1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy
Autor Wiadomość
caca 


Dołączyła: 25 Lut 2014
Posty: 4
Skąd: Słupsk

 #1  Wysłany: 2014-02-25, 22:35  Rak piersi przewodowy


Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu mojej choroby. Nic dokładnie nie wiem, nie znam jej rokowań.
Z moim onkologiem nie mogę się dogadać, jest bardzo małomówny :uuu: Jedyne co mi powiedział to to, że jest dobrze.

Minęło już 15 miesięcy od operacji a ja nie mam robionych żadnych kontrolnych badań, wypisuje mi tylko recepty na tamoxifen.
Proszę pomóżcie mi poznać moją chorobę i moje rokowania związane z nią a także czego mam się domagać od mojego lekarza.

Mam 52 lata. W roku 2012 stwierdzono u mnie raka prawej piersi,
wykonano biopsje grubo-igłową, a w wyniku napisano: rak przewodowy gruczołu piersiowego, BR II.
W następstwie tego przeszłam operację kwadrantektomii i limfadenektomii radykalnej (nie można było u mnie zdiagnozować wartownika).
W wynikach, które otrzymałam napisano:
Rak przewodowy BR I, pT1aN0Mx, nacieków nie stwierdza się, usunięte 24 węzły są czyste.
Receptor HER-2 (1+) status ujemny, Receptor estrogenowy (ER) (3+) 100% wybarwionych komórek raka, Receptor progestronowy (PgR) (1+) 10% wybarwionych jąder i komórek raka; indeks proliferacyjny Ki67 (+) 10 % wybarwionych komórek raka.
Podtyp raka - Luminalny A.

Po operacji zastosowano radioterapię D=5000 cGy/200 cGy/25x w p.ref.; brachyterapię Boost HDR D=1000cGy/ 1x oraz terapię Tamoxifenem (5 lat).
Ze względu na to, że endometrium mi skoczyło do góry przerwano mi kurację Tamoxifenem (miesiąc temu) i skierowano na abrazję.

W tej chwili dostałam wynik, na którym napisano:
I. wyskrobiny z kanału - średnie wyskrobiny,
II. wyskrobiny z jamy - średnie wyskrobiny.
I i II.Polip endometrialny, fragmenty nabłonka wielowarstwowego płaskiego oraz strzępy endocervix.

Co dalej? Jakie powinnam mieć leczenie? Bardzo dziękuję za odpowiedzi. :-D
 
Johanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 30 Wrz 2010
Posty: 369
Skąd: Łódź
Pomogła: 112 razy

 #2  Wysłany: 2014-02-25, 23:00  


caca, Witaj ciepło. Dobre Duszki tego forum pomogą Tobie. Jeśli jednak ta pomoc ma być konkretna, a zapewne takiej się spodziewasz, to koniecznie umieść w swoim wątku całą wiedzę dotyczącą choroby. Pełną historię, krok po kroku. Z umieszczanych wyników badań, wypisach usuń dane personalne. Bądź cierpliwa, znajdziesz pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
NIL DESPERANDUM
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2014-02-26, 14:59  


Choroba została wykryta w bardzo wczesnym stadium zaawansowania IA (Zalecenia (2013 r.), str. 224, tab. 10),
stopień złośliwości (wg skali Blooma Richardsona, BR) jest niski a nowotwór ma korzystny podtyp molekularny luminalny A,
Są to wszystko bardzo korzystne czynniki rokownicze.

Do pełnej oceny sytuacji brakuje informacji na temat wielkości uzyskanych marginesów operacyjnych,
biorąc jednak pod uwagę niewielkie wymiary guza pierwotnego (do 5 mm dla cechy T1a)
można przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że udało się go usunąć z wystarczającym (>= 10 mm) marginesem,
co oznacza, że uwzględniając wszystkie wyżej opisane czynniki, szanse powodzenia leczenia powinny być bardzo wysokie.

