1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2014-07-24, 14:22
Rak krtani
Autor Wiadomość
Monika5 


Dołączyła: 24 Lip 2014
Posty: 4

 #1  Wysłany: 2014-07-24, 14:19  Rak krtani


Witam Wszystkich, jestem nowa na forum więc z góry przepraszam za ewentualne błędy lub powtórzony temat.

Chciałabym państwa prosić o pomoc w interpretacji wyniku badania patomorfologicznego mojej mamy.
W czerwcu zdiagnozowano u niej guzek na fałdzie głosowych, rzekomo brodawczak.
Został usunięty, lekarz stwierdził, że guzek nie wyglądał na nowotwór.
Jednak badanie histopatologiczne wykazało złośliwy rak gardła w pierwszej, łagodnej fazie.
Lekarz prowadzący wysłał ją na zabieg wypalania laserem oraz wycięcia fałdu głosowego, do kliniki.
Operacja się udała, profesor który ją operował stwierdził, ze najprawdopodobniej komórek nowotworowych już nie ma ale pewność da badanie patomorfologiczne.

Dziś mama odebrała wynik, niestety profesor jest na urlopie a lekarze którzy oglądali wynik powiedzieli, że wygląda dobrze.
Niestety żaden nie rozumiał słowa "myxoidnej" w opisie, który przytoczę.

Histpat:
Rodzaj materiału: wycinek
Miejsce pobrania materiału: fałd głosowy L
Opis makroskopowy: 1 fragment tkankowy
Pełne rozpoznanie patomorfologiczne: GUZKOWY FRAGMENT ŁĄCZNOTKANKOWY Z FRAGMENTEM ŚLINIANKI ORAZ MIĘŚNIEM SZKIELETOWYM OGNISKOWO PRZEPOJONYM KRWOTOCZNIE I Z ROZROSTEM W MIĘŚNIU MYXOIDNEJ TKANKI ŁĄCZNEJ. MARGINESY TKANKOWE PRZY USUNIĘTYM GUZKU SĄ NIEWIDOCZNE.

Bardzo proszę, jeśli ktoś z państwa jest w stanie wytłumaczyć mi w prostych słowach co oznacza ten opis - byłabym niezmiernie wdzięczna.
Z góry dziękuję i przepraszam za przydługi post.
 
fraszkaxxx 



Dołączyła: 04 Paź 2013
Posty: 107
Pomogła: 16 razy

 #2  Wysłany: 2014-07-24, 20:42  


medycznie chyba nie pomogę, jedynie mogę Ci uściślić, jeśli chodzi o podstawy - rak zawsze jest złośliwy (nowotwór złośliwy to rak)
_________________
fraszka Kasia z córką Lilą i sunią Sonią
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #3  Wysłany: 2014-07-24, 20:43  


Należy zadzwonić do pracowni hist-pat z prośbą o wyjaśnienie, czy "marginesy tkankowe przy usuniętym guzku są niewidoczne", oznacza, że zabieg nie był doszczętny, czyli czy poza granicami cięcia nie pozostały komórki nowotworowe. Jeśli zabieg nie był doszczętny, należy go powtórzyć.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Monika5 


Dołączyła: 24 Lip 2014
Posty: 4

 #4  Wysłany: 2014-07-24, 21:45  


Witam, serdecznie dziękuję za odpowiedzi. Cóż, sama nie wiem co o tym myśleć. A może chodzi o to, że - proszę wybaczyć mój prosty język - guzek został usunięty wraz z marginesem? Pozwolę sobie dołączyć skany dokumentów z pobytów w szpitalach oraz wykonanych badań, na pewno powiedzą więcej o chorobie mojej mamy niż ja sama. Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i odpowiedzi.











1a.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1345 raz(y) 263,03 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1384 raz(y) 268,76 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1297 raz(y) 273,6 KB

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1335 raz(y) 174,1 KB

5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1326 raz(y) 219,7 KB

 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #5  Wysłany: 2014-07-24, 23:47  


Jak rozumiem, pierwsze rozpoznanie (rak płaskonabłonkowy krtani) było dokonane na podstawie badania hist-pat z biopsji? W takim razie wynik badania materiału pooperacyjnego nie jest jednoznaczny, i nie pokrywa się z wynikiem biopsji. Należy poprosić o przesłanie preparatów do innego ośrodka, dysponującego lepszym doświadczeniem i lepszym patomorfologiem. Kluczowe jest określenie z czym mamy do czynienia, i tego, czy jeśli to rzeczywiście rak, zabieg był doszczętny. Jeśli rak, a zabieg nie był radykalny, wówczas należy spodziewać się wznowy.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Monika5 


Dołączyła: 24 Lip 2014
Posty: 4

 #6  Wysłany: 2014-07-25, 00:42  


Pierwsze rozpoznanie zostało dokonane po usunięciu brodawki i to właśnie ona była przedmiotem badania histopatologicznego a nie biopsja. Następnie po otrzymaniu wyników lekarz prowadzący skierował mamę do kliniki na mikrolaryngoskopię i laserowe wycięcie (wypalenie) miejsca po raku (albo pozostałości, bo nikt nam tego dobrze nie wytłumaczył). Następnie wycięty fałd głosowy został poddany patomorfologii, o którego interpretację prosiłam na początku. Lekarz wykonujący ostatnią operację to utytułowany specjalista w swej dziedzinie, dlatego mam szczerą nadzieję, że zrobił wszystko co mógł w danej chwili zrobić. Bardzo się martwię o mamę ale nie chcę żeby i ona się martwiła. Dziś po raz pierwszy od dłuższego czasu, odetchnęliśmy głębiej. Skoro lekarze z oddziału nie widzą w wynikach niczego złego- to my kompletni laicy czepiamy się ich pozytywnej opinii jak tonący brzytwy...
 
Gazda 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 31 Paź 2010
Posty: 5152
Skąd: Beskid
Pomógł: 1581 razy

 #7  Wysłany: 2014-07-25, 01:22  


I prawidłowo. Niemniej jednak należy dopilnować prawidłowości rozpoznania. Jeśli w brodawce był rak, a w usuniętym fałdzie nie, to co ma oznaczać "rozrost w myxoidnej tkance łącznej"? Zmiany rozrostowe są najczęściej zmianami nowotworowymi. Wynik badania pooperacyjnego wysoce niekompletny. Na Waszym miejscu poprosiłbym o preparaty i wysłał je do ośrodka dysponującego większym doświadczeniem. Jeśli jest tam nowotwór, to brak zachowanego marginesu nie jest dobrą wiadomością.
_________________
Każdy ma swoje walety i zady
THINK BEFORE YOU SAY SOMETHING STUPID
 
Monika5 


Dołączyła: 24 Lip 2014
Posty: 4

 #8  Wysłany: 2014-07-25, 09:41  


Smutna to wiadomość, ale lepiej znać prawdę wcześniej, kiedy możliwe jest leczenie. Dziękuję serdecznie za rady, odezwę się za jakiś czas gdy będę wiedziała więcej. Życzę Wszystkim miłego dnia i pozdrawiam :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group