliwiona i najbardziej zaniepokojona tymi węzłami.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-27, 18:07  


KasiaC napisał/a:
Proszę o odpowiedź czy nie za dużo tego "prawdopodobnie".
Jestem trochę przewrażliwiona i najbardziej zaniepokojona tymi węzłami.

Cóż, w medycynie tak już niestety zwykle bywa ...
Jesteś z nami na forum już jakiś czas ( witam serdecznie _itsme_ _littleflower_ ), zdążyłaś więc pewnie zorientować się,
że tu nie jest jak w innych naukach ścisłych, gdzie na ogół wszystko bywa jasno i precyzyjnie określone.
Zawsze jest wiele potencjalnych możliwości, wiele miejsca na nieprzewidziany taki czy inny rozwój wypadków.

Lekarz ma rację używając jedynie trybu przypuszczającego: bez wyników dokładniejszych badań nie jest w stanie odpowiedzieć z pewnością na temat przyczyny Twoich dolegliwości.
Skierowanie na badanie krwi to pierwszy krok diagnostyki, jednocześnie otrzymałaś leki mające pomóc w leczeniu najbardziej prawdopodobnej wg lekarza przyczyny Twoich kłopotów zdrowotnych.
Jeśli leczenie nie odniesie skutku, ewentualnie wyniki nie potwierdzą założonego kierunku terapii albo wykażą coś innego,
wówczas trzeba będzie kontynuować poszukiwanie przyczyny dolegliwości i korygować sposób leczenia, aż do jego powodzenia.

Natomiast ważne jest, byście nie lekceważyli tych objawów.
Jeśli będą trwały ponad czas, jaki zwykle występują (np. bolesność po radioterapii),
konieczne będzie zwrócenie uwagi na zidentyfikowanie ich przyczyny i podjęcie odpowiednich badań i leczenia.
Lekarz traktujący odpowiedzialnie pacjenta powinien wskazać taki czas, po którym jeśli objawy nie ustąpią należy zgłosić się z prośbą o podjęcie odpowiedniej diagnostyki.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #3  Wysłany: 2012-06-27, 18:30  


Richelieu dziękuję Jak pięknie ... :oops: :littlehs: / R.
Jak sam, na pewno zauważyłeś, staram się jakoś "nie zwariować" ale jak gdzieś mnie tam coś zaczyna mocniej dokuczać, zaświeca mi się czerwona lampka i włącza tryb STRACH.
Czyli teraz "cierpliwie" czekam na wyniki badań i zobaczymy co dalej.
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-02, 20:44  


Wyniki odebrane:

Krwinki białe 5,10G/l
Krwinki czerwone 5,08T/l
Hemoglobina 13,20g/dl
Hematokryty 39,8%
MCH 26,00pg
MCHC 33,2g/dl
MCV 78,3fl
Płytki krwi 166G/l
%limfocytów 40,6%
%pozostałych WBC 12,1%
%neutroctów 47,3%
Liczba limfocytów 2,1G/l
Liczba pozostałych WBC 0,6G/l
Liczba neutrocytów 2,4G/l
RDW-CV 13,7%
Potas 4,2 mmol/l
CRP 0,14mg/l
OB 8mm

Pani doktor powiedziała , że może być.
Wypisała skierowanie do neurologa , na bolącą nóżkę , że może rehabilitacja jakaś wspomoże i to wszystko .
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #5  Wysłany: 2012-07-22, 17:06  


Witam .
W związku ze zbliżającym sie badaniem MRI musiałam zrobić badanie kreatyniny i GFR.
Wynik tego badania:
-kreatynina - 1,4 mg/dl - norma podana z mojego laboratorium -0,6 do 1,2
-GFR-44,48ml/min/1,72m2 - norma >60

W piatek miałam robione badanie usg j. brzusznej.
Opis badania.
Wątroba prawidłowa, jednorodna, nie zawiera zmian ogniskowych. Struktury naczyniowe wątroby, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, trzustka są bez zmian.
Po prawej stronie aorty brzusznej poniżej tętnicy nerkowej obecny 7mm węzeł chłonny, innych widocznych węzłów w okolicy przykręgosłupowej ani biodrowych nie stwierdza się.
Nerki położone prawidłowo, prawa ma do 11cm między biegunami, lewa 12,5cm. Warstwy korowe normalnej grubości, w prawej nerce 9-12mm, w lewej 7-16mm, w obu prwadopodobieństwo zdwojenia układu kiel.miedn. - do różnicowania z przerostem kolumn centralnych. Układ kiel.miedn. są nieposzerzone.
Pęcherz moczowy w niewielkim stopniu wypełniony,okolica zapęcherzowa bez zmian.

