1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jajnika w fazie zaawansowanej
Autor Wiadomość
AniaD 


Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 5
Skąd: Polska

 #1  Wysłany: 2013-12-29, 13:15  Rak jajnika w fazie zaawansowanej


Witam,
Od jakiegoś czasu zaglądam na to forum, poszukując informacji o raku jajnika..

W sierpniu 2012 r. u mojej mamy (54 l.) zdiagnozowano raka jajnika z wodobrzuszem. Poziom markera CA > 10 000. Przeszła operację i chemioterapię. Załączam wyniki badań (po ostatniej chemii + tk z 08/2013). Obecnie mama jest pod kontrolą lekarzy, na styczeń ma skierowanie na kolejny tk.

Proszę Was o analizę i uświadomienie stanu sytuacji. Lekarz tak naprawdę nie udziela konkretnych, jasnych odpowiedzi. Wiem, że stan jest poważny, poziom zaawansowania ogromny, z tego co wyczytałam z tych wyników są przerzuty. Proszę o fachową interpretację.







26032013.jpg
wyniki po chemii
Pobierz Plik ściągnięto 5377 raz(y) 258,52 KB

str1.jpg
tk strona 1
Pobierz Plik ściągnięto 3645 raz(y) 286,52 KB

str2.jpg
tk strona 2
Pobierz Plik ściągnięto 3560 raz(y) 123,27 KB

 
fraszka33 



Dołączyła: 12 Lut 2011
Posty: 414
Skąd: Wrocław
Pomogła: 92 razy

 #2  Wysłany: 2013-12-29, 16:10  


Witaj
Twoja mamę zdiagnozowano w IV stadium więc niemożliwym do wyleczenia.
W załączonych wynikach widać też progresję niektórych zmian, nacieków co oznaczało by, że chemioterapia nie do końca zadziałała.
Możliwe, że zaproponują Twojej mamie inny schemat leczenia tzn chemioterapii np topotekan, doksurybucyna+endoxan ale to wszystko zależy od oceny lekarza. Czy w 2013 roku podawano jakaś chemię? Mama jest jakoś leczona dalej??
Czu Twoja mama odczuwa jakieś bóle?
Pozdrawiam
 
AniaD 


Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 5
Skąd: Polska

 #3  Wysłany: 2013-12-29, 16:41  


Witaj,
Mama zaczęła chemię w 10/2012 i zakończyła 03/2013. Wyniki wg lekarzy byly dobre, o ile tak w ogóle można powiedzieć przy tym stopniu zaawansowania. Marker CA spadl z ok 10 000 do ok 550 (wiem, że to i tak o wiele za dużo przy normie >35). Niektóre guzy zmniejszyły się. Dołączyłam tylko ostatnie wyniki, może powinnam dodać wszystkie od początku, żeby był dokładniejszy obraz całej sytuacji.. Od tego czasu (od kwietia 2013) były robione 2 tomografy. Podczas ostatniej konsultacji lekarz powiedział, że narazie nie będzie chemii, bo nie ma takiej potrzeby (?). I dał skierowanie na kolejny tomograf na styczen 2014.
Mama po chemii dużo schudła, wypadły jej włosy, początkowo nie miała apetytu, ale z czasem to się zmieniło. Przytyła, włosy odrosły, teraz je normalnie, ale skarży się od czasu do czasu na zaparcia oraz "beka" - co chyba ma związek z wątrobą??

Co to znaczy "(..)owalny naciek meta (...), powodujący naciekanie segmentu 5"??


Czytałam, że statystycznie przy tym stopniu zaawansowania przeżycie powyżej 5 lat to tylko 5%, chciałabym, żeby ona znalazła się w tym %.. Czy pozostało nam tylko czekanie na koniec???
 
