1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2013-01-08, 12:24
Rak piersi z przerzutami do kości i wątroby
Autor Wiadomość
LaSkA 


Dołączył: 08 Sty 2013
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2013-01-08, 12:06  Rak piersi z przerzutami do kości i wątroby


Hej. Chciałbym się przywitać na forum i od razu poprosić o opinię.

Moja Mama 2,5 roku temu miała usuniętego guza piersi i część węzłów chłonnych.

Od wakacji bolała ją noga więc zaczęła wizyty po lekarzach.
Nie chcę komentować diagnoz w stylu - pierś nie przerzuca się do kości albo prób zapisania ją na rehabilitację (strach pomyśleć gdyby poszła).
Pod koniec grudnia miała badanie PET.
Następnie u lekarza dowiedziała się, że ma przerzut do kości udowej i należy rozpocząć naświetlania + raz w miesiącu wlew.
Jest już po 4 naświetlaniach (jutro ostatnie) i na szczęście czuje się lepiej. Odzyskała wigor.
Lek przeciwbólowy przyjmuje raz dziennie/na dwa dni. Wcześniej brała 3, 4 dziennie i nic nie pomagało.

Martwi mnie to, że lekarz nie odniósł się do innych wykrytych zmian w badaniu i zaproponował żadnego leczenia.
Nie wiem co o tym myśleć bo martwi mnie szczególnie fragment:

W seg. IV wątroby ok. 17 mm ognisko o charakterze przerzutowym, SUV max lbm 7,6.
Pozostały miąższ wątroby oraz trzustka, śledziona, nadnercza, nerki bez zmian ogniskowych w low dose CT bez kontrastu, fizjologiczny wychwyt FDG.
Prawidłowe wydzielanie FDG przez układ moczowy.

i

Destrukcja kości udowej prawej, od poziomu szyjki (zagrożenie złamaniem) do poziomu 1/3 długości trzonu,
ze zwiększonym wychwytem FDG, SUV max lbm 7,6.
W pozostałym kośćcu liczne ogniska zwiększonego gromadzenia FDG bez zmian w obrazie CT:
w kręgosłupie piersiowym (drobne zmiany widoczne są także w odcinku lędźwiowym),
w trzonie mostka, kości krzyżowej, obu kościach biodrowych (zwłaszcza w trzonach)
i w szyjce lewej kości udowej, SUV max lbm 1,9 -7,8


Macie pomysł dlaczego lekarz pominął pozostałe zmiany? Czy uznał, że to nie są przerzuty?
Nie wiem co o tym myśleć a wizyta za jakiś czas.

Z góry dziękuje
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-01-08, 12:55  


Stwierdzenie obecności przerzutów raka piersi do wątroby oraz do kości
oznacza niestety najwyższe, IV stadium zaawansowania choroby, bez możliwości wyleczenia.

W takiej sytuacji Zalecenia PUO (od str. 233) przewidują następujące postępowanie:
Cytat:
Ogólne zasady pierwszorazowego leczenia uogólnionego raka piersi przedstawiono na rycinie 10.
Leczenie w stadium uogólnienia nowotworu ma charakter paliatywny, a jego głównymi celami są wydłużenie i poprawa jakości życia.
Należy zawsze w pierwszej kolejności rozważyć zastosowanie HTH (lepsza tolerancja niż CTH), zwłaszcza u chorych z ekspresją receptorów steroidowych w komórkach nowotworu i długim czasem od pierwotnego leczenia oraz z przerzutami w tkankach miękkich i kościach, gdzie HTH jest zawsze postępowaniem z wyboru.
Chemioterapię należy natomiast zastosować u chorych z szybką progresją nowotworu i z objawowymi przerzutami zlokalizowanymi w narządach miąższowych oraz u chorych bez ekspresji ER lub/i PgR.
W przypadku nadekspresji HER2 jest wskazane kojarzenie CTH lub HTH z leczeniem anty-HER2.

Dotyczy to wprawdzie leczenia pierwszorazowego, tj. przypadków rozpoznanych w zaawansowanym stadium,
jednak w Waszej sytuacji optymalne postępowanie może wyglądać analogicznie,
tj. zależeć od hormonozależności nowotworu (wartości receptorów steroidowych) oraz od ekspresji HER2,
a także od ogólnej kondycji organizmu.

Poza jednym ogniskiem przerzutowym w wątrobie (guz 17 mm w segmencie IV)
bardziej zaawansowane są zmiany w układzie kostnym, wobec czego zastosowane ich leczenie
(naświetlania przeciwbólowo + wlew (przeciw osteolizie ?)) prawdopodobnie miało charakter priorytetowy.
Niezależnie od tego powinno jednak być wdrożone leczenie także mające przeciwdziałać progresji zmiany w wątrobie.

Więcej na temat leczenia i związanej z nim diagnostyki (okresowej kontroli skuteczności leczenia)
możesz przeczytać w wyżej linkowanych Zaleceniach.

Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
paulag24 


Dołączyła: 01 Mar 2012
Posty: 166
Pomogła: 4 razy

 #3  Wysłany: 2013-01-08, 17:06  


Mam prosbe czy moglabys napisac jaki charakter bolu nogi miala twoja mama, czy byl to silny bol, czy kosc w nodze bolala ja caly czas czy czula ataki silnego bolu np w czasie kaszlu?
Pozdrawiam serdecznie
_________________
PaulaG24
 
LaSkA 


Dołączył: 08 Sty 2013
Posty: 2

 #4  Wysłany: 2013-01-08, 17:50  


Miala bol ciagly. Ledwo chodzila. W nocy jak sie przekrecala to budzila sie tak ja bolalo. Musiala chodzic o dwoch kulach. Na szczescie teraz lepiej. Najwazniejsze, ze tak bardzo nie boli.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group