1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuca, gdzie leczyć?
Autor Wiadomość
Gosiaczek128_ 


Dołączyła: 31 Lip 2012
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2012-07-31, 19:26  Rak płuca, gdzie leczyć?


Witam. Znalazłam się na tym forum gdyż szukam pomocy.

U mojej Mamy parę miesięcy temu wykryto guzka pęcherza. Po jego usunięciu (w maju tego roku) okazało się, że był to guzek o łagodnym charakterze. Zalecili jedynie co 3-miesięczne badanie w celu sprawdzania czy nie powraca.

Podczas jego leczenia zrobiono mojej Mamie prześwietlenie klatki piersiowej, na którym wyszły jakieś cienie na płucach, zlecono TK. Po zrobionej TK (na początku lipca) okazało się, że niestety mamy do czynienia z rakiem. Zlecono bronchoskopię.
Wykonana została około 2 tygodni temu. Po badaniu, mama leżała chwilkę w szpitalu, wypisano ją do domu ze skierowaniem do przyjęcia na oddział. Mimo braku wyników z bronchoskopii (odbieramy je dopiero jutro) lekarka prowadząca powiedziała, że mamy do czynienia z rakiem, który najprawdopodobniej jest nieoperacyjny. Dostaliśmy skierowanie na oddział na 9.08 w celu rozpoczęcia chemii.

Załączam kartę informacyjną jaką dostaliśmy przy wypisie ze szpitala. Są tam zamieszczone wszystkie wyniki badań jakie Mama miała robione do tej pory. W związku z tym moje pytania są następujące:

1. Po pierwsze jak poważne jest to stadium? Czy rzeczywiście węzły chłonne wykluczają możliwość operacji? Słyszałam, że operacja jest njalepszą metodą walki z rakiem.

2. Mama badania miała robione w szpitalu w Radomiu, ale chcemy leczyć gdzie indziej. Radom nie cieszy się dobrą sławą, poprzedni zabieg miała wykonywany w szpitalu Rydygiera w Krakowie, byliśmy zadowoleni. Jakoże ja i mój brat mieszkamy w Krakowie zastanawiamy się nad rozpoczęciem leczenia w Krakowie w Centrum Onkologii. Bierzemy również pod uwagę Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Które miasto, którą opcję wybrac? I tak trzeba będzie dojeżdżać, ale która placówka jest lepsza?

3. Po otrzymaniu jutro wyników chcemy jak najszybciej znaleźć miejsce do dalszego leczenia. Mamy przyjąć taktykę poszukiwania dobrego lekarza i pójścia do niego na konsultacje (jakoś nie ufam lekarce prowadzącej moją Mamę) czy postawić na szpital i tam się zarejestrować?

Proszę, powiedzcie mi, co robić w takiej sytuacji? Będę wdzięczna za wszelkie rady. Pozdrawiam.







1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2642 raz(y) 630,16 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2574 raz(y) 694,83 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2436 raz(y) 493,62 KB

 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #2  Wysłany: 2012-07-31, 19:49  


Gosiaczek128_ napisał/a:
2. Mama badania miała robione w szpitalu w Radomiu, ale chcemy leczyć gdzie indziej. Radom nie cieszy się dobrą sławą, poprzedni zabieg miała wykonywany w szpitalu Rydygiera w Krakowie, byliśmy zadowoleni. Jakoże ja i mój brat mieszkamy w Krakowie zastanawiamy się nad rozpoczęciem leczenia w Krakowie w Centrum Onkologii. Bierzemy również pod uwagę Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Które miasto, którą opcję wybrac? I tak trzeba będzie dojeżdżać, ale która placówka jest lepsza?

A dlaczego nie bierzecie po uwagę leczenia w Warszawie w COI (ta placówka oblegana jest przez tysiące pacjentów, ma jednak najlepszą opinię). Logistycznie też nie macie daleko, z Radomia jest bardzo dobra droga, a COI jest też umiejscowione korzystnie dla WAS (nie musicie przejeżdżać przez całą Warszawę, tylko wjeżdżacie od strony Piaseczna).

Witam na forum i serdecznie pozdrawiam
 
Gosiaczek128_ 


Dołączyła: 31 Lip 2012
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2012-07-31, 19:58  


Dziękuję za odpowiedź.
Mama bardzo wzbrania się przed Warszawą. Dopiero zaczynamy myśleć nad miejscem dlatego te 2 miejsca. Jeśli rzeczywiście Warszawa jest najlepsza to tam będziemy musieli się udać. A jak wygląda kwestia przyjęcia do tego centrum?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-07-31, 19:59  


Gosiaczek128_ napisał/a:
Po jego usunięciu (w maju tego roku) okazało się, że był to guzek o łagodnym charakterze.

Wg załączonej dokumentacji był to jednak guz o charakterze złośliwym - rak brodawkowaty (w rozpoznaniu mowa jest o "brodawkowym", ale domyślam się, że chodzi o brodawkowaty).

Gosiaczek128_ napisał/a:
Po zrobionej TK (na początku lipca) okazało się, że niestety mamy do czynienia z rakiem.

O tym, czy jest to rak, będzie wiadomo dopiero mając wyniki bronchoskopii.

Gosiaczek128_ napisał/a:
Po pierwsze jak poważne jest to stadium? Czy rzeczywiście węzły chłonne wykluczają możliwość operacji? Słyszałam, że operacja jest njalepszą metodą walki z rakiem.

Możliwość wykonania operacji wyklucza m.in. obejmowanie przez masę guzowato-węzłową gałąź tętnicy płucnej, uciskanie (z możliwym naciekaniem) żyły głównej górnej, płyn w opłucnej prawdopodobnie o charakterze nowotworowym, jak również i samo masywne zajęcie węzłów chłonnych śródpiersia.

Masz rację, operacja jest najskuteczniejszą metodą leczenia raka płuca z intencją trwałego wyleczenia, jednak jest ona możliwa tylko w dość niskich stadiach zaawansowania, a i to nie zawsze.

Określenie stadium zaawansowania choroby zależy od rodzaju rozpoznanych zmian, jak również od tego, czy płyn w opłucnej ma charakter wysięku nowotworowego. Jeśli tak, byłoby to niestety najwyższe stadium zaawansowania (IV).
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group