1. Link do strony z mo¿liwo¶ci± wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych u¿ytkowników s± aktywowane przez Administracjê
(linki aktywacyjne nie dzia³aj±) - zwykle w ci±gu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona G³ówna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  U¿ytkownicyU¿ytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Nastêpny temat
Rak policzka p³askonab³onkowy rogowaciej±cy
Autor Wiadomo¶æ
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2011
Posty: 2648
Sk±d: Nowa Ruda
Pomóg³: 402 razy

 #76  Wys³any: 2013-08-21, 16:36  


ma³gosia_43 napisa³/a:
unikanie mycia.

Dobrze prawi Ma³gosia, a mi wylecia³o z g³owy; zakaz ca³kowity stosowania wody na miejsca napromieniowane przez ca³y okres 'lamp' i miesi±c po nich :|
_________________
Przesz³o¶æ zosta³a napisana, lecz mo¿emy siê z niej uczyæ i zmieniaæ przysz³o¶æ
 
Katarzyna73 



Do³±czy³a: 28 Maj 2013
Posty: 51
Sk±d: Kraków
Pomog³a: 9 razy

 #77  Wys³any: 2013-08-21, 19:46  


¯abusiu, powinna¶ zapytaæ lekarza albo kogo¶ z ekipy która siê Tob± opiekuje podczas napromieniania, jakich metod u¿ywa siê w klinice w której siê leczysz. Ja pyta³am o stosowanie wody. W odpowiedzi dowiedzia³am siê, ¿e mam miejsce na¶wietlane przemywaæ gazikami z wod± a nie nale¿y u¿ywaæ ¿adnych kosmetyków, nawet myd³a. Po terapii raz jeszcze zapyta³am o mycie napromienianego miejsca. Pan doktor powiedzia³, ¿e polewanie wod± nie zaszkodzi. I raczej nie zaszkodzi³o ... My tutaj (prawie wszyscy) nie jeste¶my lekarzami, dzielimy siê z Tob± wy³±cznie w³asnymi do¶wiadczeniami. Komu¶ pomog³o to, innemu tamto. Nie ma z³otego ¶rodka a prawda jest taka ¿e lekarz za Ciebie odpowiada i powinna¶ siê konsultowaæ z nim w sprawach swoich w±tpliwo¶ci :) Rozumiem, ¿e w Twoim przypadku jest to nieco utrudnione ale siê staraj ;)

Nadal trzymam mocno kciuki za to by dolegliwo¶ci siê nie powiêksza³y i czas do koñca leczenia szybko siê skurczy³ :uhm!:
 
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2010
Posty: 5152
Sk±d: Beskid
Pomóg³: 1581 razy

 #78  Wys³any: 2013-08-21, 21:29  


W Gliwicach k±pa³em siê codziennie - tutaj lekarze ze zdziwieniem traktuj± zalecenia z innych o¶rodków dotycz±ce zakazu mycia. Nie mo¿na tylko trzeæ rêcznikiem, co chyba rozumie siê samo przez siê... A oczywi¶cie leki na poparzon± skórê stosuje siê wtedy dopiero jak jest poparzona... Co do skuteczno¶ci smarowania nie mogê siê wypowiadaæ, bo podczas napromieniania w 2010 roku mia³em bardzo niewielki odczyn popromienny skóry, któr± chyba raz czy dwa posmarowa³em bephantenem czy panthenolem w sprayu (tak± piank±), a podczas tegorocznych napromieniañ k±piel bra³em codziennie, nie stosowa³em nic, a po odczynie skórnym nie mam ¶ladu, oprócz lekko zaró¿owionej i trochê szorstkiej skóry w miejscu napromieniania.
_________________
Ka¿dy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
¯abusia 


Do³±czy³a: 31 Lip 2013
Posty: 230
Sk±d: Hamburg
Pomog³a: 28 razy

 #79  Wys³any: 2013-08-21, 21:57  


Jak do tej pory to udaje mi siê jako¶ wytrzymaæ bez u¿ywania wody w miejscach napromienianych, no mo¿e trochê na szyi z ty³u, bo nie wiedzia³am, ¿e na¶wietlaj± mi te¿ kark. Dowiedzia³am siê o tym przypadkowo, bo zapyta³am dlaczego mi w³osy wypadaj±. Okaza³o siê, ¿e mogê straciæ czê¶æ w³osów z karku. Nie przejmujê siê tym, bo w³osów mam pod dostatkiem, wiêc taki ubytek to ¿adna strata.

