1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: Richelieu
2015-10-23, 20:24
Rak jelita grubego z przerzutami
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #16  Wysłany: 2014-05-21, 19:11  


ileene napisał/a:
dlaczego nikt nie odpisuje?

Jeśli dopisujesz coś do swojego ostatniego posta, to nie wyświetla się on jako nowy, więc "nie widzimy go", to raz. Dwa - każdy odpisuje, kiedy może, nikt tu nie jest na etacie :)

ileene napisał/a:
Proszę o opinię względem tego opisu, czy można mieć jakieś nadzieje?

Nadzieję na co względem tych opisów?

ileene napisał/a:
w zakresie JB i MDN porównane było z poprzednią tk

Tyle że my nie znamy poprzednich TK, a w powyższych opisach nie ma żadnej opinii dot. porównania obecnej i poprzedniej sytuacji.

ileene napisał/a:
wynik histpatu z 2012r. (nawiązując do wcześniejszych wpisów) - adenocarcinoma G2 coeci, st.zaaw. pT3 N1 Mx
ten wynik dopiero teraz znlazłam i dziwi mnie ten stopień zaaw. no i wogóle to g2 też.

niewiem dlaczego N1? skoro nie było i nie ma przerzutów na węzły chłonne!

Aby móc wyjaśnić dlaczego N1 potrzebujemy pełen wynik histpat i TK klatki z momentu diagnozowania.

ileene napisał/a:
i co tj pT3? bo samo T3 wiem.

To samo co T3, tyle że oceniane przez patologa.
_________________
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #17  Wysłany: 2014-05-21, 20:20  


Ok, rozumiem, przyzwyczaiłam się do szybkich odpowiedzi :)

Tych tomografii w ciągu 2 lat było sporo, mam akurat tą poprzednią co jest to porównywane. Problem będzie z tk klatki.

Poprzednie TK JB:
Owalna loża hipodensyjna po termoablacji, zlokalizowana w segmencie 6 wątroby, powiększyła się i ma aktualnie rozmiary 5x7,5 cm. W jej obrębie nieregularne pasma miękkotkankowe. Obraz przemawia za wznową w loży po termoablacji. Poza ty wątroba bez zmian ogniskowych.
Śledziona prawidłowej wielkości, jednorodna. Trzustka niepowiększona bez zmian ogniskowych. Obie nerki o prawidłowej wielkości bez zmian ogniskowych, bez zastoju moczu w układach kielichowo-miedniczkowych. Oba nadnercza o prawidłowym kształcie i wielkości. Pęcherzyk bez widocznych tk złogów; drogi żółciowe nieposzerzone. Aorta brzuszna i tętnice biodrowe nieposzerzone z niewielkimi blaszkami miażdzycowymi. patologicznych węzłów chłonnych śród- i pozaotrzewnowych nie uwidoczniono.
Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa. W objętych badaniem przypodstawnych partiach obu płuc zmian patologicznych nie stwierdza się. W sercu -widoczne elektrody rozrusznika.


Dodaję histpat:
Miejsce pobrania: poprzecznica
Rozpoznanie kliniczne: guz poprzecznicy
Opis makroskopowy:
1-3. początkowy od. jelita grubego wraz z kątnicą 35 cm oraz końcowym odc. jelita cienkiego 7 cm w odl. 5 cm od brzegu dolnego okrężny guz dł. 3,5 cm na przekroju szaro-biały wnikający do tkanki tłuszczowej okołojelitowej 1x cz
4 Ściana jelita poza guzem 1x cz
5 Brzeg bliższy b.z 1x cz
6.Brzeg dalszy 1x cz
7 Wyrostek robaczkowy b.z 1x cz
8-11 Węzły chłonne okołojelitowe 19 węzłów chłonnych 4x cz
12 siec b.z 1x cał.

Rozpoznanie: Kod: Y.99.90-27x

1-3. Adenocarcinoma papillare G2
Nowotwór nacieka całą grubość ściany jelita i penetruje do tkanki tłuszczowej podsurowicówkowej. W podścielisku na obwodzie nowotworu brak odczynowej reakcji zapalnej. Widoczne są cechy angioinwazji.
4. Ściana jelita o zwykłej histostrukturze. Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdzono.
5. Ściana jelita cienkiego o zwykłej histostrukturze. Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdzono.
6. Ścina jelita gr o zwykłej histostrukturze. Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdzono.
7. Wyrostek robaczkowy o budowie zwykłej. Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdzono.
8-11. Lymphonoduli (19) sine metastasibus.
12. Tkanka tłuszczowa sieci z wylewami krwi. Utkania nowotworu złośliwego nie stwierdzono.

Adenocarcinoma G2 coeci
St. zaaw. pT3 N1 Mx
St. zaaw. Wg Astler- Coller C2
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #18  Wysłany: 2014-05-21, 20:44  


TK JB była wykonana na tym samym sprzęcie, co poprzednia?

Co do cechy N1 - pytanie do patologa, wg opisu histpat nie ma przerzutów w węzłach.
_________________
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #19  Wysłany: 2014-05-21, 21:02  


Tak, na tym samym sprzęcie :)
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2014-05-21, 21:08  


Ok, bo opis zupełnie inny.
Generalnie takie zmiany przy chorobie podstawowej każą w pierwszej kolejności rozważać przerzut, niemniej nikt nie sugerował np. wykonania MRI JB? Ono trochę lepiej obrazuje zmiany w wątrobie (nie mówię o płucach).
_________________
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #21  Wysłany: 2014-05-21, 21:18  


dlatego pewnie inny, bo tam rózni lekarze opisują!
tak, onkolog sugerował, nawet dał skierowanie, był termin!
ale ostatecznie nie wykonano rezonansu bo ma rozrusznik, wykonanie go groziło rozerwaniem klatki.

