1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi potrójnie ujemny
Autor Wiadomość
ulape 


Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2013-04-07, 11:18  Rak piersi potrójnie ujemny


Witam, jestem tu nowa.

Moja mama lat 63 jest po usunięciu radykalnym guza piersi i usunięciu węzłów chłonnych pachowych.
To rak potrójnie ujemny.
Bloom (3+2+2)=7 pkt GII, Ki 67 ok.90 %.
W rozpoznaniu C50.4 Rak piersi prawej T1 N1 M0.

"Do badania otrzymano fragment gruczołu piersiowego 8x4x3 cm z samym guzem 2,3x1,5x2 cm.
Guz dochodzi w pobliże głębokiej granicy cięcia.
Odległość od marginesu oznaczono nitką 0,3 cm(?) od skóry 2 cm, margines od klipsa 2 cm.
Rozpoznanie Rak naciekający piersi.
Naciek raka w głębokiej granicy cięcia chirurgicznego".

Proszę o wyjaśnienie, jakie są rokowania, jakie leczenie czeka mamę?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-04-07, 12:59  


ulape napisał/a:
W rozpoznaniu C50.4 Rak piersi prawej T1 N1 M0.

ulape napisał/a:
Do badania otrzymano fragment gruczołu piersiowego 8x4x3 cm z samym guzem 2,3x1,5x2 cm.

To oznacza, że pierwotne rozpoznanie cechy T1 trzeba podwyższyć do grupy T2 (guz ponad 20 do 50 mm).

ulape napisał/a:
Guz dochodzi w pobliże głębokiej granicy cięcia.
Odległość od marginesu oznaczono nitką 0,3 cm(?) od skóry 2 cm, margines od klipsa 2 cm.
[...]
Naciek raka w głębokiej granicy cięcia chirurgicznego".

Wobec zapisu 'Naciek raka w głębokiej granicy cięcia chirurgicznego' należy uznać, że margines jest niewystarczający
i wymaga działań uzupełniających: docięcia, ewentualnie jeśli jest to niemożliwe (np. z braku takiej możliwości, ponieważ cięcie było głębokie i może nie być możliwości pogłębienia go) zastosowania radioterapii miejscowej.

Nie podajesz informacji na temat stwierdzonego przerzutowego zajęcia węzłów chłonnych (cecha N1),
na jakiej podstawie to stwierdzono.
Wymaga to weryfikacji i podjęcia odpowiedniego działania: jeśli węzły są zajęte konieczne jest wykonanie ich usunięcia (limfadenektomii).

Bez uzupełnienia tych informacji nie można wypowiedzieć się na temat rokowania.

Leczenie musi być ukierunkowane na radykalizację usunięcia całości nowotworu:
ogniska pierwotnego (guza) oraz przerzutowo zajętych węzłów chłonnych.
Oprócz leczenia operacyjnego (reoperacja guza pierwotnego (?), limfadenektomia)
i prawdopodobnej radioterapii może zostać zastosowana uzupełniająca chemioterapia.
Z uwagi na trójujemność nowotworu nie może być zastosowana hormonoterapia jako nieefektywna.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ulape 


Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2013-04-09, 23:25  


Witam ponownie. I dziękuję. Nie do końca wszystko chyba rozumiem. Przed operacją- po biopsji węzłów stwierdzono przerzuty (wyniku niestety nie widziałam). Po operacji chirurg powiedział, że wraz z guzem zostały usunięte wszystkie węzły-jak już wcześniej napisałam. Czy limfadenektomia to nie właśnie usunięcie węzłów? Nie wiem czy to istotne Mama ma dwa cięcia po operacji: pod pachą po usunięciu węzłów i na piersi. Nikt nie wspominał o reoperacji. Jutro jedziemy odebrać wynik
_________________
ulape
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-04-10, 09:16  


ulape napisał/a:
Czy limfadenektomia to nie właśnie usunięcie węzłów?

Tak, to jest to samo.
Jednak informacje podane przez Ciebie w pierwszym poście nie mówią o tym, jak oceniono zajęcie węzłów chłonnych,
ile ich było zajętych na ile usuniętych i przebadanych.

