1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki
Autor Wiadomość
wiciu 


Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2012-05-17, 18:28  Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki


Witam wszystkich użytkowników forum!

Na początku marca 2012 roku mój ojciec (lat 60) trafił na oddział szpitala w Gdańsku, gdzie zdiagnozowano u niego zatorowość płucną, zakrzepicę żył głębokich kończyny dolnej prawej.

W wykonanym 12.03.12 angio TK klatki piersiowej
Poza cechami zatorowości (w zakresie lewej tętnicy płucnej i tętnic płatowych po stronie prawej) stwierdzono obecność ognisk ropnych w płucach położonych w dorzeczu zajętych gałęzi tętnic płucnych-mogących być zmianami pozatorowymi.

W dalszych badaniach przeprowadzono diagnostykę choroby zakrzepowo - zatorowej:

USG jamy brzusznej 19.03.12
Wątroba nie powiększona, o powiększonej echogeniczności jak w stłuszczeniu, przypęcherzykowo drobny obszar hipoechogeniczny - zapewne fragment niestłuszczałego miąższu , poza tym bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez cech złogów. Obie nerki prawidłowej wielkości i położenia, prawidłowo zróżnicowane, bez zastoju, torbieli i kamicy.
W dolnym biegunie nerki lewej, zmiana ogniskowa niejednorodnej echogeniczności, uwypuklająca zarys nerki, średnicy 55 mm - podejrzenie TU - do dalszej diagnostyki metodą TK. Gruczoł krokowy powiększony z przerostem płata środkowego wpuklający się do pęcherza moczowego, o orjętacyjnej pojemności 40 ml.

TK kl piersiowej i j. brzusznej przed i po CM 26.03.12
Jamy opłucnowe bez obecności płynu.
W płucu lewym - w segm. 6 grubościenna zmiana ogniskowa z poziomem płynu, nie wzmacniająca się istotnie po CM, średnicy około 35 mm - charakter przemawia za ropniem, ale nie można wykluczyć procesu rozrostowego z rozpadem. Pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej lewej z przyściennym obszarem konsolidacji miąższu, bez obecności gazu.
W płucu prawym, przyściennie przy szczelinie międzypłatowej skośnej, zmiana o podobnym charakterze. W segm. 6 płuca prawego guzek podopłucnowy wlk. 5 mm.
śrudpiersiu kilka drobnych węzłów chłonnych.
Cechy niewielkiej zatorowości płucnej - znaczna poprawa w stosunku do badania poprzedniego- drobny materiał zatorowy widoczny jedynie w lewej tętnicy płucnej przyściennie. Pień płuca szerokości 28mm(w normie). Aorta piersiowa nieposzerzona, z blaszkami miażdżycowymi, aorta zstępująca z okrężnymi, miękkimi blaszkami, sięgającymi do poziomu odejścia naczyń trzewnych.
Serce prawidłowej wielkości. Wątroba niepowiększona, o prawidłowych wartościach gęstości miąższu, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez cieniujących złogów. Przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe i PŻW nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, zrazikowa, bez wyraźnych zmian. Śledziona jednorodna, niepowiększona.
Obie nerki prawidłowo położone, dobrze zróżnicowane, warstwa czynnego miaższu prawidłowej szerokości, dobrze wzmacniająca się.
W dolnym biegunie nerki lewej zmiana ogniskowa, istotnie wzmacniająca się po CM, z obszarami rozległej martwicy, średnica 56mm - ca clarocellulare susp. Zmiana zajmuje całą grubość miąższu, nie wnika do UKM. Obie nerki jednoczasowo podejmują wydzielanie. UKM-y i moczowody nieposzerzone. Pęcherz moczowy gładki, bez zmian. Gruczoł krokowy powiększony, o wym.60x42mm, wpukla się do pęcherza moczowego.
Aorta brzuszna nieposzerzona, sklerotyczna. Zwapnienia w odgałęzieniach aorty, w tt. biodrowych i udowych. W przestrzeni zaotrzewnowej, okołoaortalnie powiększonych węzłów nie widać. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Zmian o charakterze meta w kośćcu nie widać.

