1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2011-08-30, 06:52
Rak piersi - rozległe przerzuty do kości
Autor Wiadomość
Ulka Toruń 


Dołączyła: 29 Sie 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-08-29, 15:08  Rak piersi - rozległe przerzuty do kości


Witam wszystkich serdecznie
Poszukuję pilnie dobrego onkologa Toruń - Bydgoszcz dla mamy u której wykryto nowotwór kości (bardzo rozległy) - zaatakowany jest cały układ szkieletu włącznie z kośćmi czaszki, kręgosłupa, ramion, bioder, miednicy, barku, kości długich itd itd... Mama jest 10 lat po mastektomii piersi i teraz na dodatek to ... proszę o kontakt i będę wdzięczna za każdą sugestię bo w dniu dzisiejszym byłam w przychodni onkologicznej na Bielanach w Toruniu i ..... szkoda słów ... jaja sobie jakieś tam robią z ludzi (Pani X nawet nie wiedziała co to jest terapia izotopem promieniotwórczym a termin 1 wizyty zaproponowano mi na grudzień :) )
Pozdrawiam Ulka

PS. Jeśli będzie potrzebny bardziej szczegółowy opis przebiegu chorób u mamy to opiszę.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #2  Wysłany: 2011-08-29, 15:42  


Ulka Toruń, przykro, że musisz szukać porady na takim forum. Musisz podać więcej informacji na temat leczenia raka piersi, bo niestety mogą to być przerzuty od raka piersi i wtedy potrzebny jest inny rodzaj leczenia.
 
Ulka Toruń 


Dołączyła: 29 Sie 2011
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2011-08-30, 00:46  


Witaj DorotaP - dziękuję za zainteresowanie bo naprawdę nie wiem co robić.

Postaram się jak najdokładniej opisać cały przebieg leczenia
maj 2001 - przeprowadzona Mastectomia (rozpoznanie kliniczne Ca mammae dex.) Wrzecionowaty fragment skóry o wym. 15,5x11,5cm oraz płat tkanki tłuszczowej o wym. 20x16cm grubości do 5 cm. W kwadracie dolnym zewnętrznym zmiana guzowata, rosnąca naciekająca o wymiarze 3X1,5x2 cm z licznymi pasmowatymi wypustkami. Pozostałe utkanie sutka stanowi tkanka tłuszczowa mastopatyczna. Nowotwór rośnie w odległości 1cm od powięzi, 2 cm od skóry, pojedyncze wypustki wydają się dochodzić do brodawki. Znaleziono około 18 węzłów chłonnych (w 15 znaleziono obecne przerzuty raka)
Przez zabiegiem mastectomii miała podawaną chemię i przeszła 9 kursów chemioterapii wg programu Ansfielda i po operacji również a następnie poddana była radioterapii (wrzesień październik 2001 roku) - zastosowano leczenie Fotonami X4 MeV na obszar blizny pooperacyjnej w dawce fr. 200 cGy/t do 5000 cGy/t, na obojczyk w dawce fr. 200 cGy/t do 5000 cGy/t, na mostek Elektronami 12 MeV w dawce fr. 180 cGy/tdo dawki 4500 cGy/t, na pachę od tyłu dawka 2000 cGy/t
IV kurs leczenia chemicznego wg programu AC ADM - 110 mg i.v., Endoxan 1100 mg

Następnie od 2002 do 2007 przyjmowała tzw chemię w tabletkach ale jaka była nazwa leku nie pamiętam a nie chcę teraz mamy o to pytać ( na pewno zaczynała się nazwa na "A" - chyba Artemix ale nie mogę potwierdzić w 100% :?ale?: )

kwiecień 2005 roku - walka była z kolei z drogami rodnymi i rozpoznanie było następujące: Dysplasia colli uteri (CIN II) Status post mastectomian dex. i zastosowano leczenie operacyjne: Exstirpatio uteri m.Freund (całkowite wycięcie narządów rodnych sposobem Freunda)

