1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy z komponentami przedinwazyjnymi
Autor Wiadomość
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #1  Wysłany: 2012-09-08, 12:40  Rak piersi przewodowy z komponentami przedinwazyjnymi


Dzisiaj odebrałam wyniki. Bardzo proszę o odpowiedź: Jakie mam rokowania? Czego mogę się spodziewać ?
Czy wskazana jest chemioterapia przedoperacyjna w celu zmniejszenia guza czy mogę mieć odrazu operację?
Obawiam się, że przy odwlekaniu operacji rak może zająć węzły, jeżeli chemioterapia na niego nie zadziała.
Mam HER2: słabo pozytywny (2+).

oto moje wyniki:

Ekspertyza histopatologiczna:

Carcinoma ductale invasium I stopień wg B-R et carcinoma intraductale G1 et hyperplasia ductalis atypica.
IHC: p63.
Przed podjęciem leczenia wskazana konsulatacja w Onkologicznej Poradni Genetycznej - test BRCA1.

Ekspresja receptorów:
ER: w ponad 90% komórek rakowych (intensywność odczynu=3, na skali 0-3) (K.2212/12).
HER2: słabo pozytywny (2+). (K.2219/12)

Wynik Mammografi cyfrowej
w centrum oraz kwadracie pachowym sutka lewego rozsiane zmiany guzowate na obszarze około 6 x 4 cm z kilkoma skupiskami nielicznych mikrozwapień, odpowiadające CA MAMMMAE SIN. Rozpoznanie C50.

Wynik USG
w sutku lewym na godz. 13 TUMOR CA o wym. 3,5 x 2,0 cm,
poza tym w okolicy okołobrodawkowej obustronne guzki CA MULTIFOCALIS o śr. do 7 i 15 mm.
W jamach pachowych pojedyńcze zmiany węzłowe o charakterze odczynowym, poinfekcyjnym.
Zmian węzłowych meta nie stwierdza się.


Z góry serdecznie dziękuję
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2012-09-08, 16:30  


Joasiu,

Przytoczone przez Ciebie wyniki oznaczają, że:

- stwierdzono inwazyjnego raka przewodowego piersi o niskim stopniu złośliwości (G1),
- lekarz zaleca wykonanie testu genetycznego na obecność mutacji genu BRCA1,
- stwierdzono wysoki stopień ekspresji receptora estrogenowego (ER) => hormonozależność,
- wynik HER2 = 2+ należy zweryfikować dodatkowo metodą FISH,
- wielkość guza 3,5 x 2,0 cm klasyfikuje go wstępnie (klinicznie) do cechy T2,
- brak cech przerzutów (meta) do węzłów chłonnych pozwala mieć nadzieję na potwierdzenie cechy N0.

Dla takich wyników przy założeniu ich histopatologicznego potwierdzenia oznaczałoby to stadium zaawansowania IIA (źródło).
Przy niskiej złośliwości oraz hormonozależności, które są dobrymi okolicznościami,
rokowanie powinno być dobre, a szanse powodzenia leczenia radykalnego duże.

Wieloogniskowość raka oraz wielkość guza ponad 3 cm oznaczają przeciwwskazania do leczenia oszczędzającego (Zalecenia PUO, str. 124),
zatem najprawdopodobniej czeka Cię operacja usunięcia piersi.
W przypadku guzów o wielkości ponad 3 cm wyżej cytowane źródło (str. 124)
wskazuje na konieczność wykonania limfadenektomii (usunięcia lokalnych węzłów chłonnych)
zamiast oznaczenia i przebadania węzła chłonnego wartowniczego.

Ponieważ stadium zaawansowania choroby wygląda na względnie wczesne,
najprawdopodobniej lekarz zaproponuje najpierw zabieg operacyjny,
następnie uzupełniony leczeniem systemowym (wskazania: Zalecenia PUO, str. 127, tab. VII),
które wg cytowanego źródła powinno składać się z chemioterapii (CTH) oraz hormonoterapii (HTH) (j.w., str. 128),
podawanych nie jednocześnie (HTH po zakończeniu CTH), o czym mówi rozdział 9 opracowania prof. M. Krzakowskiego.
Wskazania do uzupełniającej radioterapii (RTH) będą zależały od obecności przerzutów do węzłów chłonnych i wielkości uzyskanych marginesów w zabiegu operacyjnym (Zalecenia PUO, od str. 126).
Jeśli RTH okaże się konieczna, wówczas powinna być wykonana po przyjęciu CTH (j.w., str. 124),
a w takim razie przed dalszą HTH i w terminie do 8 tygodni od zabiegu operacyjnego.