Poniewa¿ rzeczywi¶cie zdania s± bardzo podzielone co do u¿ywania Bepanthenu w czasie na¶wietlania, a mam przed sob± jeszcze 14, to nie bêdê eksperymentowa³a i zapytam jutro..
Kazano mi dzisiaj braæ kropelki Novalginy (przeciwbólowe) systematycznie co trzy godziny, a nie wtedy gdy mnie bardziej boli, poniewa¿ musi utrzymywaæ siê sta³y ich poziom w organizmie i podobno wtedy bêd± dzia³a³y optymalnie. Zatem pilnujê tego, tyle ¿e senna jestem i sporo dzisiaj spa³am w ci±gu dnia. Obym tylko w nocy mog³a zasn±æ...
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2011
Posty: 2648
Sk±d: Nowa Ruda
Pomóg³: 402 razy

 #80  Wys³any: 2013-08-22, 11:52  


Katarzyna73, Tak, nie jeste¶my lekarzami i przekazujemy tylko informacje sprawdzone, tak jak my byli¶my prowadzeni podczas leczenia.
¯abusia napisa³/a:
bo nie wiedzia³am, ¿e na¶wietlaj± mi te¿ kark. Dowiedzia³am siê o tym przypadkowo, bo zapyta³am dlaczego mi w³osy wypadaj±. Okaza³o siê, ¿e mogê straciæ czê¶æ w³osów z karku.

To jest obszar gdzie dochodz± szcz±tkowe promienie, stad te skutki uboczne w tym obrêbie szyi i g³owy
¯abusia napisa³/a:
zapytam jutro..
(w³osy).
- i to jest w³a¶ciwa postawa rozs±dnego pacjenta :)
_________________
Przesz³o¶æ zosta³a napisana, lecz mo¿emy siê z niej uczyæ i zmieniaæ przysz³o¶æ
 
Katarzyna73 



Do³±czy³a: 28 Maj 2013
Posty: 51
Sk±d: Kraków
Pomog³a: 9 razy

 #81  Wys³any: 2013-08-22, 13:40  


kmis757 napisa³/a:
przekazujemy tylko informacje sprawdzone


Niestety Krzysztofie nie s± to informacje sprawdzone jak twierdzisz.
Nie masz porównania jak goi³by siê odczyn u Ciebie gdyby¶ nie unika³ wody :) .
Jedyne co mogê przyznaæ, ¿e s± to zalecenia lekarza a na to nie mamy wp³ywu.

Kark nie jest miejscem gdzie dochodz± "promienie szcz±tkowe".
S± tam napromieniane wêz³y ch³onne i st±d utrata w³osów w tym miejscu.
 
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2011
Posty: 2648
Sk±d: Nowa Ruda
Pomóg³: 402 razy

 #82  Wys³any: 2013-08-22, 13:57  


Pozwolê sobie na umieszczenie w twoim w±tku jednej ze stron 'Poradnika pacjenta Radioterapii' z DCO, który jest wrêczany pacjentom w trakcie leczenia, jak mniemam powsta³ on na bazie wieloletnich do¶wiadczeñ:
Katarzyna73 nie zamierzam prowadziæ z Tob± i to na nie swoim w±tku, dyskusji, czyje podpowiedzi s± bardziej trafne...
_________________
Przesz³o¶æ zosta³a napisana, lecz mo¿emy siê z niej uczyæ i zmieniaæ przysz³o¶æ
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2010
Posty: 5152
Sk±d: Beskid
Pomóg³: 1581 razy

 #83  Wys³any: 2013-08-22, 15:38  


Katarzyna73 napisa³/a:
Kark nie jest miejscem gdzie dochodz± "promienie szcz±tkowe".
S± tam napromieniane wêz³y ch³onne i st±d utrata w³osów w tym miejscu.


Jak najbardziej masz racjê Katarzyno. Wêz³y ch³onne na karku napromieniane s± standardowo w przypadku napromieniania uk³adu ch³onnego szyi.

