1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy przełyku z naciekiem na żołądek
Autor Wiadomość
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2013-03-03, 04:53  Rak płaskonabłonkowy przełyku z naciekiem na żołądek


Witam, od wczoraj przeczesuję internet w poszukiwaniu informacji nt. raka przełyku. W piątek po południu odebrałam bowiem wynik histopatologiczny mojej Mamy. Było to badanie pobranego w czasie gastroskopii wycinka z jej żołądka. Podczas rozmowy z dr, która przekazała mi wynik, a która prowadziła Mamę na oddziale gastroenterologii, usłyszałam diagnozę jak w temacie powyżej. Dostałam też do ręki skierowanie do poradni torakochirurgicznej. Mam teraz mętlik w głowie, nie wiem, gdzie najpierw skierować swoje kroki - czy właśnie do torakochirurgów, czy raczej najpierw do onkologa? Wiem też, że muszę działać bardzo szybko, ponieważ zdążyłam się już zorientować, że rak przełyku nie jest łatwym przeciwnikiem...

Boję się też, czy ktokolwiek podejmie się leczenia Mamy, biorąc pod uwagę jej choroby współistniejące (rozpoznanie z ostatniej karty informacyjnej): zdekompensowana marskość wątroby, żylaki przełyku małego stopnia, wodobrzusze, nadciśnienie wrotne, nadżerkowe zapalenie błony śluzowej żołądka, przewlekła zapalenie pęcherzyka żółciowego na tle kamicy, przewlekłe odmiedniczkowe zapalenie nerek, tętniaki mózgu (co najmniej 3) i nadciśnienie tętnicze...

A do tego wynik histopatologii:
I naczynie - Infiltrationes neoplasmaticae probabiliter carcinomatosae. Wynik barwienia immunohistochemicznego nie jest w pełni jednoznaczny.
II naczynie - Carcinoma planoepitheliale.

Co to właściwie znaczy? Brak jest chyba wskazania stopnia zaawansowania, nie wiem... Co dalej robić? Do kogo się zgłosić?

Dodam jeszcze, że rok temu Mama operowane miała prawe płuco - podejrzenie guza, który okazał się ropniem. W tamtym czasie OB wynosiło 125, po operacji spadło do 60-70... Niestety jesteśmy z Białegostoku, co również nie ułatwia sprawy... Będę wdzięczna za każdą podpowiedź... Z góry dziękuję...
_________________
Co dalej...?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2013-03-03, 09:45  


Czy oprócz gastroskopii były wykonane jakieś inne badania?
Jeśli posiadasz kartę informacyjną ze szpitala - czy możesz wkleić ją tu / przepisać w całości?

W wyniku histopatologii, jak sama zresztą napisałaś w tytule wątku, stwierdzono raka płaskonabłonkowego. Nie określono stopnia złośliwości histologicznej (cechy G), zaś stopień zaawansowania choroby można ocenić tylko na podstawie wyników innych badań - przede wszystkim TK jamy brzusznej, TK klatki piersiowej.
_________________
 
Darek01 



Dołączył: 13 Sty 2013
Posty: 91
Skąd: Kuj Pom
Pomógł: 5 razy

 #3  Wysłany: 2013-03-03, 10:35  


Powinnas juz zarejestrowac sie na wizyte do onkologa do chirurga-onkologa bo nieraz sa duze kolejki i trzeba czekac jak bylo w moim przypadku. Najlepiej wez skierowanie od lekarza rodzinnego do szpitala lub centrum onkologii i tam porobia Twojej mamie wszystkie badania.
A jak z jedzeniem? Dobrze przelyka?
 
 
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #4  Wysłany: 2013-03-03, 13:36  


Witam, serdecznie dziękuję za tak szybką reakcję - wklejam wyniki Mamy z ostatniego pobytu w szpitalu od 09.01.2013 do 01.02.2013, gdzie trafiła z powodu prawdopodobnego krwotoku wewnętrznego. Były krwawe wymioty i smolisty stolec. Oto wyniki:





Nie mogę wkleić pierwszej strony karty, ponieważ za duży ma rozmiar. Będę próbować dalej. W szpitalu z jedzeniem była tragedia - kęs, dwa i po jedzeniu... Były też częste wymioty. Szybko bardzo opadła z sił. Po wyjściu ze szpitala - je dużo lepiej, ale po troszku, bo zaraz jest uczucie przepełnienia... Ale z tego, co mówi Mama - teraz nie wymiotuje. Połykanie jest chyba jeszcze raczej w porządku. Przed szpitalem czuć było fetor z ust. W szpitalu było lepiej, a teraz znów zaczyna się to samo...

