1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuc - genetyczny?
Autor Wiadomość
aalicze 


Dołączyła: 18 Lut 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2013-02-18, 16:28  Rak płuc - genetyczny?


Hej Kochani!:)

Zarejestrowałam się tu w końcu, lecz czytam Wasze forum niemal codziennie odkąd moja mama zachorowała na raka płuc (gruczolakorak). Niestety, choroba wygrała (a raczej wypadek, który zdarzył się, gdy mama była transportowana karetką do szpitala - okropny pech) i zabrała mamę 9 lutego. Zmarła bardzo młodo, w wieku 47 lat, z czym ciężko się pogodzić. Forum to bardzo pomogło mi w oswojeniu się z chorobą i zbliżającą się śmiercią.

Mam pytanie - mama nigdy nie paliła, w jej otoczeniu również nie było osób palących - więc to nie jest przyczyna choroby. Lekarze przekazali nam dość skromną informację, że rak pojawił się na wskutek mutacji genu.
Czy takie mutacje mogą być dziedziczne w przypadku raka płuc? Czy siostry mamy oraz ja powinnyśmy się badać w celu wykrycia takich mutacji?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-02-18, 19:02  


W tej chwili nie udowodniono dziedziczności raka płuca.
_________________
 
lukkam 


Dołączył: 09 Lis 2012
Posty: 12
Pomógł: 1 raz

 #3  Wysłany: 2013-03-15, 12:51  


absenteeism - Rozumiem, ze brak dowodow jednak nie wyklucza dziedzicznosci.
U mnie w rodzinie dziadek (namietny palacz) zmarl na raka pluc majac 57 lat.
Jego corka, moja mama (nigdy nie palila) zmarla tez na raka pluc w wieku 53 lat.
Wybacz moja ingnorancje, ale zy istnieje taka mozliwosc, ze nasze organizmy (mojej rodziny) sa tak "zaprogramowane", ze po kilkudziesieciu latach komorki w plucach mutuja sie do postaci raka?
Do 50-tki zostalo mi jeszcze kilkanascie lat. Czy Twoim zdaniem powinienem badac sie czesciej i jakie badania sa wskazane?
Dzieki z gory za odpowiedz?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2013-03-15, 22:11  


lukkam napisał/a:
Rozumiem, ze brak dowodow jednak nie wyklucza dziedzicznosci.

Oczywiście że nie.

lukkam napisał/a:
zy istnieje taka mozliwosc, ze nasze organizmy (mojej rodziny) sa tak "zaprogramowane", ze po kilkudziesieciu latach komorki w plucach mutuja sie do postaci raka?

Nie wiem - nie badałam Was genetycznie, nie jestem genetykiem :)
Czy istnieje możliwość - tak, póki nikt nie udowodni że jest inaczej, to możliwość istnieje zawsze.

lukkam napisał/a:
Czy Twoim zdaniem powinienem badac sie czesciej i jakie badania sa wskazane?

Kontrolne RTG raz do roku.
_________________
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #5  Wysłany: 2013-03-16, 04:49  


lukkam napisał/a:
Wybacz moja ingnorancje, ale zy istnieje taka mozliwosc, ze nasze organizmy (mojej rodziny) sa tak "zaprogramowane", ze po kilkudziesieciu latach komorki w plucach mutuja sie do postaci raka?

Witam serdecznie Lukkam.
Nie wiem jak absenteeism, ale ja Ci wybaczam ignorancję, bo sam jestem ignorantem pełną gębą :)
Co do Twojej mamy, to domyślam się, że chodzi o mutację w eksonie (17 czy 19) genu kodującego EGFR. Jest to informacja istotna z punktu widzenia terapeutycznego, ale nie ma dowodów na to, że pojawienie się tej mutacji jest dziedziczne. Patrząc na epidemiologię raka gruczołowego płuca, to rzeczywiście u kobiet niepalących jest on często zwiazany z tą mutacją.
Natomiast zastanawiają mnie dwie rzeczy:
1. Twój dziadek miał też raka gruczołowego, czy inny typ raka?
2. Czy rzeczywiście w otoczeniu Twojej mamy nie było osób palących? (skoro, wybacz proszę moją bezpośredniość, np Twój dziadek palił).

Tak na dobrą sprawę, to najlepiej jest prowadzić zdrowy tryb życia, unikać infekcji, papierosów, nadmiernej ilości zanieczyszczeń powietrza, przewklekłych stresów i dbać o własny organizm. Zawsze też warto pilnować badań prewencyjnych, bo im wcześniej się coś wychwyci, tym lepiej.

Trzymaj się [yee]

P.S. Można też np jeść dużo ziemniaków - co proszę byś potraktował (oczywiście) nie całkiem serio ;)
 
lukkam 


Dołączył: 09 Lis 2012
Posty: 12
Pomógł: 1 raz

 #6  Wysłany: 2013-03-17, 18:36  


Absenteeism, Majkelek,
WIELKIE dzieki za Wasze odpowiedzi.
Coz, trzeba bedzie za Wasza rada pilnowac badan kontrolnych i co ma byc to bedzie.

Majkelek,
Mama miala raka plaskonablonkowego i pewnie cale dziecinstwo byla biernym palaczem.

Dzieki serdeczne
Lukasz
PS. Pojecia nie mialem, ze ziemniak zostal tak dokladnie przebadany. :shock:
 
lolaNAZ 


Dołączyła: 18 Mar 2013
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2013-03-18, 13:08  Re: Rak płuc - genetyczny?


aalicze napisał/a:
Hej Kochani!:)

Zarejestrowałam się tu w końcu, lecz czytam Wasze forum niemal codziennie odkąd moja mama zachorowała na raka płuc (gruczolakorak). Niestety, choroba wygrała (a raczej wypadek, który zdarzył się, gdy mama była transportowana karetką do szpitala - okropny pech) i zabrała mamę 9 lutego. Zmarła bardzo młodo, w wieku 47 lat, z czym ciężko się pogodzić. Forum to bardzo pomogło mi w oswojeniu się z chorobą i zbliżającą się śmiercią.

Mam pytanie - mama nigdy nie paliła, w jej otoczeniu również nie było osób palących - więc to nie jest przyczyna choroby. Lekarze przekazali nam dość skromną informację, że rak pojawił się na wskutek mutacji genu.
Czy takie mutacje mogą być dziedziczne w przypadku raka płuc? Czy siostry mamy oraz ja powinnyśmy się badać w celu wykrycia takich mutacji?


Myślę, że mimo wszystko warto się przebadać pod względem predyspozycji do choroby nowotworowej. Z tego co czytałam za taką predyspozycję odpowiada m.in mutacja w genie NOD2.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group