Zmiana 35 mm w płucu lewym była leczona jako ropień antybiotykami od początku marca 2012 do 7 maja 2012.

Nefrektomia lewostronna została wykonana w dniu 25.04.12.

Rozpoznanie histopatologiczne:
A: Carcinoma clarocellulare renis, Fuhrman grade 3. Nowotwór nie przekracza torebki włóknistej nerki, ani nie wrasta do naczyń nerkowych.
B-E: Błona śluzowa układu kielichowomiedniczkowego o zwykłej budowie histologicznej. W wycinkach miąższu nerki poza guzem obecne zmiany o charakterze arteriosclerosis. Linia odcięcia naczyń nerkowych i moczowodu wolne od utkania nowotworowego. pT2aNxMx

30.04.12 ojciec został wypisany do domu z oddziału urologii, gdzie miał operację.

04.05.12 zawiozłem ojca na oddział ratunkowy AMG celem diagnostyki, przez 2 dni występowała podwyższona temp 38 st., chciałem się upewnić, czy nie jest to powikłanie po operacji lub coś związanego z ropniem.

Wykonano TK bez kontrastu (ze względu na krótki okres po operacji nerki), opis poniżej:
W seg. 6 płuca lewego przy tylnej ścianie kl. piersiowej widoczny jest hipodensyjny owalny obszar wielkości ok 42 x 32mm, o niskich gęstościach tkankowych (ok 1-1,5 Jhu) - zbiornik płynowy?, masa patologiczna z rozpadem?- w jego obrębie nie stwierdzono obecności pęcherzyków gazów. W otoczeniu zmiany nieco większa powietrzność tk. płucnej.
W seg 6 płuca prawego ok 6mm guzek poodopłucnowy - niecharakterystyczny.
Drzewo oskrzelowe drożne.
W śrudpiersiu dość liczne węzły chłonne wielkości do 9 mm, nadnercza bez zmian.

Konsultacja torakochirurgiczna - Proponuję utrzymać anybiotykoterapię. chory nie wymaga teraz pilnej interwencji torakochirurgicznej. Proponuję diagnostykę w Oddz Ch Płuc - BAC guza pod TK, BSF, spirometrię i ponowną konsultację w Poradni Chirurgi Klatki Piersiowej celem kwalifikacji do ewentualnego leczenia operacyjnego.

W dniu 7 maja ojciec trafił do szpitala w Gdyni na oddział chorób płuc, gdzie zajęto się dokładną zaleconą diagnostyką .

Wynik badań:
Bronchofiberoskopia 08.05.12
kratań o obrzękniętych fałdach przedsionkowych. Tchawica, ostroga główna bez zmian. Drzewo oskrzelowe prawidłowo drożne, ruchome oddechowo.
Badanie patomorfologiczne BCI płuca lewego- z dnia 10.05.12 - przykręgosłupowo w płucu lewym guz, uzyskano 7 ml gęstej treści. MIKROSKOPOWO - carcinoma planoepitheliale.

Treść z karty wypisowej 11.05.12 - rozpoznanie:
Rak płaskonabłonkowy płuca lewego. Stan po nefrektomi lewostronnej z powodu guza (25.04.12). Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w wywiadzie. Antykoagulopatia Sintromem. Nadciśnienie tętnicze.

W dniu 14.05.12 wizyta w przyklinicznej poradni torakochirurgicznej w AMG u Pana dr. W. Żurka. Ojciec został zakwalifikowany do operacji usunięcia dolnego płata płuca lewego. W dniu jutrzejszym poznam dokładny termin przyjęcia na oddział.

W związku ze zdiagnozowaniem raka płaskonabłonkowego i koniecznością wykonania zabiegu torakochirurgicznego mam kilka pytań:
Jak wyglądają rokowanie w przypadku raka płaskonabłonkowego przy zmianie wielkości 42x32mm?
Jak wygląda przebieg samej operacji?
Czy zdiagnozowanie raka jasnokomórkowego w usuniętej nerce ma wpływ na czas przeżycia?
Kiedy powinniśmy się udać z ojcem do onkologa? Jeszcze przed operacją płuca, czy może później, jak już będzie pełen wynik histopatologiczny?