Krzysztofie - ka¿dy o¶rodek ma inne zalecenia w kwestii mycia obszarów napromienianych. Kraków zabrania (ale dowiedzia³em siê o tym pod koniec na¶wietlañ), Gliwice nie, DCO zabrania. W tej kwestii nie ma jednoznacznych jak widaæ zaleceñ, chocia¿ najwiêkszym do¶wiadczeniem w radioterapii, najwiêksz± ilo¶ci± sprzêtu i prowadzonych zabiegów poszczyciæ siê mog± Gliwice, gdzie mycie obszarów napromienianych nie jest zabronione. Byæ mo¿e reakcja na wodê jest spraw± indywidualn±. Proponujê wiêc dawaæ rady w tej kwestii na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ. Mogê napisaæ jedynie, ¿e ja my³em obszary na¶wietlane, nie u¿ywa³em kremów, nie stosowa³em leków na skórê zapobiegawczo. Kilka razy psikn±³em piank± na oparzenia szyjê, w ogóle nic oprócz wody i ¿elu do mycia dla niemowl±t nie stosowa³em - efekt - brak skórnego odczynu popromiennego.
_________________
Ka¿dy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Katarzyna73 



Do³±czy³a: 28 Maj 2013
Posty: 51
Sk±d: Kraków
Pomog³a: 9 razy

 #84  Wys³any: 2013-08-22, 19:09  


Krzysztofie, komentujesz wypowiedzi nie skierowane do Ciebie i jak s³usznie zauwa¿y³e¶ nie w swoim w±tku.
Masz racjê, lepiej ze mn± nie dyskutuj :) ... chocia¿ :--: je¶li za trafion± podpowied¼ jest jaka¶ nagroda to mo¿e jednak :)

Gazdo - dziêkujê ;)

¯abusiu, przepraszam ¿e to siê dzieje w Twoim w±tku :)
Jak prze¿y³a¶ dzisiejsze napromienianie? Mia³a¶ mo¿liwo¶æ porozmawiania z lekarzem? :)
 
 
¯abusia 


Do³±czy³a: 31 Lip 2013
Posty: 230
Sk±d: Hamburg
Pomog³a: 28 razy

 #85  Wys³any: 2013-08-22, 19:47  


Cytat:
Jak prze¿y³a¶ dzisiejsze napromienianie?


dzisiaj znowu ciê¿ko by³o... nie wiem ale od rana czujê w ustach sól.... ohydne uczucie. Pijê wodê i pijê i nic nie pomaga :cry:
dzisiaj zjad³am tylko jajecznicê, potem wmusi³am w siebie jednego nutridrinka czekoladowego a teraz usi³ujê zje¶æ rosó³... nie u¿ywam ju¿ ¿adnych przypraw.
w nocy bardzo ¼le spa³am, mimo leków p.bólowych budzê siê co dwie godziny z totaln± sucho¶ci± w buzi, to jest koszmarne uczucie.
Jeszcze 13 razy.... znowu zaczyna w±tpiæ czy dam radê... jak tu siê pozbyæ tego okropnego smaku w ustach?

Co do dyskusji, jaka siê tu rozwinê³a, to rozumiem, ¿e ka¿dy pisze na podstawie w³asnych do¶wiadczeñ i standardów obowi±zuj±cych w poszczególnych o¶rodkach leczniczych. mam znajom± w Warszawie, która leczy siê na raka p³uc i przez czas na¶wietlañ nie wolno by³o jej siê myæ, zatem z tym myciem to co kraj to obyczaj.

A tu w Hamburgu okazuje siê, ¿e ju¿ mam smarowaæ piek±c± szyjê, chocia¿ ran jeszcze nie mam... tylko piecze i swêdzi mnie, a skóra jest zaczerwieniona.
 
Katarzyna73 



Do³±czy³a: 28 Maj 2013
Posty: 51
Sk±d: Kraków
Pomog³a: 9 razy

 #86  Wys³any: 2013-08-22, 20:04  


Mnie to uczucie soli towarzyszy³o od 3 tygodnia do niedawna non stop. Zauwa¿y³am ¿e niektóre wody mineralne to potêgowa³y i ci±gle próbowa³am innej w nadziei ¿e która¶ ca³kiem zminimalizuje to uczucie. Wiem ¿e u Ciebie jest inaczej, bo ból w buzi jest napewno wiêkszy ale mnie pomaga³y wody lekko gazowane. Roso³ki przez oko³o 3 tygodnie by³y moim jedynym po¿ywieniem. ¦mia³am siê ¿e na ¶niadanie z ry¿em a na obiad z makaronem, czasami jak zaszala³am to na kolacjê by³a manna :) Lekko je soli³am, takie mia³am zalecenie z chemioterapii, ¿eby posi³ki nie by³y md³e bo to wzmaga³o nudno¶ci. Na szczê¶cie to Ciebie nie dotyczy. Jutro min± 2 tygodnie od zakoñczenia mojej terapii. Wczoraj odstawi³am leki przeciwbólowe i nie jest ¼le. Zobacz jak blisko ju¿ jeste¶ .... :)
 
