1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz tarczycy
Autor Wiadomość
Gizmak 


Dołączyła: 08 Mar 2012
Posty: 6

 #1  Wysłany: 2012-03-08, 12:04  Guz tarczycy


Witam i proszę o wskazówki, bo nie wiem czy spokojnie czekać na wizytę czy może powinnam zrobić jakieś badania dodatkowe. Ponieżej załączam swoje wyniki.

Guz uwidoczniony w badaniu USG tarczycy Opis:
"Gruczoł tarczycowy w położeniu typowym, o prawidłowej echostrukturze.
W płacie prawym drobna przestrzeń płynowa o średnicy 3,7 mm.
W biegunie dolnym płata lewego, położona grzbietowo płynowo-lita zmiana ogniskowa,
unaczyniona centralnie i obwodowo, z nielicznymi mikrozwapnieniami.
Zmiana ma wymiary 13x10x10. Proponuję BACC.
Wymiary płata prawego - 54x18x16 (v=7,7)
płata lewego 53x18x 15 (v=6,8)
węzły chłonne niepowiększone"

Wynik biopsji
W obrębie skąpokrwotoczno-białkowego podścieliska widoczne są dominujące w rozmazie niemal wyłącznie, bardzo liczne makrofagi ogniska poresorpcyjego.

Pozostałe badania:
TSH : 1,8 (0,27-4,2),
ft3 3,44 (2,0 - 4,4),
ft4 1,41 (0,93 - 1,7),
anty TPO 12 (do 34)
PTH - 37,5 (15 - 65)
Na wyniki kalcytoniny wciąż czekam.

Do endokrynologa trafiłam po lekkim wytrzeszczu prawgo oka (mimimalny).
Bardziej zaniepokoił mnie problem z domykaniem się powieki, światłowstęt i dziwne bóle głowy,
na które nie pomagały leki przeciwbólowe dostępne bez recepy, okłady czy masaże.
Po ok. tygodniu problemy samoistnie ustąpiły, ale w celu zakończenia diagnostyki miałam zrobić jeszcze USG (no i wtedy się dowiedziałm o tym guzku).

Proszę o informację czy powinnam się martwić tymi makrofagami, które wyszły w biopsji?
Czy mogę się cieszyć, że nie wykryła ona komórek rakowych (a może raczej powinnam się wstrzymać, bo chyba inne komórki w ogóle nie były widoczne w badaniu).
Czy te makroofagi raczej oznaczają stan zapalny (mimo takich wyników hormonalnych) czy równie dobrze może to być jakaś grubsza sprawa (gdzieś doczytałam, że niekiedy sprzyjają nowotworom).
Czy za jakiś czas będe musiała znów powtórzyć biopsję?
Czy jeśli to jest tylko stan zapalny, to czy konieczne będzie leczenie (a jeśli tak to czym? antybiotyki czy sterydy?)

Z góry dziękuję za pomoc ;)
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #2  Wysłany: 2012-03-08, 20:02  


Witaj,

Makrofagi pojawiaja sie w porocesach zapalnych, bardzo czestwo w procesach przewleklych ( w przypadku odpowiedzi immunologicznej ) .

Mozliwe , ze guzek jest zapalny.

Czy mialas moze badanie Przeciwciała TRAb ?

Przeciwcialo aTPo - swiadczy o jednej chorobie - Hashimoto, to TRAb o drugiej.. Gavesa - Bassedowa - obie sa chorobami zapalnymi i moga powodowac guzki tarczycowe.

Jestes pod opieka endokrynologa, tak ? Bylas juz z tym wynikiem BAC ?

Czy potrzebne bedzie leczenie w przypadku zapalenia , zadecyduje lekarz oceniajac wydolnosc tarczycy .
 
Gizmak 


Dołączyła: 08 Mar 2012
Posty: 6

 #3  Wysłany: 2012-03-09, 17:33  


Tak jestem pod opieką endokrynologa, ale jeszcze nie byłam z Tym wynikiem. Wizytę mam mieć 21.03.

Z przeciwciał miałam robione tylko ATPO (te badaniania miałam zlecone po wytrzeszczu, przed wykryciem guza)

Czy taki wynik kalcytoniny może się wiązać z nowotworem? Mam 7,47 (do max.5,00) flaga H.(nie wiem co to znaczy).
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #4  Wysłany: 2012-03-09, 19:47  


Gizmak,

Wytrzeszcz raczej kojarzony jest z choroba Gr-Bas. a wtedy ozacza sie przewcialo TRAB

Podwyzszony poziom kalcytoniny moze swiadczyc o raku rdzeniastym, ale wcale nie musi .Czy mialas badanie wapno ( Ca )? Jesli nie ,warto oznaczyc ,gdzyz zaburzenie poziomu wapnia moze powodowac rozne zaburzenia takze ze strony ukl. nerwowego .

flaga H -to chyba oznaczenie high - pokazujace, ze wynik jest podwyzszony , poza norma

Za 1,5 tyg masz endokrynologa, wiec poczekajmy co zadecyduje. To nie jest dlugi czas oczekiwania.