Pozdrawiam
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2012-05-17, 20:37  


wiciu napisał/a:
Jak wyglądają rokowanie w przypadku raka płaskonabłonkowego przy zmianie wielkości 42x32mm?

Rozumiem, że opisana w I TK zmiana w płucu prawym ("W płucu prawym, przyściennie przy szczelinie międzypłatowej skośnej, zmiana o podobnym charakterze.") została w jakiś sposób zweryfikowana pod kątem jej ewentualnego nowotworowego charakteru - wykluczono to?
Tak samo z węzłami chłonnymi śródpiersia - wykluczono ich ewentualne zajęcie nowotworowe np. badaniem PET-CT?

Jeśli przyjąć, że odpowiedzi na powyższe pytania są twierdzące, a więc jedyną zmianą jest ta w lewym segm. 6 i brak zajętych węzłów chłonnych, mamy do czynienia ze stadium IB (T2aN0M0), wówczas rokowania co do 5-letniego przeżycia wynoszą 53-68%.

wiciu napisał/a:
Jak wygląda przebieg samej operacji?

Jeśli pytasz szczegółowo o to, co chirurg po kolei będzie robił, to niestety nie odpowiem.
Standardowym postępowaniem jest lobektomia - wycięcie płata płuca wraz z limfadenenktomią śródpiersia, czyli usunięciem węzłów chłonnych śródpiersia.

wiciu napisał/a:
Kiedy powinniśmy się udać z ojcem do onkologa? Jeszcze przed operacją płuca, czy może później, jak już będzie pełen wynik histopatologiczny?

Onkolog powinien współdecydować z torakochirurgiem o zabiegu operacyjnym - jeśli do tej pory takiej konsultacji nie było, to musi mieć ona miejsce PRZED zabiegiem.
_________________
 
wiciu 


Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2012-05-17, 23:28  


Dziękuje za odpowiedzi!

absenteeism napisał/a:
Rozumiem, że opisana w I TK zmiana w płucu prawym ("W płucu prawym, przyściennie przy szczelinie międzypłatowej skośnej, zmiana o podobnym charakterze.") została w jakiś sposób zweryfikowana pod kątem jej ewentualnego nowotworowego charakteru - wykluczono to?

Płytka z tym TK i opisem była na konsultacji wielospecjalistycznej "kominek" na oddziale torakochirurgi AMG na początku kwietnia. Konsultowali ją torakochirurdzy, pulmonolog, onkolog, radiolog i patomorfolog. W opisie z konsultacji nie było informacji o tej zmianie. Zalecono dalsze leczenie ropnia i jego obserwację, ponieważ nie wykluczono zmiany nowotworowej. Była również informacja, że ropień nie jest przeciwwskazaniem do nefrektomii.
Biopsji i innych badan nie wykonano do tej konkretnej zmiany.

absenteeism napisał/a:
Tak samo z węzłami chłonnymi śródpiersia - wykluczono ich ewentualne zajęcie nowotworowe np. badaniem PET-CT?

Badanie PET-CT nie zostało wykonane. Nie mam też żadnej diagnozy wykluczającej zajęcie nowotworowe.

W poniedziałek podczas wizyty w poradni torakochirurgicznej Pan dr zabrał płytę z TK 1, ostatni wypis ze szpitala oraz rozpoznanie histopatologiczne guza nerki. Przypuszczam, że te materiały będą znów omawiane na konsultacji wielospecjalistycznej. Jutro będę dzwonił do kliniki, aby dowiedzieć się o termin przyjęcia ojca do szpitala na operację, zapytam od razu o los tych dokumentów.

Czy mam nalegać na wykonanie badania PET-CT lub inną diagnostykę węzłów chłonnych i "zmiany" ?

