1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: Richelieu
2011-01-14, 12:24
Rak piersi przewodowy inwazyjny, płyn w opłucnej
Autor Wiadomość
kubelek25 


Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 18

 #1  Wysłany: 2010-12-29, 12:31  Rak piersi przewodowy inwazyjny, płyn w opłucnej


witam znalazlem to forum w internecie i byc moze znajde jakies podpowiedzi

mojej mamie ok 2 tyg temu lekarz pierwszego kontaktu znalazl wode w plucach - na zdjeciu rtg widac to dosyc wyraznie

polozona ja w szpitalu na szybkiej diagnostyce chorob pluc i wykonani nastepujace badania:
punkcje i sciagniecie plynu (ok 1 litr po czym poniewaz mama dostala boli przerwano)(
bronchoskopie w pobraniem materialu do badania histopatologicznego

dodatkowo miala podawany antybiotyk (ale po ok tyg go odstawiono)

dzisiaj przyszly wyniki histopatu i w ich opisie stwierdzono (badano plyn i wycinek) zmiany w komorkach - rak? bloniak?

nie bylo jednoznacznej odpowiedzi

mama dostala skierowanie na wideoterakoskop i zabieg ma byc wykonany 3 stycznia w szpitalu na gorczewskiej pod okiem prof Orlowskiego

wczesniej podczas pobytu w szpitalu w czestochowie (dzis ma wyjsc) zrobiono jeszcze tomografie na ktorej wyszly gozki w oplucnej (stad ma byc pobrany material do badan podczas terakosopii) na koniec przed wyjscie zrobili jeszcze spirometrie

kiedy mama trafila do szpitala miala zaczerwienieona piers (rowniez leczyli ja antybiotykami) po jakims czasie to sie oslabilo ale wczoraj znow powrocilo - dodatkowo mama ma wykonac mammografie (jest od paru lat pod opieka onkologa z gliwic - ostatni raz miala mammografie w marcu ktora nic nie wykazala a 1 grudnia dodatkowo usg - tez nic)

punkcje robiono jeszcze raz ale nie bardzo sie ona powiodla (sciagneli ok 200 ml ale generelanie nie mogli trafic w miejsce odpowiednie)

mama nie pali ok 10 lat, wczesniej palila ale raczej niewiele

pytanie: czy te kolejne kroki sa wlasciwie tj czy terakosopia jest konieczna, mama ma jeszcze lekkie problemy z sercem (wada) ale kardiolog nie widzial przeciwskazan.

troche to chaotyczne ale nie mam w rekach jeszcze tych badan - bede mial je dzisiaj jak mame wypisza ze szpitala - aha w badaniu markerow wyszedl marker ca125 na poziomie 140 (to na samym poczatku przy przyjeciu do szpitala)

plyn w oplucnej niestety narasta - tak to widac na usg przynajmniej

wiec czy robic ta terakosopie i czekac na wyniki ? i co potem

oraz jakie zadawac pytania
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #2  Wysłany: 2010-12-29, 13:26  


CA125 na poziomie 140 to alarm najwyższego stopnia!
Lekarze muszą koniecznie kontynuować diagnostykę, niezależnie od wątpliwości.
Bez dalszych wyników nikt nie jest w stanie powiedzieć, co będzie potem...
 
goja 



Dołączyła: 28 Wrz 2010
Posty: 64
Skąd: Kraków
Pomogła: 16 razy

 #3  Wysłany: 2010-12-29, 13:56  


Czy tomografia komputerowa obejmowała również jamę brzuszną i miednicę mniejszą czy jedynie klatkę piersiową?

Ca-125 może być podwyższone w wielu schorzeniach zarówno nowotworowych (głównie nowotwory ginekologiczne) ale także nienowotworowych (np. zapalenie płuc), jednak warto by było zajrzeć czy nie ma jakiś zmian na jajnikach, macicy (przekroczenie normy Ca125 jest dość znaczne), czy mama miała badania pod tym kątem czy skupili się jedynie na płucach?

