1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak niedrobnokomórkowy płuca prawego TxN3M1a
Autor Wiadomość
dagmaritsa 


Dołączyła: 17 Lis 2011
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2011-11-17, 21:42  rak niedrobnokomórkowy płuca prawego TxN3M1a


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


nigdy nie sądziłam, że napiszę na forum o tematyce nowotworowej...
Zawsze interesował mnie los ludzi chorych na raka i niejednokrotnie wzruszałam się czytając blogi i fora. Do dziś nie mogę się pogodzić z odejściem osób, którym tak mocno i serdecznie dopingowałam.
Niestety choroba ta dotknęła również moją rodzinę, a mianowicie mojego tatę. Dla bardziej wtajemniczonych skróty w tytule są wyraźnym znakiem, że jest to czwarty stopień choroby i sama nie wiem, ile czasu jeszcze mamy, jak walczyć i co dalej robić.
Tato był po dwóch cyklach chemii paliatywnej, ale ze względu na zły stan ogólny (duży spadek wagi i spadek leukocytów), chemioterapia została przerwana i tato został odesłany do domu z zaleceniem wzmocnienia organizmu i przybrania na wadze.
Ja się pytam... czy na takim etapie choroby dwa miesiące to nie za dużo?
Czy nie ma innych opcji?
Wiem już, że szczepionka Lucanix nie jest możliwa w przypadku taty.
Znalazłam kolejny trop - gefitinib - lek skuteczny w 5% przypadków raka płuc, tylko dla jednego określonego genotypu raka... może akurat to jest to?
Myślałam też o brachyterapii, bo 2 miesiące czekać w domu, to skazywanie człowieka na śmierć.
Sama nie wiem, czego od Was - czytelników tego bloga oczekuję, wiem, że często borykacie się z tymi samymi przeżyciami albo co gorsze macie te przeżycia za sobą :(....
Pozdrawiam
dagmara
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-11-17, 22:10  


dagmaritsa napisał/a:
Ja się pytam... czy na takim etapie choroby dwa miesiące to nie za dużo?

Jaka chemia była podana? Jaki był poziom leukocytów i czy podano Neupogen / Neulastę?
M1a oznacza u taty przerzuty do przeciwległego płuca czy wysięk w jamie opłucnej/osierdzia?

Gefitinib działa u pacjentów z obecnością mutacji EGFR na powierzchni komórek guza, a skoro mamy tutaj cechę Tx rozumiem, że nie da się pobrać tkanki do zbadania obecności EGFR.
_________________
 
dagmaritsa 


Dołączyła: 17 Lis 2011
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2011-11-18, 19:01  


Witam,

dziękuję za odpowiedź. Tato dostawał cytostatyki w składzie cisplatyna i winorelbina z dobrą tolerancją leczenia. Jednak po drugim cyklu poziom leukocytów spadł: WBC 2,8x10ˆ3/ul 4,0 – 11,0 Miał leukopemie.
Trzeciego cyklu nie otrzymał ze wzglądu na progresję zmian.
Tato ma przerzut do drugiego płuca.
Wiem już od pani profesor, która leczyła tatę w szpitalu, że mój trop odnośnie gefitinibu jest zły :(
Gefitinib jest obecnie zarejestrowany tylko w leczeniu I linii – a tato jest po chemii. Nie ma opcji tak zwanego leczenia podtrzymującego (po chemioterapii I linii), dopiero po wznowie procesu włącza się terapię II linii.
Czy ktoś zna jeszcze inne leki w fazie testów albo zabiegi?
Dziękuję z góry za wszelkie wskazówki.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-11-18, 19:21  


Chemia II linii jest planowana po ewentualnej poprawie wyników?

Jeśli chodzi o badania kliniczne dot. leczenia II linii w NDRP w IV st. zaawansowania prowadzone w Polsce, mogę zaproponować:

A Study in Second Line Non Small Cell Lung Cancer

ARQ 197 Plus Erlotinib Versus Placebo Plus Erlotinib for the Treatment of Non-squamous, Non-small-cell Lung Cancer

Study of LY2181308 in Combination With Docetaxel Versus Docetaxel in Patients With Non-Small Cell Lung Cancer

Natomiast czy tata kwalifikowałby się do któregokolwiek z tych badań nie mogę stwierdzić, ponieważ nie znam aż takich szczegółów choroby. Kryteriów włączenia i wyłączenia z badania jest wiele, dodatkowo nie wiemy które ośrodki nadal rekrutują, które nie. Mogę więc jedynie polecać telefony do danych ośrodków i dopytywanie się (choć, jak pisałam, mamy mało szczegółów dot. choroby by móc stwierdzić, czy tata dostałby się do któregoś z wymienionych badań).
_________________
 
dagmaritsa 


Dołączyła: 17 Lis 2011
Posty: 4

 #5  Wysłany: 2011-11-18, 19:41  


Dziękuję jeszcze raz za odpowiedź.
Lekarz nic nie mówił, czy chemia będzie kontynuowana.
Załączam treść ostatniego wypisu, może pomogłoby to w ocenie, czy któreś z wymienionych przez Ciebie testów klinicznych byłby dla taty odpowiedni? Byłam na tych stronach wielokrotnie, ale moja niewiedza medyczna niestety przeszkadza w samodzielnej ocenie, czy tato się kwalifikuje czy nie.
Pani profesor, którą mailowo wypytuję o wszelkie nowinki, jest wyraźnie poirytowana moją dociekliwością i dostałam informacje, że w styczniu będą nowe programy terapeutyczne finansowane centralnie, być może zasady leczenia się zmienią .
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2011-11-18, 20:03  


dagmaritsa napisał/a:
Załączam treść ostatniego wypisu, może pomogłoby to w ocenie, czy któreś z wymienionych przez Ciebie testów klinicznych byłby dla taty odpowiedni? Byłam na tych stronach wielokrotnie, ale moja niewiedza medyczna niestety przeszkadza w samodzielnej ocenie, czy tato się kwalifikuje czy nie.

W karcie wypisowej też nie będzie informacji np. dot. alergii na substancje podawane w badaniu, epizodów zakrzepowych i wielu innych - dlatego właśnie najlepiej jest kontaktować się bezpośrednio z ośrodkiem rekrutującym do badania czy w ogóle rekrutują i jaki jest przebieg.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group