1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego z rozsiewem do wątroby
Autor Wiadomość
Basia2011 


Dołączyła: 08 Kwi 2011
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2011-04-08, 21:29  Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego z rozsiewem do wątroby


Witam serdecznie. Zdecydowałam się wpisać na forum, bo już nie wiem co myśleć. Otóż u tatusia zdiagnozowano rak niedrobnokomórkowy płuca prawego z rozsiewem do wątroby i nadnerczy (C34.8), porażenie prawej struny głosowej (J38.0) oraz PCHOP, czytając różne fora, w większości przypadków piszą, iż stosuje się chemioterapię PN, natomiast tato na karcie wypisowej ze szpitala ma zalecone 2 cykle chemioterapii wg schematu KN. Co to oznacza? Niestety kiedy byłam u Pani doktor na konsultacji spytałam o rokowania, wiemy że jest źle, ale chciałam wiedzieć więcej - spytałam wprost Panią Doktor czy mówimy o miesiącach, czy tygodniach (jestem już zdesperowana, nie wyobrażam sobie że taty może zabraknąć) usłyszałam " z tym pytaniem to proszę iść do wróżki" Ręce mi opadły. Proszę o pomoc. Dziękuję
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #2  Wysłany: 2011-04-08, 21:32  


Witaj Basiu

Wpisz wszystkie wyniki badań Taty, wypis ze szpitala - moderatorom będzie wtedy łatwiej odpowiedzieć na Twoje pytania.

pozdrawiam cieplutko
_________________
Katarzynka36
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #3  Wysłany: 2011-04-08, 21:51  


Lekarka ma poniekąd rację - ciężko z góry założyć ile pacjent ma przed sobą.

Taty choroba jest w IV st. zaawansowania, nadaje się tylko do leczenia paliatywnego. Zarówno schemat PN jak i KN stosowane są w NDRP (rak niedrobnokomórkowy), więc nie masz się czym martwić.
Trzeba mieć nadzieję, iż rak zareaguje na chemię - po 2 cyklach należy wykonać badania obrazowe (najlepiej TK klatki) żeby sprawdzić co się dzieje.
_________________
 