No i doszliśmy do chwili obecnej i na początku było badanie RTG, które wykazało w szyjce głowy prawej kości udowej i w obrębie grzebienia międzykrętarzowego nieregularne ogniska osteoblastyczne, mogące odpowiadać zmianom o charakterze mts.
Lekarz onkolog zalecił przyjmowania leku o nazwie "Etruzil" i badanie scyntografii układu kostnego.
Wynik badania scyntografii z dnia 26.08.2011 hmmmmm ... Liczne ogniska patologicznego wzrostu gromadzenia znacznika w układzie kostnym - czaszka, kręgosłup, żebra, bark lewy, mostek, miednica, kości długie ... chyba nic nie pominęłam z opisu.
Wnioski w opisie badania: Obszar scyntograficzny układu kostnego typowy dla "meta" w przypadku bólów kostnych do rozważenia terapia radioizotopowa w tutejszym zakładzie medycyny nuklearnej.

od 31 sierpnia mama zaczyna terapię izotopem promieniotwórczym w Toruniu

Markery w listopadzie 2010 r - 36,8 U/ml (czyli ok)
Markery w sierpniu 2011 r - 140,0 U/ml oraz CEA 11,8 ng/ml [norma 0.8-2.5]

Tylko co dalej ... muszę ją pokierować do onkologa a tak naprawdę nie wiem gdzie ani do kogo. Szukam onkologa w Toruniu lub Bydgoszczy z tego względu, że mieszkam w Toruniu i mama przeprowadza się do nas ze względu na to, że nie może być sama a do tej pory leczona była w Łomży i Warszawie (podlaskie i mazowieckie) bo tam też mieszkała.

To chyba pokrótce wszystko na temat choroby mamy tak więc bardzo proszę o pomoc bo mi po dzisiejszej a raczej wczorajszej wizycie w poradni onkologicznej w Toruniu ręce opadły i nie mam siły ich podnieść :(
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #4  Wysłany: 2011-08-30, 11:06  


Ulka Toruń wiem, że czekasz na wiadomość. Na pewno ktoś z mądrych naszych moderatorów Ci coś podpowie.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2011-08-30, 18:24  


Ulka Toruń napisał/a:
Wnioski w opisie badania: Obszar scyntograficzny układu kostnego typowy dla "meta" w przypadku bólów kostnych do rozważenia terapia radioizotopowa w tutejszym zakładzie medycyny nuklearnej.

Wynik scyntygrafii mówi właściwie wszystko. Przerzuty ("meta" = metastases) do kości są liczne i rozległe.
Niestety, nie ma możliwości wyleczenia tego stadium zaawansowania choroby.
Dopóki nie ma obecności / objawów ze strony ewentualnych przerzutów do innych narządów wewnętrznych,
jak np. wątroba, płuca, można ten rodzaj przerzutów - do kości - próbować hamować podawaniem bifosfonianów.
Więcej na ten temat np. w tym artykule.
W przypadku dolegliwości bólowych w przerzutowo zajętych kościach stosuje się radioterapię paliatywną.
Przerzuty odległe do kości są względnie najlepiej rokującym rodzajem nowotworowych przerzutów odległych,
pozwalającym w niektórych przypadkach liczyć na długie powstrzymywanie rozwoju choroby.
Jednak rozległość i zaawansowanie takich przerzutów jest czynnikiem - jak w każdym innym przypadku - niekorzystnym.

Cytat:
Tylko co dalej ... muszę ją pokierować do onkologa a tak naprawdę nie wiem gdzie ani do kogo. Szukam onkologa w Toruniu lub Bydgoszczy

Na forum można spotkać pozytywne opinie o bydgoskim CO, będącym niewątpliwie jednym z większych ośrodków w kraju.
Sugeruję więc tam poszukać specjalisty, chyba, że ktoś z lepiej zorientowanych forumowiczów doradzi lepsze rozwiązanie.
Do onkologa nie potrzeba skierowania od innego lekarza, wystarczy zarejestrować się i poprosić o założenie karty pacjenta przy pierwszej wizycie.
Warto dobrze przygotować się do wizyty: zabrać ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną,
a przed rozmową z lekarzem przygotować sobie wszystkie pytania zapisane na kartce
i podczas rozmowy dokładnie sobie notować wszystkie jego odpowiedzi (tutaj przykład ("przygotowanie do rozmowy")).

Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Ulka Toruń 


Dołączyła: 29 Sie 2011
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2011-08-31, 15:20  


Dziękuję bardzo za odpowiedź - znalazłam wskazówki co dalej i co robić :) A to dla mnie w chwili obecnej bardzo dużo.
Umówiłam mamę na wizytę (niestety prywatną) do onkologa w Bydgoszczy na 6 września. Na NFZ są bardzo odległe terminy.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group