Czeka Cię dość skomplikowane i długie leczenie, ale masz duże szanse wyjść z tego,
czego serdecznie Ci życzę, witam na naszym forum i pozdrawiam.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #3  Wysłany: 2012-09-08, 23:24  


Dziękuję za odpowiedź.

Mam jeszcze jedno pytanie związane z Pana przypuszczeniem, iż lekarz zaproponuje najpierw zabieg operacyjny. W trakcie wykonywania badania usg radiolog powiedział mi, że rak jest wieloogniskowy i pierś w takim stanie nie nadaje się do operacji, gdyż zmiany zajmują całą pierś (mam małe piersi) i w tym wypadku muszę mieć chemioterapię w celu zmniejszenia guza.
Co Pan o tym sądzi, co byłoby dla mnie lepsze?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2012-09-08, 23:38  


Trudno mi podważać opinię lekarza, a tym samym wypowiadać się, co byłoby/będzie lepsze.
Chemioterapię przedoperacyjną spotyka się również w przypadkach mniej zaawansowanych stadiów,
jest więc całkiem możliwe, że lekarz biorąc pod uwagę wieloogniskowość raka słusznie proponuje takie postępowanie,
także z uwagi na Twoje indywidualne cechy anatomii i umiejscowienie guzów.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #5  Wysłany: 2012-09-08, 23:57  


Dziękuję ponownie za odpowiedź ::thnx:: za 4 dni mam wyznaczoną komisję lekarską.

Razem z wynikami otrzymałam skierowania na:

1) do poradni genetycznej na wykonanie testu BRCA1. Czy dobrze byłoby wykonać również test BRCA2, czy to nie ma znaczenia(siostra mojej babcie w lini żeńskiej miała równiez raka piersi). Czy test trzeba wykonac prze operacją lub chemioterapią ?


2) skierowanie na limfoscyntygrafię przed badaniem węzła wartowniczego. Przeczytałam, że wykonuje się ją 1 dzień przed operacją ?
 
Anulinka12 



Dołączyła: 30 Maj 2012
Posty: 193
Pomogła: 21 razy

 #6  Wysłany: 2012-09-09, 00:42  


Joasia1, witam Cię serdeczne na forum. I razem z Tobą Wszyscy czekamy na dobre wieści. Pozdrawiam, Ania.
_________________
Przykro, że daje się osty...nie myśląc :(
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #7  Wysłany: 2012-09-09, 08:12  W Joasiu 1 !


Badania genetyczne wykonuje się przed włączeniem leczenia !
W np. moim przypadku lekarz nie oznaczał węzła bo i tak miałam mieć usuniętą całą pierś i wezły chłonne ze względu na rozmiar guza, pozdrawiam anna
_________________
anna
 
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #8  Wysłany: 2012-09-09, 13:18  


Dziękuję za serdeczne przywitanie na forum i pomoc :)
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #9  Wysłany: 2012-09-09, 17:11  


Joasia1 napisał/a:

Razem z wynikami otrzymałam skierowania na:

1) do poradni genetycznej na wykonanie testu BRCA1. Czy dobrze byłoby wykonać również test BRCA2, czy to nie ma znaczenia(siostra mojej babcie w lini żeńskiej miała równiez raka piersi). Czy test trzeba wykonac prze operacją lub chemioterapią ?


2) skierowanie na limfoscyntygrafię przed badaniem węzła wartowniczego. Przeczytałam, że wykonuje się ją 1 dzień przed operacją ?


ad.1
To może wskazywać , że jest brana pod uwagę możliwość wdrożenia systemowego leczenia wstępnego z użyciem pochodnych platyny. Dlatego stan BRCA 1 do określenia przed chemioterapią, informacja o BRCA 2 zbędna.


ad.2
Limfoscyntygrafię wykonywałam dzień przed operacją.
 
