1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak prostaty
Autor Wiadomość
hydraulik154 


Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 2
Skąd: Stargard Szczeciński

 #1  Wysłany: 2013-11-24, 18:08  Rak prostaty


Data ur. 1945r. PSA 11 ;
14 kwietna 2013 biopsja - Gl 3+4=7 ;
24 kwietnia 2013 scyntygrafia - przerzuty na kręgosłup .
HT - 6 maja 2013 podano APO-FLUTAM i 9 maja 2013 ELIGARD .
Po 10 tygodnach HT PSA 0.348 .
MRI 19 sierpnia 2019 - ubytki w kręgu L2 . T2bN0M1 - skierowanie na ortopedię do umocnienia nadgryzionych kręgów a potem ratioterapia kręgosłupa .Ortopedzi odłożyli decyzję do 19 -12-2013r.
Scyntygrafia kontrolna - nie potwierdza przerzutów meta. Tomografia komputerowa - na kręgu L 2 guzek Schmorla .
Po sześciu miesiącach HT : testosteron poniżej 0,025 ; PSA 0,082 ng/ml*

Zebrałem swoje materiały i proszę Was o pomoc w odpowiedzi : czy mam przerzuty do kręgosłupa czy nie ?
Część opisową badań podałem w pełnej treści . Mogę dołączyć skany , ale chyba nie ma potrzeby . Dołączę tylko zdjęcia z MR i TK kręgosłupa .

I to było tak :
Przy okresowym badaniu stwierdzono podwyższone PSA :
2011-02-24 PSA 2,99
2013-02-13 PSA 11,04
W tym czasie odczuwałem bóle od prawej strony kręgosłupa lędźwiowego przez prawe
podbrzusze , do prawego jądra .

Biopsja 2013-03-14 i wynik 2013-03-26 :

1. Do badania otrzymano 12 wycinków o łącznej długości 20 cm i szerokości 1 mm.
Mikroskopowo :
7-9 Adenocarcinoma ( Gleason 3 + 4 = 7 )
Utkanie raka zajmuje ok.70% powierzchni wycinków .
1-6 , 10-12 . Utkanie stercza z pojedynczymi cewkami gruczołowymi bez morfologicznych cech złośliwości .

Przeznaczony do RP z terminem 03-07-2013 .

Bóle w podbrzuszu wzrosły do dużych – otrzymałem skierowanie na scyntygrafię ciała .
Wynik opisowy scyntygrafii z dnia 24-04-2013 :

2. Badanie wykonano po dożylnej iniekcji MDP-Tc99m . Akwizycję przeprowadzono w pozycji leżącej.
W badaniu uwidoczniono wzmożone gromadzenia znacznika ostotropowego w obrębie kręgosłupa na wys. L2/3 oraz w kości biodrowej lewej .
Ogniska wskazują na meta w przebiegu ca.
W obrębie kostki bocznej prawej i lewego palucha miernie wzmożone gromadzenie zapewne bez związku z ch. podstawową .

Zmieniono decyzję o prostatektomii radykalnej na leczenie hormonalne .

06-05-2013 podano APO-FLUTAM a 09-05-2013 zaaplikowano ELIGARD 22,5 .
Przestałem brać środki przeciwbólowe – ból minął .

Jako że miałem już skierowanie na MR jamy brzusznej z miednicą no to poprosiłem o jego wykonanie .
3. Rezonans magnetyczny jamy brzusznej ( w tym miednicy małej ) bez kontrastu i z kontrastem
28-05-2013r.
Badanie MR miednicy małej – T1 , T2 , T3, fs , DWI oraz po podaniu środka cieniującego :
Gruczoł krokowy o wym. 4,3x3,6x4cm. Strefa obwodowa gruczołu w całości o nieprawidłowym obniżonym T2 sygnale .
Po podaniu kontrastu w strefie obwodowej lewego płata , w części środkowej gruczołu uwidacznia się ognisko intensywnego wzmocnienia kontrastowego o wym. 1,7x1cm .
W obrazowaniu DWI ognisko to ogranicza dyfuzję wody .
Obraz może budzić podejrzenie o zmianę rozrostową .
Zarysy torebki zewnętrznej gruczołu gładkie , na wys. zmiany patologicznej uwypuklone .
Pęcherzyki nasienne małe , pasmowate .
Pęcherz moczowy słabo wypełniony .
Odbytnica bez zmian .
Węzły chłonne badanego obszaru niepowiększone .
W talerzu kości biodrowej lewej obszar obniżonego w T1 sygnału wielkości ok.2,5 cm ,
ulegający intensywnemu wzmocnieniu kontrastowemu , mogący budzić podejrzenie meta .

08-08-2013r. zaaplikowano ELIGARD 22,5

Ze względu na wykazane w scyntygrafii przerzuty przy tak niskim PSA ,
zwróciłem się z prośbą o diagnozę do specjalisty onkologa .
Dostałem skierowanie na MR kręgosłupa lędźwiowego.