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2010
Posty: 5152
Sk±d: Beskid
Pomóg³: 1581 razy

 #87  Wys³any: 2013-08-23, 00:14  


¯abusia, spróbuj na noc Biotene Oralbalance Gel - pomo¿e trochê, ale i tak siê musisz przyzwyczaiæ do niedogodno¶ci. Wiem, ¿e jest to irytuj±ce, ale dasz radê - wszyscy musieli¶my daæ. Je¶li odczuwasz pieczenie skóry - to oczywi¶cie smaruj. Nie musz± powstaæ rany, by zacz±æ stosowaæ leki. Wystarczy, ¿e masz uczucie du¿ego dyskomfortu, b±d¼ odczuwasz ból.
Do tej pory budzê siê raz-dwa razy w nocy i muszê napiæ siê wody, mimo, ¿e w ci±gu dnia nie poruszam siê ju¿ z butelk±, potrafiê równie¿ "naci±gn±æ ¶liny", czym wzbudzam irytacjê po³±czon± z zazdro¶ci± niektórych Przyjació³ w niedoli (buziaki Ma³gosiu). Mo¿na siê do tego przyzwyczaiæ, staje siê to... elementem krajobrazu. Nie mo¿na siê na to z³o¶ciæ. Tak ju¿ po prostu jest. Nie walcz z dolegliwo¶ciami. Staraj siê je z³agodziæ, i my¶l, ¿e to jest po prostu cena, któr± musisz zap³aciæ za wyzdrowienie.
_________________
Ka¿dy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
majkelek 
MODERATOR


Do³±czy³: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomóg³: 1119 razy


 #88  Wys³any: 2013-08-23, 06:31  


Przyszed³em tu tylko na chwilkê zwabiony rzadko spotykanym po³±czeniem zwrotów "nie ma" i "zalecenie". Niestety, jak to z takimi ciulami jak ja bywa, bêdzie nieco po angielsku.

W kwestii pielêgnacji skóry w trakcie i po radioterapii jest szereg wskazówek postêpowania. Zalecenia te s± w wiêkszo¶ci spójne - przynajmniej te wytyczne, które poparte s± badaniami i odwo³uj± siê do jasnych dowodów (przejrza³em mnóstwo tych zaleceñ, ale zacytuje tylko kilka ¼róde³).
Zacznê wiêc od pocz±tku, czyli od kontrowersyjnej (kto by pomy¶la³) wody z myd³em. I tak wskazówki NCI, MSKCC s± zgodne co do tego, ¿e nale¿y u¿ywaæ umiarkowanie ciep³ej wody oraz myd³a (z opisu wynika, ¿e najlepiej takiego z go³êbiem) codziennie do mycia. Nie nale¿y jednak przesadzaæ z d³ugo¶ci± k±pieli, wiêc sugestia jest taka braæ prysznic (co do wylegiwania w wannie to nie d³u¿ej ni¿ pó³ godziny i tylko od wielkiego dzwonu). Wskazówki NCI i MSKCC znajdziecie Pañstwo pod tymi adresami: http://www.cancer.gov/can...d-you/page8#SE8 , http://www2.mskcc.org/pat...english/521.pdf Czym¿e jednak s± takie wskazówki, skoro istniej± inne, mówi±ce co¶ wrêcz przeciwnego? Spójrzmy zatem na badania:
W pracy przegl±dowej z 2011 roku czytamy, ¿e badania prowadzone w kierunku oceny wp³ywu mycia skóry w trakcie radioterapii wod± z myd³em da³y nastêpuj±ce wyniki"
"A significant reduction in itching scores at the end of treatment, and erythema and desquamation scores following treatment (6 or 8 weeks), was found in patients who washed with soap and water independent of any bolus dose.
(...)
A higher incidence of moist desquamation was found in the no-washing group (33% vs. 14%) and higher median scores for pain, itching, and burning, although these results were not statistically significant. "
¼ród³o: http://www.sciencedirect....74920811100012X
Jest jeszcze wiele innych wskazówek dotycz±cych postêpowania, w szczególno¶ci nawil¿ania skóry, ale o to najlepiej bêdzie zapytaæ lekarza prowadz±cego (jest niewiele preparatów, których mo¿na u¿ywaæ, wiêc lepiej zasiêgn±æ porady co jest polecane).