fraszka33 



Dołączyła: 12 Lut 2011
Posty: 414
Skąd: Wrocław
Pomogła: 92 razy

 #4  Wysłany: 2013-12-29, 16:48  


Co do fachowych spraw wypowie sie na pewno Richelie ale z mojej strony moge napisac tylko tyle, ze jeśli stan Twojej mamy jest taki dobry przy takim rozsiewie nowotworu to pogratulować.
Musisz koniecznie dać tu wszystkie opisy badań a zwłąszcza tych ostatnich. Pozdrawiam
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #5  Wysłany: 2013-12-29, 17:15  


meta oznacza przerzut nowotworu
naciek nowotworowy (meta) -w medycynie, określenie dla wniknięcia lub gromadzenia się komórek nieprawidłowych (nowotworowych) w struktury sąsiadujących tkanek, czyli guz nowotworowy szerzy się do sąsiadujących tkanek
tu link do podziału wątroby na segmenty i dokładne umiejscowienie nacieku
http://surgery.ucsf.edu/m...258_420x267.jpg

jeżeli chodzi o niepodanie chemii, pamiętajmy, że w takim stadium mówimy o leczeniu paliatywnym i być może bilans korzyści i efektów ubocznych wpłynął na taką decyzję lekarza, być może działania niepożądane były większe, niż korzyści płynące z podania chemii. to jednak pytanie do lekarza, ewentualnie moderatora.
moja Mamcia tez choruje na raka jajnika i będzie otrzymywać drugi kurs. Miała już dwie operacje. Jednak jej kondycja fizyczna jest bardzo dobra.
 
AniaD 


Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 5
Skąd: Polska

 #6  Wysłany: 2013-12-29, 18:26  


Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi :)

mufaso83 napisał/a:
tu link do podziału wątroby na segmenty i dokładne umiejscowienie nacieku
http://surgery.ucsf.edu/m...258_420x267.jpg

Czy ten naciek da się usunąć - operacyjnie bądź chemią? (przepraszam za moje pytania, mogą się wydać głupie, ale nie znam się na medycynie a szukam jedynie iskierki nadziei..)

fraszka33 napisał/a:
Musisz koniecznie dać tu wszystkie opisy badań a zwłąszcza tych ostatnich. Pozdrawiam

Postaram się za chwilę dodać wszystkie wyniki.

[ Dodano: 2013-12-29, 18:38 ]
Historia choroby mojej mamy zaczęła się od wyników histo-patolog. (2012r)







skąd taka rozbieżność w kwalifikacji- od figo IIc do IV??


1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3245 raz(y) 71,42 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3132 raz(y) 50,14 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2908 raz(y) 38,72 KB

 
fraszka33 



Dołączyła: 12 Lut 2011
Posty: 414
Skąd: Wrocław
Pomogła: 92 razy

 #7  Wysłany: 2013-12-29, 18:52  


U mnie nacieki zmniejszały się podczas brania chemii, natomiast leczenie operacyjne wykluczono ze względu na rozsiew.
Pozdrawiam
 
AniaD 


Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 5
Skąd: Polska

 #8  Wysłany: 2013-12-29, 18:52  


Zaczęła się chemia (załączam wyniki po każdym kursie)



figo IIIc w kolejnych wynikach już IV - skąd taka rozbieżność??
(wcześniej nie zwróciłam na to uwagi, bo jeszcze nie wiedzialam co to znaczy)







co oznaczają wyniki immunochemii (16.01.2013)??







[ Dodano: 2013-12-29, 19:03 ]
dodaje też wyniki tomografów













To jest cała dokumentacja choroby mojej mamy jaką znalazłam. Starałam się posortować chronologicznie.
Bardzo proszę o interpretację, Wasze rady, sugestie.. :)

[ Dodano: 2013-12-29, 19:07 ]
Fraszko33 - mama miała mieć 2 operację (po 3kursie bodajże), ale lekarz powiedział, że narazie nie ma co usuwać.

czy wielkość guzów ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji o operacji??

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2013-12-29, 19:40 ]
BARDZO prosimy o dołączanie zdjęć w formie załączników do posta, nie linków do fotosika czy innych serwisów.


1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3045 raz(y) 338,18 KB

2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3061 raz(y) 494,5 KB

3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3009 raz(y) 378,6 KB

4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3140 raz(y) 257 KB

6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2905 raz(y) 338,14 KB

7.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2823 raz(y) 295,4 KB

TK1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2957 raz(y) 551,86 KB

TK2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2869 raz(y) 576,5 KB

TK3.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2956 raz(y) 592,47 KB

TK4.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3044 raz(y) 459,59 KB

TK5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2888 raz(y) 509,91 KB

TK6.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2793 raz(y) 120,86 KB

5.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 3112 raz(y) 337,58 KB

 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #9  Wysłany: 2013-12-29, 20:09  


zmiana z IIc na IV zapewne wiąże się z tym, iż lekarze nie wiedzieli o wszystkich przerzutach, a to one rzutują na stopień zaawansowania choroby.