Jednak , przy raku rdzeniastym, czesto biopsja guzka jest falszywie ujemna ( chociaz nie tylko w tym typie i nie tylko w przypadku tarczycy ;) )

Mysle, ze teraz trzeba uzbroic sie w cierpliwosc i poczekac co zadecyduje lekarz, jakie dalsze postepowanie widzi. Jednak nie daj sie zbyc, w zwiazku z tym podwyzszonym mianem kalcytoniny.


Sciskam

Iwona
 
Gizmak 


Dołączyła: 08 Mar 2012
Posty: 6

 #5  Wysłany: 2012-03-10, 00:17  


Wapń miałam robiony ok m-ca temu (jakiś tydz. po pojawieniu się wytrzeszczu). W tym okresie miałam ciągle zapalenie pęcherza (trwa ono od ok. lipca u.r i wówczas miałam infekcję klebsiellą pneumonie 10^6) i nefrolog sprawdzał stan nerek.

wapń całkowity 2,36 (2,09- 2,54)
fosfor nieograniczony 4,1 (2,7 - 4,5)

wówczas też miałam robione CPR, które było poniżej 1 (0 - 5)
leukocyty z krwi wynosiły wówczas 6,2 (3,8 - 10)
a w moczu 30- 50 wpw (3-5)

Po za tymi leukocytmi w moczu i obniżoną liczbą płytek 135 tys. (140 - 440) wszystkie pozostałe wyniki były ok. Przed bac brałam przez 3 tyg. biseptol więc chyba to nie bakterie je wywołały. Choć sama nie wiem, bo temat tarczycy interesuje mnie od ok. m-ca ;)

Kalcytonina była badana na furaginie (przyjmuję 2 tabl/ noc). Czy to mogło zakłócić wynik? I tak się zastanawiam czy takie niewielkie (bo tylko 2,5 x przekroczyłam normę ;) )odtępstwo może zwiastować raka rdzeniastego? Z tego co widziałm po różnych forach, to ludzie pisali o dużo wyższych wynikach.

Jeśli już w ogóle mogę mówić o jakiś objawach tarczycowych, to:
- od ok 2 m-cy strasznie marzły mi kończyny (od ok godz. 18 nie mogłam ich niczym rozgrzać), poszłam do kardiologa i okazało się, że jest lepiej niż myślałam (zastawka mitralna - przedni płatek prolaptyczny, nie uwidoczniono fali zwrotnej, zastawka trójdzielna prawidłowa, śladowa fala zwrotna, pozostałe elementy już całkiem ok)
- mam bardzo suchą skórę
- zrobiłam się strasznie wybuchowa i mam strasznie zmienne nastroje, wystarczy byle drobiazg i mam super doła lub jestem super szczęśliwa (ostnio miałam trochę rzeczy na głowie i myślałam że mam depresja itp;)
- od mniej więcej września cały czas boli mnie gardło (czasm jest lekko jakby obrzmiałe i czasem trudniej mi się przełyka) ale w porównaniu do uciążliwości pęcherza, jest to pikuś, więc stwierdziłam, że zajmę się nim jak się pozbędę tego pierwszego
- w między czasie pojawił się ten wytrzeszcz
- lekarka określiła wole na 0/1
i to by było wszystko (mama siostra mja guzki, ale mniejsze i mniej niepokojące. Mamy się prawie wchłonnęły; siostra ma swoje obserwować, bo 2 zaczęły rosnąć [i tak są mniejsze od moich:)]
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #6  Wysłany: 2012-03-11, 12:37  


Kalcytonina " tylko " przekroczyla normy i rzeczywiscie w wielu przypadkach raka rdzeniastego byla znacznie przekroczona, jednak nie powinno to zwalniac od czujnosci w tym przypadku.

Parathormon tez masz w normie.

Ja bym porozmawiala z lekarzem prowadzacym jeszcze o badaniu TRAB. Powtorzylabym badanie kalcytoniny i Ca . Mozna jeszcze wykonac badanie markera CEA. Jednak to juz bedzie decyzja lekarza, wizyta nie jest odlegla, tylko 1,5 tyg.

Przyjmujesz teraz jakies leki ? Procz Furaginu ?