4. 19-08-2013 MR kręgosłupa :
Badanie MR kręgosłupa L/S wykonane w sekwencji TSE i TIRM ,
w obrazach T1-iT2-zaleznych oraz po kontraście uwidoczniono w dolnej części trzonu kręgu L2 po stronie prawej ubytek struktury kostnej z załamaniem dolnej blaszki granicznej trzonu kręgu L2 i z dotrzonowym wpukleniem krążka międzykręgowego .
Po kontraście widoczne jest częściowe wzmocnienie kontrastowe w otoczeniu ubytku .
Obrazy MR tej zmiany prezentują objawy w badaniu MR mogące wskazywać na zmiany o charakterze zmian metastatycznym .
Poza tym badanie wykazuje na poziomie K3/L4 , L4/L5 i L5/S1 obecność okrężnych wypuklin krążków międzykręgowych , które modelują przednią powierzchnię worka oponowego i wpuklają się do otworów międzykręgowych .
W badaniu widoczne są także wielopoziomowe zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych z przerostem wyrostków stawowych prowadzącym do zwężenia otworów międzykręgowych .

Po analizie tego wyniku przez onkologa , otrzymałem skierowanie do kliniki ortopedycznej z prośbą o wzmocnienie i stabilizację kręgu L2 .
Następnie planowana radioterapia paliatywna kręgu L2 .
Specjaliści ortopedzi nie są przekonani o celowości natychmiastowego zabiegu .
Odkładamy sprawę na trzy miesiące .

I tu Kangur ze zgrozy zrobi chyba skok wszechczasów : hydraulik154 bije rekord FORUM pochłaniania radiacji !!!

Poprosiłem o kolejną scyntygrafię i TK kręgosłupa lędźwiowego .

5. Scyntygrafia z dnia 14-10-2013r. :
Badanie wykonano po dożylnej iniekcji MDP –Tc99m. Akwizycję przeprowadzono w pozycji leżącej .
W badaniu kontrolnym nie uwidoczniono opisywanych w kwietniu 2013 roku ognisk meta w obrębie kręgosłupa i miednicy
nie uwidoczniono również nowych ognisk o podobnym charakterze .
Gromadzenie w obrębie prawego kolana i kostki bocznej k. dolnej prawej mają podłoże pourazowe .

6. Tomografia komputerowa18-10-2013r. :
Badanie KT kręgosłupa L/S wykonane aparatem Somatom Emotion 6 :
Zwiększony kąt nachylenia podstawy kości krzyżowej .
Niewielka wypuklina krążka międzykręgowego L4 / L5
Szerokość kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym w normie .
Zmiany zwyrodnieniowo – wytwórcze w stawach międzykręgowych pod postacią przerostu wyrostków stawowych oraz deneracji chrząstek stawowych .
W obrębie dolnej płytki granicznej kręgu L2 widoczny jest guzek Schmorla.
Cech destrukcji kostnej nie stwierdza się .



19-09-2013r. wykonana densytometria – nie ma osteoporozy
05-11-2013 badanie krwi :
- testosteron poniżej 0,025
- PSA całkowity 0,082 ng/ml3
- pozostałe w normie

08-11-2013 zaaplikowano ELIGARD 45
Lekarz urolog proponuje radioterapię na CaP .

Nie wiem czy mam przerzut do kręgosłupa , czy nie .

Pod koniec miesiąca zrobię jeszcze rezonans magnetyczny kręgosłupa dla ortopedów ( i zobaczę co oni ? ) ,
a w lutym jeszcze jedną scyntygrafię dla potwierdzenia braku przerzutów . I wtedy zdecyduję .

Kangur , policz proszę , ile mSivertów chapnę . Myślę ,że będę miał rekord na FORUM , ale mam też nadzieję że nic mi się nie stanie – wcale to nie jest zabawne .

Czy mój tok rozumowania choć trochę trzyma się kupy ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-11-25, 13:12  


hydraulik154 napisał/a:
Zebrałem swoje materiały i proszę Was o pomoc w odpowiedzi : czy mam przerzuty do kręgosłupa czy nie ?

Sądzę, że na forum nie ma takiego użytkownika, który patrząc swoim okiem w monitor potrafi tak Cię 'prześwietlić',
że jednoznacznie i zgodnie z prawdą potrafiłby odpowiedzieć na to pytanie.

Możemy jedynie opierać się na interpretacji przytoczonych przez Ciebie wyników, i tak:
mowa o podejrzeniu przerzutów do kości jest:
- w scyntygrafii z kwietnia 2013,
- w MRI z maja 2013 (w innej lokalizacji, niż w scyntygrafii),
- w MRI z sierpnia 2013 (ta sama lokalizacja co w scyntygrafii),
brak uwidocznionych przerzutów wykazuje:
- scyntygrafia z października 2013 (w lokalizacji jak scyntygrafia z kwietnia 2013),
- TK z października 2013 (w lokalizacji jak wyżej wykazano guzek Schmorla zamiast 'meta').

Można powiedzieć, że wyniki za i przeciw przerzutom są mniej więcej "pół na pół",
przy czym wyniki nie wskazujące na przerzuty zostały wykonane po pół roku i po wdrożeniu hormonoterapii.
Otwarte pozostaje pytanie o ewentualny wpływ leczenia na zafałszowanie obrazu badań i nie wykazanie przerzutów (?)
ewentualnie o ponowną interpretację wyników wcześniejszych i zweryfikowanie,
czy rzeczywiście wykazane na nich zmiany mogły mieć charakter inny niż przerzutowy.

Uważam, że jest to zagadnienie dla lekarza onkologa z doświadczeniem w leczeniu raka prostaty.
W Gdańsku jako taką osobę mógłbym polecić np. dr n. med. Elżbietę Senkus-Konefkę.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
hydraulik154 


Dołączył: 13 Paź 2013
Posty: 2
Skąd: Stargard Szczeciński

 #3  Wysłany: 2013-11-25, 20:20  


Dziękuję pięknie za odpowiedż i informację -
pozdrawiam - Jan
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group