Natomiast w kwestii objawów w jamie ustnej znalaz³em ca³kiem przystêpnie napisany poradnik - u¿ywany przez konsorcjum szpitali w Cambridge http://www.cuh.org.uk/res...uth_care_rt.pdf Mo¿na w nim przeczytaæ, ¿e przede wszystkim nale¿y bardzo dbaæ o higienê jamy ustnej. W tym celu mo¿na stosowaæ Chlorhexydynê (Corsodyl), niestety, mo¿e byæ to dra¿ni±ce, wiêc sugeruje siê robiæ wodny roztwór tego w stosunku 1:1. Oczywi¶cie picie wody czêsto, ma³ymi ³yczkami jest konieczno¶ci±, natomiast warto zwróciæ uwagê na zalecenie czêstego p³ukania jamy ustnej wodnym roztworem soli (1 ³y¿eczka na pó³ litra wody) - pomaga to zachowaæ higienê oraz dzia³a nieco przeciwbólowo (tylko z tym uczuciem soli, które ju¿ Ci towarzyszy mo¿e byæ gorzej). Sugeruje siê te¿ p³ukanie jamy ustnej 'musuj±c± aspiryn±' rozpuszczon± w wodzie - ma to dzia³aæ przeciwbólowo, tu lepiej siê skontaktowaæ z lekarzem czy to nie koliduje z aktualnie prowadzonym leczeniem. W innych ¼ród³ach zaleca siê równie¿ ¿ucie gumy bez cukru (albo dropsów bez cukru) - cukier powoduje namna¿anie bakterii, natomiast gumy i dropsy zawieraj± czêsto xylitol.
Na koniec jeszcze zdanie na temat glutaminy, która zalecana jest na niektórych obcojêzycznych forach. Otó¿ z tym jest k³opot i lepiej siê wstrzymaæ. Niezaprzeczalnie glutamina pomaga odbudowaæ zniszczone komórki, natomiast obecnie nie jest do koñca jasne czy suplementacja glutaminy nie wzmacnia komórek nowotworu - wiadomo, ¿e komórki raka 'rosn±' na glutaminie jak szalone (a to dziwne, bo od wielu lat 'prawda objawion±' jest, ¿e komórkom rakowym niezbêdne s± cukry, prawda?).

Oczywi¶cie przedstawione tutaj wskazówki nie wynikaj± z mojego do¶wiadczenia, a s± jedynie wytycznymi opracowanymi przez specjalistów, z tego wzglêdu, pokornie przyjmujê wszystkie opinie, które s± sprzeczne z powy¿szym.
Tymczasem tak samo jak szybko siê zjawi³em, tak samo pierzcham tchórzliwie wyczuwszy niechybnie zbli¿aj±c± siê dyskusjê.

Pozdrawiam serdecznie ¯abusiu, trzymaj siê dzielnie,
Micha³.
 
ma³gosia_43 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³a: 27 Cze 2011
Posty: 768
Sk±d: £ód¼
Pomog³a: 75 razy

 #89  Wys³any: 2013-08-23, 10:26  


Ja w kwestii soli w buzi, te¿ tak mia³am...najgorsze do¶wiadczenie z tym zwi±zane to s³ony....sernik, ale w koñcu te¿ przesz³o ;) .
Kochana jak pisa³ Gazda (a propos te¿ ju¿ "naci±gam ¶linê" :-D ) my dali¶my radê dasz i TY. Buziaczki
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Do³±czy³: 31 Pa¼ 2010
Posty: 5152
Sk±d: Beskid
Pomóg³: 1581 razy

 #90  Wys³any: 2013-08-23, 11:34  


Dla mnie najgorsza by³a cha³wa, na któr± siê po³akomi³em jakie¶ dwa miesi±ce po radioterapii. Nie do¶æ, ¿e nie czu³em wtedy s³odkiego smaku, to czu³em, jakbym gêbê mia³ wypchan± trocinami, których ze wzglêdu na brak ¶liny nie mog³em po³kn±æ. Wypluæ te¿ nie, bo mi siê wszystko do podniebienia przyklei³o.
_________________
Ka¿dy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz za³±czaæ plików na tym forum
Mo¿esz ¶ci±gaæ za³±czniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group