Stopień - Opis
I - guz ograniczony do jajników
IA - guz ograniczony do jednego jajnika; brak wodobrzusza
IB - guzy w obrębie obu jajników;brak wodobrzusza
IC - guzy jak w IA i IB wodobrzusze lub komórki nowotworowe w wymazach z otrzewnej
II - guzy jednego lub obu jajników z zajęciem narządów miednicy mniejszej
IIA - nacieczenie lub przerzuty do macicy lub jajowodów
IIB - zajęcie innych tkanek miednicy mniejszej
IIC - guz jak w IIA i IIB wodobrzusze lub komórki nowotworowe w wymazach z otrzewnej
III - guz jednego lub obu jajników; przerzuty wewnątrzotrzewnowe poza miednicą mniejszą; przerzuty do węzłów pozaotrzewnowych
IV - guz jednego lub obu jajników; przerzuty odległe

na wątrobie zmiany można usunąć za pomocą termo albo radioablacji, ale kwalifikację do tego zabiegu musi przeprowadzić specjalista (chirurg onkolog) w wyspecjalizowanym ośrodku, ponieważ nie każdy szpital taki zabieg wykonuje. Termoablację uzależnia się również od ilości zmian w wątrobie, stanu chorej, płynących z danej operacji korzyści oraz czy tak naprawdę w konkretnym stadium poprawi i wydłuży to życie chorej. Moja Mamcia miała wykonaną termoablację 4 zmian na wątrobie.

[ Dodano: 2013-12-29, 20:14 ]
immunochemia z 16.01 to badanie na wirusy zapalenia wątroby: HCV - wirusowe zapalenie typu c oraz typu b. Niereaktywny oznacza, że wszystko jest OK ;-)
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #10  Wysłany: 2013-12-30, 10:00  


fraszka33 napisał/a:
Co do fachowych spraw wypowie sie na pewno Richelie

Nie ma potrzeby, bym tu dodawał coś ponad to, co dotąd tak dokładnie wyjaśniły Fraszka i Mufaso. _littleflower_

Stadium zaawansowania choroby jest bardzo wysokie, i niestety nie dające nadziei na wyleczenie.
Jedyne co można zrobić, to kontynuować paliatywną chemioterapię do czasu zanim nie przestanie działać,
po czym zastosować w miarę możliwości inny schemat, co jednak może okazać się nieskuteczne, o ile w ogóle będzie możliwe.

I niezależnie od tego prowadzić odpowiednie leczenie objawowe, dostosowane do aktualnej sytuacji,
która niestety w miarę upływu czasu będzie się pogarszać.


Przykro mi, że nie mam dla Ciebie lepszych informacji.
:tull:
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
AniaD 


Dołączyła: 28 Gru 2013
Posty: 5
Skąd: Polska

 #11  Wysłany: 2013-12-30, 16:07  


Mufaso83 bardzo dziękuję za informację odnośnie termo i radioablacji ;-) zapytam o to lekarza przy najbliższej konsultacji.


Richelieu napisał/a:
Przykro mi, że nie mam dla Ciebie lepszych informacji.


Richelieu, Tobie także dziękuję za zainteresowanie moim tematem, mimo niepomyślnych informacji. To wszystko jest brutalne. Z dnia na dzień spadła na nas wiadomość o tej chorobie, do tego tak ogromne jej zaawansowanie. Mama póki co ogólnie czuje się dobrze, to co nam dolega to zaparcia i bekanie. Nie ukrywam, że jestem tym przygnieciona, boję się "tego dnia".

Richelieu - mam jeszcze jedno pytanie. Jak wcześniej wspominałam mama "beka", częściej niż zdrowy człowiek. Domyślam się, że może to mieć związek z przerzutami do wątroby?? Czy można tę dolegliwość złagodzić, ewentualnie jak?
 
fraszka33 



Dołączyła: 12 Lut 2011
Posty: 414
Skąd: Wrocław
Pomogła: 92 razy

 #12  Wysłany: 2013-12-30, 16:11  


Witaj
Wiesz te wszystkie przykre dolegliwości mogą się zmniejszyc lub zniknąć po dobrze dobranej chemii. Skonsultujcie się z jakims jeszcze onkologiem.
Bardzo dobrze, że mama czuje się w miarę ok i tym powinniście się cieszyć:)
Pozdrawiam gorąco:)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group