1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedrobnokomórkowy płuca lewego. Choroba obturacyjna.
Autor Wiadomość
kropek 



Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2011-01-21, 18:18  Rak niedrobnokomórkowy płuca lewego. Choroba obturacyjna.


Witam,

Pewno nie ja pierwszy i nie ja ostatni jestem w sytuacji, gdy dowiedziałem się o chorobie nowotworowej bliskiej mi osoby.
Nie wiem co powinienem napisać, ponieważ do tej pory tematy onkologiczne nie były mi bliskie, zatem jeśli będą potrzebne jakieś dodatkowe wyjaśnienia proszę pytać.

Chora trafiła 2 tygodnie temu do lekarza z powodu objawów grypopodobnych, niejako przy okazji lekarz zalecił prześwietlenie kontrolne płuc, na którym wyszła zmiana. Dostaliśmy skierowanie na szpitala tam była seria badań. Wypis załączam do posta. Obecnie czekamy na przyjęcie do Centrum Onkologii.

Czy ktoś mógłby mi przybliżyć terminy medyczne, które są w wypisie? Gdzie mógłbym poczytać, coś więcej na temat tej choroby? Jakie są rokowania?

Pozdrawiam, bardzo liczę na Waszą pomoc,
Andrzej


wypis_forum.pdf
Wypis PDF
Pobierz Plik ściągnięto 1095 raz(y) 585,78 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-01-21, 18:53  


Infiltratio carcinomatosa non-microcellularis male differentiata partim conquassata mucosae bronchi - naciek raka niedrobnokomórkowego nisko zróżnicowanego na częściowo zmiażdżoną (?) śluzówkę oskrzela
Substantia bronchialis partim purulenta et sanguinea sine cellulis neoplasmacitis - istota oskrzela częściowo ropna i krwista bez komórek neoplazmatycznych (nowotworowych)

Na temat samej choroby (raka niedrobnokomórkowego = NDRP) możesz poczytać np. tutaj. Także na stronie onkologia.zalecenia.med.pl, w zakładce Nowotwory złośliwe płuca i opłucnej.

Stwierdzony jest NDRP płuca lewego, z podejrzeniem przerzutu do węzłów chłonnych przytchawiczych po stronie lewej. Na pewno przerzut obecny jest w węzłach okna aortalno-płucnego (świadczy o tym wielkość węzłów - 30mm i ich ułożenie w pakiet). W TK wysunięto podejrzenie nacieku aorty zstępującej przez guz oraz jego przyleganie do tętnicy płucnej lewej. Dodatkowo stwierdzono niedodmę, czyli niedostatecznie upowietrzenie płuca.

O rokowaniach ciężko coś powiedzieć, wszystko będzie zależało od tego jak zadziała chemioterapia. Oczywiście o faktycznym postępowaniu terapeutycznym musi zadecydować onkolog, dlatego dobrze, że czekacie na przyjęcie do szpitala.
_________________
 
kropek 



Dołączył: 21 Sty 2011
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2011-01-21, 19:12  


Bardzo dziękuję za tak ekspresową odpowiedź.
Lektura wydaję się być tym czego szukałem. Bo jak to mówią starzy Indianie, żeby pokonać wroga trzeba go najpierw poznać.

Jeszcze raz bardzo dziękuje i pozdrawiam.
A.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group