1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak pęcherza moczowego naciekający
Autor Wiadomość
sylwka11 


Dołączyła: 07 Paź 2013
Posty: 3
Skąd: Italia

 #1  Wysłany: 2013-10-08, 15:11  Rak pęcherza moczowego naciekający


Witam!
Jestem nowa na forum i chcialabym zadac pare pytan dotyczacych mojego taty-64 lata.
W skrocie opisze jak wygladalo leczenie.

Pod koniec czerwca moj tata mial wykonany pierwszy TURT.
Wynik to carcinoma invasivo G3. Po zabiegu nie bylo zadnych komplikacji .
Pojawil sie tylko czestomocz zwlaszcza w nocy i bole pod prawa lopatka.
Urolog zdecydowal na wykonanie nastepnego TURT, poniewaz za pierwszym razem nie udalo sie mu usunac wszystkiego .
Zabieg zostal wykonany 5 wrzesnia Wynik badania to rak naciekajacy na podscielisko i miesniowke wlasciwa G3.

Po tym zabiegu tato mial stan podgoraczkowy , a kiedy wypisali go ze szpitala dostal wysokiej goraczki ,ktora trwala pare dni .
Ma caly czas problemy z czestmoczem .Czy jest to spowodowane zabiegiem ?
Lekarz kazal wykonac TC miednicy.

Oto wynik TK. Prosilabym o interpretacje.
Pogrubienie sciany pecherza do 13 mm z wyjatkiem ujscia lewego moczowodu.
Widoczne jest nacieczenie pecherzykow nasiennych i przedniej sciany odbytnicy.
Prawy moczowod szeroko niedrozny w obrebie odcinka srodsciennego w pecherzu moczowym.
Widoczne jest wodonercze ukladu kielichowo-miednicznego nerki prawej.
Wezly chlonne miednicy powiekszone w dozylnym podawaniu kontrastu.
Pecherzyk zolciowy bez zlogow.
Sledziona jednorodna niepowiekszona.
Trzustka bez zmian ogniskowych.
Nadnercze w normie .
Nerki bez zmian ogniskowych.
Widoczne sa zmiany miazdzycowe w scianach tetnic brzuchowych.
Watroba znacznie powiekszona z licznymi hypodensyjnymi obszarami srednicy okolo 12mm

Czy ten wynik potwierdza ze sa przerzuty na wezly chlonne? Czy opis watroby oznacz przerzuty?.
Jakie to jest stadium raka ? T4?
Czy tata sie kwalifikuje tylko do leczenia paliatywnego?

Ostatnio moj tata sie zle czuje ,ciagle spi,brak apetytu , zmeczenie pocenie nocne .
Czy to sa objawy rozsiania raka .
Jakie powinno byc dalsze postepowanie w jego przypadku .
Czy guz nie zostal calkowicie usuniety widzac naciekanie na pecherzyki nasienne?

Z gory dziekuje za odpowiedz
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2013-10-09, 11:57  


sylwka11 napisał/a:
Oto wynik TK. [...]
Widoczne jest nacieczenie pecherzykow nasiennych i przedniej sciany odbytnicy.

sylwka11 napisał/a:
Jakie to jest stadium raka ? T4?

Cytowany fragment zapisu TK wskazujący naciekanie nowotworu pęcherzyków nasiennych i ściany odbytnicy
klasyfikuje zaawansowanie guza pierwotnego do stadium T4 (Zalecenia (2011 r.), str. 332, tab. 16).
Nie jest to jednoznaczne ze stadium zaawansowania choroby, które zależy także od obecności przerzutów lokalnych i odległych,
jednak niezależnie od tego jest wysokie, co najmniej w III grupie (j.w.).

sylwka11 napisał/a:
Czy ten wynik potwierdza ze sa przerzuty na wezly chlonne? Czy opis watroby oznacz przerzuty?

