1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nosogardła - koniec leczenia
Autor Wiadomość
Bezetowski 


Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2013-05-09, 10:08  Rak nosogardła - koniec leczenia


Witam

Dwa miesiące temu zakończyłem leczenie radio-chemio terapie.
Teraz rozpocząłem chemie jedna juz za mną następna pod koniec miesiąca i mam nadzieje ze koniec.

Mam pytanie czy ktoś może mi powiedzieć jak dokładnie wyglada życie po takim leczeniu?
Chodzi o efekty uboczne.
Bardzo jestem ciekaw w jakim stopniu ślina powraca czy smak wróci, jak pozniej z zębami wszystko :)

Fajnie jak wypowie sie osoba która to przeszła a nie oczytana z internetu :)

Dzięki wielkie
 
kmis757 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 26 Paź 2011
Posty: 2648
Skąd: Nowa Ruda
Pomógł: 402 razy

 #2  Wysłany: 2013-05-09, 10:25  


Bezetowski, napisz coś więcej o swojej chorobie, przebytym leczeniu... Poczytaj o naszym leczeniu i życiu po...; na naszych wątkach w dziale 'Nowotwory tarczycy, głowy i szyi' - np u Gazdy... Tam wszystko znajdziesz a na konkretne pytania, Twoje problemy chętnie tu odpowiemy/poradzimy. Kserostomia - brak śliny, brak smaku, było i nie jest nam nadal obce.
Masz rację, zupełnie inaczej jest porozmawiać o tych problemach z osobami, które przez to przeszły i nadal się z tym borykają. Witamy wśród 'swoich'. Pozdrawiam i życzę Zdrówka i wytrwałości...
_________________
Przeszłość została napisana, lecz możemy się z niej uczyć i zmieniać przyszłość
 
Bezetowski 


Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2013-05-09, 10:56  


Moja choroba podobno dotyka mężczyzn w wieku 20-25 tak tez sie stało, mam 22 lata od momentu stwierdzenia u mnie nowotworu minęło 6 miech. Jak to sie zaczęło? Zawsze przytakny nos i niestety źle stawiana diagnoza (alergii) i leczeniu w tym kierunku przez długi czas powodowało iż nowotwór powoli sie rozwijał. Po zatkaniu lewego ucha i powiększeniu węzłów chlonnych do dużych rozmiarów lekarz nadal nic nie podejrzewał. Pomogła mi pewna Pani - pielęgniarka podawajaca chemie w szpitalu a dorabiająca u dentysty na recepcji. Zobaczyła mnie i baaaardzo pomogła, ale juz nie będę opisywał historii rozpoznania. Miałem 7 tygodni radioterapii połączonej z chemia 3 razy. Traz rozpocząłem ponowne leczenie chemia ale juz tylko 2razy jedno juz za mną. Leczenie radioterapia nie było łatwe przyznam problemy z przelykaniem, grało bolało, niemiła flegma w gardle, utrata głosu na jakiś czas. Ale teraz juz jest ok gardło lekko boli odczyn w gardle powoli sie zabliźnia.
Powiem tak jestem bardzo dużym optymista z marzeniami, dlatego jestem w stanie przejść naprawdę dużo ale chce wiedzieć kiedy i w jakim stopniu wrócę do zdrowia :)

Pozdrawiam :)
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #4  Wysłany: 2013-05-09, 11:15  


No cóż... w 2010 roku miałem radiochemioterapię w raku nosogardła, z masywnymi przerzutami węzłowymi. Doszedłem do siebie po 3 miesiącach tak mniej - więcej. Po pół roku miałem już tyle śliny, że poruszałem się bez butelki. Ale nie możesz się tym sugerować. Każdy regeneruje się w innym tempie. Na pocieszenie mogę dodać, że po 8 chemiach, radioterapii, radiochirurgii i operacji płuc nadal można brykać :-D
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Bluesy 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 292
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 50 razy

 #5  Wysłany: 2013-05-10, 22:44  


Witaj,
w 2010 zdiagnozowano u mnie ten sam rodzaj nowotworu z przerzutem do węzłów.
Również chemioterapia i radio chemioterapia.
Generalnie, w tej chwili to właściwie czuję się jak przed leczeniem, czasami mam suchość w ustach, przez okres zimowy mniej odczuwany, a teraz pewnie ze względu na cieplejsze dni lubię sobie łyknąć.
Ale w końcu nie młodnieje też :)
Dolegliwości jak to mówią: wszyscy już mamy podobne i Ci po leczeniu i Ci pozornie zdrowi. Ważne, żeby leczenie było skuteczne w 100%.
Czasami się zastanawiam jak bym się czuła gdyby tego wszystkiego nie przechodziła. Może całkiem podobnie.

pozdrawiam i życzę zdrowia!
_________________
Ewa
 
 
Iza-55 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Maj 2010
Posty: 244
Skąd: opolskie
Pomogła: 50 razy

 #6  Wysłany: 2013-05-11, 12:47  


Witaj:)
Moja siostra w 2010r. zakończyła leczenie raka nosogardła. Ze skutków ubocznych to mogę wymienić: brak śliny, refluks żołądka, spadek masy ciała i olbrzymia chrypka, która utrzymuje się do dziś z powodu obrzęków, które ponoć kiedyś się zmniejszą (struny głosowe są w porządku). Warto też zbadać tarczycę, gdyż po naświetlaniach została zmasakrowana.
Pozdrawiam ciepło. Iza
 
 
Bezetowski 


Dołączył: 09 Maj 2013
Posty: 3

 #7  Wysłany: 2013-05-15, 20:14  


Dziękuje bardzo wszystkim za odpowiedzi, mam jeszcze jedno pytanie. Po jakim czasie wrócił wam smak?
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #8  Wysłany: 2013-05-15, 20:22  


Pierwsze smaki wróciły u mnie po 3 miesiącach. Jako ostatni wrócił smak słodki - już nie pamiętam, ale jakieś 8-9 miesięcy. Ślinę też już mam, ale chałwy zjeść w stanie nie jestem, bo mnie tak pozakleja, że masakra...
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group