1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak podstawnokomórkowy
Autor Wiadomość
CafeLate 


Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2012-06-06, 09:24  Rak podstawnokomórkowy


Mam 35 lat i mnóstwo znamion, które zaczęły wychodzić mi po ciąży. Moja wiedza na temat znamion była uboga - żyłam w świadomości, że wystarczy samodzielnie obserwować, czy te się zmieniają, jesli tak to wtedy zwrócić się do lekarza.
Przy wizycie u dermatologa zupełnie w innym celu dostałam skierowanie na wycięcie znamienia z diagnozą, że jest dysplastyczne. Tak też potwierdził wynik histopatologiczny. Teraz stopniowo sprawdzam swoje znamiona pod dermatoskopem.

Wczoraj skorzystałam z akcji "Badaj znamiona". Diagnoza jednego z nich, umieszczonego na skroni to "rak podstawnokomórkowy".
Mam zamiar to jeszcze skonsultować z innym dermatologiem, ale mam kilka wątpliwości, o których wyjaśnienie chciałabym prosić fachowców, lub osoby bardziej zorientowane w temacie.
- Znamię na twarzy wygląda jak zwykły płaski pieprzyk, zupełnie nie przypominający ran pokazywanych na zdjęciach opisujących raka podstawnokomórkowego. Czy to może oznaczać, wczesne jego stadium?

- w różnych tekstach o nowotworach skóry spotykam określenie "różnicowania", np. "Rak podstawnokomórkowy najczęściej wymaga różnicowania z rakiem kolczystokomórkowym, czerniakiem, niekiedy również łuszczycą lub liszajem płaskim barwnikowym". Co to oznacza?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-06-06, 09:28  


CafeLate napisał/a:
Wczoraj skorzystałam z akcji "Badaj znamiona". Diagnoza jednego z nich, umieszczonego na skroni to "rak podstawnokomórkowy".

A ta diagnoza to tak na podstawie rzucenia okiem na znamię?
Jak przebiegało badanie?
_________________
 
CafeLate 


Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2012-06-06, 09:32  


Tak - to była ocena dermatoskopowa.
Nie mam nic na papierze, tylko ustne zalecenie, że to trzeba wyciąć i dać do oceny hist.pat.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-06-06, 09:42  


W takim razie trzeba to, zgodnie z zaleceniem, wyciąć (informując chirurga o podejrzeniu) oraz dać do badania histpat.
Do chirurga konieczne jest skierowanie (chyba że chcesz udać się prywatnie na zabieg).

Rak podstawnokom. ma dosyć zmienny obraz kliniczny, zwykle ma postać guzków, ale bywa różnie, jednym z jego podtypów jest tzw. typ barwnikowy, który może wyglądać jak płaskie, ciemne znamię. Często lokalizuje się właśnie na twarzy.
Jednak pewną diagnozę co do charakteru zmiany może dać tylko badanie histpat.

I spokojnie - rak podstawnokomórkowy (BCC = basal cell carcinoma) ma małą tendencję do przerzutowania, głównie leczy się go chirurgicznie (po prostu wycinając zmianę z odpowiednimi marginesami).
_________________
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #5  Wysłany: 2012-06-06, 09:43  


CafeLate napisał/a:
w różnych tekstach o nowotworach skóry spotykam określenie "różnicowania", np. "Rak podstawnokomórkowy najczęściej wymaga różnicowania z rakiem kolczystokomórkowym, czerniakiem, niekiedy również łuszczycą lub liszajem płaskim barwnikowym". Co to oznacza?

Oznacza to iż przy stawianiu diagnozy zarówno na podstawie obrazu makroskopowego i mikroskopowego w badaniu histologicznym, należy brać pod uwagę wszystkie te nowotwory, który mają podobny obraz mikroskopowy ( podobną morfologię) i profil IHC i wybrać taka metodę i takie badanie ( najczęściej potwierdzenie w testach immunochemicznych ( IHC) z określonymi swoistymi przeciwciałami antygenowymi ) by postawić właściwe rozpoznanie.
Ocena dermatoskopowe nie jest wystarczającym badaniem, by postawić diagnozę.
Zmianę należy wyciąć i przebadać histopatologicznie (patolog pod mikroskopem ocenia materiał) na po by ostatecznie postawić rozpoznanie.
_________________
 
CafeLate 


Dołączyła: 06 Cze 2012
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2012-06-06, 09:50  


Dziękuję za wyjaśnienia :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group