Tylko badanie histopatologiczne może to jednoznacznie potwierdzić
badanie obrazowe jednak w interpretacji doświadczonego lekarza może z dużym prawdopodobieństwem za tym przemawiać,
w tym przypadku przy wysoce zaawansowanym guzie pierwotnym powiększenie węzłów chłonnych i ich reakcja na podanie kontrastu
a także liczne zmiany w wątrobie mogą być objawami przerzutów nowotworu w tych lokalizacjach.
Także tabela 18 na str. 337 wyżej linkowanych 'Zaleceń' wskazuje na relatywnie wysokie prawdopodobieństwo występowania przerzutów przy tak znacznym zaawansowaniu guza pierwotnego.

sylwka11 napisał/a:
Czy guz nie zostal calkowicie usuniety widzac naciekanie na pecherzyki nasienne?

Zabieg TURT przy guzie w stadium wyższym niż T1 nie może doprowadzić do wyleczenia,
dla takich przypadków (raka inwazyjnego, naciekającego) właściwym leczeniem radykalnym jest zabieg usunięcia pęcherza moczowego (cystektomia).
W przypadku braku możliwości uzyskania radykalności zabiegu operacyjnego / leczenia skojarzonego
możliwe jest jedynie leczenie paliatywne.

Przykro mi, że nie są to dobre informacje.
Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
sylwka11 


Dołączyła: 07 Paź 2013
Posty: 3
Skąd: Italia

 #3  Wysłany: 2013-10-09, 18:22  


Dziekuje bardzo za odpowiedz .Nie wiem tylko czy moj tata z tymi wynikami ma sie zglosic do swojego urologa tak jak mu kazano czy mamy teraz skonsultowac sie z onkologiem i ja nie wiem jakim onkolog -radiolog, onkolog-chirurg ,urolog-onkolog czy kazdy onkolog ?Wedlug mnie najbardziej odpowiedni bylby urolog.-onkolg Znalazlam tylko jednego w Kielcach Czy w jego przypadku cystektomia cos pomoze? Moj tata mieszka w Ostrowcu Swietokrzyskim i tam trudno jest o dobrego onkologa. Moze powinien zglosic sie do Poradni Medycyny Paliatywnej? .Prosilabym o pomoc .Moze ktos zna dobrego onkologa w Ostrowcu Swietokrzyskim Pozdrawiam serdecznie
 
izajarz 


Dołączyła: 27 Lip 2013
Posty: 130
Pomogła: 27 razy

 #4  Wysłany: 2013-10-09, 20:03  


Macie blisko Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Znajoma się tam leczy i sobie chwali podejście do pacjenta i obsługę. Jest po operacji wycięcia nerki z rakiem.
Pozdrawiam :)
_________________
izajarz
 
sylwka11 


Dołączyła: 07 Paź 2013
Posty: 3
Skąd: Italia

 #5  Wysłany: 2013-10-11, 19:24  


Dziekuje Ci za odpowiedz.Wiem ,ze w Kielcach jet Swietokrzyskie Centrum Onkologii.Nie wiem tylko czy zeby zglosic sie tam trzeba skierowanie od lekarza rozinnego.Z tego co slyszalam zeby zamowic wizyte w Poradni Onkologicznej w tym Centrum trzeba dlugo czekac .Do tej pory tata leczy sie u prywatnego urologa i wszystie badania byly wykonywane w szpitalu w Ostrowcu. Pozdrawiam serdecznie
 
izajarz 


Dołączyła: 27 Lip 2013
Posty: 130
Pomogła: 27 razy

 #6  Wysłany: 2013-10-11, 19:51  


Do onkologa nie potrzeba skierowania od rodzinnego lekarza.Znajoma czekała 2 tygodnie na wizytę. Pozdrawiam
_________________
izajarz
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #7  Wysłany: 2013-10-11, 21:48  


http://www.ecz-otwock.pl/ofertanfz,370,l1.html
sylwka11
, poczytaj, zadzwoń i dopytaj czy możecie tam się skonsultować.

Otwock jest daleko od Was, ale mają tam świetnych specjalistów min. onkologów- urologów.
Jest to prywatna placówka, ale mają też podpisane kontrakty z NFZ (nie wiem w jakim zakresie to jest teraz)
Prywatnie można zamówić konsultację i przyjechać z dokumentami i wtedy porozmawiać z profesjonalistami.

Oczywiście próbujcie też do Świetokrzyskiego CO
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group