[ Dodano: 2013-03-03, 13:45 ]
Próbuję wkleić pierwszą stronę z wynikami z karty:


Karta Mamy 2 (1).jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4316 raz(y) 259,83 KB

1-Karta Mamy.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 4279 raz(y) 154,09 KB

_________________
Co dalej...?
 
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2013-03-05, 20:45  


Witam ponownie, jestem po pierwszej konsultacji powyższych wyników Mamy u chirurga onkologa i wieści są zarówno dobre, jak i złe... Dobre są takie, że wygląda na to ,że proces nowotworowy nie jest mocno zaawansowany, aczkolwiek nie jest to "świeża" sprawa. Biorąc natomiast pod uwagę współistniejące choroby, wyniki oraz umiejscowienie guza (przełyk + wpust żołądka), zasadniczo brak jest perspektyw leczenia, ponieważ mogłoby ono tylko przyspieszyć to, co niestety nieuchronne...A zatem operacja wykluczona, ponieważ trzeba otwierać brzuch oraz klatkę piersiową, czego Mama mogłaby po prostu nie przeżyć. Rozumiem zatem , że przy marskości wątroby chemia tym bardziej nie wchodzi w rachubę... W przypadku Mamy nawet radioterapia nie jest wskazana :( W przyszłości stend to również ogromne ryzyko... Co zatem - zostawić to wszystko samemu sobie i czekać... ??? Pozwolić na powolne umieranie??!! Może ktoś coś doradzi? Pocieszające w tym wszystkim jest jeszcze chyba to, że dr chciałby zobaczyć mamę i ocenić jej stan ogólny, który moim zdaniem jest zdecydowanie lepszy niż podczas ostatniego jej pobytu w szpitalu. Może zatem jest jakaś szansa, perspektywa... ??? Szanowni Forumowicze - może ktoś z Was był w podobnej, patowej sytuacji, może ktoś z Was mógłby coś podpowiedzieć, doradzić ...?
_________________
Co dalej...?
 
nail_32 


Dołączyła: 31 Maj 2012
Posty: 183
Pomogła: 35 razy

 #6  Wysłany: 2013-03-06, 20:22  


Witaj, ze swojej strony mogę jedynie polecić następną konsultacje z innym lekarzem. Mozę ktoś się podejmie jakichkolwiek działań. Szkoda tylko ze czasem te konsultacje trwają długo i zanim ktoś coś wymyśli to choroba się dalej rozwija. Ale próbujcie konsultować jeszcze w innych ośrodkach tak żebyś miała pewność ze zrobiłaś wszytko co się da. Życzę Wytrwałości w tej drodze, mam nadzieje ze spotkasz dobrych ludzi którzy pomogą.
 
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2013-03-07, 10:31  


Witam, z całego serca dziękuję za odpowiedź i życzenia. Póki co Mama jest w raczej dobrej kondycji, jeszcze nie wie o swojej chorobie, a ja w tym czasie próbuję działać... Zabiorę ją jeszcze do tego lekarza tak jak mówił, może jej obecny stan ogólny da nadzieję na jakiekolwiek działanie. Mam też wynik poprzedniej histopatologii, tj. wynik sprzed roku, w którym czytam: "Zmiana w antrum - zapalenie przewlekłe stopnia dużego o średniej aktywności H. pylori ujemny. Zmiana w trzonie żołądka - zapalenie przewlekłe stopnia dużego o średniej aktywności z rozlaną metaplazją jelitową. H. pylori dodatni". Czy zatem znaczy to , że jest coś jeszcze, co albo może się rozwinąć albo już się rozwinęło ? Bo w ostatniej histopatologii mowa jest tylko o wpuście... Co o tym myśleć? Jeśli ktokolwiek mógłby coś powiedzieć- będę wdzięczna. Wiem też, że potrzebne będą dalsze badania...
_________________
Co dalej...?
 