Pozdrawiam
Goja
_________________
Diagnosta Laboratoryjny
 
kubelek25 


Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 18

 #4  Wysłany: 2010-12-29, 14:05  


o tym zapomnialem z tego wszystkiego - tak miala pelne badania ginekologiczne (w tym usg) i nie wykazaly nic - zdrowa

na wypisie ze szpitala ma zalecenie zrobienia jeszcze markera ca 15-3 - wlasnie jutro rano ja wysylam do diagu i niech jej powtorza ca125 i zrobia to ca15-3

ma miec rowniez jutro mamografie

w poniedzialek mamy sie stawic na gorczewskiej w szpitalu i tam podejma decyzje czy robic torakospie czy nie
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #5  Wysłany: 2010-12-29, 17:43  


kubelek25 napisał/a:
czy robic ta terakosopie i czekac na wyniki ? i co potem

Jezeli lekarze podejma decyzje o torakoskopii to dobrze, bo bez diagnozy nie wiadomo z czym mamy do czyniena i jaki schemat leczenia wdrożyć. Dlatego ważne jest postawienie diagnozy.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
kubelek25 


Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 18

 #6  Wysłany: 2010-12-29, 19:07  


mam wypis mamy ze szpitala i wszystkie chyba wyniki:
i tak:
epikryza:58-letnia pacjentka przyjeta z powodu stwierdzenia plynu w oplucnej prawej w rtg klatki piersiowej. stan pacjentki dobry. Dwukrotnymi punkcjami uzyskno 1100 ml wysiekowego plynu w ktorym stwierdzono cellulae suspecte. W angio - CT klatki piersiowej wykluczono material zatorowy w naczyciach plucnych, w segm. 4,5 pluca prawego widoczne sa niejednorodne zmiany naciekowe, a w segmencie 3 pluca lewego - zmiany guzkowe. UKG wykazalo zaburzenia kurczliwosci w obrebie lewej komory. Ustalono termin przyjecia do Oddzialu Terkaochirurgi szpitala Attis W warszawie celem dalszej diagnostyki inwazyjnej.

Zastosowano leczenie:
Clexane, Dilzem, Hydroxyzyna, Proxacin, Flonidian, Flegamina, Ketonal, Bestpiryn, Dexaven

wyniki badan dodatkowych:
Spirometria
VC 2.97 2.78 94%
FVC 2.87 2.78 97%
FEV1 2.43 1.74 72%
FEV1/VC 78.0 62.5 80%
PEF 6.17 4.56 74%
FEV 25/75 3.00 0.62 21%

GAZOMETRIA
PH 7,44
PCO2 33,6 MMHG
PO2 66.5 MMHG

TK KLATKI PIERSIOWEJ 21.12.2010
pień płucny o średnicy 20mm, prawa tetnica plucna 16mm, lewa tetnica plucna 15mm. W obrebie naczyn plucnych nie stwierdzono znian o charakterze zatorowym. Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe na krawedziach trzonow kregow piersiowych. Duza ilosc plynu w prawej jamie oplucnej. W segm. 4 i 5 pluca prawego widoczne sa niejednorodne zmiany naciekowe w tkance plucnej o niejasnej etiologii. Skape zmiany guzkowo wlokniste widoczne sa na obwodzie segm 3 pluca prawego w segm 3 pluca lewego widoczny guzek wielkosci 3mm i 4mm, w segm 5 guzek wielkosci 3mm, w segm 8 guzek wielkosci 6mm w segm 7 guzek 7mm, w segm 9 guzek wielkosci 5mm. Pozatym widoczna tkanka plucna bez zmian ogniskowych. Etiologia guzkow rowniez niejednoznaczna. Obraz srodpiersia bez cech patologii.