Szkoda, że dokładna diagnoza wykazała raka płąskonabłonkowego tak późno bo w ostatni piątek (11.05.12). Pierwsze kroki skierowałem do Poradni Torakochirurgicznej, aby jak najszybciej usunąć ognisko raka i byłem tam razem z ojcem już (14.05.12).
Czy warto się śpieszyć z usunięciem tej zmiany?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2012-05-17, 23:36  


wiciu napisał/a:
Czy mam nalegać na wykonanie badania PET-CT lub inną diagnostykę węzłów chłonnych i "zmiany" ?

Może nie tyle nalegać, co zwyczajnie zapytać.
Jeśli był kominek, to pewnie sprawy te zostały umówione, jednak możesz powiedzieć, że chciałbyś mieć pewność co do ww. spraw i stąd pytanie.

wiciu napisał/a:
Czy warto się śpieszyć z usunięciem tej zmiany?

Przede wszystkim warto mieć pełen obraz diagnostyczny - czyli to, o czym piszemy wyżej.
Jeśli ta będzie wskazywała na optymistyczny wariant st. IB zaawansowania, to oczywiście im szybciej będzie wykonany zabieg, tym lepiej.
_________________
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2012-05-18, 06:59  


Do powyższych wypowiedzi dodam, że w tej chwili rak nerki, chociaż niekorzystnego typu jasnkomórkowego,
wydaje się być mniejszym problemem wobec płaskonabłonkowego (niedrobnokomórkowego) raka płuca.

Guz nerki został usunięty w całości, jest prawdopodobne, że wraz z leczeniem uzupełniającym może to dać szanse powodzenia leczenia radykalnego tego nowotworu.

W tej chwili należy skupić się na możliwości radykalnego - operacyjnego - leczenia płuc,
w tym celu konieczna jest pilna ocena możliwości przeprowadzenia zabiegu usunięcia guza,
co jest warunkiem koniecznym możliwości wyleczenia.
Rzecz jasna powinien zająć się tym zespół lekarzy który uwzględni leczenie łącznie obu nowotworów,
"kominek" w tej sytuacji był bardzo dobrym pomysłem.

_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
wiciu 


Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2012-06-19, 19:52  


Dziękuje raz jeszcze za wszystkie odpowiedzi!

Mój ojciec jest już po operacji, która odbyła się 22.05.12. Podczas operacji usunięto płat dolny płuca lewego wraz z dostępnymi węzłami chłonnymi śrudpiersia.
Dopiero w dniu dzisiejszym tj. 19.06.12 był dostępny do odbioru wynik histopatologiczny.

Wynik badania:
Makroskopowo:
A1-2 guz wraz z opłucną wnękową - (2);
B1-3 - guz wraz z opłucną żebrową - (3);
C - linia cięcia oskrzela preparatu głównego - (1);
D - miąższ płuca poza guzem - (1);
E - (1); F - (1); G - (1); H - (1); I - (1); J (1); K - (1)

A-D - Płat dolny płuca lewego o wymiarach 19,5 x 13 x 5 cm pokryty beżową, gładką opłucną pozaciąganą oraz częściowo rozfragmentowaną na pograniczu segmentu 1 i 2, na powierzchni żebrowej oraz wnękowej odjęty na poziomie oskrzela płatowego. Na przekroju w rzucie segmentu 1 stwierdza się kremowy, rozpadający się guz o wymiarach 3,5 x 3,9 x 3,8cm o ostrych granicach, przylegający do opłucnej powierzchni wnękowej i opłucnej powierzchni żebrowej.
Guz jest oddalony od linii cięcia oskrzela płatowego o około 3,5cm.
W obrębie wnęki płata węzłów chłonnych nie znaleziono. Na pozostałym obszarze miąższ płuca różowo-brunatny o zwykłym wyglądzie makroskopowym.

E - materiał oznaczony"mankiet oskrzela"- dwa fragmenty ściany oskrzela długości 1,2 i 1,4 cm.
F - "węzły nr 5" - szarawy węzeł chłonny wielkości 1,4 cm.
G - "węzły nr 6" - kilka szarawych fragmentów tkankowych wielkości 0,4 i 1,3 cm.
H - "węzły nr 7" - szarawy węzeł chłonny długości 1,2 cm.
I - "węzły nr 9" - dwa szarawe fragmenty tkankowe długości 0,8 i 2,2 cm.
J - "węzły nr 10"- szarawy węzeł chłonny długości 1,2 cm.
K - "węzły nr 11"- kilka szarawych fragmentów tkankowych wielkości do 1 cm.

