1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak pęcherza moczowego
Autor Wiadomość
byniowski 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2013-11-12, 22:22  rak pęcherza moczowego


Witam wszystkich serdecznie.

Postanowiłem zapisać się na Forum Onkologiczne, ponieważ stwierdzono u mnie raka pęcherza moczowego, a konkretnie:
Rak lity z polami o różnicowaniu gruczołowym (wykazano wydzielanie śluzu w cewkach rakowych) naciekający błonę mięśniową pęcherza (co najmniej pT2 w zakresie badanego materiału). W jednym z naczyń błony śluzowej pęcherza obecny zator z komórek rakowych. Obraz histopatologiczny w powiązaniu z profilem immunohistochemicznym (CK7 +; CK20 +) bardziej przemawia za rakiem urotelialnym high grade z różnicowaniem w kierunku gruczolakoraka niż za rakiem z jelita grubego.
Jestem swiadomy czekającej mnie operacji usunięcia pęcherza moczowego, ale chciałbym otrzymać odpowiedź na pytanie:
Czy chemioterapia powinna poprzedzać operację, czy raczej odwrotnie, po pierwsze operacja, a następnie chemioterapia?
 
asiunia176 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2012
Posty: 284
Pomogła: 19 razy

 #2  Wysłany: 2013-11-13, 11:45  


http://onkologia.zaleceni...o_plciowego.pdf
Poczytaj od strony 32.
 
byniowski 


Dołączył: 12 Lis 2013
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2013-11-13, 15:02  


Bardzo dziękuje za podanie linku.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #4  Wysłany: 2013-11-18, 12:34  


Cytat:
Jestem swiadomy czekającej mnie operacji usunięcia pęcherza moczowego, ale chciałbym otrzymać odpowiedź na pytanie:
Czy chemioterapia powinna poprzedzać operację, czy raczej odwrotnie, po pierwsze operacja, a następnie chemioterapia?

Odpowiedź znajdujemy na str. 338 odpowiednich Zaleceń (2011 r.), gdzie czytamy:
Cytat:
Chemioterapia neoadiuwantowa
Pojawia się coraz więcej danych uzasadniających zastosowanie CTH neoadiuwantowej przed cystektomią u chorych na raka pęcherza z guzami cT2 lub cT3.
W badaniach klinicznych z losowym doborem chorych wykazano korzyść w zakresie czasu przeżycia po zastosowaniu CTH przedoperacyjnej, zwłaszcza u chorych z cechą cT3 — wyniki badań potwierdzono w metaanalizie, w której wykazano znamienne wydłużenie czasu całkowitego przeżycia oraz czasu przeżycia wolnego od choroby u chorych poddanych przedoperacyjnej CTH.
Leczenie neoadiuwantowe BCa jest wskazane przede wszystkim u chorych ze stopniem zaawansowania cT3 w dobrym stanie ogólnym (ECOG ≤ 1). Schematy CTH powinny zawierać cisplatynę (GC lub M-VAC; tab. 19) — podaje się na ogół 3 cykle.

Chemioterapia uzupełniająca
Rola CTH uzupełniającej radykalny zabieg operacyjny u chorych na raka pęcherza moczowego jest niepewna (nie wykazano jednoznacznie korzyści). Uważa się jednak, że leczenie uzupełniające można zastosować u chorych na raka pęcherza wywodzącego się nabłonka przejściowego szerzącego się pozapęcherzowo (≥ pT3), z zajęciem węzłów chłonnych lub z innymi czynnikami ryzyka (np. inwazja naczyń).
Chorzy powinni otrzymać co najmniej 3 cykle CTH zawierającej cisplatynę (GC lub M-VAC).
Stosowanie CTH uzupełniającej może dotyczyć wyłącznie chorych w dobrym stanie sprawności ogólnej, którzy nie otrzymali leczenia neoadiuwantowego.

Z powyższych zapisów wynika, że większe korzyści, zwłaszcza dla większych guzów (T3)
uzyskuje się przy CTH przedoperacyjnej, przy czym po jej zastosowaniu nie stosuje się już CTH uzupełniającej po operacji.

Wiążąca sugestia co do optymalnego postępowania należy oczywiście do Twojego lekarza.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group