Inne: (nie wszystkie pisze tylko te na "czarno")
Prothrombin time 1.00INR, APTT 28,4sec, APTT Ratio 0,95, czas protrom 11.0sec

CA 19-9 9,89 U/ml; CA 125 140,5 U/ml
CEA2 3,72 ng/ml, CA 15-3 145,5 U/ml

wynik badania cytologicznego:
SKAPY MATERIAL SKOMOREK NABLONKA OSKRZELOWEGO - A
CELLULAE SUSPECTAE. LICZNE PLATY KOMOREK MEZOTELIUM ORAZ GRUPY KOMOREK ATYPOWYCH - KOMORKI RAKA?, MEZOTELIOMA? - B,C
A - popoluczyny oskrzelowe
B,C - plyn z jamy oplucnej

USG jamy oplucnej I - postronie prawej ok 1000 ml plynu - zaznaczono miejsce do punkcji, II - po stronie prawej ok 100 ml plynu. Zaznaczono miejsce do punkcji

Bronchoskopia
Struny glosowe prawidlowo ruchome
Tchawica prawidlowa
ostroga glowna ostra
Drzewo oskrzelowe obustronnie drozne, ruchome, pokryte blada, krucha blona sluzowa. Widoczne pojedyncze kepki wydzieliny sluzowej, Pobrano popluczyny do badan

Plyn z jamy oplucnej: jasnozolty, klarowny, ph zasadowy, c.w. 1.005. LDH 248 U/l, bialko calkowite 35,8 g/l, albumina 26g/l, chol 88mg/dl

no i to mniej wiecej tyle jest jeszcze szereg innych badan (UKG, USG jamy brzusznej, USG ginekologiczne) ale nie wykazuja odstepstw od normy.
a moze jeszcze UKG(22.12.2010)
Ao nieposzerzona opuszka 33mm, AoV - bez zmian organicznych, patologicznego gradientu i fali zwrotnej. LA niepowiekszony 38 mm, LAA - 19 cm2, MV - drobne zmiany zwyrodnieniowe platki nieznacznie pogrubiale fala zwrotna I/II0, LV 50/37mm, IVS 10 mm, PW - 10 mm, EF biplane ok 50 %, doppler droga odplywu lewej komory. Lewa komora niepowiekszona liczne struny rzekome w koniczuku LV, hypoakineza koniuszka (seg 17)segm koniszkowego sciany bocznej i przedniej, srodkowego sciany przedniobocznej i czesciowo przedniej kurczlowosc ogolna uposledzona. Funkcja rozkurczowa uposledzona E/A = 0.6, IVRT - 59ms, DT - 140 ms, pierscien mitralny e<a V max fali E' septal 6cm/s V max fali S 4cm/s E/E' - 10. RA - niewowiekszony13cm2. RV - niepowiekszona 34 mm w 4C TAPSE 21 mm. TV - platki bez zmian organicznych, fala zwrotna o zasiegu [+] gradient fali zwrotnej przez zastawke trojdzielna 28 mmHg. Bez cech nadcisnienia plucnego, PV AT 133ms. Bez plynu w worku osierdziowym.W lewej jamie oplucnej bez plynu, w prawej jamie oplucnowej plyn ukladajacy sie klinowato u podstawy 74 mm, zmienijszajacy sie do 29x107, Wniosko: LV niepowiekszona z odcinkowymi zaburzeniami kurczliowsci z zakresu LAD/CX z nieznacznym uposledzeniem funkcji skurczowej, uposledzona funkcja rozkurczowa LV, plyn w jamie oplucnowej.

to tyle - konsultacja kardiologa zezwolia na robienie bronchoskopi, OT = 0mm, konultacja ginekologa rowniez bez zarzutu.

i tak jak pisalem mamy skierowanie do warszawy
zastanawiam sie jeszcze czy mamy nie wyslac na PET - CT gdzies (wlasnie gdzie to mozna zrobic komercyjnie?)

dziekuje za wszelkie podpowiedzi
 
agni5 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 21 Kwi 2009
Posty: 784
Skąd: Szczecin
Pomogła: 146 razy

 #7  Wysłany: 2010-12-29, 19:14  


Profesor Orłowski to wybitny torakochirurg, operował prof. Religę.Jesteście w dobrych rękach.
_________________
agni5
 
kubelek25 


Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 18

 #8  Wysłany: 2010-12-29, 19:27  


to wiem, choc nie sadze ze to on bedzie robil ten zabieg - raczej ktos z jego zespolu.
ale i tak termin jest krotki
 
owcaMarta
[konto usunięte]



Posty: 0

 #9  Wysłany: 2010-12-31, 02:04  


kubelek25, Mało wążne kto-oby dobrze :)
Trzymam kciuki by wszystko tak właśnie poszło...