Leczenie wygląda na prowadzone prawidłowo: z racji wykonania operacji oszczędzającej wykonano uzupełniającą radioterapię,
wdrożono leczenie hormonalne (Tamoxifen) jako najbardziej odpowiednie dla tego podtypu raka ('Zalecenia' j.w., str. 239, tab. 14).

Zalecenia co do częstości i zakresu kontroli podane są w tab. 19 na str. 258 wyżej linkowanych 'Zaleceń'.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
caca 


Dołączyła: 25 Lut 2014
Posty: 4
Skąd: Słupsk

 #4  Wysłany: 2014-03-03, 19:28  


Witam. :-D Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi.Chciałam dodać, iż w 2009 roku robiłam pierwszą mammografię i wówczas stwierdzono:
oba sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej z inwolucyjną tk.gruczołową w częściach centralno-górno-bocznych.W sutku prawym w części górno-bocznej widoczne trzy okragłe zacienienia 5-7mm gładkokonturowane-torbielki? wezły chłonne w ogonie Spense'a ? Wskazane uzupełniające badanie USG piersi.Poza tym oba sutki bez zmian ogniskowych i wtórnie naciekowych.Skóra ,tk. podskórna , aparat więzadłowy bez zmian.Doły pachowe czyste.
Według zaleceń lekarza zrobiłam USG piersi, które opisano:
piersi tłuszczowe z rozmazaną dysplazją.W części bocznej piersi prawej torbielka o średnicy 5,2 mm ,bez znaczenia klinicznego.Zmian nie stwierdza się .Skóra i brodawki w normie.Węzły chłonne niepowiększone.
Na moje zapytanie " co dalej" padła odpowiedz , że mam się tym nie przejmować i nic z tym nie robić bo taki " cyckowy mój urok".wobec powyższego nic z tym nie robiłam przez 3 lata.Nadarzyła mi się okazja zrobienia tym razem darmowej mammografii więc skorzystałam z tego.Jakie było moje zdziwienie gdy po tygodniu dostałam telefon z poradni z informacją iż mam się na drugi dzień stawić na USG. Pani doktor obejrzała wnikliwie moje poprzednie badanie i zapytała się mnie dlaczego czekałam z tym 3 lata ?Zrobiłam wielkie oczy i powiedziałam że nic nie kazano mi z tym robić. okazało się ,że już wówczas jeden z moich guzków był BIRADS 5.Ziemia osunęła mi się z pod nóg.Potem wszystko potoczyło się błyskawicznie ,w ciągu jednego tygodnia zaliczyłam mammografię, usg, biopsję grubo-igłową, badanie izotopami wartownika + SPECT CT i operację, którą opisałam 2 posty wyżej :-D .Mimo iż byłam przerażona tym wszystkim jestem bardzo wdzięczna za tak szybką reakcje lekarzy.
WYNIKI BADAŃ PO OPERACJI
opis makroskopowy
I. "Guzek piersi prawej";Fragment gruczołu piersiowego wym. 7,0x6,0x4,5 cm,częściowopokryty płatem skóry wym.5,0x2,0 cm.W jednym z biegunów płata skóry -nić. Na przekrojach widoczny krwiak (wypełniona skrzepami loża po nakłuciu) śr. 1,0 cm.W ścianie zmiany widoczna szarawej barwy tkanka o wzmożonej spoistości, śr. ogniska 0,5 cm.Ognisko oddalone 0,8 cm od najbliższej granicy preparatu oznaczonej tuszem.pozostałe marginesy tkanek zdrowych > 1,0 cm.Pobrano wycinki:
1. ściana loży wraz z opisanym ogniskiem
2.pozostała część loży
II."Węzły chłonne dołu pachowego: Zawartość dołu pachowego wym. (,0x5,0x4,5 cm.Jeden z biegunów preparatu oznaczono nicią.Pobrane wycinki:
1.Węzły chłonne
2.Tkanka z pogranicza materiału oznaczonego nicią
OPIS MIKROSKOPOWY
I.1.Rak przewodowy BR I (1+2+1) gruczołu piersiowego (NST) pT1a N0 MX, ognisko odległe o 0,7 cm od najbliższej granicy cięcia.
2.Nacieków raka nie stwierdza się.
II.1.Dwadzieścia jeden węzłów chłonnych bez przerzutów(0/21)
2.Trzy węzły chłonne bez przerzutów (0/3)
Obecnie jestem po wizycie u onkologa ,zmieniono mi lek z Tamoxifenu na Egistrozol i udało mi się wyżebrać :cry: w końcu skierowanie na usg piersi, mammografię i usg jamy brzusznej a to tylko dlatego ,że pierś jest zaróżowiona z bardzo twardą (jak kamień) brodawką i mam ciągłe nudności i odruchy wymiotne a także codzienne bóle głowy. :cry: Mam cichą nadzieję ,że te objawy nie są związane z moją chorobą :-D
Nie wiem czy opisałam wszystko dokładnie( ściągałam z karty informacyjnej szpitalnej).
Powiedzcie mi czy mam szanse i jak duże na wyleczenie a także jakie są dokładne moje rokowania.Bardzo się boję bo duża część mojej rodziny ze strony mamy jak i taty umierała na raka.Chciałam zrobić badania genetyczne ale moja pani onkolog stwierdziła że jest mi to niepotrzebne.Mam dwie córki i o nie też się boję :-( Jeżeli coś przeoczyłam napisać to proszę mi napisać.Bardzo dziękuję za wszystkie informacje i opinie.
 
