1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
DRP płuca prawego
Autor Wiadomość
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #1  Wysłany: 2012-04-23, 13:15  DRP płuca prawego


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Witam wszystkich,

dołączam do forum Początek walki o Mamę, ponieważ sama przystępuję do takiej walki. W sobotę dowiedziałam się, że moja Mama ma nowotwór drobnokomórkowy prawego płuca + niedodmę. Na razie guz jest jeden, bez przerzutów, chociaż czytała, że w chwili diagnozy tego konkretnego raka, jest on już rozsiany po organizmie. Nie dowierzam w to co się dzieje. Dwa lata temu na nowotwór zmarł mój Tata.

 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #2  Wysłany: 2012-04-23, 15:03  


Jutro będą ostatnie wyniki. Jeśli wiadomo, że to rak drobnokmórkowy, to dlaczego nie rozpoczynają już chemii?? Przecież liczy się każdy dzień. Jaki rodzaj chemii może dostać Mama?? Czy ktoś potrafi odpowiedzieć??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2012-04-23, 15:14  


ania74 napisał/a:
Jeśli wiadomo, że to rak drobnokmórkowy, to dlaczego nie rozpoczynają już chemii?

Dlatego, że jeśli choroba jest ograniczona i możliwe jest przeprowadzenie radykalnego leczenia z intencją wyleczenia - czyli chirugia + chemioterapia (ewent. radioterapia), to należy tak właśnie postąpić. Taki jest standard postępowania.
To, że mamę zakwalifikowano do operacji to dobra wiadomość, nie zła.

ania74 napisał/a:
Jaki rodzaj chemii może dostać Mama?

Najprawdopodobniej PE - cisplatyna z etopozydem.
_________________
 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #4  Wysłany: 2012-04-23, 15:36  


Bardzo dziękuję za szybko odpowiedź. Niestety Mama nie została zakwalifikowana do operacji, tyle wiemy. Czytałam, że radioterapia razem z chemioterapią daje lepsze rokowania, ale dopiero zgłębiam się w lekturze. Czy lekarze zdecydują się na obie te metody?? Od czego zależy decyzja?? Nie wiem natomiast, na jakie wyniki jeszcze czekamy. Czy PE o który piszesz, to standard przy tego typu nowotworze??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2012-04-23, 15:49  


Tak to jest, jak się dopisuje do czyjegoś wątku - nie zauważyłam, że pisze zupełnie inna osoba, nie autorka wątku, w związku z czym odpowiedź na pytania była nieco niewłaściwa, przepraszam.

Posty Twoje zostały już wydzielone do osobnego wątku - zgodnie z Regulaminem Forum (polecam zapoznanie się).

Odnośnie przypadku Twojej mamy, Aniu, cokolwiek konkretnego będzie można powiedzieć mając wyniki TK klatki piersiowej - na jego podstawie określa się stopień zaawansowania choroby. I to od tego zależy jak pacjent będzie dalej leczony (oraz oczywiście od stanu pacjenta, chorób współistniejących).

Tak, schemat PE to standard w DRP (raku drobnokomórkowym płuca).
_________________
 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #6  Wysłany: 2012-04-23, 17:39  


Bardzo przepraszam, nie mam doświadczenia w pisaniu na forum, to moje pierwsze kroki, stąd post w czyimś wątku.

Wiem, że to jeden z najgorzej rokujących nowotworów, ale w swojej naiwności mam nadzieję (jak zapewne wszyscy, których to spotyka), że w naszym przypadku będzie inaczej. Mama jest pozytywnie nastawiona, nie wie, że rak jest złośliwy. Czeka z pokorą na chemię i mówi, że chciałaby pożyć chociaż do 70 (ma 62 lata). Nie chcę odbierać Jej i sobie nadziei. Będziemy walczyć, jak tylko się da.

Na jaki wynik mogą czekać jeszcze lekarze??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2012-04-23, 18:17  


A na jakiś wynik czekają?
Bo jeśli zakwalifikowali mamę do chemioterapii, to raczej wszystkie potrzebne wyniki już mają i na ich podstawie zaproponowali takie a nie inne leczenie.