Pozdrawiam serdecznie.! :)
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #10  Wysłany: 2010-12-31, 14:04  


@kubelek25

W Warszawie PET jest na Szaserów i na Banacha.
z reguły nigdy nie ma problemu z dostępem do tych urządzeń, jeżeli trzyma się kasę w ręce.

Z drugiej strony powinieneś raczej unikać pochopnych działań. Możliwe, że i tak skierują ją na PET. Poza tym, PET nie udzieli odpowiedzi na pytanie, czy jest to mezotelioma.
 
kubelek25 


Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 18

 #11  Wysłany: 2011-01-04, 13:19  i jeszcze piers...


przepraszam za kilkudniowe milczenie ale sytuacja sie znaczaco zmienila i musze chyba sie przezucic do innego watku:
ale po kolei
mama miala miec torakoskopie ale wczesniej zlecono zrobienie mammografii
poszlismy na nia w sylwestra - najpierw byla duza dyskusja czy wogole ja zrobia bo mama miala poprzednia mammografie w lutym, ale koniec koncow zdecydowali zrobic ta jedna prawa piers ktora byla zaoogniona

i niestety wyniki powalily nas z nog:
Piers prawa o utkaniu gestym gruczolowym
W kwadrancie gorno-zewnetrznym piersi prawej widoczne asymetryczne zageszczenie o wielkosci ok 20mm z obecnoscia pojedynczych mikrozwapnien przemawiajace za zmiana npl. Druga zmiana o podobnych charakterze o srednicy ok 33mm widoczna w zakresie ogon Spenc'a. Widoczne cechy obrzeku piersi prawej z wyraznym pogrubieniem skory.
i zaraz pozniej USG
Obie piersi o budowie gruczolowo - tluszczowej. W piersi prawej na pograniczu kwadrantow gornych na godz 12.00 widoczne zaburzenie architektoniki z pojedynczymi echo (-) ujemnymi strukturami odpowiadajacymi torbiela o sr ok 6mm o srd ok 5cm. W ogonie Spenca po stronie prawej wyczuwalne zgrubienie z zaciagnieciem skory o srednicy 30 mm o natonlych (??- nie moge sie doczytac) obrysach
Piers lewa bez zmian ogniskowych
Nie stwierdza sie powiekszonych wezlow chlonnych w dolach nadoojczykowych

Mama ma miec dzisiaj biopsje gruboiglowa obu zmian

cala "smiesznosc" tej sytuacji polega na tym ze mama jest od 7 lat pod opieka onkologa - radiologa - ostatnie usg miala robione 30 listopada a mammografie w lutym 2010 - i oba badania nic nie wykazaly
torakoskopia zostala odwolana (choc nie wiem czy slusznie??) mam umowiona wizyte do dr Nagadowskiej i konsultacje u prof JEzierskiego - jak juz bede mial wyniki tej biopsji

swiat sie zawalil, ale ja mam metodyczne podejscie
Pet- CT mam skierowanie - w wawie 3 tyg komercyjnie ok 1 tyg - zastanawiam sie co robic

plus wdrazam mamie oczyszczanie organizmu powoli

czy jakies pomysly: co mamie podawac (witaminy etc?) co jeszcze moge zrobic i ew gdzie?
slyszalem o wit b17 ?

wczoraj jeszcze mnie dobil program w tvn czarno na bialym - gdzie mowiono o tym ile odmow jest terapii niestandardowych (w innych krajach standardowych)

ehhhss zycie przerotne jest jeszcze licze ze jednak ten mamy radiolog ma racje - jade do niego jutro
 
Peti 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 14 Kwi 2010
Posty: 762
Skąd: Szczecin
Pomogła: 175 razy

 #12  Wysłany: 2011-01-04, 13:54  


kubelek25 napisał/a:
plus wdrazam mamie oczyszczanie organizmu powoli


Kubełku

troszkę zapaliła mi się czerwona lampka, gdy to przeczytałam. Z czym to się " je" to oczyszczanie organizmu?