Tu masz fajna strone o chorobach tarczycy

http://www.endokrynologia...-graves-basedow

Tu jest watek o raku rdzeniastym i w poscie bedziesz miala tez link do bloga :)

http://www.forum-onkologi...nowa-vt1220.htm

Ja tez mam guzki na tarczycy, ale ja mam Hashimoto :)

Moze cos Ci pomoze

Iwona
 
Gizmak 


Dołączyła: 08 Mar 2012
Posty: 6

 #7  Wysłany: 2012-03-11, 12:52  Guzek ;)


Nie nie przyjmuję żadnych dodatkowych leków (ew. wit c 500-1000 mg/24 lub sok z kilku cytryn, ale ostatnio to już sporadycznie bo po biseptolu trochę się poprawiło i objawy zapalenia pęcherza mam teraz sporadycznie) do tego jak sobie przypomnę tran lub ogórecznik)

Ostatnio trochę schisteryzowałam po tej kalcytonine, ale już mi przeszło. Będę cieprliwie czekać do wizyty, bo teraz to i tak nie mogę nic zmienić. Mogę próbować szybciej się dostać do endo, ale na pewno nie do tej więc chyba nie ma sensu zmieniać póki co nie mam zastrzeżeń;).
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #8  Wysłany: 2012-03-12, 22:49  


Jezli to jest dobry endo to sie go trzymaj .

Draz temat kalcytoniny i zapytaj sie o te TRAb. Przeczytaj linka o tarczycy , ktory Ci podeslalam, znajdziesz duzo podpowiedzi.

Przygotuj sie z tego do wizyty i zadawaj pytnia

I daj znac jak po wizycie :)

Trzymam kciuki :)
 
Gizmak 


Dołączyła: 08 Mar 2012
Posty: 6

 #9  Wysłany: 2012-03-22, 18:56  


Już jestem po ;) . Na razie operacyjne usuwanie tarczycy się mi się upiekło. :mrgreen:

Za m-c mam się zgłosić na kontrolę (przede mną powtórka badań, w tym USG, biopsja itp., bo obecne wyniki są niejednoznaczne, a pani dr chce mieć pewność, że ten zabieg jest konieczny. (Tu się z nią zgadzam, bo to w końcu dość duża ingerencja... no i boję się o swoje struny głosowe :shock:

Dodatkowo dostałam skierowanie na CEA, zobaczymy co wyjdzie...:)

Co do pozostałych przeciwciał, stwierdziła że nie ma potrzeby by je teraz badać, bo Hasimoto i niedoczynności nie mam. Poza tym objawy związane z wytrzeszczem minęły (więc będziemy to drążyć jeśli objawy wrócą)

Ogólnie jakoś ostatnio nie lubię chodzić do lekarzy, nie wspominając o zadawaniu dodatkowych pytań. Im mniej wiem, tym lepiej się czuję...;) Ale niestety już sobie sporo poczytałam, no i w dniu wizyty wcale nie jest mi do śmiechu. A jak już opadną emocje, to czuję się jak po jakimś maratonie...
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #10  Wysłany: 2012-03-28, 19:17  


To dobrze,ze powtorzycie badania i zrobicie marker CEA - czekamy na wyniki :) Daj znac jak wyjda :) trzymam kciuki

I nie stresuj sie, bo to wcale nie pomaga ( ale to juz wiesz i wiesz,ze to latwo powiedziec by sie nie denerwowac ;) )

|buziaki|
 
Gizmak 


Dołączyła: 08 Mar 2012
Posty: 6

 #11  Wysłany: 2012-07-06, 10:22  


Mam za sobą już drugą biopsję (wg. kolejne p. endokrynolog również niediagnostyczna, bo brak kom. tarczycy). Patomorfolog, który ją robił stwierdził, że guzek pewnie powstał w wyniku urazu i że ostatnio pewnie się uderzyłam (ale nic takiego nie pamiętam, a chyba bym czuła skoro zrobił się "krwiak"?). Sugerował, że powinnam dać sobie spokój i za pół roku pójść na "usunięcie tego płynu";


Ponieważ biopsję zalecił endo, poszłam na kontrolę z tym wynikiem i dostałam ponowne skierowania na badania: Część wyników już odebrałam: TSH 1,34 ( 0,27-4,2); Anty TG 39 (<115); Anty TPO 30,51 (<34), CEA 0,687 (<4), na kalcytoninę muszę jeszcze zaczekać. Wszystko niby w normie (W stosunku do ostatniego wyniku Atpo podrosło, ale na razie jest w normie), za to CEA spadło z 0,9 na 0,6 więc chyba dobrze to wróży ;)

Po dwóch biopsjach zmiana się min. zmniejszyła teraz ma 11,2x 8,6x 9,8
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group