Pisząc o wyniku TK miałam na myśli, że to my tutaj - na Forum - będziemy mogli Ci wyjaśnić dlaczego mama ma być leczona chemioterapią a nie np. chirurgicznie mając wyniki badań mamy, przede wszystkim właśnie tomografii komputerowej klatki piersiowej i inne, jakie były wykonane.
Może masz jakąś kartę wypisową ze szpitala i możesz ją tu wkleić?
_________________
 
gosiaa 


Dołączyła: 21 Lut 2012
Posty: 205
Skąd: wielkopolska
Pomogła: 27 razy

 #8  Wysłany: 2012-04-23, 20:19  


aniu, mój tata też ma DRP
wiem, co znaczy czekanie i jakie to trudne
ale- te początkowe badania sa bardzo ważne - aby określic rodzaj i odpowiednio do tego dobrac leczenie
 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #9  Wysłany: 2012-04-24, 08:25  


Gosiaa na jakim etapie leczenia jest Twój tata?? My czekamy na ostatni wynik i wyznaczenie terminu chemii. Chciałabym , żeby to wszystko już się zaczęło, póki nie ma przerzutów. Od diagnozy minęły 2 tygodnie, to bardzo długo.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #10  Wysłany: 2012-04-24, 08:27  


ania74 napisał/a:
My czekamy na ostatni wynik i wyznaczenie terminu chemii.

A na jaki wynik czekacie?

O tacie Gosi możesz przeczytać w jej wątku: http://www.forum-onkologi...pluc-vt5156.htm
_________________
 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #11  Wysłany: 2012-04-24, 08:27  


absenteeism nie wiem jaki to wynik, mama też nie potrafi mi powiedzieć. Niestety mieszkam 100 km od Niej i dopiero w sobotę, kiedy do Niej pojadę będę miała wypis ze szpitala i wszystkie wyniki. Postaram się je wkleić jak najszybciej.

[ Dodano: 2012-04-24, 08:29 ]
dziękuję za informację

[ Dodano: 2012-04-24, 08:51 ]
Gosiaa - Przeczytałam o Twoim tacie (dzięki uprzejmości absenteeism) i trzymam za Was kciuki. My z mamą będziemy szły tą samą drogą. Mam nadzieję, ogromną, że wyniki pozwolą zakwalifikować Ją na chemię i radioterapię.
 
gosiaa 


Dołączyła: 21 Lut 2012
Posty: 205
Skąd: wielkopolska
Pomogła: 27 razy

 #12  Wysłany: 2012-04-24, 10:39  


aniu, mam nadzieję, że Twoja mama się zakwalifikuje do radiochemioterapii

mój tato bardzo liczył na operację, ale niestety w DRP operacje praktycznie się nie zdarzają, po prostu taki to typ

pozwolę sobie jeszcze napisać, że dwa tygodnie od diagnozy to nie jest długo, to raczej bardzo krótko- oczywiście nie z naszego punktu widzenia, bo my byśmy chcieli rozpocząć leczenie tu i teraz. Niestety warunki są jakie są i czasem trzeba czekać, oby jak najkrócej
 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #13  Wysłany: 2012-04-24, 11:42  


Dziękuję za słowa otuchy.....Boję się, że przez długi majowy weekend wszystko wydłuży się o kolejny tydzień....



Czy to, że mama ma również niedodmę ma znaczenie przy leczeniu??
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2012-04-24, 16:57  


Nie wiemy nic o tej niedodmie poza tym, że jest, więc ciężko się wypowiedzieć na co może mieć wpływ i w jakim stopniu.
Czekamy na wyniki badań.
_________________
 
ania74 


Dołączyła: 23 Kwi 2012
Posty: 90
Skąd: warszawa
Pomogła: 10 razy

 #15  Wysłany: 2012-04-26, 08:58  


Udało i się telefonicznie porozmawiać z lekarzem. Czekają na jakieś badania histopatologiczne (jeśli nic nie pomyliłam). Mają być do końca tego tygodnia i pozwolą zadecydować o rodzaju chemii. Potwierdził, że to DRP bez przerzutów, ale ze zmianami w węzłach (powiększone czy jednak przerzuty??). Powiedział, że przy leczeniu DRP nie ma to jednak większego znaczenia. Nic już nie rozumiem, jeśli przy rozpoznaniu drobnokomórkowego podaje się określony rodzaj chemii, (o czym pisała absenteeism) to o co chodzi z tymi tajemniczymi badaniami??
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group