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #10  Wysłany: 2012-09-17, 22:04  


5 dni temu miałam komisję onkologiczną. W opinii Komisji Onkologicznej w zaleceniach jest napisane Mastektomia + SLNB. Mam już umówiony termin w ZCO na dzień 25 września.
Trochę się boję, bo nie wiem czego mogę się spodziewać, i że to dopiero za tydzień, co w sumie daje cały miesiąc, odkąd dowiedziałam się na badaniu usg, że prawdopodobnie to jest zmiana złosliwa. A do tego ta pierś (a raczej guz) mnie pobolewa po biopsji. Nie wiem czy tak może być?
Rozmawiałam z chirurgiem, powiedział, że pomimo dużego guza, chce sprawdzić węzeł wartowniczy, bo czasem zdarza się tak, że ze względu na małą inwazyjność pomimo dużego guza, węzły mogą jeszcze nie być zajęte.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2012-09-18, 22:31  


Joasia1 napisał/a:
A do tego ta pierś (a raczej guz) mnie pobolewa po biopsji. Nie wiem czy tak może być?

Spotkałem się z relacją osoby, która uskarżała się na odczucie bolesności biopsji przez kilka tygodni od zabiegu.
Nie wiem, jak bardzo jest to częsta sytuacja, i jak bardzo był to dolegliwy ból, a na ile jedynie odczucie subiektywne.

Joasia1 napisał/a:
Rozmawiałam z chirurgiem, powiedział, że pomimo dużego guza, chce sprawdzić węzeł wartowniczy, bo czasem zdarza się tak, że ze względu na małą inwazyjność pomimo dużego guza, węzły mogą jeszcze nie być zajęte.

Biorąc pod uwagę niski stopień złośliwości G1 i wymiar guza (35 mm) bliski granicznego (30 mm)
opinia lekarza brzmi dość sensownie, chociaż odbiega od wyżej przywołanego zapisu Zaleceń PUO.
Nie potrafię ocenić, czy takie raczej dość niewielkie odstępstwo od standardu postępowania jest uzasadnione, czy nie.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #12  Wysłany: 2012-09-19, 07:46  


Dziękuję Richelieu za odpowiedź. Na Ciebie zawsze mozna liczyć :) .
Wszystko okaże się po lub w trakcie zabiegu.
mam pytanie czy ból gardła jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Dzisiaj obudziałm się z bolącym gardłem :| , czy w takiej sytuacji powinnam jak mi do wtroku nie przejdzie poinformować chirurga i czy to jest wskazaniem do przełożenia operacji?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2012-09-19, 07:54  


Na temat oceny przeciwwskazań do zabiegu nie wypowiem się - to Twój lekarz jest osobą kompetentną do oceny tego,
natomiast na pewno powinnaś mu to zgłosić, by miał możliwość wziąć to pod uwagę.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Joasia1 


Dołączyła: 08 Wrz 2012
Posty: 13

 #14  Wysłany: 2012-10-11, 10:10  


Witam wszystkich serdecznie po przerwie :) .
Dwa tygodnie temu miałam mastektomię + SLNB.
Czuję się juz w miarę dobrze, jeżdżę jeszcze na ściąganie chłonki.
Wczoraj odebrałam wyniki.
Bardzo proszę o interpretację i opinię na temat wyników. Przeraziłam się jak zobaczyłam w opisie G3 i G2. Bo po biopsji stopień inwazyjności guza był określony jako G1. Jak teraz wygląda moja sytuacja?