Co do witaminy B17 - to z mojego punktu widzenia to nastepny "cudowny środek na raka" - B17 - amigdalina - mnie odstrasza chociażby to, że w organizmie rozkłada się na glukozę, aldehyd benzoesowy i cyjanowodór.

Zastanowiłabym się na Twoim miejscu, czy to pomoże czy może , oby nie, zaszkodzi mamie.

W każdym bądź razie życzę powodzenia w leczeniu i siły dużo .
_________________
Gosia
nie oddam Cię kochany...będę walczyć z tą chorobą!
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2011-01-04, 14:00  


O wszelkich cudownych metodach polecam poczytać TUTAJ.
Zaś o samej amigdalinie tu lub też tu.

Żadnego "oczyszczania organizmu" osobiście bym nie polecała.
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #14  Wysłany: 2011-01-04, 14:11  


Zapomnij o witaminach, a już na pewno o B-17, jak pisała Peti.

Podaj wyniki biopsji. Powinny być bardzo szybko. W gruncie rzeczy wynik szybkiego testu można mieć natychmiast, bo wystarczy pobrany materiał włożyć pod mikroskop i ocenić wygląd komórek. Tak miała moja żona: biopsja ->taksówka-> patolog->telefon. Razem 20 minut.
Myślę jednak, że w Waszym wypadku może to być trochę trudniejsze. Ważne, abyś wiedział, że nie ma przeszkód technicznych, by mieć wynik bardzo szybko. On zadecyduje o przyszłości.

Poza tym: dopiero terazpiszesz, że matka od lat jest pod kontrolą onkologa . To nie jest "nieistotny szczegół", bo zakładam, że nie spotyka się z nim z przyjemności. Staraj się składać fakty w możliwie kompletną całość, nawet wyrzekając się wymieniania szczegółów.
 
kubelek25 


Dołączył: 29 Gru 2010
Posty: 18

 #15  Wysłany: 2011-01-04, 14:25  


dziekuje za wszystkie opinie


wzmacniajace organizm czy oczyszczajace to mysalem raczej o soki z burakow i jablek do picia itd - raczej na pewno nie zaszkodzi

co do takich b17 itd - normalnie slyszy sie wiele rzeczy od ludzi - bynajmniej uwierzcie mi jestesm dosc swiatlym i sytemowo dzialajacym czlowiekiem (zreszta wykonuje zawod zwiazany z zyciem zawodowym sportowcow) i tak tez do tematu choroby mojej mamy podchodze. Bynajmniej nie mam zamiaru uciekac sie do teropii niestandardowych - idziemy sciezka medyczna a zbieramy tez informajce na temat wszystkich mozliwych innych historii w razie czego. bo na szczescie sa rzeczy o ktorych sie filozofom nie snilo (wiem po sobie)

mama byla pod opieka onkologa radiooga ze wzgledu na torbiele w piersii - i dlatego (wiem przejzalem jej zeszyt) od 7 lat jest regularnie badana sprawdzana kontrolowana
moja mama to dosyc karna osoba i stosuje sie do zalecen. Mam wyniki wszystkich mammografi i usg (to ostatnie z listopada 2010) i wszysktie opisy mowia ze nic sie nie stwierdza

biopsja byla dzisiaja ma byc wynik jak najszybciej sie da - z tego co ja czytam sobie na roznych stronach amazonek itd to pojawia mi sie obraz TNBC ale poczekajmy na wyniki biopsji.

radiologa co mame badal (jade do niego jutro) mam zamiar zapytac czy to mozliwe zeby on to przeoczyl wczesniej...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group