1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy
Autor Wiadomość
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-05-07, 15:15  Rak płaskonabłonkowy


Dzień dobry
Piszę po raz pierwszy na forum, choć zaglądam tu codziennie od 5 miesięcy, od kiedy u mojej mamy wykryto niepokojące zmiany na płucach.
Dzisiaj po wielu badaniach (biopsja płuca prawego, TK) i konsultacjach wiem, że jest to rak płaskonabłonkowy płuca prawego, guz płuca lewego, powiększone węzły śródpiersia - stopień zaawansowania T4 Nx M1.

Po konsylium w CDiTO w Katowicach mama została skierowana na radioterapię paliatywną dawką 20 Gy w 5 frakcjach ze względu na nasilone dolegliwości bólowe głównie prawego barku i ręki. Obecnie jest już w domu, ale z każdym dniem jest coraz słabsza, ból jest mniejszy po środkach przeciwbólowych (Ketonal, Tramal). Bardzo się boję co będzie dalej, czytając ostatni wypis ze szpitala jestem załamana:

Pacjentka lat 71 z rozpoznaniem płaskonabłonkowego raka płuca prawego i guza płuca lewego zdyskwalifikowana do skojarzonego leczenia radykalnego ze względu na stan kliniczny i zaawansowanie procesu nowotworowego.

Nie wiem co dalej robić, jak mogę mamie pomóc, jak ta choroba będzie postępować?
Pozdrawiam
Kasia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-05-07, 19:58  


Nie da się przewidzieć jak będzie postępować, czy od chemoterapii mama też została zdyskwalifikowana?
_________________
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-05-07, 20:14  


Mamy kontrolną wizytę w Poradni Radioterapii 25.05 i konsultację z onkologiem, który ma zadecydować o dalszym leczeniu, przy wypisie mama była tylko wstępnie zakwalifikowana
na chemioterapię paliatywną
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2015-05-29, 21:19  Proszę o pomoc w porównaniu wyników TK mojej mamy


Tak jak pisałam wcześniej, jesteśmy po kontrolnej wizycie w Poradni Radioterapii, która niewiele niestety wyjaśniła, kolejne naświetlania może będą za 2-3 miesiące i uzależnione są od stanu mamy i konsultacji u onkologa u którego również byłyśmy.
Przed podjęciem decyzji o chemioterapii paliatywnej zlecił on wykonanie kontrolnej tomografii. Odebrałam dzisiaj wynik, bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku, dla porównania wklejam opis badania TK z lutego. Czytałam to już kilka razy szukając jakiś pozytywnych zmian i już sam nie wiem w jakim punkcie jesteśmy po tych trzech miesiącach
od diagnozy
pozdrawiam
Kasia

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2015-05-29, 21:22 ]
Nie wiem jak u innych, u mnie załączniki się nie ładują w całości.

[ Dodano: 2015-05-29, 21:52 ]
Ponownie załączam opisy mam nadzieję ,że teraz nie będzie problemu z odczytaniem





opis1.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1385 raz(y) 237,56 KB

opis2.JPG
Pobierz Plik ściągnięto 1398 raz(y) 382,01 KB

_________________
kasia01
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2015-05-30, 23:01  


Witam
Bardzo proszę o porównanie załączonych wyników z TK, wizytę mamy dopiero 8.06 i bardzo się denerwuję.Mama stara się funkcjonować w miarę normalnie o ile można mówić o normalności, ale zauważyłam coraz większe problemy z oddychaniem nawet po najmniejszym wysiłku
pozdrawiam,
Kasia
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2015-06-01, 18:35  


Dzień dobry
W załączonym wyniku TK jest zapis o nacieku na szczycie płuca z cechami rozpadu guza,
bardzo mnie to martwi, czy może to być efekt naświetlań ,czy następuje to samoistnie

Kasia1
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2015-06-01, 21:50  


Porównanie jest w zasadzie we wnioskach: naciek nieco się zmniejszył, to oczywiście dobrze, jednak wg określonych kryteriów nie spełnia on wymogów regresji. Rozpad guza może być spowodowany naświetlaniami, ale też np. jego wzrostem, rozwojem.
_________________
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2015-06-01, 22:41  


Bardzo dziękuje za odpowiedź.
Czekam na kolejną wizytę, nie wiem czy mama będzie zakwalifikowana do chemioterapii paliatywnej ,naświetlania były na prawe płuco a chemia była w planach jeśli chodzi o zmiany po lewej stronie gdzie niestety guz się powiększył.Mam spore obawy jak mama zniesie chemioterapię,po naświetlaniach była bardzo osłabiona i długo dochodziła do siebie.

Kasia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2015-06-01, 22:59  


Chemioterapia działa ogólnoustrojowo, także w razie czego podziałać ma na oba płuca. Czasem naświetlania znosi się kiepsko, a chemię nieco lepiej, czasem odwrotnie - ciężko prorokować, bo u każdego pacjenta wygląda to inaczej.
_________________
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2015-06-08, 11:01  


Dzień dobry
jesteśmy właśnie po wizycie u onkologa,mama wstępnie została zakwalifikowana do chemioterapii paliatywnej. 16.06 czerwca mamy się zgłosić się do szpitala na badania jeżeli wyniki będą dobre to od środy chemia, jeśli dobrze zrozumiałam ma to być schemat PG/G mogę prosić o wyjaśnienie jaki skład jest chemioterapii i w jakich cyklach jest podawany


Kasia01
 
karolinka.k 



Dołączyła: 14 Sty 2014
Posty: 142
Pomogła: 7 razy

 #11  Wysłany: 2015-06-08, 15:36  


Schemat PG to cisplatyna+gemcytabina.

Shcemat wygląda tak:
Cisplatyna 80-100 mg/ m2 w dniu 1 lub 25-30 mg/ m2 w dniu 1, 2 i 3, gemcytabina 1000-1250 mg/ m2 w dniu 1 i 8.
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2015-06-21, 17:16  


Witam

mama w piątek dostała pierwszą chemię (cisplatyna +gemcytabina) w czwartek ma mieć dolewkę. Dużo czytałam o skutkach ubocznych, ale boję się że coś mogę przegapić, na co powinnam zwrócić uwagę. Mama nie ma nudności leki które dostała są skuteczne ale niepokoi mnie dość znaczna opuchlizna na twarzy nie wiem czy to normalne
Kasia
 
kasia01 


Dołączyła: 22 Kwi 2015
Posty: 12
Skąd: Tychy
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2015-06-25, 22:35  


Witam
Piszę bo dzisiaj u mamy wystąpiły niepokojące objawy,była bardzo słaba wystąpiły kilkakrotnie krótkotrwałe objawy utraty świadomości ,omdlenie,nie pisałam wcześniej że mama przeszła 3 lata temu wylew podpajęczynówkowy jest po embolizacji tętniak ale wyszła z tego bez powikłań.Teraz nie wiem czy stan który wystąpił może być wynikiem chemioterapii (dzisiaj była dolewka) czy może to sprawa neurologiczna ,nie wiem co robić
pozdrawiam Kasia
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #14  Wysłany: 2015-06-25, 23:46  


gdzie mama przebywa ? w domu?? Mogą to być objawy związane z zaawansowaniem choroby. Czy macie załatwioną opiekę paliatywną w miejscu zamieszkania? bo to ważne.
_________________
patolog
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group