1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak nerki jasnokomórkowy
Autor Wiadomość
bezimienna 


Dołączyła: 27 Kwi 2012
Posty: 11

 #1  Wysłany: 2014-09-25, 12:22  Rak nerki jasnokomórkowy


Witam Was serdecznie,

Dwa lata temu zalogowałam się na forum ponieważ teściowa miała nowotwór szczęki, dzięki Wam dowiedziałam się sporo i otrzymałam wsparcie.

Tym razem wracam z nowotworem nerki. Znów u teściowej. Jest już po operacji, lekarze ją operujące powiedzieli nam że guz wycieli z dużym marginesem zdrowej tkanki.

Rozpoznanie jednak nas trapi.

Ca clarocellulare renis G1
śr. 3 cm, żółto-pstry, wycięty z fragm. miąższu 0,2x05 cm (4 wyc. 4 bl)
Nowotwór obecny w jednej z linii cięcia pT1a (mat I)

Cystis serosa (mat.II)


Najbardziej martwi mnie sformułowanie że nowotwór obecny jest w jednej z linii ciecia. Lekarz twierdzi, że to błąd laboratorium i on wyciął wszystko.
Nie chce żeby za pół roku okazało się że mama ma wyższy stopień złośliwości :(
 
tam-tam-taram 
PRZYJACIEL Forum


Dołączył: 02 Kwi 2012
Posty: 763
Skąd: daleko
Pomógł: 628 razy

 #2  Wysłany: 2014-09-25, 12:34  


bezimienna,

masz dobra intuicje.

Cytat:
Najbardziej martwi mnie sformułowanie że nowotwór obecny jest w jednej z linii ciecia. Lekarz twierdzi, że to błąd laboratorium i on wyciął wszystko.


A mi sie wydaje, ze to lekarz nie ma racji. Lekarz, ktory przeprowadza operacje, nie ma mikroskopu w oczach, wiec nie wie na 100%, ze wycial wszystko. Moze to jedynie ocenic makroskopowo, ''na oko''.
Skoro w wyniku jest inaczej, trzeba byloby to sprawdzic.

A propos:

sa inne wyniki, np. wypisy ze szpitali? TK/USG jamu brzusznej? RTG klatki, ew. TK klatki?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2014-09-25, 16:13  


bezimienna napisał/a:
Najbardziej martwi mnie sformułowanie że nowotwór obecny jest w jednej z linii ciecia. Lekarz twierdzi, że to błąd laboratorium i on wyciął wszystko.

Podobnie jak tam-tam-taram, raczej skłonny jestem oprzeć się na wyniku laboratorium.
Najlepiej byłoby, gdybyście zwrócili się do lekarza patomorfologa, który badał usunięte tkanki,
by potwierdził nieradykalność zabiegu i wprost odniósł się do twierdzenia lekarza wykonującego operację.
Zresztą ocena zabiegu pod tym kątem, zwłaszcza jeśli jest nieradykalny, powinna bezwzględnie znaleźć się w wyniku badania histopatologicznego.
Jeśli tak będzie, wówczas będzie to bezwzględnym wskazaniem do uzupełnienia zabiegu chirurgicznego,
bardzo możliwe, że usunięcia pozostałej części nerki.

bezimienna napisał/a:
Nie chce żeby za pół roku okazało się że mama ma wyższy stopień złośliwości :(

Stopień złośliwości zapewne nie, i zresztą jest on tutaj nieistotny;
natomiast przy nieradykalnym zabiegu chirurgicznym pozostawienie tego skutkować będzie całkowicie pewną wznową i progresją choroby oraz utratą możliwości wyleczenia, która obecnie jeszcze istnieje.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bezimienna 


Dołączyła: 27 Kwi 2012
Posty: 11

 #4  Wysłany: 2014-09-25, 17:50  


Serdecznie dziękuję za odpowiedzi.

Mam jednak jeszcze dwa pytania :

1. Czy na podstawie tego wyniku jest możliwość wykonania badania PET, TK na NFZ w trybie pilnym? I czy jest zasadność by je teraz wykonać?

2. Czy przy takim typie nowotworu podejmuje się leczenie chemioterapią czy niezbędna będzie powtórna operacja?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2014-09-25, 21:05  


1. Moim zdaniem jakiekolwiek badania nie są teraz potrzebne, a wynik histopatologii nie jest wskazaniem do ich wykonania.

2. Jeśli nowotwór jest obecny w linii cięcia, konieczna jest operacja aby uzyskać radykalny skutek leczenia.
Klasyczna chemioterapia w przypadku raka nerki jest mało skuteczna (Zalecenia (2013 r.), str. 373),
lepsze efekty może dać leczenie systemowe, co jednak nie dotyczy sytuacji przez Ciebie opisywanej.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
bezimienna 


Dołączyła: 27 Kwi 2012
Posty: 11

 #6  Wysłany: 2014-09-26, 08:06  


Dziękuję bardzo.

Nie czuję się teraz jak dziecko we mgle. Wiem co robić a miałam straszny mętlik w głowie.

Oby wszystko się udało i mama doczekała kolejnych wnuków.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group