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #8  Wysłany: 2013-09-01, 22:51  


Witam po długiej przerwie - w międzyczasie odbyłam z Mamą wizytę w Centrum Onkologii w W-wie, była radioterapia paliatywna, kilka pobytów w szpitalach ze względu na nagle pogarszający się stan zdrowia-krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zaburzenia świadomości spowodowane zaburzeniami elektrolitowymi itp. Obecny stan mamy - praktycznie nie je i nie pije, ponieważ każdy łyk wody sprawia ogromny ból... W ciągu 2 dni schudła ok. 2 kg, jest strasznie słaba, praktycznie cały czas śpi... Widzę, że cierpi... Póki co, dostaje Tramal 100mg (nawet 3 razy dziennie), ale nie bardzo działa. Jutro ma być pierwsza wizyta Pani doktor z Hospicjum domowego... Od postawienia diagnozy, oprócz badań krwi nie wykonano żadnych innych - nie wiadomo zatem, jaki tak naprawdę jest stopień zaawansowania nowotworu, czy są, i ewentualnie gdzie, przerzuty... Strasznie bolą ją plecy, i kiedy zapytałam lekarza, czy może zrobić jakieś badania w kierunku czy to przerzuty, to zapytał: A po co? I tak nic nie da się z tym zrobić. Masakra jeśli chodzi o podejście... Dopiero dziś trafiłam na stronkę opisującą różne metody leczenia paliatywnego tego raka - nikt żadnej nam nie zaproponował, o żadnej - oprócz stentów czy gastrostomii - nam nie powiedział... Czy to jest ok... ? Przepraszam za ten potok słów, ale serce mi pęka kiedy widzę, że mama powolutku umiera śmiercią głodową... I ten okrutny ból... I niemoc w tym wszystkim...
_________________
Co dalej...?
 
alice 


Dołączyła: 18 Sty 2013
Posty: 211
Pomogła: 36 razy

 #9  Wysłany: 2013-09-05, 10:00  


Witaj,
Teraz musisz zrobic wszystko, zeby mamcia nie cierpiala. Jesli tramal nie dziala napewno otrzyma morfine od lekaeza z hospicjum domowego. Na pewno tak ustawia leki i dawki, zeby nic nie bolalo. Co do jedzenia.. trzeba robic wszystko, zeby sie nie odwodnila. W aptekach sa saszetki na odwodnienie, ktore sie rozpuszcza w wodzie. Zawieraja mikroelementy i witaminy, ktore sie wyplukuja przy odwodnieniu, zapytaj lekarza o kroplowke z solami mneralnymi. Wiem, ze niektore hospicja daja kroplowki w domu. Dobre sa tez nutridrinki, tez do kjpienia w aptece. Maja rozne smaki i zawieraja wszystkie niezbedne wartosci odzywcze. No tylko trzeba pic. Moj tatko zmuszal sie za kazdym razem, jak mial cos wypic, czy zjesc, ale robil to chyba bardziej dla nas niz dla siebie i wiem, ze nie umarl z glodu...
_________________
Tatko 01.12.1952r - 06.02.2013 r. (*)
Na zawsze w moim sercu...
 
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2013-09-05, 10:11  


Witajcie, dziękuję za wszelkie słowa i pomoc :) Mama od wczoraj ponownie jest w szpitalu, jest też na pierwszym plastrze przeciwbólowym, a doraźnie dodatkowo jeszcze paracetamol. W szpitalu ma się odbyć próba założenia protezy przełyku lub gastrostomii, ponieważ przedwczoraj nie dała rady przełykać nawet własnej śliny :( Przy tym nieopisany ból... Próbujemy regulować mamę Gastrolitem, kupuję nutridrinki, ale nie da rady ich pić... Mam nadzieję na tę gastrostomię - może przynajmniej to się uda ... Jeszcze raz dziękuję - i trzymajcie proszę kciuki ...
_________________
Co dalej...?
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #11  Wysłany: 2013-09-05, 10:13  


izabela77, trzymam mocno!
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
izabela77 


Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 7

 #12  Wysłany: 2013-09-14, 21:29  


Witam ... Dziękuję wszystkim, którzy trzymali kciuki... Nie doszło nawet do próby protezowania... Mama odeszła wczoraj rano...
_________________
Co dalej...?
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #13  Wysłany: 2013-09-14, 23:29  


::rose::
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
Lidia Bieńkowska 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 1456
Skąd: Warszawa
Pomogła: 193 razy

 #14  Wysłany: 2013-09-15, 07:48  


Przykro mi bardzo ::rose::
_________________
Lidia
Nauczmy się kochać ludzi....bo tak szybko odchodzą.
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #15  Wysłany: 2013-09-15, 09:03  


::rose::
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group