1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi o nieznanym ognisku pierwotnym
Autor Wiadomość
Aśka30 


Dołączyła: 27 Maj 2013
Posty: 4
Skąd: Łódź

 #1  Wysłany: 2013-05-27, 00:59  Rak piersi o nieznanym ognisku pierwotnym


Witajcie,
piszę w sprawie choroby mojej mamy (64 lata).
Pierwszy raz trafiłam na to forum około dwóch miesięcy temu szukając informacji o biopsji, mammografii - wtedy, gdy dowiedziałam się, że mama ma umówioną wizytę w poradni onkologicznej..

Od tamtego czasu mamy zrobione następujące badania:

1. Morfologia ogólna - wszystkie wyniki w normie

2. USG piersi (6.04) - w prawym dole pachowym masywne pakietowe, powiększone węzły chłonne,
największy ok. 50x31mm, mniejsze satelitarne ok. 20x15mm, 23x20mm, 22x18mm
oraz widoczne powiększone węzły w okolicy podobojczykowej i na granicy ogona Spencea ok. 21x22 mm, 16x14 mm.
W obu piersiach zmian ogniskowych niezaobserwowano. Dół pachowy lewy wolny.
Wskazana BAC oraz mammografia.

3. Mammografia (16.04) - stwierdzono zmianę, konieczna dalsza diagnostyka gruczołu piersiowego - powiększone węzły chłonne pachowe po prawej stronie, zalecane USG kontrolne.
Dodatkowo napisane odręcznie w cudzysłowiu zero lub O ("0")

W międzyczasie mama zrobiła też prześwietlenie płuc, które nie wykazało żadnych zmian.

4. 8 maja miała zrobioną biopsję gruboigłową, a to wynik badania patomorfologicznego
(21.05): Carcinoma metastaticum.
W materiale obecne są małe fragmenty utkania węzła chłonnego ogniskami rozrostu komórek nabłonkowych.
Cytokreatyna AE1/AE3(+)

5. W ostatnim czasie (24.05) odebraliśmy wyniki markerów - mocno ponad normę :(:
Ca125 159
Ca 15-3 87,2
CEA 3,13

Początki były trudne, ponieważ mama w przychodni miała za każdym razem wizytę u innego lekarza,
dopiero teraz trafiła na Panią doktor, która wzbudza u niej zaufanie i była bardzo życzliwa.
Byliśmy także na konsultacji u jeszcze jednego lekarza - chirurga onkologa, który stwierdził, że jest to nowotwór ukryty i zalecił rezonans piersi (będzie robiony dopiero 12.06), aby móc jednoznacznie stwierdzić, gdzie jest ognisko choroby.
Czekamy jeszcze na wyniki receptorów - mają być za dwa dni.

Lekarka, u której ostatnio była mama mówiła, że te zmiany najprawdopodobniej są od piersi - mimo, że w samej piersi nie stwierdzono żadnych zmian i że mama powinna jak najszybciej zacząć chemioterapię (półroczne leczenie), a później naświetlania - bez usuwania piersi.
Natomiast lekarz (ten od konsultacji) powiedział, że po chemii będzie konieczna operacja..

Nie wiem, czy wszystko przekazałam dokładnie tak jak jest - wyniki przepisałam ze skanów badań, resztę napisałam po rozmowach z mamą (które swoją drogą nie są łatwe, gdyż jak ona mówi - nie chce nas tym wszystkim martwić..).

Bardzo proszę spróbujcie mi wyjaśnić na czym polegają te rozbieżności?
Czy na podstawie przeprowadzonych badań można już podjąć decyzję co do dalszego leczenia?
Czytając inne posty widziałam mnóstwo różnych danych, określających stopień zaawansowania choroby, a u nas tego jak na lekarstwo.. wydaje mi się, że te opisy są bardzo lakoniczne..
Czy można już powiedzieć jakie są rokowania?

Próbowałam sama znaleźć informacje na temat interpretacji wyników biopsji, ale na hasło "Carcinoma metastaticum" wyniki pokazują jedynie tłumaczenie z łaciny..
Co mogę zrobić, żeby mieć pewność, że robimy z rodziną wszystko co w naszej mocy, aby nasza Mama była zdrowa?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-27, 08:13  


Asiu, witaj na forum.

Opisana przez Ciebie sytuacja wygląda dość nietypowo jak na rozpoznanie raka piersi, ale jest to możliwe.
Pogrupowane w pakiety i znacznie powiększone węzły chłonne są typowym objawem ich przerzutowego zajęcia,
co dodatkowo potwierdził wynik wykonanej biopsji: carcinoma metastaticum = rak przerzutowy.
Z tego można wnosić, że stadium zaawansowania jest co najmniej lokalno-regionalne,
a jeśli potwierdzi się zajęcie węzłów chłonnych podobojczykowych (cecha N3a),
wówczas będzie to oznaczało co najmniej wysokie stadium zaawansowania IIIC (Zalecenia (2011 r.), str. 207-208).

Wkrótce poznany wynik oznaczenia wartości receptorów pozwoli na optymalny dobór (chemio- / hormono-) terapii.

Problemem pozostaje zidentyfikowanie ogniska pierwotnego nowotworu, punktu powstania i rozwoju choroby.
W tym celu proponowane są dalsze badania (MRI).