Mikroskopowo:
Large cell carcinoma, clear cell type ( PAS(+), mucicarmine (-), p63(+), TTF-1(-) ).
Nowotwór nacieka opłucną płucną od strony wnęki (PL=2).
Linia odcięcia oskrzela w osobno nadesłanym mankiecie (E) jest wolna od nowotworu. W linio cięcia oskrzela z preparatu głównego obecna jest metaplazja płaskonabłonkowa nabłonka wyściełającego z dysplazją średniego stopnia (C).
W miąższu płuca poza guzem cechy bronchopneumoni i odoskrzelowego zapalenia płuc.
Metastases carcinomatis ad lymphonodulorum (F-0/1, G-0/1, H-1/1, I-1/4, J-1/1, K-0/5).

pT2aN2Mx

Czy mogę prosić o rozszyfrowanie tej linijki z wyniku "Large cell carcinoma, clear cell type (PAS(+), mucicarmine (-), p63(+), TTF-1(-))".
Czy jest to stopień zaawansowania choroby IIIA? Takie wnioski wyciągnąłem po zapoznaniu się z informacjami odnośnie klasyfikacji TNM, ale czy są słuszne?
Proszę o informację, gdzie najlepiej w Gdańsku podjąć leczenie (w jakiej placówce) i u jakiego specjalisty? Myślimy z ojcem o wizycie u prof. Jacka Jassema.

Pozdrawiam
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #7  Wysłany: 2012-06-19, 20:18  


wiciu napisał/a:
Myślimy z ojcem o wizycie u prof. Jacka Jassema.


Bardzo dobrze, tu na forum na temat profesora czytałam bardzo dużo dobrego :)
Kilka linków:
http://www.forum-onkologi...s-vt2407,60.htm
http://info.wyborcza.pl/t...ia+onkologiczna
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2012-06-19, 21:33  


wiciu napisał/a:
Czy mogę prosić o rozszyfrowanie tej linijki z wyniku "Large cell carcinoma, clear cell type (PAS(+), mucicarmine (-), p63(+), TTF-1(-))".

Jest to rak wielkokomórkowy, typ jasnokomórkowy.

wiciu napisał/a:
Czy jest to stopień zaawansowania choroby IIIA? Takie wnioski wyciągnąłem po zapoznaniu się z informacjami odnośnie klasyfikacji TNM, ale czy są słuszne?

Z racji zajęcia węzłów śródpiersia (jeśli patolog opisując preparat przyjął mapę regionalnego układu chłonnego wg Naruke: węzły nr 7 - ww. podostrogowe ; węzły nr 9 - ww. więzadła płucnego ; węzły nr 10 - ww. wnękowe) to byłoby to stadium min. IIIA.
Niemniej w opisie makroskopowym mamy z kolei wzmiankę o tym, iż w obrębie wnęki płata nie znaleziono węzłów chłonnych, zaś w opisie mikroskopowym mowa o wspominanych węzłach nr 10 - wnękowych właśnie.

wiciu napisał/a:
Proszę o informację, gdzie najlepiej w Gdańsku podjąć leczenie (w jakiej placówce) i u jakiego specjalisty? Myślimy z ojcem o wizycie u prof. Jacka Jassema.

Prof. Jassem to zdecydowanie dobry kierunek :)
_________________
 
wiciu 


Dołączył: 16 Maj 2012
Posty: 4

 #9  Wysłany: 2012-06-20, 18:48  


Dziękuje za odpowiedzi.
Nurtuje mnie jeszcze kilka pytań.
Jak wyglądają rokowania w przypadku raka wielkokomórkowego, typ jasnokomórkowy w stopniu zaawansowania IIIA?
Czy rodzaj raka znaleziony w płucu może mieć coś wspólnego z rakiem jasnokomórkowym stwierdzonym w nerce, czy może to być przerzut? Czy są to dwa niezależne nowotwory złośliwe?

Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group