Basia2011 


Dołączyła: 08 Kwi 2011
Posty: 3

 #4  Wysłany: 2011-04-08, 22:07  


Rozpoznanie jw.
wyniki badań
Glukoza 105 mg/dl
Próby wątrobowe
AIAT 33 U/l AspAT 23 U/l
Jonogram
Sód 134 mmol/l potas 4,1 mmol/l
Mocznik
25.1 mg/dl
Patomorfologia 2011-03-31
BAC monitorowany USG - wątroba- Cellulae carcinomatosae (carcinoma nonmicrocellulare)
Elektrokardiogram nieokreślony
Lewogram. Rytm zatokowy miarowy o v75/min. Blok lewej odnogi pęczka P.-H. Ujemne T w odprowadzeniach II,II, aVF.
Diagnostyka iltrasonograficzna brzuca i przestrzeni zaotrzewnowej 2011-03-30
Wątroba niepowiększona, normoechogeniczna, z obecnością licznych, różnej wielkości ognisk hypoechogenicznych z otoczką - meta. Możliwa BAC pod kontrolą USG. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, przeciętnej wielkości, bez ech wewnętrznych. Trzustka nie powiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony. Śledziona prawidłowej wielkości, jednorodna. Przestrzeń okołoaortalna bez zmian. Nerki prawidłowej wielkości i położenia o gładkich zarysach, bez cech kamicy i zastoju, bez litych zmian ogniskowych. W polu prawego nadnercza owalna lita zmiana wlk. 15 mm-meta? Nie można wykluczyć powiększenia lewego nadnercza. Pęcherz moczowy nie wypełniony. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie uwidoczniono.
Pod kontrolą usg wykonano BAC jednej ze zmian ogniskowych w wątrobie o charakterze met.
Spirometria
Zaburzenia wentylacji płuc typu obturacyjnego łagodnego stopnia. Zaburzone przepływy w drobnych oskrzelach. FEV1%VC 78 FEV183%
Tomografia kl. piersiowej z kontrastem
Drobne zgrubienia opłucnej w szczytach. W szczycie prawego płuca kilka zmian guzkowo-włóknistych śr. do 3 mm - najpewniej poswoistych. Płuca z cechami POCHP, z cechami rozedmy śródmiąższowej. We wnęce lewego płuca patologiczny naciek obejmujący podział oskrzela głównego na płatowe oraz penetrujący w obręb płata dolnego wzdłuż ścian oskrzeli segmentowych. Naciek o wym. ok. 28x33 mm. W segm. 6 lewego płuca zmiana naciekowa o spikularnych granicach o wym. 15x12 mm, pasmowato łącząca się z wnęką i opłucną ściany klatki. Powiększone węzły chłonne oskrzelowe lewe do 1mm, w okoicy łuku aorty węzeł 12mm, w prawej wnęce kilka drobnych do 8 mm. Liczne ogniska meta w widocznych fragmentach wątroby śr. do 36mm. W prawym nadnerczy zmiana ogniskowa śr. 15mm, w lewym 23x21 mm - podejrzenie meta.
Konsultacja laryngologiczna
Znaczna niedomoga lewej struny głosowej (resztkowa nieruchomość). Prawa struna ruchoma, szpara szeroka..
Konsultacja onkologa
Proponuję 2 cykle chemioterapii wg KN i rediagnostykę.
Epikryza
Chory lat 63, palacz papierosów, z POCHP, został przyjęty do oddziału z powodu chrypki, kaszlu i zmian w TK klatki piersiowej. W trakcie hospitalizacji choremu wykonano usg j brzusznej i BAC wątroby pod kontrolą usg. Ze względu na chrypkę chorego konsultowano laryngologicznie. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań ustalono rozpoznanie choroby zasadniczej. Po konsultacji onkologicznej chorego zakwalifikowano do 2 cykli chemioterapii wg schematu KN.
Zastosowane leczenie:
Tarsime, Dexaven, Thiocodin, Mucosolvan, Atrovent w nebulizacji, Ortanol, Hepatil, Bocaref.
Jeszcze morfologia:
Hematokryt HCT 50.0% Krwinki czerwone RBC 5,33 Hemoglobina HGB 16.0 Krwinki Białe i WBC 8,2 MCV 94 MCHC 32,0 MCH 30,0 RDW-CV 12,6% Płytki krwi PLT 224 PDW 12,3% MPV 7,6

[ Dodano: 2011-04-08, 22:14 ]
Powiedzcie mi tylko co ja mam mówić tacie? Do tej pory uważał, ze szybko wykryto u niego guza- ja nie wyprowadzałam go z błędu - żeby chciał walczyć. Dziś sam wszystko wyczytał. Co teraz mam mu mówić " będzie dobrze"? Ja sama już chyba w to nie wierzę czy to wszystko ma sens?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2011-04-08, 22:33  


Myślę, że tata powinien znać prawdę - to jego prawo wiedzieć, co się z nim dzieje. Może chciałby się jakoś przygotować na to, co nieuchronne, załatwić pewne sprawy, pożegnać się z kimś lub pogodzić?
Ale to Wy znacie tatę najlepiej, więc decyzji za Was oczywiście nie podejmiemy.
_________________
 
Basia2011 


Dołączyła: 08 Kwi 2011
Posty: 3

 #6  Wysłany: 2011-04-08, 22:41  


W sumie każdy powinien mieć prawo do pełnej świadomości i tu się z Tobą zgodzę. Zostało mi tylko się chyba modlić o cud. :cry:

[ Dodano: 2011-04-09, 21:52 ]
Witam ponownie,w końcu zebrałam myśli w sobiei mam parę pytań:
wiecie może jak mogę pomóc tacie bo kaszel swoją drogą, duszący, że aż włosy mi się jeżą, ale tata ciężko oddycha, tak jakby miał jakiś gwizdek w gardle po prostu świszcze. Ma inhalacje itp. Są jeszcze jakieś preparaty? A może to ataki paniki? I jeszcze odnośnie chemii jaką tata ma przepisaną wg schematu KN, co to oznacza? Czy tata zostanie w szpitalu, na ile dni, po jakim czasie druga sesja chemii? Jeśli wróci od razu do domu, to czy mogę prosić lekarza o jakieś leki, które pomogą tacie lżej przejść przez skutki chemioterapii? Bo słyszałam, że dużo ludzi ma mdłości, wymiotuje, ma biegunkę. Dziękuję za pomoc.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group