Ewentualna operacja docięcia mogłaby dotyczyć poszerzenia niedostatecznego marginesu usunięcia guza,
gdzie wyraźnie jest mowa o naciekach raka w granicy cięcia.
Może się to okazać niemożliwe do wykonania z powodu braku miejsca do cięcia (gdyż guz leżał głęboko)
w takim razie powinna zostać wykonana uzupełniająca miejscowa radioterapia.
Myślę, że warto, byś dokładnie porozmawiała o tym z lekarzem i poprosiła o wyjaśnienie proponowanego dalszego postępowania w tej kwestii.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ulape 


Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 5

 #5  Wysłany: 2013-04-10, 18:16  


Dziś został odebrany wynik. ROZPOZNANIE:
I. Przebadano 12 węzłów chłonnych. W dwóch węzłach stwierdzono przerzuty raka, wiekszy 5mm, przekraczający torebkę węzła i obejmujący tkanke tłuszczową (2/12).
pN1
II.We fragmencie gruczołu piersiowego oznaczonego jako granica dolna znaleziono ognisko raka naciekającego wielkości 3x2mm
Margines chirurgiczny 10mm
III/IV.Fragmenty gruczołu piersiowego. Nie znaleziono ognisk nowotworowych 2.04.2013r.
OPIS MAKROSKOPOWY
Do badania otrzymano:
Tkanke tłuszczowa dołu pachowego 11x8x3cm
Fragment gruczołu piersiowego 4x3x1cm
Fragment Tkanki tłuszczowej 5x1,5x0,3cm. Makroskopowo bez podejrzanych ognisk
Fragment Tkanki tłuszczowej 4x2x0,5cm.Makroskopowo bez podejrzanych ognisk
_________________
ulape
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-04-11, 08:35  


ulape napisał/a:
I. Przebadano 12 węzłów chłonnych. W dwóch węzłach stwierdzono przerzuty raka, wiekszy 5mm, przekraczający torebkę węzła i obejmujący tkanke tłuszczową (2/12).
pN1

Wykonana limfadenektomia powinna załatwić sprawę pozbycia się ognisk przerzutowych w węzłach chłonnych.
Przekroczenie nowotworu poza torebkę węzła i naciek tkanki tłuszczowej wymagał usunięcia tego z odpowiednim marginesem.

ulape napisał/a:
II.We fragmencie gruczołu piersiowego oznaczonego jako granica dolna znaleziono ognisko raka naciekającego wielkości 3x2mm
Margines chirurgiczny 10mm

Margines 10 mm otaczający usunięte ognisko nowotworu oznacza, że usunięto je w bezpiecznych granicach.

W przypadku jedynie częściowego usunięcia piersi jako leczenie uzupełniające powinna zostać zaproponowana radioterapia (Zalecenia (2011 r.), str. 221)
oraz z racji trójujemności nowotworu chemioterapia (j.w., str. 223, tabela 14).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ulape 


Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 5

 #7  Wysłany: 2013-04-11, 10:41  


Dziękuje bardzo. Doktor zaproponowała takie właśnie leczenie. Najpierw radio potem chemioterapia-o szczegółach nie było jeszcze mowy ponieważ od operacji minęło dopiero 2 tygodnie. Z tego co zrozumiałam między wierszami leczenie będzie dość długie i ciężkie
_________________
ulape
 
ulape 


Dołączyła: 05 Kwi 2013
Posty: 5

 #8  Wysłany: 2013-06-03, 19:23  Witam ponownie


W tej chwili mama jest po drugiej chemii. Jeszcze przed pierwszą chemią dokuczał jej silny ból kręgosłupa promieniujący do nogi. Podczas pobytu w szpitalu lekarz stwierdził, że to rwa kulszowa a ból trwa do dzisiaj czyli mniej więcej 2 miesiące. Zaczynam się martwić, czy dzieje sie coś złego. Lekarz bagatelizuje sprawę. Czytałam o scyntygrafii- czy jest tu zasadna? Bardzo proszę o radę
_________________
ulape
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #9  Wysłany: 2013-06-03, 22:55  


Oczywiście !, ja miałam robioną scyntygrafię kości jak zabolało mnie biodro, bo mogą być przerzuty, ale nie muszą, lek dal mi bez problemu, zapytaj swojego czy da ci gwarancję na piśmie, że to przerzut, ja swojego tak spytałam, pozdrowienia annas

[ Dodano: 2013-06-03, 22:58 ]
przepraszam miało być - gwarancja na piśmie, że to nie jest przerzut
_________________
anna
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group