1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
rak niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany
Autor Wiadomość
lukasz_1973 


Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-09-16, 17:33  rak niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany


Witam,

chciałbym zasięgnąć bardzo ogólnej porady. Mój ojciec zapadł na raka płuc. "Jego" rak to niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany. Niestety nie dysponuję dokumentacją medyczną, żeby wkleić skany lub przepisać, dlatego moje pytanie jest dość ogólne. Czy to prawda, że rak w takiej wersji jak u mojego taty jest bardzo podobny do raka drobnokomórkowego?

Mam jedynie mały fragment z wypisu z Płockiej w Warszawie z 17.06.2014:
rozpoznanie: Rak niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany NOS [co oznacza to określenie - NOS?] płuca prawego st, IIIB (T2N3M0). Gruczolak nadnercza lewego. Choroba niedokrwienna serca. Stan po zawale serca w 1989r. Stan po CABG w 2000r. Napadowe migotanie przedsionków. Cukrzyca typu 2 leczona dietą. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy najprawdopodobniej po podaniu kontrastu radiologicznego.
I jeszcze fragment opisu RTG: Guz dolnego bieguna wnęki prawej z poszerzeniem śródpiersia - powiększone węzły chłonne.

Od tamtego czasu lekarzom udało się ustabilizować tarczycę, nadciśnienie też jest pod kontrolą, cukrzyca też jest opanowana. Rak okazał się nieoperacyjny. Z różnych względów lekarze nie zdecydowali się na chemioterapię - ze względu na serce, migotania przedsionków, nadczynność tarczycy, ogólny stan. Tata przeszedł radioterapię na Płockiej - 10 dni po 2 naświetlania dziennie, czyli 20 dawek, zakończone 18 sierpnia. Lekarka powiedziała nam, że to maksymalna dawka, kolejnych serii radioterapii raczej nie będzie.
Od pierwszej diagnozy, że to nowotwór - było to w połowie maja 2014, do chwili obecnej tata schudł ponad 25kg. Niestety bardzo trudno mu mówić, ma straszną chrypę, za to od jakiegoś czasu mniej mu dokucza kaszel, który do sierpnia był po prostu straszny. Niedługo ojciec będzie miał kontrolne badania na Płockiej (już 22 września - 6 tygodni po skończeniu radioterapii), może dowiemy się wtedy czegoś więcej. To, że stan jest bardzo poważny, to wiemy już jakiś czas... Lekarka po długich prośbach o przybliżenie stanu taty wydusiła z siebie, że średnie przeżycie dla pacjenta z takim rakiem i w takim stanie to 6 miesięcy - już po radioterapii.
Wiem, że każda choroba jest inna itd., ale moje pytanie ma głównie na celu zorientowanie się, jakiego dalszego przebiegu choroby należy się spodziewać. O tej wersji raka - niedrobnokomórkowy, ale niskozróżnicowany - nie znajduję zbyt wielu informacji, wzmianki, że jest skrajnie złośliwy i łatwo dochodzi do przerzutów. Znalazłem gdzieś sugestię, że przebieg choroby jest podobny do DRP.
Jeszcze jedno - czy brak chemioterapii i maksymalna radioterapia wskazują na leczenie paliatywne? Wiem, że bez dokładniejszych informacji np. o obecnie przyjmowanych lekach trudno to określić, ale w tej chwili nie mam tych informacji i pewnie nieprędko będę je miał.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
_________________
świat jest bogaty w formy, a i w treść niebiedny
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2014-09-16, 18:47  


lukasz_1973 napisał/a:
Rak niedrobnokomórkowy niskozróżnicowany NOS [co oznacza to określenie - NOS?]

Not otherwise specified - inaczej niesklasyfikowany

lukasz_1973 napisał/a:
Czy to prawda, że rak w takiej wersji jak u mojego taty jest bardzo podobny do raka drobnokomórkowego?

O tyle, że jest niskozróżnicowany, a więc rozwijać się może agresywnie i dość szybko przerzutować.

lukasz_1973 napisał/a:
czy brak chemioterapii i maksymalna radioterapia wskazują na leczenie paliatywne?