WYNIK:

Do badania otrzymano:
1) Oznakowany gruczoł piersi lewej o wym. 15x10x6cm pokryty lepsą skórną o śr. 13cm
bez zawartości jamy pachowej. Stwierdza się nieostro ograniczony guz o najw. Wym. 35mm oddalony od granic cięcia: powięziowej o 2cm; kaudalnej o 3cm. Materiał z guza zbadano w całości. Wycinki pobrano:
a) z guza
b) sutka poza guzem
c) granicy cięcia powięziowej
d) granicy cięcia kaudalnej

2) SLNB – skrojono seryjnie w całości pobierając liczne wycinki – węzeł chłonny o śr. 10mm

Rozpoznanie:

Ad 1a) Carcinoma ductale invasivum I stopień wg B-R et carcinoma intraductale G3 (ok.30%). Ponadto stwierdza się cechy kanceryzacji zrazików oraz hyperplasia ductalis atypica. pT2

(co to oznacza?)

Ad. 1b) W 1/3 pobrane wycinki stwierdza się kilka przewodów z dcis G2.

(to rak przedinwazyjny czy inwazyjny?)

Ad. 1cd) Bez nacieku raka

Ad. 2) Węzeł chłonny bez przerzutu raka.

Dzień przed operacją miałam wykonane badanie SLB oznaczenia węzła wartowniczego. Czy takie badanie jest wystarczające (czy zastosowano tylko jedną z metod czy to są zastosowane dwie metody jednocześnie?)

Opis badania, który otrzymałam w przychodni medycyny nuklearnej, z którym stawiłam się do szpitala: Badanie wykonano po podskórnym podaniu 130 MBq nanokoloidu albuminowego znakowanego Tc99m w okolicy guzka i sutka (iniekcja w trzech miejscach). Akwizycja statystyczna SPECT/CT –AC po 4 godz. Od iniekcji radioznacznika. Na scyntygrafie uwidoczniono spływ znakowanej chłonki do lewej pachy, wyznakowano węzeł chłonny w tkankach miękkich dołu pachowego lewego.

Czy w mojej sytuacji powinnam spodziewać się operacji docięcia pozostałych węzłów chłonnych?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #15  Wysłany: 2012-10-11, 11:21  


Joasia1 napisał/a:
Stwierdza się nieostro ograniczony guz o najw. Wym. 35mm oddalony od granic cięcia: powięziowej o 2cm; kaudalnej o 3cm.

Marginesy są wystarczające by uznać je za bezpieczne (>= 10 mm).

1a: rak piersi przewodowy inwazyjny, o niskim stopniu złośliwości
ze składnikiem raka wewnątrzprzewodowego o wysokim stopniu złośliwości stanowiącym ok. 30 %.
Występują także zrakowacenia (kanceryzacja) zrazików oraz atypowe przerosty przewodowe.
Guz T2 (ponad 20 do 50 mm, tutaj: 35 mm).

1b: W tej 1/3 pobranych wycinków stwierdzono DCIS (jest to rak przedinwazyjny) o średnim stopniu złośliwości.

Joasia1 napisał/a:
Dzień przed operacją miałam wykonane badanie SLB oznaczenia węzła wartowniczego. Czy takie badanie jest wystarczające (czy zastosowano tylko jedną z metod czy to są zastosowane dwie metody jednocześnie?)

SNB jest wystarczające do stwierdzenia, że nie doszło do przerzutowego zajęcia węzłów chłonnych.
Prawidłowo wykonane oznaczenie węzła chłonnego wartowniczego powinno być wykonane dwiema metodami,
przy czym metoda izotopowa, jaką oznaczono węzeł w Twoim przypadku, uważana jest za dokładniejszą (źródło).

Joasia1 napisał/a:
Czy w mojej sytuacji powinnam spodziewać się operacji docięcia pozostałych węzłów chłonnych?

To pytanie bardziej do Twojego lekarza.
Zauważę, że Zalecenia PUO (na str. 124) mówią o przeciwwskazaniu do SNB dla guzów o wymiarze ponad 3 cm,
w takich przypadkach powinno się wykonać limfadenektomię wraz z mastektomią.
Czym innym jest docięcie węzłów w późniejszym czasie, dlatego na ten temat powinien wypowiedzieć się Twój lekarz.
Jest możliwe, że ze względu na wymiar guza nieznacznie przekraczający graniczne 3 cm
oraz wiarygodny wynik oznaczenia SLN w obecnej sytuacji uzna limfadenektomię za niezasadną.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group