[ Dodano: 2014-05-22, 17:29 ]
Dzisiaj mieliśmy kontrolną wizytę u lekarza i nawiązałam do tego histpat i jak się okazało lekarz to 2 lata temu wyjaśniał z lekarzem opisującym i jednak był pojedyńczy przerzut do węzłów chłonnych, błąd był przy ich opisie, ale został poprawiony, ale nam już nikt nie dał tego poprawionego histpatu, może nam mówił onkolog na wizytach wtedy, ale ja już nie pamiętam! w każdym razie cieszę się, że się zapytałam i że się to wyjaśniło!dobrze, że teraz z węzłami jest ok :)
 
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #22  Wysłany: 2014-06-04, 20:45  


piszę po dłuższej przerwie...niestety chemia została przerwana ( pod koniec 2 cyklu ), na skutek bólu w klatce piersiowej i osłabieniu ogólnemu (brak apetytu, pić też mało pije)

na szczęście wykluczono zawał serca, ale dalsza chemioterapia jest pod znakiem ?

narazie zaleceniem jest dojście do siebie! ktoś z Was miał może podobną sytację? jest szansa na to żeby jej nie przerywać?

chciałam jescze zapytać czy wiecie coś na temat leku MEGACE? kardiolog poleciła aby podawać, bo niestety waga też jest niższa na skutek braku apetytu i będę dopiero konsultować to z onkologiem, czy by ewentualnie przepisał? czy jest skuteczny?pytam bo czytałam tutaj gdzieś na forum o tym leku, że coś takiego jest, ale jakie są efekty jego stosowania? albo może jakieś inne propozycje macie jakie inne lekarstwa na apetyt brać?
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #23  Wysłany: 2014-06-04, 21:13  


Megace - ChPL
_________________
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #24  Wysłany: 2014-06-04, 22:28  


No właśnie czytałam tą ulotkę na necie i teraz jeszcze raz i troszkę mi tu nie podchodzą niektóre działania niepożądane, pomimo że u małej ilości osób były ale jednak, no niewiem co powie lekarz

a co by jeszcze oprócz megace można podać? bo jakby czasem tego nie chciał przepisać, to może jakieś inne są takie przy chorobach nowotworowych, bo szczerze powiedziawszy nigdy nie było potrzeby stosowania takich lekarstw i nie interesowałam się tym, a teraz, stało się.....niestety :-(
 
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #25  Wysłany: 2014-06-04, 22:30  


Witam, pewnie już wszystko, ale tak, na oddziale,na którym leżał mój tata, pewien pacjent zemdlał, odstawiono mu chęmię na parę dni i znów podano. Inny - po pierwszej butli dostał zawału, wywieziono go do Zabrza, wrócił i kontynuował chemioterapię.
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #26  Wysłany: 2014-06-04, 22:37  


ups, to mnie nastraszyłaś!

mnie onkolog powiedział, że kardiologicznie damy radę, tylko żeby doszła do siebie! chociaż na początku się zastanowił co dalej, z tym, że ja się z nim kontaktowałam telefonicznie, wyników dokładnie nie widział. lekarka z kolei na izbie stwierdziła, że to z niestrawności, a druga, że trzeba brać pod uwagę objawy OZW, ale kto to wie, trzeba brać wzsystko pod uwagę
 
 
Dronka82 



Dołączyła: 04 Cze 2014
Posty: 477
Skąd: Gliwice
Pomogła: 89 razy

 #27  Wysłany: 2014-06-04, 23:34  


Nastraszyć nie chciałam, przepraszam, raczej pokazać, że takie rzeczy są na onkologii na porządku dziennym, wielu pacjentów jest wycieńczonych, ale podanie odpowiednich preparatów wzmacnia ich na tyle, że kontynuują założone cele:)
_________________
"Jes­teś duszą Wszechświata i duszy Wszechświatem!" (złotousty Tuwim)
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #28  Wysłany: 2014-06-05, 00:26  


nie no ok, zdaję sobię sprawę z tego, że tak się dzieje, wiem jakie jest ryzyko, bo też są robione konsultacje przed chemią- ekg, echo ; tylko inaczej to wygląda jak się już przytrafi

no ja mam tylko nadzieję na to, że onkolog jednak coś wymyśli odnośnie wzmocnienia, dopiero za tydzień mamy wizytę i wszystko się wtedy wypytam co można podawać, ewentualnie jak teraz w ciągu tego tygodnia nie będzie poprawy to zadzwonie wcześniej do niego! morfologię póki co ma w normie, także nie jest tak źle.
 
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #29  Wysłany: 2014-07-11, 11:11  


Chciałam Wam powiedzieć, że u nas były 3 cykle chemii Xeloda (po tym przerwanym jeszcze jeden był podany) w związku z tym, że markery dalej rosną, została przerwana, bo nie działa :-( i mamy na początku sierpnia TK i potem pod koniec wizytę i od razu po niej chemia dzienna - podanie wlewu dożylnego, raz w tygodniu.
 
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #30  Wysłany: 2014-08-26, 21:44  


U nas niestety progresja meta w płucach (pod względem ilości i wielkości) i progresja poj. meta na wątrobie. Pozostałe narządy w porządku. CEA w ciągu 1,5 miesiąca wzrosło z 40,9 do 85,5 ng/ml. W poniedziałek rozpoczynamy chemioterapię.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group