1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak szyjki macicy
Autor Wiadomość
renata.swiatek 


Dołączyła: 17 Sty 2012
Posty: 3
Skąd: krakow

 #1  Wysłany: 2012-01-17, 15:41  Rak szyjki macicy


Witam bardzo serdecznie.

Chcialabym prosic o pomoc - jestem po usunieciu macicy z powodu nowotworu plaskonaciekowego.
Przeszlam brachyterapie i radio-chemio terapie.
W chorobie zasadniczej mam diagnoze po lacinie i nie moge sobie poradzic z tlumaczeniem.
Ca colli uteri. Status post operationem.

Jesli ktos moglby mi to przetlumaczyc - bede bardzo wczieczna.
I druga rzecz, ktora mnie nurtuje - jak mam rozumiec ocene leczenia - rokowania powazne jak w chorobie zasadniczej...
Jaka jest szansa na wyleczenie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-01-17, 16:09  


renata.swiatek napisał/a:
Ca colli uteri.Status post operationem.

Rak szyjki macicy. Stan po operacji.

Co do rokowań - musiałabyś umieścić tutaj wyniki dot. pierwotnego zaawansowania nowotworu, dokumentację leczenia by móc określić statystycznie szansę na pełne wyleczenie.
_________________
 
renata.swiatek 


Dołączyła: 17 Sty 2012
Posty: 3
Skąd: krakow

 #3  Wysłany: 2012-01-17, 18:02  nowotwory ginekologiczne


W wyniku histopatologicznym mam napisane;
Carcinoma planoepitheliale akeratodes invasivum G-2 colli uteri.
Endometrium in stadio secretionis. Parametria sine laesionibus.

Makroskopkowo;macica bez przydatkow ,tarcza nierowna,
na przekrojach w obrebie 4 warstwy okolicy wargi przedniej - szarobialy naciek srednicy 1,2 cm
rozciagajacy sie od sluzowki kanalu szyjki w glab pozostawiajac margines boczny od linii ciecia operacyjnego szer. 0,4 cm.

Histopatologicznie ;w wycinkach stwierdza sie utkanie naciekajacego raka plaskonablonkowego o srednim stopniu zroznicowania .

Co do leczenia ;po usunieciu macicy bez przydatkow byla brachyterapia - pdr w dawce 21 gy
,potem 4 chemie -ddp i naswietlania na teren miednicy mniejszej.

Mam nadzieje,ze to co napisalam da jasniejszy obraz do wystawienia opini jakie mam szanse na wyleczenie.
_________________
renia18
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-01-17, 19:56  


Średnica nacieku 1,2 cm klasyfikuje stadium zaawansowania choroby do grupy Ib1 (źródło).

Leczenie wg zaleceń PUO z 2009 r. (str. 239) wygląda następująco:
Cytat:
Rak w stopniu zaawansowania Ib1 (< 4 cm) — radioterapia lub leczenie chirurgiczne z lub bez radioterapii (leczenie ustalane zespołowo).
Radioterapia obejmuje stosowanie brachyterapii i teleterapii (dawka w punkcie A = 80–85 Gy).
Leczenie chirurgiczne polega na rozszerzonym wycięciu macicy z przydatkami i obustronnym usunięciu węzłów chłonnych miednicy mniejszej.
Podstawą decyzji terapeutycznych dotyczących leczenia uzupełniającego powinno być określenie czynników mogących wpływać na rokowanie. Leczenie uzupełniające zależy od stanu węzłów chłonnych, głębokości naciekania oraz zróżnicowania histopatologicznego i polega na:
— brachyterapii z lub bez teleterapii miednicy (dawka w punkcie A = 80–85 Gy) w przypadku węzłów chłonnych z przerzutami;
— obserwacji w przypadku węzłów chłonnych bez przerzutów;
— teleterapii miednicy z lub bez brachyterapii dopochwowej w przypadku głębokiego naciekania lub stopnia zróżnicowania G2 i G3, lub naciekania przestrzeni naczyniowych.


Z uwagi na dość niskie zaawansowanie oraz średni stopień złośliwości G2 rokowanie jest dobre,
a szanse powodzenia leczenia radykalnego duże.
Natomiast zalecenia PUO mówią o usunięciu także przydatków i węzłów chłonnych miednicy mniejszej,
czego sądząc z Twojego opisu "Co do leczenia ;po usunieciu macicy bez przydatkow byla brachyterapia" nie wykonano.
Uważam, że wymaga to dokładnego wyjaśnienia z lekarzem, czy postępowanie takie było wystarczające i dlaczego,
oraz że nie wpływa to w sposób istotny na rokowanie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
renata.swiatek 


Dołączyła: 17 Sty 2012
Posty: 3
Skąd: krakow

 #5  Wysłany: 2012-01-17, 20:08  nowotwory ginekologiczne


Przydatki oraz wezly nie zostaly usuniete,poniewaz wyniki 2 badania histopatologiczne ,,przyszly ''10 dni po operacji. A jeszcze jedno-nie napisalam,ze jestem genetycznie obciazona choroba nowotworowa,poniewaz moja mama chorowala na nowotwor piersi.Nie do konca wiem czy to ma jakis wplyw daldze leczenie.
_________________
renia18
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group