1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy.
Autor Wiadomość
witam_magda 


Dołączyła: 07 Gru 2012
Posty: 1

 #1  Wysłany: 2012-12-07, 20:57  Rak płaskonabłonkowy.


Witam.
Mój tata po bardzo długim czasie (kilku lat) zdecydował się w końcu pójść do lekarza.
Dwa tygodnie temu miał operację wycięcia zmiany na skórze (niegojąca się rana) w okolicy szpary pośladkowej.

Wynik histopatologiczny brzmi:
Rozpoznanie: tu cutis reg ossis sacralis.
Opis Makroskopowy: Guz okolicy kości krzyżowej - fragment tkanek miękkich w okolicy szpary pośladkowej o wymiarach 11x7x3,5 cm ze skórą o wymiarach 11x6 cm. Na skórze widoczne głębokie owrzodzenie o wymiarach 8x4x3 cm. Minimalny margines skóry boczny 0,6 cm. Minimalny margines w dnie poniżej 0,1 cm. Dno rany - fragment tkankowy o wymiarach 2x1x0,6 cm.
Opis Mikroskopowy: Rak płaskonabłonkowy ze różnicowaniem przydatkowym (wg WHO metatypowy), głównie włosowym z owrzodzeniem skóry. Utkanie zmiany dochodzi do linii cięcia chirurgicznego.
W wycinkach z dna rany stwierdza się nacieki raka.

Tata dostał skierowanie do poradnii radioterapii gdzie napisano -
Rozpoznanie: (tutaj nie mogłam dobrze odczytać :cry: ) - Ca plano cutis reg sacralis post ex. incompl. kod (ICD10) C44
Cel porady - konsultacja i ew. leczenie. Naciek na kość krzyżową bardzo wątpliwe prawdopodobieństwo.. Cel osiągnięcie radykalności onkologicznej w kolejnym zabiegu.

Wcześniej tata miał wykonywane RTG klatki piersiowej - nic nie znaleziono, wszysko w normie.
Proszę o informację co można wyczytać z badania histopatologicznego? czy nie powinny być zlecone dodatkowe badania jak np. badanie węzłów chłonnych? Jak na podstawie ww wyniku histopatologicznego można określić złośliwość raka? rokowanie?

Tata idzie do lekarza w poniedziałek 10.12.2012r. po zwolnienie ale chcę żeby z nim porozmawiał i dowiedział się czegoś więcej o tym raku. Lekarz powiedzial jedynie, że nie mógł wyciąć od razu więcej gdyż rana goiłaby się bardzo źle i powoli i dodał, że nie jest najgorzej. Ale tak na prawdę to nie wiem czego możemy się spodziewać, jak złośliwy jest ten nowotwór, jakie są rokowania itp.
Proszę podpowiedzcie o co należy spytać lekarza?
Pozdrawiam Magda.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group