Nie mamy informacji dot. dawki łącznej naświetlań, niemniej tak - jest to leczenie paliatywne, nie prowadzące do trwałego wyleczenia.
_________________
 
lukasz_1973 


Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 4

 #3  Wysłany: 2014-09-17, 14:09  


Bardzo dziękuję za odpowiedź. Gdy pojawią się jakieś nowe kwestie, znowu zapytam.
_________________
świat jest bogaty w formy, a i w treść niebiedny
 
lukasz_1973 


Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2014-10-01, 14:00  


Badania kontrolne po 6tyg od końca radioterapii wykazały, że stan taty bardzo się pogorszył, zresztą widać to gołym okiem, bez szczególnych dociekań. Tata schudł jeszcze bardziej i jest bardzo osłabiony. Guz w prawym płucu nieco się powiększył, doszło do zajęcia kolejnych węzłów. Najbardziej niepokojące są bardzo liczne przerzuty na kości - głównie żebra, ale charakterystyczne guzy pojawiają się też na kręgosłupie i głowie. Ich liczba zbliża się do 20. Pojawiła się dodatkowo zakrzepica w nogach, stopy puchną tacie tak bardzo, że nie jest w stanie założyć żadnych butów.

Przeszliśmy pod skrzydła hospicjum domowego, za nami na razie pierwsza wizyta lekarki, bardzo dobre podejście i zorientowanie w temacie. Odstawiamy leki typu tramal, przechodzimy na plastry morfinowe. Możliwe, że będziemy wypożyczać koncentrator tlenu.

Ojciec bardzo mało je i martwimy się, że szybciej pokona go niedożywienie niż choroba. Czy ma ktoś doświadczenia z podawaniem choremu białka? Chodzi o izolaty białka, bez laktozy, takie, jakie przyjmują też osoby uprawiające wyczynowo sport. Lekarz nie widzi przeszkód. Jeśli ktoś już podawał takie preparaty, może ma jakieś uwagi odnośnie stosowania takiego dodatku?
_________________
świat jest bogaty w formy, a i w treść niebiedny
 
Ptaszenio 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 1239
Skąd: Wrocław
Pomogła: 277 razy

 #5  Wysłany: 2014-10-01, 15:15  


Łukasz,
konsultowaliście z lekarzem podawanie np. Nutrison Powder i on wyraził zgodę?
 
lukasz_1973 


Dołączył: 18 Cze 2014
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2014-10-10, 18:59  


Tata zmarł dziś rano. Pierwsze wyraźne objawy - grudzień 2013; rozpoznanie - połowa maja 2014; seria naświetlań skończyła się w połowie sierpnia 2014. Kontrola po radioterapii - koniec września 2014. Ostatnie 3 tygodnie to była prawdziwa męka dla taty. I dziś, o 6:20, skończyło się.

Lektura tego forum nieco przygotowała mnie na rozwój choroby. Ale i tak jest bardzo ciężko.
_________________
świat jest bogaty w formy, a i w treść niebiedny
 
Caroline 



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 662
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Pomogła: 102 razy

 #7  Wysłany: 2014-10-10, 19:32  


::rose::
_________________
HISTORIA MAMY http://www.forum-onkologi...ejacy-vt599.htm
MOJA HISTORIA http://www.forum-onkologi...olog-vt6463.htm
 
 
LILINKA 


Dołączyła: 09 Lip 2014
Posty: 21

 #8  Wysłany: 2014-10-10, 20:02  


::rose::
_________________
NDRP-walczę od 18 .02.2010
 
 
marysia5 


Dołączyła: 04 Kwi 2012
Posty: 975
Pomogła: 107 razy

 #9  Wysłany: 2014-10-10, 20:13  


serdeczne wyrazy współczucia
::rose::
_________________
marysia5
 
Ania Konopka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 12 Sty 2011
Posty: 190
Skąd: Gliwice
Pomogła: 42 razy

 #10  Wysłany: 2014-10-10, 20:41  


::rose::
_________________
Ania
 
 
damianowski19 


Dołączyła: 13 Wrz 2014
Posty: 52
Pomogła: 4 razy

 #11  Wysłany: 2014-10-10, 21:16  


Witam cie serdecznie...

U nas wygladalo wszystko bardzo podobnie...
objawy-luty 2014
rozpoznanie -marzec 2014
chemioterapia-od kwietnia do lipca 2014
kontrol -2 wrzesien ....
a potem tak jak napisales najgorsze trzy tygodnie meki...takze doskonale rozumiem co czujesz .przezylam dokladnie to samo co ty

Bardzo mi przykro z powodu smierci twojego taty...ale wierze ,ze juz nie cierpi i jest mu dobrze
::rose:: ::rose:: ::rose::



Mamunia III.2014-3-IX-2014
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group