Właściwe dalsze postępowanie zależy od znalezienia ogniska pierwotnego oraz określenia stadium zaawansowania choroby,
jeśli ognisko pierwotne uda się zidentyfikować, najprawdopodobniej zakwalifikuje się do usunięcia (raczej wraz z całą piersią),
możliwe że zostanie zaproponowana chemioterapia przedoperacyjna (tzw. neoadjuwantowa) co bywa stosowane szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby.

W przypadku nieodnalezienia ogniska pierwotnego leczenie może okazać się nieskuteczne i mieć jedynie charakter paliatywny,
podobnie jak miałoby to miejsce w przypadku stwierdzenia uogólnienia choroby.

Odpowiadając na pytanie o rokowanie napiszę, że nawet w przypadku zidentyfikowania ogniska pierwotnego
biorąc pod uwagę masywne przerzuty do węzłów chłonnych sytuacja niestety wygląda na poważną.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Aśka30 


Dołączyła: 27 Maj 2013
Posty: 4
Skąd: Łódź

 #3  Wysłany: 2013-05-27, 10:29  


Richelieu, dziękuję Ci bardzo za odpowiedź.

Eh.. miałam jednak nadzieję na bardziej pozytywne wieści :(. Ale absolutnie nie składamy broni. Zrobimy pewnie rezonans, jeżeli wcześniej mama nie zacznie już leczenia. Swoją drogą - myślisz, że możliwe/wskazane jest rozpoczęcie chemioterapii bez poznania ogniska? Czy to rezonans da odpowiedź o zajęciu węzłów chłonnych podobojczykowych?

Dam znać jak będą wyniki receptorów.
I mam ogromną nadzieję, że jednak wszystko będzie dobrze.
 
Irka 



Dołączyła: 14 Mar 2011
Posty: 136
Pomogła: 41 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-27, 10:41  


Będzie dobrze, MUSI być!!!
Moja mama jest 5 lat po mastektomii póki co cisza,czego i wam życzę! 8-)
 
Aśka30 


Dołączyła: 27 Maj 2013
Posty: 4
Skąd: Łódź

 #5  Wysłany: 2013-05-27, 12:35  


Irka, dzięki wielkie za wsparcie! Bardzo się przydaje.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-27, 13:41  


Aśka30 napisał/a:
myślisz, że możliwe/wskazane jest rozpoczęcie chemioterapii bez poznania ogniska?

Jeśli ognisko nie zostanie szybko zlokalizowane, to chemioterapię i tak trzeba będzie rozpocząć bez zbędnego odwlekania tego.
Warto natomiast byłoby znać lokalizację tego ogniska jak i rozległość choroby, by móc odpowiednio zaplanować całe leczenie.

Aśka30 napisał/a:
Czy to rezonans da odpowiedź o zajęciu węzłów chłonnych podobojczykowych?

Nie, to badanie jedynie może uwidocznić zmiany wysoce podejrzane o złośliwy charakter, w tym także poszukiwane ognisko pierwotne.
Jednak badanie obrazowe, jakim jest MRI, nie daje całkowitej pewności o złośliwym charakterze zmian, chociaż w niektórych przypadkach wskazuje je z bardzo dużym prawdopodobieństwem.
Ostateczne potwierdzenie uzyskiwane jest w wyniku biopsji lub badania histopatologicznego.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Aśka30 


Dołączyła: 27 Maj 2013
Posty: 4
Skąd: Łódź

 #7  Wysłany: 2013-05-30, 21:25  


Dziękuję za odpowiedź.

My niestety ciągle czekamy na wyniki receptorów, które przesunęły się o tydzień i będą w najbliższy wtorek. W środę wizyta u lekarza, wcześniej mama ma mieć robioną tomografię klatki i miednicy - czy to ciągle poszukiwania ogniska?

Mama rozmawiała także z lekarzem o badaniu PET i będzie miała na nie jutro skierowanie, ale nie wiem jakie mamy w Łodzi szanse, żeby udało się je szybko wykonać.. Pewnie lekarz zdecyduje o rozpoczęciu chemioterapii nie czekając na wszystkie badania - tak jak pisał Richelieu nie warto tego odwlekać. Z drugiej strony Pani doktor zaczyna w czwartek urlop i obawiam się, że wszystko znowu przesunie się w czasie..

Powiedzcie proszę, czy w trakcie chemioterapii wykonuje się - czy to ma wtedy w ogóle sens - jakiekolwiek tego typu badania (PET, tomografię, rezonans)? Czy ta diagnostyka dopiero po zakończeniu cyklu?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2013-05-30, 21:44  


Aśka30 napisał/a:
wcześniej mama ma mieć robioną tomografię klatki i miednicy - czy to ciągle poszukiwania ogniska?

Jeśli chodzi o klatkę piersiową, to tak,
w przypadku miednicy chodzi raczej o inne niezależne ognisko (np. raka jajnika) lub przerzuty.

Aśka30 napisał/a:
czy w trakcie chemioterapii wykonuje się - czy to ma wtedy w ogóle sens - jakiekolwiek tego typu badania (PET, tomografię, rezonans)? Czy ta diagnostyka dopiero po zakończeniu cyklu?

W niektórych sytuacjach można wykonywać takie badania (np. co 2 cykle CTH)
w celu monitorowania skuteczności leczenia (czasu wystąpienia progresji choroby),
dotyczy to jednak raczej oceny skuteczności leczenia paliatywnego uogólnionego raka piersi
lub chemioterapii drugiej linii w przypadku wznowy raka jajnika.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group