Moje pytania odnośnie tych badań:
1. Czy takie wyniki kreatyniny i GFR świadczą o tym że z nerkami zaczyna sie coś niedobrego dziać?
2. Co może znaczyć ten 7mm węzeł chłonny w tych okolicach, w których sie znajduje?
3. Co oznacza zdwojenie ukł. kiel. miedn. i czy to może mieć wpływ na to że wyniki kreatyniny i GFR wyszły własnie tak.

Dodam, że przd operacją nowotworu obydwa wyniki były w normie i podczas robienia usg i TK nikt nie wspominał mi o "innym" ukł. kiel. miedn.

Przepraszam, że tyle pytań na raz, ale wizyte kontrolną w CO mam dopiero we wrześniu, a troszkę jestem zaniepokojona tym co usłyszałam w piątek - mam nadzieję, że to niepotrzebny popłoch.
W środę jadę na MRI ale to badanie będę miała robionę ze względu uszkodonego podczas operacji nerwu zasłono-udowego(?) i nie wiem czy podczas tego badania -ukierunkowanego głównie na te uszkodzenie- będą przyglądać sie uważnie innym miejscom i ewentualnym nieprawidłowościom.

Z góry dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2012-07-23, 08:22  


KasiaC napisał/a:
1. Czy takie wyniki kreatyniny i GFR świadczą o tym że z nerkami zaczyna sie coś niedobrego dziać?

To jest możliwe, ponieważ wyniki dość wyraźnie odbiegają od normy, co nie powinno mieć miejsca.
Lekarz powinien zwrócić na to uwagę i podjąć odpowiednie działania diagnostyczne / terapeutyczne.

KasiaC napisał/a:
2. Co może znaczyć ten 7mm węzeł chłonny w tych okolicach, w których sie znajduje?

Przyczyny powiększenia węzła mogą być różne, np. zapalne, niekoniecznie związane z chorobą nowotworową.
Za podejrzane onkologicznie uważa się węzły o wielkości od 15 mm.
Niezależnie od tego gdyby ten węzeł utrzymywał powiększenie przez dłuższy czas, powinien zainteresować lekarza.

KasiaC napisał/a:
3. Co oznacza zdwojenie ukł. kiel. miedn. i czy to może mieć wpływ na to że wyniki kreatyniny i GFR wyszły własnie tak.

Jest to nieprawidłowość w budowie nerki. Przykład (opis przypadku) przedstawiony jest w tej pracy.
Być może ma to wpływ na te wyniki, jednak powinien wypowiedzieć się na ten temat lekarz specjalista.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #7  Wysłany: 2012-07-23, 09:48  


Richelieu dziękuje za odpowiedź.
Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy z tym powinnam zgłosić sie do prowadzącego mnie lekarza onkologa czy do lekarza rodzinnego?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2012-07-23, 11:55  


Najbardziej właściwym będzie lekarz onkolog.
On w razie potrzeby w sprawie nerek skieruje Cię na specjalistyczną konsultację do urologa.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #9  Wysłany: 2012-07-24, 18:26  


Witam.
Po wczorajszej konsultacji telefonicznej z CO powtórzyłam dziś badanie kreatyniny i GFR-wyniki w górnej granicy normy. Przyczyną najprawdopodobniej było chwilowe odwodnienie organizmu-mam za jakiś czas ponownie sprawdzić poziom kreatyniny i mocznika.
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #10  Wysłany: 2012-09-06, 22:04  


Jestem już po kolejnej wizycie kontrolnej w CO.
Morfologia, markery ostatnio robione w normie. Powiększony węzeł chłonny, który martwił mnie najbardziej -niegroźny. Podczas badania nie znaleziono ewentualnych miejsc z cechami wznowy. Kolejna kontrola w styczniu.
 
female 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lis 2011
Posty: 404
Skąd: z gór
Pomogła: 98 razy

 #11  Wysłany: 2012-09-06, 22:18  


Kasiu, tak trzymaj :okok"
Pozdrawiam i życzę zdrówka, zdrówka, zdrówka!;-)
_________________
--
Bernadeta

...nadzieja ma skrzydła, przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów, która nigdy nie ustaje, a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury...
Mama 08.01.2012r [*]
Tato 13.08.2013r [*]
 
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #12  Wysłany: 2013-02-23, 17:57  


Za namową jednego z forumowiczów-(dziękuje za kopniaka ;) ) postanowiła uzupełnić troszkę swój merytoryczny, bo powstała luka w ciągłości.

