1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuc
Autor Wiadomość
Benita W.


Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2009-04-16, 22:08  Rak płuc


Witam.Dotychczas byłam biernym uczestnikiem forum,wiele nauczyłam się czytając wasze posty.U mojego taty zdiagnozowano w listopadzie 2008 płaskonabłonkowego raka płuc,dokładnie lewego.Zastosowano chemioterapię ( cystoplatyna+gemzar) ponieważ onkolog stwierdził że jest za póżno na przeprowadzenie operacji z powodu zaatakowanych węzłów chłonnych.Nie ma innych przerzutów na szczęście.Ostatni wlew był początkiem lutego 2009.
Po chemioterapii tata miał robioną tomografię płuc która wykazała zmniejszenie się guza na płucu i pomniejszenie zaatakowanych węzłów chłonnych-czyli chemioterapia zadziałała.
Dziś tata czuje się bardzo dobrze,ale martwi mnie fakt że onkolog dziś powiedział mojemu ojcu że dopóki czuje się dobrze nic nie będą robić a wcześniej mówił o 6-tygodniowej radioterapii...Już niedługo minie trzeci miesiąc od ostatniego wlewu a lekarze zalecają czekanie...aż guz znów zacznie się powiększać...Proszę o poradę bardzo mocno.
Myślałam że skoro chemioterapia zmniejszyła guz to radioterapia byłaby najlepszym rozwiązaniem w tym momencie skoro operacja jest wykluczona.Co robić??Z góry dziękuję za każdą poradę!
_________________
Benita
 
pixi 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 24 Sty 2009
Posty: 459
Skąd: Poznań
Pomogła: 73 razy

 #2  Wysłany: 2009-04-16, 23:34  


Nie mogą naświetlać, bo zmiany, chociaż mniejsze, są i w płucu i w węzłach - pole naświetlania byloby zbyt duże i mogłaby nastąpić niewydolność oddechowa. ( ze wszystkimi konsekwencjami) Radioterapia jest jak operacja, tylko przy pomocy innego narzędzia- jeśli zmiany są nieoperacyjne, no to i nie do naświetlania.
Tak mi to ostatnio wytłumaczył radiolog .

Pozdrawiam cieplo
 
Benita W.


Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2009-04-17, 07:15  


Dziękuję bardzo za odpowiedz!Stan taty obecnie jest bardzo dobry,nic go nie boli (ostatnio zaskoczył tatę lekarz chcący przepisać mu coś przeciwbólowego) a poza tym na szczęście nie wie zbyt dużo szczegółów o swojej chorobie co mu pozwala żyć w miarę spokojnie.
Mam pytanko,jak jego leczenie może wyglądać dalej?Ile czasu zakończona chemioterapia może trzymać to raczysko w ryzach nim znów uderzy?Na co zwracać uwagę?
Bardzo dziękuję za każdy odzew!
_________________
Benita
 
tara 



Dołączyła: 21 Sty 2009
Posty: 513
Pomogła: 110 razy

 #4  Wysłany: 2009-04-17, 09:26  


Benita - nikt chyba nie jest w stanie przewidzieć na jak długo uda się zatrzymać postęp choroby, każdy organizm jest inny i są przecież przypadki chorych, którzy wprawili w osłupienie lekarzy :) Statystycznie czas bez progresji przy leczeniu niedrobnokórkowego raka płuc gemzarem+cis wynosi 5,6 m-cy wg danych z jednego badania i 6,9 miesięcy zgodnie z danymi z drugiego badania.
źródło Pamiętaj jednak, że są to uśrednione dane statystyczne.
W przypadku wystąpienia progresji jest opcja podania chemioterapii II rzutu.

Myślę, że należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące dolegliwości jakie mogą wystąpić i jak najszybciej zgłaszać je lekarzowi. Bardzo się ciesze, że tata czuje się dobrze i mam nadzieje, że ten stan utrzyma się bardzo długo. Pozdrawiam
 
Benita W.


Dołączył: 16 Kwi 2009
Posty: 3

 #5  Wysłany: 2009-04-17, 21:48  


Dziękuję bardzo za odpowiedz,mam teraz świadomość że leczenie przebiega prawidłowo i wiem czego mogę się spodziewać.Serdecznie pozdrawiam!
_________________
Benita
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group