1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita grubego z przerzutem do okolicy przedkrzyżowej
Autor Wiadomość
majka9856 


Dołączyła: 18 Paź 2011
Posty: 2

 #1  Wysłany: 2011-10-18, 21:23  Rak jelita grubego z przerzutem do okolicy przedkrzyżowej


Witam

Pytanie dotyczy mojej mamy. Mojej mamie powiedziano, że jej rak jest nieoperowalny. Od dziś zaczęła radioterapię. Dwa lata temu także miała radioterapię.

Przybliżę szczegóły dotyczące jej choroby.

Moja mama jest pod usunięciu nowotworu jelita grubego (maj 2009) bez stomii. W listopadzie 2009 wykonano badanie PET, które nic nie wykazało. Miała w między czasie wykonywane różne badania kontrolne, które wskazywały, że odcinek ten jest w porządku. Od roku odczuwa bóle kręgosłupa, bóle są bardzo silne i bardzo podobne do rwy kulszowej. We wrześniu tego roku wykonano badanie PET, które stwierdza ognisko wzonowy w okolicy przedkrzyżowej. Przytoczę dokładny opis:

Głowa i szyja. Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG. Węzły chłonne niepowiększone, nieaktywne metabolicznie.

Klatka piersiowa. Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG. Węzły chłonne niepowiększone, nieaktywne metabolicznie. Płuca wolne od zmian ogniskowych.

Jama brzuszna i miednica. Stan po resekcji odbytnicy. W mięśniu gruszkowatym lewym, na wysokości przyczepu do kości krzyżowej ognisko znacznie zwiększonej aktywności 18F-FDG (SUV max 18F-FDG= 8,4) średnicy koło 30mm, długości ok 40mm. Ognisko nacieka kość krzyżową, penetruje wgłąb otworu krzyżowego. Nacieka nerw krzyżowy i po lewej stronie.

W trzonie lewego nadnercza guzek 14x10mm nieaktywny metabolicznie.

W segmencie 5 wątroby podtorebkowo położone ognisko owalne hipodensyjne średnicy do 10 mm bez aktywności 18F-FDG - prawdopodobnie torbiel. Węzły chłonne niepowiększone, nieaktywne metabolicznie.

Układ kostny. Fizjologiczny wychwyt 18F-FDG.

Wnioski: Ognsko wznowy w okolicy przedkrzyżowej.

Moja mama bardzo cierpi. Dziś miała pierszą dawkę radioterapii przy użyciu 5 lamp. Spytała czemu tak mało. Powiedziano, że więcej nie może, bo miała naświetlana 2 lata temu i nie można tych miejsć powielać.

Bardzo proszę o odpowiedź, może jest ktoś kto może nam pomóc.

Z góry dziękuję za wszystkie wpisy.

Pozdrawiam[/b]
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-10-18, 22:10  


Nie wiemy jaką dawką mama była naświetlana poprzednio i jaka była dawka łączna, nie wiemy też jaką dawką jest naświetlana obecnie.

Przypuszczam, że są to naświetlania typowo paliatywne, objawowe - mają zmniejszyć ból, zapobiec ewentualnemu patologicznemu złamaniu kości.
_________________
 
majka9856 


Dołączyła: 18 Paź 2011
Posty: 2

 #3  Wysłany: 2011-10-19, 07:41  


Pierwsza dawka była bardzo silna. Niestety nie wiem jakiej mocy. Podano jej wszystko w 5 dni, popalono przy tym jelita. Na szczęście wszystko się w miarę wygoiło, ale tamten odcinek nie daje objawów bólu jak było na początku.
Czy są jakieś inne metody leczenia? Może środki inne nie refundowane, które mogły by pomóc. Mama strasznie cierpi, ból jest coraz silniejszy. Boję się tego co będzie potem.

Mój tata 20 lat temu też zmarł na raka jelita grubego, również z przerzutami do kości. Widziałam jak cierpiał.
Może cośma jakieś informacje.
Dziękuję za wpisy i pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group