Po wrześniowej kontroli, kolejna miała odbyć się w styczniu, jednak z powodów nie ode mnie zależnych (chodziło o wypełnienie dokumentów do ZUS-u) musiałam umówić się na wizytę wcześniej. Odbyła się 21 listopada- ginekologicznie ok- bez cech wznowy, cytologia z września również ok. Pobrano kolejną cytologię i krew na markery oraz sprawdzenie nerek- chyba ok skoro nie dzwonili ;)
Kolejna planowa wizyta kontrolna w COI 27 marca.
W grudniu 2012 zrobiłam kontrolne badanie USG jamy brzusznej (w załączniku)
Pani radiolog powiedziała, że nie ma powodów do niepokoju.
Samopoczucie generalnie ok, chociaż są momenty kiedy załącza mi się czerwona lampka i ogarnia mnie strach.



Obraz.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4455 raz(y) 290,16 KB

 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2013-02-23, 20:15  


Poza nie budzącym podejrzeń opisującej wynik lekarki nieznacznie powiększonym węzłem chłonnym
wymagającym jedynie dalszej okresowej obserwacji
pozostałe zapisy mówią o stanie obrazowanych narządów w granicach normy.
Tak trzymaj :okok"
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #14  Wysłany: 2013-03-16, 12:03  


Witam.

W związku ze zbliżającą się wizytą kontrolną w COI (27 marca), zrobiłam sobie kolejne sprawdzające usg brzuszka i bolących pachwin.
Wynik podaję w załączniku.
Na koniec badania usłyszałam do badającej mnie pani doktor, że ma do czynienia z najzdrowszym człowiekiem pod słońcem ;) -przemiłe słowa mimo, że ociupinkę mijają się z prawdą ;) Nie ważne, powinnam je nagrać i w chwilach słabości puszczać do znudzenia.

Kiedy zapytałam o przyczynę bólu w pachwinach usłyszałam, że przyczyn może być wiele ale na pewno nie jest to spowodowane nowotworem. Wiem, że powinnam zrobić rtg bioder i miednicy- ;) , tyle tylko że umówienie wizyty do specjalisty na bliski termin graniczy z cudem.
W następnym tygodniu postaram się jeszcze odwiedzić swojego lekarza rodzinnego w celu skierowania na mocz i krew-oczywiście dla samokontroli :) , a może uda się wysępić skierowanie na rtg.



[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2013-03-16, 16:58 ]
Cieszę się z takich informacji, i oby tak dalej. :-D



Obraz (2).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3547 raz(y) 582,69 KB

 
KasiaC 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 958
Skąd: woj. mazowieckie
Pomogła: 92 razy

 #15  Wysłany: 2013-03-27, 23:21  


Dziś byłam na kolejnej wizycie w warszawskim CO.

Ginekologicznie ok, dolegliwości jakie mam zdaniem lekarza spowodowane przebytym leczeniem. Brak cech wznowy :-D Po obejrzeniu wyniku ostatniego usg doktorek wypowiedział się podobnie jak pani radiolog, czyli że jest ok.
Dziś znowu poruszyliśmy temat hormonów- doktor powiedział, że gdybym miała raka płaskonabłonkowego, a nie gruczolakoraka to już powoli włączył by hormony, a tak musimy jeszcze się pomęczyć-no trudno pomęczymy się ;)
Pobrano mi dziś kolejna cytologię i krew na markery- i po raz kolejny czekanie i zachodzenie w głowę- zadzwonią czy nie, lepiej żeby nie dzwonili :)

Dostałam wyniki cytologii, morfologi i markerów z listopadowej wizyty, tak więc żeby była ciągłość wpiszę je do swojej "dokumentacji"

Cytologia:
-Zmiany odczynowe związane z atrofią.
Wyniki z krwi w załączniku.

Kolejna kontrola 18września!!!!!!!!!!! Jestem w szoku, że taka duża przerwa. Teraz niedawno minął rok od zakończenia leczenia, więc powinnam iść systemem "trójkowym", a tu bach sześć miesięcy się wkradło- chyba nie wytrzymam i w między czasie zaliczę prywatną wizytę. Wydaje mi się, że chyba psychicznie nie jestem jeszcze gotowa na takie przerwy :|



Obraz (3).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3704 raz(y) 454,29 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group