kuna13 



Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 464
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 59 razy

 #5  Wysłany: 2014-03-03, 19:48  


Skierowanie do poradni genetycznej może wypisać Ci lekarz rodzinny jeśli onkolog nie chce choć biorąc pod uwagę występowanie raka w rodzinie nie powinien robic żadnego problemu
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2014-03-04, 11:51  


caca napisał/a:
ognisko odległe o 0,7 cm od najbliższej granicy cięcia.

To wprawdzie margines mniejszy niż uznawany za bezpieczny 10 mm, ale ciągle jeszcze całkiem spory.
Wykonana miejscowa radioterapia powinna dodatkowo zwiększyć pewność radykalności usunięcia ogniska pierwotnego.

caca napisał/a:
mam ciągłe nudności i odruchy wymiotne a także codzienne bóle głowy. :cry: Mam cichą nadzieję ,że te objawy nie są związane z moją chorobą :-D

Mnie też tak się wydaje.

caca napisał/a:
czy mam szanse i jak duże na wyleczenie a także jakie są dokładne moje rokowania.

Biorąc pod uwagę dość duże marginesy (tylko jeden z nich = 7 mm, pozostałe ponad 10 mm)
i pozostałe korzystne czynniki rokownicze (o czym pisałem w poście # 3)
uważam, że rokowanie należy określić jako bardzo dobre, a szanse powodzenia leczenia jako bardzo wysokie.
Dla takich przypadków jak Twój, odsetek pięcioletnich przeżyć zapewne oscyluje wokół wartości rzędu 90-95 %.

caca napisał/a:
Chciałam zrobić badania genetyczne ale moja pani onkolog stwierdziła że jest mi to niepotrzebne.Mam dwie córki i o nie też się boję :-(

Szczegółowe wskazania odnośnie kwalifikacji do badań genetycznych są zawarte w wyżej linkowanych 'Zaleceniach' (2013 r.) od str. 215.
Jeśli spełniasz takie kryteria, powinnaś otrzymać skierowanie na badanie, w przeciwnym razie możesz je wykonać prywatnie (odpłatnie).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
caca 


Dołączyła: 25 Lut 2014
Posty: 4
Skąd: Słupsk

 #7  Wysłany: 2014-03-07, 18:59  


Ślicznie dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego weekendu. :-D
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group